Moje ptaki, zwierzaki i krewni

Okładka książki Moje ptaki, zwierzaki i krewni
Gerald Durrell Wydawnictwo: Noir sur Blanc Cykl: Trylogia z Korfu (tom 2) biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
1976-01-01
Data 1. wydania:
1993-01-01
Anna Przedpełska-Trzeciakowska, Andrzej Trzeciakowski
Grecja mentalność obyczajowość relacje międzyludzkie relacje rodzinne rodzina wspomnienia wyspa

Druga część historii z życia rodziny Durrelów na greckiej wyspie Korfu. Zabawna, pełna słońca, pięknych widoków i szczegółowych opisów flory i fauny. Bardzo polecam drugą część tak samo jak pierwszą.

Kontynuacja pierwszej części - nie rozczarowuje. Lekka, napisana z humorem, polecam.

Doskonały ciąg dalszy ;)

Doskonały ciąg dalszy ;)

Gerald Durrell " Moje ptaki, zwierzaki i krewni" trylogia z Korfu część 2,

Nie ma lepszego przewodnika po przyrodzie wyspy Korfu niż dziesięcioletni Gerry Durrell, który po latach spisał swoje wspomnienia z dzieciństwa ukazując wyspę jako miejsce przyjazne do życia, sielskie, pełne interesujących przedstawicieli fauny i flory i nie mniej ciekawych dorosłych postaci.

Kiedy tylko wiedziałam już, jaka będzie destynacja moich tegorocznych wakacji, zdjęłam z półki Trylogię z Korfu i zapakowałam do walizki. Miałam nadzieję, że jej lektura w otoczeniu przyrody, która w powieści odgrywa niezwykle ważną rolę, będzie strzałem w dziesiątkę. Nie myliłam się.

Nie ma możliwości nie zakochać się w Korfu, tak jak przed laty przydarzyło się to rodzinie Durrellów, która pewnego dnia, zabrawszy najpotrzebniejsze rzeczy, przeprowadziła się na wyspę. A dziesięcioletni jeszcze wtedy Gerry obserwując otoczenie, zadurzył się w jej przyrodzie. Przyglądał się życiu zwierząt, starając się poznać je jak najlepiej. Przynosił do domu mnóstwo jej przedstawicieli, czasem ku uciesze, choć częściej wprawiając rodzinę w rozpacz, bo na modliszki, gekony, mewy, żółwie, psy a nawet skorpiony, można było natknąć się wszędzie. W drugiej części zwierzęcych bohaterów pojawia się jeszcze więcej, są również nowi, jak chociażby niedźwiedź.

Z takim przewodnikiem przebywanie w otoczeniu lokalnej fauny i flory staje się wręcz niebiańskim doznaniem. Zachwycająca jest dziecięca, prosta, ale jakże szczera miłość do otaczającej przyrody. Chęć poznania wszystkiego, dotknięcia, umiejętna obserwacja. Czytając pełne miłości opowieści Gerrego o kolejnych zwierzętach, ale również zabawne historie związane z rodziną, wakacyjny pobyt na Korfu jawi się jeszcze cudowniejszym przeżyciem, a i wiele zwierząt okazuje się nie tak strasznymi czy niebezpiecznymi, jakimi widziałam je wcześniej.

Cudownie jest móc choć przez moment poprzebywać osobiście w miejscach, które opisują książki. Atmosfera oraz unoszący się nad lekturą duch bohaterów, stają się wtedy jeszcze bardziej wyraziste i odczuwalne. A z kochającego nawet najbardziej odpychające zwierzęta Gerrego, warto brać przykład.

Gerald Durrell " Moje ptaki, zwierzaki i krewni" trylogia z Korfu część 2,

Kiedy...

Otwierasz książkę, zaczynasz czytać i przenosisz się na greckie Korfu! Książka jest urocza, ciepła i pełna humoru. Dopadła Cię chandra? Z tą lekturą nie ma szans!

Książka na poprawę humoru, tak została zarekomendowana. Czytałam kiedyś z synem pierwszą część Trylogii z Korfu, pamiętam, jak bardzo nam się podobała, i że do niektórych fragmentów wracaliśmy wielokrotnie, często pękając ze śmiechu (np. historyjka ze szczeniakiem Dodo).
Gerald Durrell opisuje kolejne lato sympatycznej, mocno ekscentrycznej angielskiej rodziny, na greckiej wyspie Korfu. W wynajętej willi mieszka matka, dwóch dorosłych braci Larry i Leslie, siostra Margo oraz Garry, narrator, zwariowany dzieciak zafascynowany światem zwierząt, badający zachowania znajdowanych stworzeń, z dociekliwością godną naukowca. Jest on po prostu zanurzony w świecie bujnej śródziemnomorskiej przyrody. Niezmordowanie prowadzi obserwacje dzikich zwierząt wszystkich typów (ssaki, owady, ryby, gady, ptaki itp.), padają nazwy gatunków, o których zwykły śmiertelnik nigdy nie słyszał. Dzięki Garry’emu poznajemy te zwierzęta i ich zachowania. W sposób naturalny traktuje okrucieństwo, istniejące w świecie fauny, chociaż czasami wyraża żal, np. kiedy pająk wykrada kolejne wykluwające się skowronki z gniazda. Chłopiec stale pogłębia swoją wiedzę, świetnie dogaduje się ze zwierzętami. Ma trzy psy i osiołka oraz nieustannie powiększaną kolekcję drobnych zwierzaków. Nie podobało mi się to, że zabierał je z naturalnego środowiska i trzymał w specjalnym pokoju w akwariach, słoikach czy innych pojemnikach, mając akceptację matki, pod warunkiem, że okazy te nie rozpełzały się po domu (co im się często zdarzało). Większość historyjek ma wydźwięk komiczny, ale zdarzają się też smutne: tragicznie zakończyła się hodowla 4 malutkich jeży.
Z wielką lekkością i humorem Autor opisuje przygody swojej rodziny a także kontakty z sąsiadami Grekami, wizyty oryginalnych przyjaciół braci, bliższe i dalsze wycieczki po okolicy. Wielkim zbiorowym bohaterem jest przepiękna grecka flora i fauna.
Przyjemna, relaksująca, ale też wzbogacająca lektura. Wiem, że powstał już serial na podstawie tej książki, chętnie go kiedyś obejrzę.

Druga książka serii "Trylogii z Korfu" Geralda Durrella " utrzymana jest w tym samym stylu i nastroju co jej pierwsza część. Znana nam z nieco ekstrawaganckiego sposobu życia rodzina Durrellów powraca na Korfu, by tam przeżywać kolejne, zabawne lub nie, przygody. Gerry nadal jest zauroczony pięknem i bogactwem przyrody tej greckiej wyspy, o czym pisze w sugestywny i obrazowy sposób, zadziwiając nas znajomością tak wielu gatunków rozmaitych żyjątek.
Niestety, sielankę życia na Korfu przerywa wybuch wojny...

Powrót na Korfu nie okazał się tak satysfakcjonujący jak można się było tego spodziewać. We wcześniejszej recenzji tomu pierwszego ujmował mnie język i sposób przedstawiania świata. Jednak to w serialu twórcy nad wyraz rozbudowali wątki zaserwowane w literackim pierwowzorze, przez co ekranizacja nabiera dużo większego echa i śmiałości w swej klimatycznej wymowie. Tom 2 nie obfituje już w nadzwyczajne humorystyczne sceny, a niektóre rozdziały wydają się nad wyraz przeciągnięte. Mały Gerry z wielką śmiałością przedstawia nam kolejne fantastyczne zwierzęta, ale nie mogę obejść się wrażeniu, że klimat Korfu gdzieś jakby zaniknął. Z bólem ominąłem dwa ostatnie rozdziały, których lektura nie sprawiała mi już przyjemności. Nie porzucam nadziei, że Tom 3 zatytułowany ''Ogród Bogów'' odbuduje we mnie uczucia, które towarzyszyły mi podczas czytania części pierwszej. A przecież nowe wydania (pierwsze niebieskie, drugie zielone, trzecie mam nadzieję żółte) są tak piękne, że grzechem byłoby nie mieć na półce pełnej kolekcji.

"Moje ptaki, zwierzaki i krewni" to drugi tom 'Trylogii z Korfu' i kolejne przygody ekscentrycznej rodzinki na tej greckiej wyspie.
Znowu zatapiamy się w świat fauny widziany oczami Geralda, ale również, dość cząstkowo, flory. Czytając nieraz zaśmiewałam się z wydarzeń, które spotykały Durrellów, choć przyznam, że w niektórych fragmentach miałam wrażenie, że autor mocno konfabuluje, jak np. wtedy, gdy zaproszony na obiad do hrabiny całe popołudnie pije alkohol, będąc ledwie nastolatkiem, choć, wiadomo, że wtedy podejście do tego typu trunków, było inne, więc mogę się mylić.
Sam Gerald, dzięki pobycie na Korfu i zamiłowaniu do zwierząt został zoologiem, konserwatorem przyrody, propagatorem wiedzy przyrodniczej oraz prezenterem telewizyjnym. Założył The Durrell Wildlife Conservation Trust oraz ogród zoologiczny na wyspie Jersey, obecnie przemianowany na Durrell Wildlife, a to wszystko właściwie, dzięki matce, która nie tłumiła jego zapędów w sprowadzaniu wszystkiego, co się rusza do domu, a dzielnie znosiła pobyt wszelkiego ptactwa i robactwa, w przeciwieństwie do rodzeństwa.
Nie mogę się już doczekać trzeciego tomu - "Ogrodu bogów"

Gerald Durrell ponownie zabiera nas na Korfu, byśmy mogli poobcować z tamtejszą florą i fauną. Przy okazji wchodzimy w świat rodziny Gerry'ego, której daleko od bycia stateczną i dystyngowaną.

Ależ ja lubię książki Durrella! To jest ten typ lektury, który czyta się wolno, bo nie znajdziemy w niej wartkiej akcji, ale cudownie jest zanurzyć się w przyrodzie i wesołych rodzinnych opowieściach. Autor ma niesamowitą zdolność opisywania świata w lekko uszczypliwy sposób, dzięki któremu każda kolejna historia wydaje się bardziej błazeńska, a członkowie rodziny Durrellów jeszcze mniej poważni. Jest zabawnie, leniwie i słonecznie, chociaż nawet na beztroskim Korfu pobrzmiewa z cicha złowrogi ton nadchodzącej wojny.

Drugi tom trzyma poziom pierwszego. Nie musimy się martwić, że opowieść traci na swoim klimacie. Natura jest jeszcze ciekawsza, aż człowiekowi głupio, że nie zauważa tych wszystkich niesamowitych stworzeń wokół siebie i postanawia, że od dzisiaj bardziej skupi się na tym, co wokoło. Miłość Geralda Durrella do świata jest fascynująca i udziela się podczas czytania! Dla miłośników przyrody to chyba wystarczająca rekomendacja.

Dodaj cytat z książki Moje ptaki, zwierzaki i krewni