Złote cywilizacje Ameryki

historia
Wydawnictwo Naukowe PWN
2020-12-09
2020-12-09

Bardzo lubię czytać i poszerzać swoje horyzonty, aż szkoda, że czasem trafiam na miny takie jak ta.

1. szkoda
2. szkoda
3. szkoda... ehhh

Szkoda nr 1 - Autorka zamiast w sposób zajmujący i barwny opisać prekolumbijskie złote cywilizacje, przedstawić je czytelnikowi, opisać ich wzajemne powiązania (lub też ich brak). Zasypuje nas tonami informacji geograficzno-geologiczno-klimatyczno-architektonicznych, których drobiazgowość w tak skromnym woluminie (388 str.) kradnie po prostu miejsce głównemu tematowi.

Szkoda nr 2 - Sposób poprowadzenia narracji, beznamiętny, suchy aż do bólu powiek, inaczej mówiac klasyczna wyliczanka dat, miejsc i postaci żywcem wyjęta z podręcznika do historii z lat słusznie minionego ustroju.

Szkoda nr 3 - Nieodparte wrażenie podczas wzrokowego kontaktu z lekturą, że ktoś usiłuje wpakować 10 kg towaru do torby przeznaczonej na 5 kg.
Innymi słowy, jakkolwiek byśmy tego nie upychali, poza obrys reklamówki wciąż wystają jakieś części ciała Tolteków, Olmeków czy innych Moche a Inkowie i Aztekowie niezgrabnie wymachują nadmiarowymi kończynami.

Z opisu publikacji:
„Złote cywilizacje Ameryki” to ekscytująca podróż w czasie oraz sposobność poznania kulturowego i materialnego bogactwa prekolumbijskiej Ameryki.
Naprawdę?
Po lekturze odnoszę wrażenie, że czytanie tej książki było równie ekscytujące co jedzenie papieru, na którym została wydrukowana.

Z przykrością stwierdzam, iż autorce udało się rozłożenie na łopatki tak interesującego tematu.

5 gwiazdek jedynie dlatego że lubię takie klimaty.

1. szkoda
2. szkoda
3. szkoda... ehhh

Rozczarowałam się. Książka nie podaje podstawowych informacji dotyczących omawianych cywilizacji. Jest natomiast zbiorem randomowych opisów. Po co czytelnikowi szczegół, skoro nie zna ogółu? Co da czytelnikowi informacja o układzie przestrzennym wybranej świątyni, kiedy nie wie on kim był lud, który ją wzniósł(przykład zmyślony dla zobrazowania)? Tak drobna publikacja powinna ograniczać się do wiedzy bazowej, bądź zmienić swój charakter na monograficzny. Ewentualnie odnieść się do wybranych ludów, zamiast usilnie próbować zawrzeć informacje o wszystkim. Zerknęłam do tej publikacji przygotowując pracę dyplomową i przeraziłam się, że PWN wydało tak bezwartościową książkę.

Nie podoba mi się

Nie podoba mi się