Ludzie i bogowie Ameryki Środkowej

Seria: Strefa Arche
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
historia
Łukasz Kuć

Stan wiedzy ludów środkowoamerykańskich pozwalał im na obserwację nieba, umożliwił stworzenie kalendarza, wzniesienie piramid, wynalezienie pisma. Decydującą jednak rolę w tych kulturach odgrywały wierzenia i rytuały, a wśród nich ofiary z ludzi. Autorka omówiła nie tylko najlepiej poznane kultury Majów i Azteków, ale wiele uwagi poświęciła ludom i plemionom wcześniejszym: ludziom-jaguarom, czyli Olmekom, Totonakom, Huastekom, Zapotekom, Mistekom i Toltekom.

mkmorgoth | 2015-04-04
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Ta stosunkowo niewielka, licząca ponad 200 stron pozycja, bogato ilustrowana i opatrzona fotografiami zarówno kolorowymi jak i czarno-białymi, ukazuje nam krótki zarys historii rdzennych mieszkańców zamieszkujących ówczesną mezoamerykę oraz ich religię, bogów, rytuały , które po dziś budzą w nas grozę i nieodpartą chęć odkrycia ich wszystkich tajemnic. Autorka wprawnie, choć krótko, przedstawiła świat, którego już nie ma, a zostały po nich tajemnicze budowle, pismo, sztuka i czekające na archeologów tajemnice do odkrycia. Jednym słowem książkę warto przeczytać.

Czytywałam bardziej porywające podręczniki. Książka to w zasadzie zbiór suchych faktów, w dodatku podanych chaotycznie i w nadmiarze. Autorka rozpisuje się w detalach nad rzeczami zupełnie nieistotnymi dla zrozumienia tematu, żeby za chwilę krzywdząco uprościć kluczowe zagadnienia. O tytułowych ludziach i bogach tyle, co kot napłakał. Zdaję sobie sprawę, że ilość źródeł robi swoje, ale gdybym miała bazować tylko na tej książce, doszłabym do wniosku, że prekolumbijskie cywilizacje Ameryki Środkowej nie robiły nic innego, jak tworzyły budynki o kosmologicznym znaczeniu i zdobiły je podobiznami bogów o dziwnych imionach. Zero informacji na temat wymowy prekolumbijskich nazw, praktycznie zero zestawień, tabelek, przypisów, od biedy bardzo uproszczone mapki. Słowniczek nazw kretyńsko zamieszczony na końcu książki, tak samo jak zestawienie chronologiczne poszczególnych kultur. To, jak autorka potraktowała Azteków, cywilizację Ameryki Środkowej, o której kulturze mamy najwięcej...

Panio | 2016-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2016

Krótka acz treściwa książka o ludach Ameryki Środkowej - poświęcona ich okresom panowania, wierzeniom, stopniu zaawansowania kulturowego, wreszcie przyczynami upadku.
Dużo ilustracji, zdjęć i rycin - muszę przyznać że na tej stosunkowo niewielkiej objętości autorka upchnęła dużą porcję informacji. Cieszy to o tyle, iż temat ten jest traktowany po macoszemu (jeśli w ogóle) w szkołach średnich, a osoby lubiące historię mogą czuć niedosyt i dyskomfort związany ze swoim stanem wiedzy. Nie jest to dzieło kompletne, na pewno jest więcej publikacji traktujących o losach poszczególnych ludów i ich kulturach, jednak jako podstawowe kompendium wiedzy spełnia swoją rolę doskonale.

Jubiliana | 2016-07-26

Nieadekwatne informacje na temat Azteków, błędy związane z tym rozdziałem. Reszta część książki wydaje się merytorycznie poprawna.

Elevander | 2014-09-19
Przeczytana: 18 września 2014

Zupełnie się nie znam na dziejach Ameryki prekolumbijskiej, ale książka R. Faron-Bartels jest moim zdaniem dobrym wprowadzeniem do tego tematu. W układzie chronologicznym przedstawione zostały najważniejsze kultury mezoamerykańskie: Olmekowie, Totonakowie, Zapotekowie, Mixtekowie, Majowie i Aztekowie. Stosunkowo najlepiej znane są te dwie ostatnie, ale w książce bynajmniej nie dominują nad swymi poprzednikami. Książka zawiera informacje o budownictwie, religii oraz szeroko rozumianej kulturze ludów Ameryki Środkowej. Praca jest bogato ilustrowana i zawiera wiele planów, rycin, wreszcie zdjęć kolorowych.

Radek | 2016-08-28

Nie czuję aby autorka dostatecznie rozwinęła temat - wydaje mi się wszystko jest zaledwie liźnięte. Mało wywodów "skąd" i "dlaczego", dużo natomiast stwierdzeń, które biorą się z niczego. Zdecydowanie za słabo przedstawiony wątek Azteków.

Przeczytana: 15 lutego 2013
SkyeN | 2017-02-15