Ludzie i bogowie Ameryki Środkowej

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
978-83-04-04932-1
historia
Łukasz Kuć

Stan wiedzy ludów środkowoamerykańskich pozwalał im na obserwację nieba, umożliwił stworzenie kalendarza, wzniesienie piramid, wynalezienie pisma. Decydującą jednak rolę w tych kulturach odgrywały wierzenia i rytuały, a wśród nich ofiary z ludzi. Autorka omówiła nie tylko najlepiej poznane kultury Majów i Azteków, ale wiele uwagi poświęciła ludom i plemionom wcześniejszym: ludziom-jaguarom, czyli Olmekom, Totonakom, Huastekom, Zapotekom, Mistekom i Toltekom.

mkmorgoth | 2015-04-04
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Ta stosunkowo niewielka, licząca ponad 200 stron pozycja, bogato ilustrowana i opatrzona fotografiami zarówno kolorowymi jak i czarno-białymi, ukazuje nam krótki zarys historii rdzennych mieszkańców zamieszkujących ówczesną mezoamerykę oraz ich religię, bogów, rytuały , które po dziś budzą w nas grozę i nieodpartą chęć odkrycia ich wszystkich tajemnic. Autorka wprawnie, choć krótko, przedstawiła świat, którego już nie ma, a zostały po nich tajemnicze budowle, pismo, sztuka i czekające na archeologów tajemnice do odkrycia. Jednym słowem książkę warto przeczytać.

Panio | 2016-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2016

Krótka acz treściwa książka o ludach Ameryki Środkowej - poświęcona ich okresom panowania, wierzeniom, stopniu zaawansowania kulturowego, wreszcie przyczynami upadku.
Dużo ilustracji, zdjęć i rycin - muszę przyznać że na tej stosunkowo niewielkiej objętości autorka upchnęła dużą porcję informacji. Cieszy to o tyle, iż temat ten jest traktowany po macoszemu (jeśli w ogóle) w szkołach średnich, a osoby lubiące historię mogą czuć niedosyt i dyskomfort związany ze swoim stanem wiedzy. Nie jest to dzieło kompletne, na pewno jest więcej publikacji traktujących o losach poszczególnych ludów i ich kulturach, jednak jako podstawowe kompendium wiedzy spełnia swoją rolę doskonale.

Jubiliana | 2016-07-26

Nieadekwatne informacje na temat Azteków, błędy związane z tym rozdziałem. Reszta część książki wydaje się merytorycznie poprawna.

Elevander | 2014-09-19
Przeczytana: 18 września 2014

Zupełnie się nie znam na dziejach Ameryki prekolumbijskiej, ale książka R. Faron-Bartels jest moim zdaniem dobrym wprowadzeniem do tego tematu. W układzie chronologicznym przedstawione zostały najważniejsze kultury mezoamerykańskie: Olmekowie, Totonakowie, Zapotekowie, Mixtekowie, Majowie i Aztekowie. Stosunkowo najlepiej znane są te dwie ostatnie, ale w książce bynajmniej nie dominują nad swymi poprzednikami. Książka zawiera informacje o budownictwie, religii oraz szeroko rozumianej kulturze ludów Ameryki Środkowej. Praca jest bogato ilustrowana i zawiera wiele planów, rycin, wreszcie zdjęć kolorowych.

Radek | 2016-08-28

Nie czuję aby autorka dostatecznie rozwinęła temat - wydaje mi się wszystko jest zaledwie liźnięte. Mało wywodów "skąd" i "dlaczego", dużo natomiast stwierdzeń, które biorą się z niczego. Zdecydowanie za słabo przedstawiony wątek Azteków.

Cinnamonelf | 2014-12-20
AnetaK | 2014-09-14