Czesi. Przewodnik po historii narodu i państwa

Okładka książki Czesi. Przewodnik po historii narodu i państwa Petr Jokeš
Okładka książki Czesi. Przewodnik po historii narodu i państwa
Petr Jokeš Wydawnictwo: Avalon historia
historia
Avalon
2020-01-01
2020-01-01
Czechy Czesi historia Czech

Chyba jedyna do tej pory książka na polskim rynku wydawniczym, która w przystępny i kompetentny sposób opisywałaby całe dzieje istnienia państwa za naszą południową granicą. Podkreślenia najważniejszych wątków, dobrze dobrana ikonografia oraz przejrzysty sposób pisania sprawiają, że poleciłbym tę lekturę każdemu, kogo w jakimś stopniu interesuje kraj nad Wełtawą.

Zwięźle i bardzo obiektywnie napisana historia Czech, Czechosłowacji, Czecho-Słowacji.
Co istotne - bez zbędnych przynudzań i rozwlekania.
Delikatnie zaznaczane powody naszych historycznych granicznych niesnasek. Trochę wstyd, bo to nie pierwsza pozycja, która pokazuje jaką chaotyczną i nieprzyjazną politykę uprawialiśmy tuż po odzyskaniu niepodległości po 1918r.- nieczuli na wolność innych państw, którymi Wielka Historia targała w Europie jak osikami na wietrze.
Wielki szacunek dla Petra Jokesa, że potrafił rozliczyć karczemną mściwość po 1945r. na Niemcach Sudeckich, niekoniecznie faszyzujących. To zatrważające, bo uświadamia, że element linczu i zajadle ślepej zemsty jest nieobcy wszystkim nacjom.
Autorowi udało się też rozliczył głęboki zachwyt komunizmem i bezkrytyczne funkcjonowanie na orbicie ZSRR. Ta głęboka więź kosztowała życie przeszło 200 tysięcy Czechów!

Na prawdę warto było sięgnąć po tą książkę!

Co istotne - bez zbędnych przynudzań i rozwlekania.

Lekka w formie książka napisana specjalnie dla Polaków, przez autora mieszkającego w Polsce. Nasze losy mocno połączone. Dla Ślązaka szczególnie ciekawa - ponad 400 lat Śląsk należał do Czech.
Ważny w Europie kraj, bogaty i uprzemysłowiony, trochę przez nas lekceważony.
Myślę, że dla każdego historia Czech powinna być ciekawa.

Ważny w Europie kraj, bogaty i uprzemysłowiony, trochę przez nas lekceważony.
Myślę, że dla każdego historia Czech powinna być ciekawa.

Świetna książka, och jaka niespodzianka. Książka napisana przez Czecha na temat historii tego kraju specjalnie dla Polaków. Przecież to nie może się udać, prawda? A jednak - prześwietnie pociągnięta narracja, podkreslająca kluczowe momenty w historii Czech, symbolikę w oczach narodu, odbiór po latach. Przykładowo opisywany jest król Karol i od razu informacja - to najważniejszy król dla Czechów - i dopiero wtedy przejście do historii. Albo - Biała Góra, mitologizowany punkt, wg badań najnowszych nie do końca tak powinno być, no ale jest. Lub: Monachium - dla Czechów taki bolesny punkt jak dla Polaków Powstanie Warszawskie. Od razu skupia uwagę czytelnika. Do tego kilka mapek, pokazujących jak WielkoCzesi mogliby snuć marzenia o wielkim państwie i cesarstwie czeskim - odpowiednik Polski od morza do morza. Ciekawie wplecione opisy kluczowych zabytków rozsianych na terenie kraju i Pragi - kolejnym razem jak będę tam, to chyba z planem na bazie tej książki. Rozpływam się z zachwytu nad tą pozycją, gdybym dostał w ręce tak samo napisane opowieści wszystkich sąsiadów Polski to brałbym bez wahania. Cudo, polecam. Wahałem się czy dać 8 lub 9 - ale ze względu na walor edukacyjny daję wyższą ocenę.

Krótka historia Czech, Czechów i nawet Czechosłowacji, napisana przez Czecha dla Polaków (ale na szczęście nie w stylu „Czesi a sprawa polska”) .
Krótkie rozdziały przedstawiają nam dziej południowych sąsiadów od czasów sprzed Państwa Wielkomorawskiego, aż do rozpadu Czechosłowacji. Warto się z nimi zapoznać, albowiem w literaturze czeskiej (np. Hasek, Stancik) często autorzy odwołują się do wielu osób z historii własnego kraju, niekoniecznie znanych polskim czytelnikom.
Autor nie zanudza liczbami, datami i setkami nazwisk, koncentrując się na najważniejszych. Wydarzenia próbuje opisywać jako procesy, a tam gdzie występują różnice zdań, stara się przedstawić w miarę obiektywnie oba poglądy. Oczywiście znajomość przynajmniej pewnych wydarzeń z historii Czech pozwala zweryfikować obiektywizm autora, ale to już szczegół.
Polska pojawia się tam, gdzie to istotne z punktu widzenia … Czechów. Co ciekawe sam autor nie wykorzystuje w pełni czeskiego stanowiska w sprawie Zaolzia (większość polskiej ludności tam to napływowi przybysze z Galicji) ani nie przytacza historii sporu o ten teren po … II wojnie światowej, co oznacza, ze nie jest to ważne dla jego rodaków. Jokes tam gdzie może stara się przytoczyć jakąś anegdotę lub ciekawostkę, aby zainteresować czytelników nie będących historykami z zamiłowania. I trzeba przyznać, ze mu się to udaje.
Jest to jednak w dalszym ciągu głównie historia polityczno-wojskowa, z małym wtrętem tzw. historii kulturowej. Czyli dzieje elit. Szkoda, bo akurat Czesi wydają się społeczeństwem bardziej egalitarnym od naszego i liczyłem na trochę informacji o życiu zwykłych ludzi (np. Szczygieł wspomina, że jeden z jego krytycznych czeskich czytelników wypomniał mu brak informacji o czeskich orkiestrach amatorskich). Zaskakuje pominięcie informacji o czeskim piwie i morawskim winie.
Tym niemniej czyta się bardzo dobrze i lekko a autor udanie zachęcił do kontynuowania tematu historii południowych sąsiadów. A w ogóle to z treści widać, że Petr Jokes pochodzi z Moraw.

Znakomite wprowadznie. Dystans i obiektywizm!

Znakomite wprowadznie. Dystans i obiektywizm!

Pokaż mimo tovideo - opinia

Lekka, świetnie wprowadza w temat. Idealna jako "podstawka"

Lekka, świetnie wprowadza w temat. Idealna jako "podstawka"

W bardzo przystępnej formie, świetnym stylem, autor opisał najważniejsze wydarzenia w historii Czechów. Dużym walorem książki jest obiektywizm (jeśli coś takiego, w pracy historycznej, istnieje) w opisie wydarzeń, którymi Czesi nie mogą się pochwalić - w odróżnieniu od, modnych w ostatnim czasie, polskich historyków, nie ma w opowieści skrajnych ataków, potępienia w czambul , a jest próba logicznego wyjaśnienia historycznych procesów .

Skrótowiec z historii Czech i Czechów z perspektywy Czecha. Po lekturze wiele hasał ledwo zapamiętanych ze szkolnej lekcji historii staje się jasne np. Przemyślidzi, Cyryl i Metody, denefestracja praska czy spalenie Husa

Lektura bardzo ciekawa, napisana przyjemnym w odbiorze językiem, a fakty tak dobrane, żeby historia Czech nie odbijala się czkawka jak po przejedzeniu, lecz odwrotnie- wyzwalała przemożną chec dalszego jej zgłębiania. Słowem świetna i godna polecenia wszystkim chcącym poszerzyć wiedzę o kraju sąsiadów.

• Czechy
  • Turystycznie

Dodaj cytat z książki Czesi. Przewodnik po historii narodu i państwa