Psychoza 4.48

1999 rok

źródło okładki: www.librarything.com

Ag2S | 2012-03-08
Przeczytana: 06 marca 2012

„Śniło mi się, że poszłam do lekarki i powiedziała, że zostało mi osiem minut życia.
Czekałam w pierdolonej poczekalni pół godziny.”

„Psychoza 4.48” to przerażający obraz kobiety zlęknionej, przygnębionej, której brak chęci do życia.

„ - Masz już jakiś plan?
- Przedawkować, podciąć sobie żyły, a potem się powiesić.
- Wszystko na raz?
- Żeby przypadkiem nie zostało to zinterpretowane jako wołanie o pomoc.”

Utwór ten jest podróżą w głąb piekła, jakie potrafiła stworzyć ludzka psychika. Napisany został przez osobę zbyt słabą, by mogła ona udźwignąć swą wewnętrzną wrażliwość.
Dramat przepełniony jest ogromnym bólem i cierpieniem, a także przeraźliwym błaganiem o miłość.

"Czasem musimy zejść do piekła w wyobraźni, aby nie trafić tam w rzeczywistości" – Sarah Kane

wstrząsające...

talitha_kum | 2013-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2013

Chciałam wybrać najładniejszy fragment i zacytować, bo wiem, że książki Kane są bogate w słowa warte uwagi. I co? Zapisałam tyle, że wyszło mi 10 stron… Najlepiej będzie więc pozostawić tę pozycję bez dłuższego komentarza. „Psychoza 4:48” staje się w tym momencie dla mnie ulubioną spośród książek tej autorki. Jedną z ulubionych w ogóle. Staje mi się bliska. Zadziwiająco bliska. Przenika. Rozumie…
„Upadam przy każdym kroku naprzód
Rozpacz pcha mnie ku samobójstwu
Lęk na który lekarze nie potrafią znaleźć lekarstwa
I nie starają się zrozumieć
Mam nadzieję, że ty nigdy nie zrozumiesz
Ponieważ Cię lubię…
[…]
- Nie potrzebny jest ci przyjaciel, potrzebny ci lekarz
- Nie wiesz, jak bardzo się mylisz…”

zemstabanana | 2010-11-16
Przeczytana: 2008 rok

Dramatów Kane nie ośmielam się recenzować.

lajt | 2010-09-01

Rozpaczliwe wołanie o życie.
Historia pacjentki zakładu psychiatrycznego, która pogrążona w depresji, zmierza ku samobójstwu. Szokujące obrazy, wywołane plastycznymi opisami Kane. Kto nie jest gotowy ujrzeć krew, porozrzucane ucięte kończyny, doświadczyć gwałtu, niech w ogóle nie podchodzi do czytania Kane.

Gosia Bodnar | 2011-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2011

Trzeba to przeczytać, odebrać indywidualnie.
Nie ma odpowiednich słów, aby to zrecenzować.

Sonja | 2016-05-13
Przeczytana: 13 maja 2016

/Depresja to gniew. To to, co się zrobiło, kto przy tym był i kogo za to winisz./
Czy można wejść do własnego Piekła i dotknąć w nim - dna?!

/To siebie nigdy nie spotkałam, siebie której twarz wykleja wnętrze mojego umysłu./

Socik89 | 2011-09-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Dawno nie czytałam czegoś tak przejmującego, dramatycznego i ekspresyjnego zarazem. Ten dramat jest opisem pękania ludzkiej duszy, patologicznego smutku i bezsilnego krzyku. To historia błagania o śmierć, bo przecież "nie ma takiego leku, który nadałby życiu sens". Spotkanie z psychozą było dla mnie wstrząsające.

Karolina | 2013-11-15

Samotność, cierpienie, bezradność. Utrata kontroli nad samym sobą. Tragedia ostatnich dni brytyjskiej pisarki rozgrywa się na kartach jej ostatniego dramatu "4:48 Psychosis". Autorka niedługo po ukończeniu sztuki popełnia samobójstwo.

Czytam Sarah Kane z ostrożnością. Trudno mi odróżnić projekcje jej szaleństwa od przemyślanego efektu twórczego zamysłu dramatopisarki. Pisząc swoje "4:48 Psychosis" Sarah jest już prawdopodobnie po swoim pierwszym doświadczeniu próby samobójczej, a jej sposób patrzenia na świat dyktuje choroba psychiczna. Bliscy znajdują przy niej niepublikowany wcześniej dramat, którego bohaterki nie można nie utożsamić z samą Kane. Niektórzy widzą w "4:48 Psychosis" jedynie formę listu pożegnalnego, inni nazywają je artystycznym testamentem czołowej przedstawicielki nowego brutalizmu w teatrze. Realność miesza się z teatralnością, każda kolejna adaptacja na scenie będzie jak odgrywanie rzeczywistej tragedii Kane na nowo.

Kiedy myśli kołaczą się w głowie, a...

Kotoklizm | 2014-01-18
Na półkach: 2014, Ulubione, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Trudno zdefiniować to co sprawia, że ciągle wracam do tego dzieła. Jest niezwykłe i pełne bólu. Jest końcem i początkiem.

ephemeris | 2012-03-08
Na półkach: Psychologia, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2011

Kwintesencja dziwności. Ale mimo tego (a może właśnie dlatego?) ma w sobie coś tak niesamowitego, że sam czujesz jakbyś miał pierwsze oznaki psychozy - zaburzenia świadomości, postrzegania świata... Może to było celowe; w każdym razie - gratulacje dla autorki za wielki wysiłek, jakim na pewno było napisanie tejże książki.