Polityka polska i odbudowanie państwa

Wydawnictwo: Nortom
JCFvS

Dzieło "Polityka polska i odbudowanie państwa" Roman Dmowski (1864-1939) napisał w latach 1923-1924, a wydane zostało po raz pierwszy w 1925 roku. Zaletę tej książki stanowi warstwa dokumentacyjna wraz z aneksami. Roman Dmowski był głównym delegatem odrodzonej Polski na konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku i miał wraz z kierowanym przez siebie ruchem narodowym główną zasługę w odzyskaniu prawie w całości ziem zaboru pruskiego. Dzieło Romana Dmowskiego obejmuje lata I wojny światowej oraz okres intensywnych zabiegów politycznych i dyplomatycznych w trakcie konferencji pokojowej w Paryżu.

Krzysztof1993 | 2016-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Wybitne dzieło człowieka posiadającego ogromną wiedzę w sferze polityki zagranicznej, kierunków oraz dążeń poszczególnych państw przedwojennej Europy. A że te kierunki często nie ulegają większym deformacjom i istnieje sposobność dostrzeżenia zauważalnych tendencji, zatem można skonstatować, że jest to kawał wiedzy o współczesnej polityce europejskiej.

Wyjątkowo zaimponowała mi wiedza i doniosłość, z jaką Roman Dmowski argumentował swoją polityczną postawę, dlaczego stanął po stronie państw sprzymierzonych i jakie kierowały go ku temu pobudki. Jego linia działania, mocno ugruntowana na polu logicznym i pragmatycznym, najbardziej przyczyniła się dla restauracji państwa polskiego, toteż z całą stanowczością nazwać go można architektem niepodległej Polski. Natomiast poczynania polityczne tzw. aktywistów zgrupowanych wokół Piłsudskiego i socjalistów rewolucyjnych okazały się w ostateczności wielką pomyłką. Zwieńczeniem tej złej polityki mogło być fasadowa Polska, zależna od...

Robert | 2013-07-18

Bez przechwalania się i przypisywania sobie niewiadomo jakich zasług tą książką Dmowski zbudował sobie pomnik ojca odzyskania niepodległości, choć, pisząc, takich założeń napewno nie miał. Bez Polityki polskiej dyskusja o roku 1918 sensu większego niema.

maszynistaGrot | 2015-11-06

Zdanie, które najbardziej zapamiętałem z tej publikacji brzmiało jakoś tak:
< Niepodległość odzyskaliśmy nie dlatego że tak ktoś tak chciał czy ktoś to głośno wykrzyczał. To nie jest kwestia 'chcenia'. Niepodległość odzyskaliśmy bo byli ludzie którzy wiedzieli jak to zrobić i konsekwentnie do realizacji tego planu dążyli>

Szczególnie ciekawe są w tej książce zakulisowe dążenia polityczne Polaków do własnej państwowości podczas konferencji wersalskiej.

Po lekturze tej książki zdecydowanie poczułem antypatie do brytyjskiego polityka Lloyd'a George'a - uważał, że przekazać Polakom śląski przemysł to tak, jakby dać małpie zegarek (sic!)

rodzynidas | 2012-06-25
Przeczytana: 10 lipca 2012

Wielka książka Wielkiego Polaka, prawdziwa myśl polityczna, podparta obserwacją, logiką, wnioskowaniem, a nie słupkami sondażowymi tak jak to jest dzisiaj. Obowiązkowa lektura dla wszystkich interesujących się polską myślą polityczną.

Majtis | 2016-01-22
Przeczytana: 05 lipca 2015

Świetna obowiązkowa pozycja dla każego Polaka o poglądach narodowych, nacjonalistycznych, faszystowskich a przede wszystkim PATRIOTYCZNYCH. Roman Dmowski był istnym omnibusem jeśli chodzi o szeroko pojętą prace na rzecz Wielkiej Polski. Ale przede wszystkim kochał naszą Ojczyzna najbardziej na świecie.

Ryba | 2013-02-14

Jan Ignacy Mickiewicz