Polityka polska i odbudowanie państwa

Wydawnictwo: Nortom
JCFvS

Dzieło "Polityka polska i odbudowanie państwa" Roman Dmowski (1864-1939) napisał w latach 1923-1924, a wydane zostało po raz pierwszy w 1925 roku. Zaletę tej książki stanowi warstwa dokumentacyjna wraz z aneksami. Roman Dmowski był głównym delegatem odrodzonej Polski na konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku i miał wraz z kierowanym przez siebie ruchem narodowym główną zasługę w odzyskaniu prawie w całości ziem zaboru pruskiego. Dzieło Romana Dmowskiego obejmuje lata I wojny światowej oraz okres intensywnych zabiegów politycznych i dyplomatycznych w trakcie konferencji pokojowej w Paryżu.

Krzysztof1993 | 2016-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Wybitne dzieło człowieka posiadającego ogromną wiedzę w sferze polityki zagranicznej, kierunków oraz dążeń poszczególnych państw przedwojennej Europy. A że te kierunki często nie ulegają większym deformacjom i istnieje sposobność dostrzeżenia zauważalnych tendencji, zatem można skonstatować, że jest to kawał wiedzy o współczesnej polityce europejskiej.

Wyjątkowo zaimponowała mi wiedza i doniosłość, z jaką Roman Dmowski argumentował swoją polityczną postawę, dlaczego stanął po stronie państw sprzymierzonych i jakie kierowały go ku temu pobudki. Jego linia działania, mocno ugruntowana na polu logicznym i pragmatycznym, najbardziej przyczyniła się dla restauracji państwa polskiego, toteż z całą stanowczością nazwać go można architektem niepodległej Polski. Natomiast poczynania polityczne tzw. aktywistów zgrupowanych wokół Piłsudskiego i socjalistów rewolucyjnych okazały się w ostateczności wielką pomyłką. Zwieńczeniem tej złej polityki mogło być fasadowa Polska, zależna od...

Robert | 2013-07-18

Bez przechwalania się i przypisywania sobie niewiadomo jakich zasług tą książką Dmowski zbudował sobie pomnik ojca odzyskania niepodległości, choć, pisząc, takich założeń napewno nie miał. Bez Polityki polskiej dyskusja o roku 1918 sensu większego niema.

maszynistaGrot | 2015-11-06

Zdanie, które najbardziej zapamiętałem z tej publikacji brzmiało jakoś tak:
< Niepodległość odzyskaliśmy nie dlatego że tak ktoś tak chciał czy ktoś to głośno wykrzyczał. To nie jest kwestia 'chcenia'. Niepodległość odzyskaliśmy bo byli ludzie którzy wiedzieli jak to zrobić i konsekwentnie do realizacji tego planu dążyli>

Szczególnie ciekawe są w tej książce zakulisowe dążenia polityczne Polaków do własnej państwowości podczas konferencji wersalskiej.

Po lekturze tej książki zdecydowanie poczułem antypatie do brytyjskiego polityka Lloyd'a George'a - uważał, że przekazać Polakom śląski przemysł to tak, jakby dać małpie zegarek (sic!)

rodzynidas | 2012-06-25
Przeczytana: 10 lipca 2012

Wielka książka Wielkiego Polaka, prawdziwa myśl polityczna, podparta obserwacją, logiką, wnioskowaniem, a nie słupkami sondażowymi tak jak to jest dzisiaj. Obowiązkowa lektura dla wszystkich interesujących się polską myślą polityczną.

Dawid | 2017-02-04
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Książka jest tak spójna i logiczna jak polityka, którą opisuje. Autor bardzo szczegółowo przedstawia kolejne etapy pracy na rzecz przyszłego państwa polskiego, rozwiewając wszelkie wątpliwości co do słuszności podjętych decyzji. Polecam wszystkim, którzy interesują się historią tamtego okresu, a także tym, którzy jeszcze się nią dostatecznie nie zainteresowali.

Majtis | 2016-01-22
Przeczytana: 05 lipca 2015

Świetna obowiązkowa pozycja dla każego Polaka o poglądach narodowych, nacjonalistycznych, faszystowskich a przede wszystkim PATRIOTYCZNYCH. Roman Dmowski był istnym omnibusem jeśli chodzi o szeroko pojętą prace na rzecz Wielkiej Polski. Ale przede wszystkim kochał naszą Ojczyzna najbardziej na świecie.

Ryba | 2013-02-14

Jan Ignacy Mickiewicz