30+1 opowiadań. Kryminał na każdy dzień

Okładka książki 30+1 opowiadań. Kryminał na każdy dzień Arthur Conan Doyle, Stefan Grabiński, Edgar Allan Poe
Okładka książki 30+1 opowiadań. Kryminał na każdy dzień
Arthur Conan DoyleStefan Grabiński Wydawnictwo: Wydawnictwo SBM kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo SBM
2020-11-16
2020-11-16
9788382220070

Nie jest to zły zbiór, ale nie zawiera też samych opowiadań kryminalnych. Jest to bowiem mieszanka grozy, nadprzyrodzonych zjawisk i lekkiego horroru. A wszystko to doprawione małą ilością kryminału. Za niezbyt trafiony tytuł książki ujmuję 3* z oceny.

O co chodzi Grabińskiemu z tymi pociągami? XD

O co chodzi Grabińskiemu z tymi pociągami? XD

Tak jak już powiedzieli przedmówcy - to nie jest książka z kryminałami na każdy dzień. Jedynie Arthur Conan Doyle orbituje wokół tego gatunku, ale z upływem czasu jego opowiadania wydają mi się coraz bardziej banalne i głupiutkie. Do kolekcji wybrano bardzo słabe utwory Poe'a, wszystkie tak podobne do siebie, że czasem nie wiadomo, które opowiadanie tak dokładnie czytamy. A szkoda. Twórczości Grabińskiego nie znałam, ale niezbyt podszedł mi ten piroman - maszynista. W skrócie - nuda z małymi wyjątkami. Jeżeli ktoś faktycznie szuka opowiadań kryminalnych to powinien omijać tą książkę szerokim łukiem.

Na plus Arthur Conan Doyle i tylko dzięki jego opowiadaniom nie daje tu jednej gwiazdki. Na minus z "kolei" cała reszta. Opowiadani Edgara Poe były słabe mimo że autora stać na więcej co pokazywał wielokrotnie ale to nie on zniszczył ten zbiór opowiadań. Maszynistą który po torach nudy prowadził tą książkę na końcową stację Znużenie jest fanatyk kolejnictwa Stefan Ciuchcia Grabiński. Miały być kryminały a były opowiadanka o ciuchciach.

Bardzo się rozczarowałam. Żałuję że nie mogę tej książki oddać. Tragedia!!!

Bardzo się rozczarowałam. Żałuję że nie mogę tej książki oddać. Tragedia!!!

Nie polecam, rozczarowująca.

Nie polecam, rozczarowująca.

18/180/2021
Wyzwanie LC styczeń 2021 - Liczba w tytule
Nie. Nie. I to nawet nie o samą treść chodzi, ale o te wierutne kłamstwa, duby smalone, co to wydawca (SBM Sp. z o. o. – warto pamiętać, może to stały kant) napisał na okładce. KRYMINAŁ na każdy dzień. Kryminał? No sorry. Może i moja wina, że nie przyjrzałam się wymienionym na okładce autorom: E. A. Poe, A. Conan Doyle i mniej znany Stefan Grabiński. Może i moja wina, że założyłam, że skoro „30+1” opowiadań, to autorów będzie pokaźna gromadka. A tymczasem mamy tylko tych trzech, którzy o kryminał się nawet nie otarli (no może ewentualnie Sherlocka Holmesa można by uznać za detektywa),a ich opowiadania to twory z gatunku grozy. Dziewiętnastowiecznej głównie. Do tego Grabiński to jakiś maniak kolejnictwa.
Opowiadania pasują do wydanych nie tak dawno czterech tomów „opowieści niesamowitych” i nie są złe. Ale dla kogoś, kto spodziewał się kryminałów – nie do przyjęcia.
Jedynym plusem jest to, że mogę dostawić drugą pozycję na półkę ze styczniowym wyzwaniem LC.

18/180/2021
Wyzwanie LC styczeń 2021 - Liczba w tytule

Przyjemnie było przypomnieć sobie klasykę.

Przyjemnie było przypomnieć sobie klasykę.

• Kryminał
  • Czytane w pandemii