Okładka książki Skradziona kolekcja. Scenopis na podstawie powieści J. Chmielewskiej "Upiorny legat" Joanna Chmielewska
Joanna Chmielewska Wydawnictwo: Interart Seria: Sfilmowane opowieści Joanny Chmielewskiej kryminał, sensacja, thriller
Sfilmowane opowieści Joanny Chmielewskiej
Interart
1994-01-01
1994-01-01
chmielewska Upiorny legat Skradzona kolekcja scenariusz filmowy

"Upiorny legat" świetny, "Skradziona kolekcja" to nie to samo, jednak przełożenie na film traci smaczki. To że trzeba przełożyć treść na język filmu, scenografii, możliwości aktorskich, sprawia, że to nie to samo, zwłaszcza jeśli pierwowzór nie jest pisany z myślą o filmie. Bo jeśli utwór od początku jest pisany pod ekranizację to co innego.

Osobiście bardzo lubię film "Skradziona kolekcja". Książka zawiera nie tylko scenariusz filmu, ale również tekst "Upiornego legata" i najciekawszą część o tym jakie perypetie miała pani Chmielewska z ekranizacją swojej książki. Ogólnie mówiąc kręcenie filmów w czasach reglamentacji rynkowej należy porównać do orki na ugorze. Cud, że cokolwiek powstawało. Przeczytawszy tą książkę, nie dziwię się czemu film jest kompletnie inny niż książka. Polecam. Wiem, że ta książka posiada również inne wydanie. mam nadzieję, że ktoś ma do niego dostęp i wstawi na "Lubimy czytać".

• Biblioteka nr 2
  • Kryminal