Siostry

2021-04-14
2020-08-13
Jan Kabat
literatura brytyjska Nagroda Bookera

Okładka książki Hag: Forgotten Folktales Retold Naomi Booth, Natasha Carthew, Emma Glass, Imogen Hermes Gowar, Daisy Johnson, Liv Little, Kirsty Logan, Eimear McBride, Irenosen Okojie, Mahsuda Snaith
Hag: Forgotten... Naomi Booth, Natash...

Duszna, gęsta atmosfera. Wkręciłam się. Polecam

Duszna, gęsta atmosfera. Wkręciłam się. Polecam

Chaotyczna w opisach,gęsta atmosfera,niedopowiedzenia,mrok.Opisy przemocy psychicznej jednej siostry nad drugą i brak reakcji na to chorej psychicznie matki ..Wszystko to duszące,żeby zakończyć się tak samo bez sensu jak cała reszta tekstu. Piszą, że zakończenie zaskakujące..owszem zaskakujące w beznadziei. Szkoda czasu.Niczego nie wyniosłam po przeczytaniu tj.żadnej ciekawostki, obcego mi zwrotu, intrygującego opisu...no nic ..

Bardzo mroczna, ciężka, monotonna. Wszystko napisane jednym ciągiem, ciężko załapać rytm i dać się wciągnąć w czytanie. Kiedy się już załapie klimat- czyta się w mgnieniu oka. Od początku wyczuwa się napięcie, z każdą kartką książki odkrywa się więcej. Zawsze typuję zakończenia- miałam połowiczną rację, więc fabuła nie jest majstersztyk. Dużo do poprawienia, aby zachęcić mnie do sięgania po inne tytuły.

Sama fabuła nie była zła, jednak sposób przedstawienia jej przez autorkę jak dla mnie sprawił, że czytało się ją opornie i momentami zbyt się ciągnęła.

Jak tytuł wskazuje historia ta jest o siostrach, ale nie ma tu wartkiej akcji, wielu wątków itp. Jest za to bardzo głęboka siostrzana relacja. Tak głęboka, że chwilami zatraca się granica między nimi, zanika świadomość, która jest którą... Ukazana jest tu niezwykła, ale zarazem dziwna zażyłość między dziewczynkami, która ma znaczny wpływ na ich wspólne życie, ale również próbę życia osobno. Historia, w której emocje ukazane są jak na dłoni. Polecam 😉

Klimat podobny trochę do tego co serwuje King. Od samego początku wiadomo, że coś jest nie tak. Mnie wciągnęła ta historia, była elektryzująca i w jakiejś części czuło się zło. Toksyczna relacja sióstr, dziwne zachowania matki i niezrozumiala dzikość tej rodziny sprawiły, że nie moglam się oderwać od lektury. Na minus przewidywalny i naciągany koniec.

Książka nie jest zbyt obszerna, jednak nie wciągnęła mnie tak, bo przeczytać ją w jeden dzień. Mało zwrotów akcji, bardzo monotonna.

Dziwna to była książka. Ciężko się ją czytało, nie za bardzo odpowiadał mi styl autorki. Sama treść - nienajgorsza. Pokazuje toksyczną relację sióstr, gdzie jedna całkowicie podporządkowuje się drugiej. Nie spodobało mi się zakończenie. Mam wrażenie, że jakoś nie pasuje do reszty.

3/4 książki pochłonęłam w dwa dni, klimat rozegrany na 150 stronach równy książkom o wiele dłuższym. Czytałam wsiąknieta w relacje rodzinne bohaterek, jak baczny obserwator, ktory chce im pomóc. Każdy bohater barwny, charakterny, rzeczywisty. Ale ten zwrot akcji? Kompletnie mnie nie przekonał i zburzyło mi to całą koncepcję książki i szkoda mi było wysiłku wlożonego w zrozumienie toksycznej relacji sióstr, która mimo 'pewnego wydarzenia' nie zmieniło w życiu July nic. Nie kupuje tego zakończenia i niestesty, ale naprawdę się zawiodłam, bo napisane jakby na szybko. Ale może właśnie o to w tym wszystkim chodziło, szczególnie że autorka podaje wytłumaczenie. Ma sens, może właśnie miałam poczuc ten niedosyt i bezsilność, ale mi osobiscie wyszedł tylko zawód. Warta podjęcia próby, bo mimo wszystko nietypowa, a temat książki został porouszony w ciekawy sposób, bo praktycznie bezdialogowy. A autorka widać, że włożyła serce w dzieło o bólu i toksycznych rodzinnych relacjach, które są wbrew pozorom pozbawione typowej przemocy, z jaką wiążemy takie określenia, a nadal gorsze niz klatka.

Chociaż książka nie jest obszerna to niestety przeczytałam tylko połowę. Odrzucił mnie styl Johnson, a historia nie sprawiła, żebym wkręciła się tak mocno, aby powieść dokończyć.

Dodaj cytat z książki Siostry