Dzieje sześciu pojęć

1976-01-01
Estetyka filozofia

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Trzeba czytać powolutku, fragmentami, wtedy powtórzenia nie rażą, tylko są użytecznym przypomnieniem, które pomaga utrwalić myśl w pamięci.

Klasyczna już pozycja książkowa dla miłośników estetyki i filozofii. Znajdziemy tu zagadnienia dotyczące historii estetyki i filozofii oraz z kręgu językoznawstwa. Ciekawie, pouczająco, interesująco.
Książka rozpoczyna się od przedmowy i wstępu. Następnie znajdziemy jedenaście rozdziałów dotyczących tytułowych pojęć. Rozdział pierwszy, drugi i trzeci koncentruje się na pojęciu sztuki. W pierwszym rozdziale opisane są dzieje pojęcia, w drugim dzieje klasyfikacji, w trzecim dzieje stosunku sztuki i poezji. O pięknie głównie traktuje rozdział czwarty, piąty i szósty. W czwartym rozdziale znajdziemy informacje o dziejach pojęcia, w piątym o dziejach kategorii, w szóstym opisane jest spór obiektywizmu i subiektywizmu związany z pięknem. Rozdział siódmy dotyczy formy, a ósmy twórczości. Rozdział dziewiąty i dziesiąty omawia pojęcie odtwórczości. W dziewiątym autor skupia się na dziejach stosunku sztuki do rzeczywistości w odniesieniu do odtwórczości, w dziewiątym rozdziale podejmuje problem dziejów stosunku do natury i prawdy w związku z pojęciem odtwórczości. Rozdział jedenasty ma za zadanie przybliżyć pojęcie przeżycia estetycznego. Na końcu książki odnajdziemy udane zakończenie, bardzo obszerną literaturę, skorowidz imion i spis ilustracji, które pojawiają się w książce (jest ich trzydzieści cztery i są to ilustracje czarno białe).
Dzieło bardzo dobre. Czytałem z zainteresowaniem. Bez zbędnych słów i niepotrzebnego lania wody: książka warta uwagi i godna polecenia.

Przeokrutnie się wymęczyłem. Bardzo dużo powtórzeń i mnóstwo bzdurnych sądów na temat sztuki, ale o to drugie oczywiście chodziło w tej pozycji. Nie mniej organizacja tekstu tragiczna, spokojnie można by zmniejszyć objętość. I jeszcze drażniące było umieszczanie często i gęsto (ale nie zawsze. Jakby nie było jakiejś określonej zasady. GG WP, Włodek) cytatów z różnych języków bez podania ich tłumaczenia. Trochę człowiekowi ciśnienie skacze, jak czyta kilka zdań, by dowiedzieć się, że przeczytał je na daremno, bo nie dowie się o co chodziło.
No ale dokształcić się co nie co można.

1. Pozycja jest może i klasyczna, ale aktualnie bardzo stara i nie uwzględniająca tego co się stało tak naprawdę w estetyce po II W.Ś.
2. Wiem, że jest to dyskurs filozoficzny, ale czyta się to tak, jakby człowiek wydalał pędy jeżyn.
3. Autor nie jest w stanie zająć czytelnika choćby pisaniem ze jako taką swadą, jeśli już temat jest może nie najciekawszy.
4. Autor jest erudtytą, z tzw. klasycznym wykształceniem. Stąd nikt nie poczuł się do tego, że zazwyczaj człowiek współczesny aż takim erudytą nie jest i można by mu przełożyć pojawiające się co i rusz makaronizmy i inne wtręty w obcych językach.
4. I, "last, but not least", ta pozycja to jedno wielkie powtórzenie, powtórzenie powtórzenia, powtórzenie powtórzenia powtórzenia - ad infinitum. Spokojnie przebrnięcie przez wstęp gwarantuje nam pełen obraz koncepcji, idei i ich zmian etc, Można potem przejrzeć na wyrywki zawartość spis treści i zakończyć lekturę. Dalej jest międolenie w koło Wojtek tego samego i na okrągło - aż do wyczerpania odporności psychicznej czytelnika.
Reasumując, polecam do:
a. umieszczania w bibliografii prac naukowych związanych z tematem,
b. czerpania urwanych z czapki cytatów do ww.
c. towarzystwa przy zatwardzeniu

4. Autor jest...

Tatarkiewicz, znawca kultury, jak zwykle łatwym językiem wyczerpał dany temat. Mój ulubiony naukowy pisarz.

Rozdziały o pięknie.

Rozdziały o pięknie.

Jest to książka trudna w czytaniu - Tatarkiewicz jak to filozof ma tendencję do wodolejstwa, dzielenia włosa na czworo i rzeczy ważne toną w potoku słów mniej ważnych. Potrzebne jest duże skupienie w czytaniu. O tym, że sztuka dla Greków miała znaczenie rzemiosła przeczytałem na pierwszych 100 stronach chyba kilkadziesiąt razy, a za każdym razem podnoszone to było jak myśl, której dotąd autor nie omawiał:)
Pewien problem sprawiają też cytaty... w językach źródłowych, bez tłumaczenia--dla omnibusów, znających nie tylko angielski czy niemiecki, ale również francuski i łacinę.
Niektóre rozdziały są strasznie mętne. Można powiedzieć--typowo filozoficznie. Np. str. 276-282, formy typu D i E. "Konia z rzędem" temu, kto po lekturze tych rozdziałów namaluje obraz (wydaje się, że te formy mają zastosowanie w malarstwie?) i zaznaczy na nim o jaką formę chodzi:) Mamy tu takie tłumaczenie jednego pojęcia innymi, niestety również niezdefiniowanymi.
Inna moja refleksja: czy o sztuce i pięknie można się nauczyć z książki czy raczej potrzebne jest wewnętrzne poczucie smaku (które budujemy np. studiowaniem dostatecznie dużej liczby dzieł artystycznych). Chyba to drugie. Jednak w założeniach ciekawie jest poznać stanowisko kogoś, kto poświęcił tematowi więcej uwagi. Niestety, po lekturze książki mam jedynie mętlik w głowie i parę haseł... Na szczęście robiłem sobie po drodze notatki i może stać mnie na ostatni wysiłek, żeby zrobić sobie z tego jakąś uporządkowaną "ściągawkę".
Podsumowując: droga przez mękę; ktoś kto tego nie musi czytać np. na studiach będzie miał ogromny problem z motywacją do czytania.... Plus za zakres tematu, który jest rzeczywiście spory, ale... Jak to sam autor napisał w ostatnich zdaniach książki: "Wykaz motywów estetyki został zestawiony po to, by uprzytomnić wielość ich i stopniowe powstawanie. Może da początek LEPSZYM, pełniejszym, systematyczniejszym próbom zestawiania estetycznych pojęć, pomysłów, teorii"...

Baza

Baza

• Filozofia
  • Sztuka
  • Studia
  • Historia sztuki

Dodaj cytat z książki Dzieje sześciu pojęć