rozwińzwiń

Zachłanne na życie

Okładka książki Zachłanne na życie Sławomir Koper
Okładka książki Zachłanne na życie
Sławomir Koper Wydawnictwo: HARDE Wydawnictwo reportaż
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
HARDE Wydawnictwo
Data wydania:
2020-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2020-01-01
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366252363
Tagi:
Sławomir Koper; Wydawnictwo Harde; Kalina Jędrusik Elżbieta Czyżewska Małgorzata Braunek Agnieszka Osiecka PRL
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 133 (03/2024) Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Wojciech Lada, Lloyd Llewellyn-Jones, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Dariusz Sikorski, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 7,0
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 132 (02/2024) Jacek Bartosiak, Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 6,0
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
30 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1020
1011

Na półkach:

Ciekawa książka przedstawiająca kobiety będące na fali zainteresowania lat temu kilka. Autor wspomaga się solidną bibliografią, korzysta z wielu źródeł. Zagląda do alkowy bohaterek towarzyszy im w życiu prywatnym i osobistym nie omijając plotkarskiego. Oczywiście najmniej tu mamy o sukcesach artystycznych i zawodowych.

Ciekawa książka przedstawiająca kobiety będące na fali zainteresowania lat temu kilka. Autor wspomaga się solidną bibliografią, korzysta z wielu źródeł. Zagląda do alkowy bohaterek towarzyszy im w życiu prywatnym i osobistym nie omijając plotkarskiego. Oczywiście najmniej tu mamy o sukcesach artystycznych i zawodowych.

Pokaż mimo to

avatar
105
90

Na półkach:

Moi rodzice byli młodzi w tych samych czasach, co kobiety przedstawione w tej książce, ale jednak ich życie miało wszechobecny szaro-brązowy kolor komunistycznych czasów, a dzięki tej książce dowiedziałam się, że te czasy były także multi-kolorowe. Tak właśnie odebrałam tę książkę o życiu polskich artystek doby komunizmu. One żyły w "kolorowych" czasach - dobrze wiedzieć :)

Moi rodzice byli młodzi w tych samych czasach, co kobiety przedstawione w tej książce, ale jednak ich życie miało wszechobecny szaro-brązowy kolor komunistycznych czasów, a dzięki tej książce dowiedziałam się, że te czasy były także multi-kolorowe. Tak właśnie odebrałam tę książkę o życiu polskich artystek doby komunizmu. One żyły w "kolorowych" czasach - dobrze wiedzieć...

więcej Pokaż mimo to

avatar
989
232

Na półkach: , , ,

"Zachłanne na życie" to moje drugie spotkanie ze Sławomirem Koprem. Pierwsza przeczytana przeze mnie książka również dotyczyła kobiet doby PRL-lu. W tamtej bohaterkami były żony panów na PRL-owskim świeczniku a w tej autor opowiada historie życia czterech przedstawicielek warszawskiego świata artystycznego doby socjalizmu, kobiet nietuzinkowych, obdarowanych przez stwórcę nie tylko urodą, ale i niepospolitymi talentami, kobiet, które w czasach panującej ogólnie szarości świeciły jak gwiazdy przyciągając nie tylko wielbicieli tychże talentów.

"Zachłanne na życie", jak sam autor o tym pisze we wstępie "Od autora", rozpoczynają cykl nazwany Złotą kolekcją, w którym to cyklu powracać ma do tematów, które kiedyś już poruszał. W tej książce zawarł cztery rozdziały, gdyż oprócz Jędrusik, Czyżewskiej i Osieckiej postanowił przypomnieć postać równie znanej, jak poprzednie panie, Małgorzaty Braunek. Sama książka, jak twierdzi Koper, jest odpowiedzią na zadawane mu na spotkaniach autorskich pytania, czy w swoich kolejnych książkach będzie powracać do bohaterów, o których już kiedyś pisał. To powracanie może intrygować czytelnika, gdyż rzuca nowe światło na osoby, które już wcześniej w jakimś stopniu się poznało, gdyż pisarz mógł korzystać szeroko z nowych dostępnych żródeł, takich choćby jak archiwa IPN-u, ale i nowe książkowe opracowania dotyczące czasów PRL-u.

Dlaczego akurat tę książkę wybrałam w Klubie recenzenta? A to dlatego, by powrócić do swoich młodych lat i do moich młodzieńczych fascynacji związanych przede wszystkim z kinem. Jak wiele moich rówieśniczek w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku miałam swoje ulubione postaci ze środowisk artystycznych. Wtedy niewiele mogłam się dowiedzieć o tym jak wygladało życie prywatne np. Elżbiety Czyżewskiej, którą jakoś szczególnie lubiłam i ceniłam. Jakiekolwiek informacje pochodziły tylko z czasopism, takich jak choćby "Film".
A ponieważ lubię czytać biografie więc książka Sławomira Kopra była idealna do tego bym mogła swoją niepełną wiedzę poszerzyć. I to nie tylko o bohaterkach książki, ale również o środowisku w jakim się obracały, środowisku o szczególnym klimacie jak na czasy w jakich przyszło nam żyć. I to wszystko faktycznie dostałam. Poznałam nie tylko barwne i bogate w różne, nie tylko dobre, doświadczenia życiowe historie bohaterek książki, ale również szeroko zaprezentowane tło, w którym starały się realizować nie tylko swoje zawodowe aspiracje, ale również swoje w różny sposób pogmatwane życie osobiste.

Sławomir Koper w "Zachłannych na życie" opowiedział nam sam oraz słowami osób, których wypowiedzi w książce przytoczył w prawdziwie intrygujący sposób o czterech doskonale nam znanych, a przynajmniej mnie od strony ich życia zawodowego kobietach, pełnych temperamentu i życia, artystkach, które czerpały z życia pełnymi garściami, które podążały do wytyczonych sobie celów własnymi drogami, ale gdzieś tam po drodze wypalając się wewnętrznie co część z nich topiła w alkoholu. To prawda, były u szczytu, podziwiane, kochane, ale z czasem również poranione wewnętrznie i samotne. Być może inaczej wyglądało to u Małgorzaty Braunek. Jednak trzy pozostałe panie nie do końca, takie ja mam odczucie po lekturze tej książki, były szczęśliwe z powodu swoich wyborów.

Podsumowując swoją opinię muszę stwierdzić, że ogólnie rzecz biorąc książka trafiła w mój gust, dała mi nawet chyba więcej wrażeń i wiedzy niż się spodziewałam, szczególnie dotyczy to Agnieszki Osieckiej, którą chyba najlepiej rozumiałam, biorąc pod uwagę jej niesamowity apetyt na życie i ten wewnętrzny niepokój, który ganiał ją po świecie oraz tę wielką potrzebę kontaktów z innymi ludżmi i to ogromne zagubienie w codzienności, jakiej może doświadczać faktycznie chyba tylko dusza artystyczna. A uznaję to za zasługę autora, który przedstawił ją i jej życie tak, że zobaczyłam w niej człowieka wprawdzie spełnionego twórczo, a jednak z powodu mankamentów w sferze uczuć nie zrealizowanego w życiu osobistym.
O ile Osiecka, Czyżewska i Braunek są faktycznie bohaterkami opowieści o nich to w części dotyczącej Kaliny Jędrusik pierwsze skrzypce gra jednak jej mąż, czyli Stanisław Dygat i stąd mam pewien niedosyt jeżeli chodzi o samą aktorkę, tym bardziej, że jej historię poznajemy dopiero od od czasów studiów.

Sławomir Koper wykonał sporą pracę o czym świadczą liczne przypisy wskazujące na bibliografię i napisał interesującą książkę, którą się szybko czyta, i która pozwoliła mi poznać jej bohaterki od każdej strony ich skomplikowanych osobowości. A także znakomicie wprowadziła mnie w klimat środowisk studenckich i artystycznych Gdańska i Warszawy szczególnie lat 50-tych i 60-tych ubiegłegow wieku. To było fajne doświadczenie czytelnicze i poznawcze.

"Zachłanne na życie" to moje drugie spotkanie ze Sławomirem Koprem. Pierwsza przeczytana przeze mnie książka również dotyczyła kobiet doby PRL-lu. W tamtej bohaterkami były żony panów na PRL-owskim świeczniku a w tej autor opowiada historie życia czterech przedstawicielek warszawskiego świata artystycznego doby socjalizmu, kobiet nietuzinkowych, obdarowanych przez stwórcę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1616
1470

Na półkach:

Ciekawa opowieść o życiu czterech wielkich artystek PRL, bez których w ogóle nie można sobie wyobrazić polskiej kultury tamtych lat.
Jedną z przedstawionych kobiet jest Agnieszka Osiecka, wybitna autorka tekstów i poetka. Kobieta wrażliwa, szalona i nieposkromiona, która całe życie poszukiwała osobistego szczęścia i właściwie nigdy go nie odnalazła.
Poza Agnieszką Osiecką autor przedstawia sylwetki Kaliny Jędrusik, Elżbiety Czyżewskiej i Małgorzaty Braunek.

Ciekawa opowieść o życiu czterech wielkich artystek PRL, bez których w ogóle nie można sobie wyobrazić polskiej kultury tamtych lat.
Jedną z przedstawionych kobiet jest Agnieszka Osiecka, wybitna autorka tekstów i poetka. Kobieta wrażliwa, szalona i nieposkromiona, która całe życie poszukiwała osobistego szczęścia i właściwie nigdy go nie odnalazła.
Poza Agnieszką Osiecką...

więcej Pokaż mimo to

avatar
204
69

Na półkach:

Pan Koper z historyczną wnikliwością opisuje cztery wspaniałe kobiety i ich życie w PRLowskiej rzeczywistości. Były zdolne, pełne animuszu, bez ogródek dążyły do celu, dzięki czemu możemy podziwiać ich wspaniałe rolę, a w przypadku Poetessy teksty, które znamy i kochamy. Każda z nich miała wzloty i upadki, ale żyły tak jak chciały, z przytupem. Książka zawiera informacje pochodzące z akt IPNu, często stanowiące raporty osób inwigilujących, takie czasy.

Pan Koper z historyczną wnikliwością opisuje cztery wspaniałe kobiety i ich życie w PRLowskiej rzeczywistości. Były zdolne, pełne animuszu, bez ogródek dążyły do celu, dzięki czemu możemy podziwiać ich wspaniałe rolę, a w przypadku Poetessy teksty, które znamy i kochamy. Każda z nich miała wzloty i upadki, ale żyły tak jak chciały, z przytupem. Książka zawiera informacje...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    35
  • Chcę przeczytać
    27
  • Posiadam
    7
  • Teraz czytam
    3
  • Legimi
    3
  • Kino, teatr i okolice,adaptacje filmowe
    1
  • 2021
    1
  • 2023
    1
  • 2023 - przeczytane
    1
  • Biografie. Na faktach.
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zachłanne na życie


Podobne książki

Przeczytaj także