Blask choinki

Okładka książki Blask choinki Agnieszka Lis
Okładka książki Blask choinki
Agnieszka Lis Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Seria świąteczna Agnieszki Lis (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Seria świąteczna Agnieszki Lis (tom 2)
Czwarta Strona
2020-10-28
2020-10-28
literatura polska święta Boże Narodzenie choinka

“Blask choinki” autorstwa Agnieszki Lis to powieść, która zanurza czytelnika w atmosferę świąt, pełną ciepła i rodzinnych tradycji. Książka opowiada o zaprzyjaźnionych rodzinach Klemensa i Arkadiusza, które postanawiają spędzić Gwiazdkę w hotelu z widokiem na Tatry, zamiast w domowym zaciszu. Nie wszyscy są jednak przekonani do tego pomysłu, co prowadzi do serii niespodziewanych wydarzeń i emocjonalnych rozterek.Lis z wrażliwością przedstawia dylematy swoich bohaterów, ukazując, jak ważne są rodzinne więzi i wspólne spędzanie czasu, zwłaszcza w okresie świątecznym. Książka jest pełna nieśpiesznych rozmów, drobnych radości i niespodziewanych spotkań, które przypominają o tym, co w życiu najważniejsze1.

“Blask choinki” to lektura, która może być idealnym towarzyszem zimowych wieczorów, przynosząc ukojenie i przypominając o magii Świąt.

Chyba nie do końca tego się spodziewałam. Biorąc się za Blask choinki miałam z tyłu głowy poprzednią książkę autorki, której ta jest kontynuacją. Obie książki mogę zaliczyć do tych specyficznych. Jednak co mam na myśli używając tego określenia? A no to, że jeśli szukasz książki z bijącą z każdej strony świąteczną atmosferą i miłosną historią to ta książka jest prawie, że totalnym przeciwieństwem. Nie mogę stwierdzić, że nie polubiłam się z tą historią, bo pewną nutkę sympatii we mnie wzbudziła. Tylko tych świąt mi zabrakło. Były góry, Krupówki, choinka. Nawet lepienie bałwana było co w okresie świątecznym w Polsce bardzo rzadko się ostatnio zdarza.
Ciąg dalszy w komentarzu •
Zabrakło mi też rodzinnego ciepła. Mimo, że rodzina, a nawet dwie są tutaj kluczowe dla fabuły to jednak znacznie różnią się one od tych, które zwykle goszczą w świątecznych książkach. Obie zamożne, te typu ą ę. I chociaż próbowała przebić się normalność to jednak w dużej mierze wychodzili oni w moim odczuciu na nadętych, wbitych w ambicja, nieskazitelnych. Przez to najbardziej polubiłam się z postaciami, które zostały „wciągnięte” w rodzinę, czy synowe głównych bohaterów. Biła od nich taka zwyczajność.
Czy polecam bądź odradzam? Nie.
Daleka jestem od tego, bo ile ludzi tyle opinii. Jednak miejcie z tyłu głowy, że nie ma ona typowo świątecznego klimatu.

Bardzo mnie ta książka wymęczyła niestety.
Liczyłam na świąteczny klimat, rodzinne grono bohaterów i ciepło płynące ze stron.
Tymczasem dostalam masę bohaterów i ich dzieci (w pewnym momencie ciężko było się połapać kto jest z kim spokrewniony i w jakiej relacji),których główną rozrywką jest picie alkoholu (słowo calvados pada w tej książce przynajmniej kilkadziesiąt razy) oraz obgadywanie siebie nawzajem.
Do samego końca mialam nadzieję, że ta powieść będzie miała jakąkolwiek fabułę poza chodzeniem do baru, na spacer, na basen i z powrotem - nie doczekałam się.
Może są osoby, którym ta powieść przypadnie do gustu. Dla mnie jak dotąd to najgorsza z książek świątecznych, jakie kiedykolwiek czytałam.

Bardzo mnie ta książka wymęczyła niestety.

Tego się po Autorce nie spodziewałam. Morał jest taki, że można mieć cudowne życie, ale do tego potrzeba 1. dużo pieniędzy 2. myśleć tylko o sobie i swoich najbliższych 3. przymykać oko na prawo, etykę, drugiego człowieka 4. umieć kłamać, oszukiwać, kraść, zabijać, byleby w białych rękawiczkach i w sposób politycznie poprawny 5. korzystać z życia " nieważne jakimi środkami", ale by osiągnąć swój cel. 6. ukryć zbrod­nię z na­tu­ral­ną aro­gan­cją bo­ga­te­go czło­wie­ka. 7. Koneksje, Koneksje....8. - 100 można jeszcze dużo wymieniać, ale mam nadzieję, że będzie ciąg dalszy, w którym dowiemy się, że nasi bohaterzy zostali w jakiś sposób rozliczeni lub może się zmienili, cokolwiek! Ale niech to będzie widoczne, że nie są pozytywnymi bohaterami.

Totalny misz masz. Byłam dobrej mysli co do tej książki, niestety die mega rozczarowałam, chociaż początek wydawał się obiecująco. Bardzo dużo opisów, za dużo. Czytając miałam wrażenie, że czytam jakąś słabą komedię o staruszkach. W pewnym momencie już w niczym się nie łapałam. Na szczęście rozdział o Wigili ogarnęłam i nawet się wciągnęłam, co prawda na chwilę, ale jednak.
Myślę, że książka ma ogromny potencjał, jednak niestety coś nie wyszło.
Przez miejsce, w której toczy się akcja powieści i świąteczny klimat sama zaczęłam mieć ochotę by w następnym roku święta spędzić w górach 🙈
Chociaż książkę czyta się w miarę szybko i jest napisana prostym językiem to jednak nie przypadła mi do gustu. Mam wrażenie, że jest ona o niczym w świątecznym klimacie.

Dawno nie czytalam tak fatalnej ksiazki … Rysa na mym czytelniczym sercu ale 3 raz w zyciu porzucam ksiazke nie konczac jej bo no nie da sie … Fatalne dialogi, fatalna fabula, fatalni bohaterowie, wszystko jest tam fatalne. Slowo „calvados” (nazwa alkoholu) wychodzi mi uszami (kiedys byla taka fajna emoji na gadu gadu <rzygam> ).
Fatalny zabieg wymienienia wszystkich bohaterow na poczatku ksiazki, kazdy bihater powiazany z innym, zony, matki, corki, bracia, zieciowie … o matko! Czytajac na kindlu ciezko wciaz wracac do poczatku by przypomniec sobie kto byl kim a autorka z racji tego ze bihatetow wymienila na poczatku to pozniej wiezow rodzinnych miedzy nimi juz nie przypomina …
Walczylam, naprawde walczylam ale przy 54% stwierdzilam ze jednak mega szkoda mi mojego czasu ktory moglabym spedzic z jakas inna fantastyczna ksiazka ktora z pewnoscia czeka na mnie w kolejce :)

Fatalny zabieg wymienienia wszystkich...

Zero klimatu, zero świat, zero fabuły, zero akcji. Więc i moje zainteresowanie było na poziomie zero. Męczyłam ją 4 dni i szkoda mi tego czasu. Nie polecam totalnie. Książka przegadana, mnóstwo dialogów o niczym, bohaterowie bez wyrazu, nudni, pompatyczni.

Blask choinki to moje pierwsze spotkanie z twórczością Agnieszki Lis i przyznam szczerze, że sięgając po książkę nie wiedziałam, że jest to kontynuacja losów bohaterów. Niemniej jednak w ogóle to nie przeszkadzało i bez problemu odnalazłam się w losach bohaterów, których autorka w genialny sposób przedstawiła nam już na samym początku.
Rodzina Arkadiusza i Klemensa od zawsze wspólnie spędzała święta Bożego Narodzenia, tak też planują i w tym roku, niemniej jednak postanowili nieco zmienić zwyczaje. Zamiast corocznego domowego rozgardiaszu decydują się na wyjazd w świąteczne Tatry. To właśnie tam spędzają ten wyjątkowy czas. Nie obchodzi się bez drobnych nieporozumień, przygód, wspomnień i zwierzeń. Na tym właśnie polega piękno świątecznego wyjazdu, że obecne osoby dużo ze sobą rozmawiają, mają czas na snucie domysłów, wspomnień i analizowanie minionych zdarzeń.
Jest to wyjątkowa, piękna i przede wszystkim bardzo rodzinna historia, która urzeka. Idealnie wprowadza ona w świąteczny klimat i świetnie nadaje się do tego, aby czytać ja w przedświątecznym okresie, aby wprowadzić się w świąteczny nastrój.
Książka przedstawia piękną, rodzinną historię. Mankamentem była bardzo duża ilość bohaterów, w których dosłownie momentami się gubiłam. Niemniej jednak autorka chyba to przewidziała, bo na takie sytuacje już na samym początku przygotowała świetnie przedstawienie wszystkich bohaterów. Kolejnym mankamentem dla wielu może być dość wolna akcja. Wiele w książce się nie dzieje, nie ma zwrotów akcji, a całość raczej skupia się na rozmowach, przemyśleniach i dialogach. To jest właśnie ogromnym plusem książki, że zawiera bardzo dużo dialogów, przez co czyta się ją bardzo szybko.calosc dla mnie wypada na plus, choć przyznam szczerze, że wydarzenia w książce mogły dla mnie nieco przyspieszyć. Jednak pióro autorki jest tak przyjemne w odbiorze, że dosłownie się je pochłania. Ja z pewnością jeszcze skuszę się na inne książki autorki i nadrobię również pierwszą, świąteczna część przygód poznanych już bohaterów.

Rodzina Arkadiusza i Klemensa od...

Przyjaźń od szkolnej ławki między Klemensem a Arkadiuszem połączyła losy ich rodzin tak bardzo, że tegoroczne święta Bożego Narodzenia postanawiają spędzić razem w urokliwym hotelu w górach. Wyjazd do Zakopanego przynosi obu rodzinom wiele niespodzianek. Czy wszyscy poczują ducha Świąt i oderwą się od codzienności?

Mimo, że książka jest z akcentem świątecznym to za mało w niej magii.

Mimo, że książka jest z akcentem świątecznym to za mało w...

Kolejna świąteczna opowieść autorki o zaprzyjaźnionych rodzinach.Tym razem są to święta inne niż wszystkie bo spędzone w ekskluzywnym hotelu pod Tatrami.Fajnie się czyta.

• Świąteczne

Dodaj cytat z książki Blask choinki