Blask choinki

Czwarta Strona
2020-10-28
2020-10-28
literatura polska święta Boże Narodzenie choinka

Okładka książki Rozdzieliła nas wojna Max Czornyj, Joanna Jax, Agnieszka Lis, Maria Paszyńska, Sylwia Winnik, Barbara Wysoczańska, Bogna Ziembicka
Ocena 7,7
Rozdzieliła na... Max Czornyj, Joanna...
Okładka książki Klopsiki, krokiety i inne zagadki Hanna Greń, Anna Kasiuk, Agnieszka Lis
Ocena 6,4
Klopsiki, krok... Hanna Greń, Anna Ka...

Kolejna świąteczna opowieść autorki o zaprzyjaźnionych rodzinach.Tym razem są to święta inne niż wszystkie bo spędzone w ekskluzywnym hotelu pod Tatrami.Fajnie się czyta.

Rodziny Arkadiusza i Klemensa jak co roku spędzają wspólnie święta. Bohaterowie #blaskchoinki tym razem postanowili spędzić te święta w Zakopanem. Nie wszystkim to się jednak podoba. Arkadiusz stara się ukryć swoje rozczarowanie zerwaniem z tradycją domowego spotkania, a Barbara martwi się o zdrowie męża.
_
Na wstępie chciałbym zaznaczyć że #zapachgoździków "Blask Choinki" i #kawiarniapełnamarzeń opowiadają łączą się z sobą i jeśli ktoś planuje je czytać to najlepiej w odpowiedniej kolejności. Niestety ja zaczęłam od tej ostatniej książki przez co ta opowieść nie była dla mnie hmm zaskoczeniem. Myślę, że to dobre określenie. Muszę również napomknąć, że choć okładka jest piękna tak nie odczułam ukrytej w niej magii świąt. Ale! Tak jak wspominałam może być to wina czytania książek w złej kolejności.

_
Na wstępie chciałbym zaznaczyć że #zapachgoździków "Blask...

Blask Choinki Agnieszki Lis to pierwsza pozycja, która przeczytałam w Nowym roku. Co prawda jest to książka świąteczna ale najlepsza na wolny spokojny czas od całego świata.
Jest to druga z serii świątecznej tej autorki, pierwsza to Zapach Goździków .

Blask Choinki to historia dwóch rodzin, których losy od wielu lat się splatają oraz łączą . Nestorka rodu wraz z córką organizują wyjazd świąteczny do Zakopanego. Kobiety wiedzą, że nie będzie łatwe to zadanie ze względu na Arkadiusza, który jest zatwardziałym domatorem. Pewnym sposobem przekonują ojca i resztę rodziny, że ten wyjazd jest całej rodzinie potrzebny. I nie wiedzą nawet jak bardzo. Bowiem w zakopiańskim hotelu w uroczym świątecznym czasie i klimacie wyjaśniają się pewne niesnaski oraz tajemnice a także pojawiają się pewne niespodzianki.

W Blasku Choinki Agnieszka Lis jak zawsze świetnie opisuje relacje międzyludzkie , emocje oraz ludzi. Postacie są tu rewelacyjnie przedstawione, tak że można ich polubić czy trzymać ich stronę. W książce zawarto najważniejszą prawdę życiową o rodzinie, że jest w niej niezwykła siła miłości .

Jak na tę autorkę opowieść ta jest niezwykle lekka, opisana niezwykle plastycznym językiem z ciekawą dozą humoru. Tak tu można się trochę pośmiać, wzruszyć czy nawet popłakać .
Jeśli w święta brakowało Wam nastroju to tu go dostaniecie w umiarkowanej postaci. Bo nie jest tu ani za słodko ani za gorzko, tak w sam raz.

Jest to druga z serii świątecznej tej autorki, pierwsza to Zapach Goździków .

Pierwsze na co zwróciłam uwagę biorąc do ręki “Blask choinki”, to spis bohaterów na początku książki. W zabawny sposób została opisana każda z postaci. Zamysł tego spisu dotarł do mnie, gdy zaczęłam czytać powieść. Szybko zmieniające się sceny zaczęły wprowadzać zamęt w mojej głowie, a to za sprawą dużej ilości bohaterów. Na szczęście mogłam posiłkować się spisem. Powieść w głównej mierze oparta jest na dialogach, niektóre z nich żartobliwe, inne poważne z nutą dramatyzmy. Bo kto z nas nie przeżył podróży z małym dzieckiem, które ma mnóstwo pomysłów jak nam tą podróż uatrakcyjnić. Czasami trzeba mieć anielską cierpliwość do dzieci. Bliźniaczki Helenka i Joasia swoją pomysłowością rozbiły system. Każda scena z ich udziałem potrafiła wywołać salwy śmiechu lub irytacji. Dziewczynki wpadały z jednej skrajności w drugą. Jak to mówią żywe srebra, tylko oczy wokół głowy trzeba mieć.

W powieści znajdziecie trochę refleksji nad życiem. Przekonacie się, że marzenia można realizować bez względu na wiek. Ważne by zacząć działać i żyć w zgodzie samym ze sobą. Tak zrobił Dominik, który bardzo bał się reakcji rodziny, ale zdecydował się na szczerą rozmowę z najbliższymi. Łukasz, który kocha wędrówki po górach i grotach, w końcu przyznał się szwagrowi do swoich planów. Na deser zostawił sobie rozmowę z żoną, która nie będzie łatwa. Mogę was zapewnić, że każdy z bohaterów podczas pobytu w hotelu znalazł czas by przemyśleć sobie to i owo. Jakie podejmą decyzje? Odpowiedź znajdziecie w powieści.

“Blask choinki” to powieść pokazująca jak ogromną rolę pełni rodzina, i jak dużo daje jej wsparcie. Mimo licznych zawirowań w życiu bohaterów, rodzina zawsze jest dla nich ostoją. Dlatego doceniajmy siebie nawzajem.

Niestety ostatnia książka przeczytana w 2021 roku nie należała do dobrych. Przyciągnęła mnie okładka,nazwisko autorki i mialam nadzieję na lekkostrawna lekturę. Bardzo nie pasował mi styl pisania. Większość informacji dostajemy od narratatora kawa na ławę w stylu Barbara lubiła to i to,była taka i taka. Dialogi bardzo nienaturalne. Mnóstwo powtórzeń imion bohaterów bo przy dialogach brzmiało to mniej więcej "powiedziała Honorata...odpowiedziała jej Eliza.... rzekła Honorata... odpowiedziała Eliza i tak w kółko
Ogólnie duży minus za styl pisania. Historia też była momentami wątpliwie rozwijana jak na książkę świąteczną. Mimo wszystko dam jeszcze szansę autorce

Jak przeczytałam, że jest to kontynuacja "Zapachu goździków" i znowu będę musiała sie użerać ze snobistycznym Arkadiuszek i Melanią, odechciało mi się jej czytać. Jednak dałam jej szanse i jestem pozytywnie zaskoczona. O ile pierwsza część nie miała ze świętami nic wspolnego, "Blasko choinki" był już jednak w świątecznym klimacie. Fakt główny bohater jest tak samo nieznośny i niesympatyczny dla czytelnika jak w poprzedniej części, natomiast nadrabiają inny bohaterowie. Choć autorka w tej części znacznie mniej rozwodzi się nad winami, jednak mam przesyt ciągłego wspominania "calvadosu". Podsumowując, książkę dało się przeczytać, była lepsza niż jej poprzedniczka, zatem moja ocena to:
⭐⭐⭐⭐⭐/10.

To chyba będzie jedna z ciężej napisanych recenzji przeze mnie, bo nie chcę tak na wstępie odrzucać czyjejś twórczości, to po pierwsze. Po drugie, niechętnie piszę negatywne recenzje i zawsze staram się wyciągać z tego, co przeczytałam jakieś pozytywy. Myślę, że i w przypadku "Blasku choinki" takie pozytywy znajdę. Jednak bardzo, bardzo ciężko mi podejść do tej książki. To było dość dziwne doświadczenie.

Zaprzyjaźnione rodziny Klemensa i Arkadiusza uznają, że czas odpocząć od przedświątecznej krzątaniny. Tegoroczną Gwiazdkę decydują się spędzić w hotelu z widokiem na Tatry. Nie wszyscy jednak uważają, że świąteczny wyjazd do Zakopanego to dobry pomysł.

Za największą wadę tej powieści mogę uznać to, że nie zżyłam się ani trochę z bohaterami. Ja zdecydowanie muszę mieć poczucie, że z bohaterami przeżywam każdą ich chwilę opisaną w powieści, czuć jakbym była ich przyjaciółką. Tu może tego zabrakło, bo bohaterów było wyjątkowo sporo. Nie mam pewności co zawiniło. Akcja nie była jakaś porywająca, ale autorka od początku uprzedzała, że nie będzie to powieść z porywami, dlatego do tego przyczepić się nie mogę.

Przejdźmy może do pozytywów, bo na nich chciałabym się skupić w całej tej recenzji. To książka skupiająca się na relacjach międzyludzkich i rozmowach rodzinnych, oczyszczaniu atmosfery, więc jeśli ktoś lubi tego typu książki, to z pewnością będzie usatysfakcjonowany. Klimat! To jest dopiero pozytywny aspekt tej powieści. Choć góry to wciąż moje marzenie, to kocham ten klimat. Są góry, jest śnieg, czyli jest dokładnie wszystko to, czego potrzebuję w powieściach świątecznych. Kolejnym olbrzymim plusem jest styl autorki, bo pisze wprost bajecznie. Uwielbiam, kiedy autorka ma to "coś" w swoim piórze. Nie umiem tego określić, ale naprawdę to coś niesamowitego.

Jednak ja przepadam raczej za bardziej dynamicznymi powieściami, gdzie akcja ma jakiś cel, coś się ciągle dzieje. "Blask choinki" przez to nie przypadł mi aż tak bardzo do gustu, ale myślę, że w tej kwestii problem raczej leży po mojej stronie, niż po stronie autorki. Dla fanów mniej dynamicznych lektur, ta będzie po prostu idealna!

Blask choinki to historia dwóch rodzin, które postanawiają spędzić święta w luksusowym hotelu w Zakopanem.
To tyle. Naprawdę! Książka jest cholernie nudna!
Nawet śmierć, która wydarzyła się w tej książce była nieciekawa i ruszyła mnie prawie w tak małym stopniu jak bohaterów tej książki. Oni również niespecjalnie się nią przejęli.
Postaci w tej książce jest dużo, aż za dużo. Mimo opisu każdego z nich, który znajduje się na początku książki, ciężko się połapać. A przecież nie chodzi o to, by co 2 strony wracać do tych opisów, prawda? Wszyscy są do siebie podobni i są podobnie bez wyrazu. Jedyne co robią to: jedzą, piją kawę i jakiś alkohol, którego nazwa jest przytaczana w książce chyba ze sto razy, bez większego powodu, czasem chodzą na basen lub na spacer. A no i rozmawiają, w sumie to o niczym. Postaci dziecięce irytujące, ciężko się czytało z sceny z nimi.
Autorka już na początku informuję nas, że jeśli szukamy wrażeń to nie w tej historii, jednak znam książki, które mimo powolnej akcji potrafiły wciągnąć czytelnika. Tu tak się nie dzieję, może dlatego, że bohaterowie nie przyciągają, bo są po prostu nudni.
Niestety, to najgorsza książka tego typu jaką do tej pory czytałam. Nie mogę jej Wam polecić.

To tyle. Naprawdę! Książka jest cholernie nudna!
Postaci w tej książce jest dużo, aż za...

Jakaś strasznie zła nie była, ale... no... rewelacji niestety też nie. Średnia książka. Powiem szczerze, że czytałam lepsze pozycje tej autorki.

Ostatni raz wynudziłam się tak przy książce czytając pierwszą część w zeszłym roku. Mimo wszystko dałam szansę części drugiej i ponownie się zawiodłam. Obydwie książki są tak naprawdę o niczym, a klimatu świątecznego zero.

Dodaj cytat z książki Blask choinki