rozwińzwiń

Warszawski trójkąt Zagłady

Okładka książki Warszawski trójkąt Zagłady Jacek Leociak, Zofia Waślicka-Żmijewska, Artur Żmijewski
Okładka książki Warszawski trójkąt Zagłady
Jacek LeociakZofia Waślicka-Żmijewska Wydawnictwo: Krytyka Polityczna historia
276 str. 4 godz. 36 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2021-03-15
Data 1. wyd. pol.:
2021-03-15
Liczba stron:
276
Czas czytania
4 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366586628
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki PL: Tożsamość wyobrażona Łukasz Baksik, Irena Grudzińska-Gross, Piotr Gruszczyński, Elżbieta Janicka, Bożena Keff, Joanna Roszak, Tadeusz Słobodzianek, Claudia Snochowska-Gonzalez, Joanna Tokarska-Bakir, Wojciech Wilczyk, Artur Żmijewski
Ocena 6,2
PL: Tożsamość ... Łukasz Baksik, Iren...
Okładka książki Żmijewski. Przewodnik Krytyki Politycznej Sławomir Belina, Sebastian Cichocki, Maciej Gdula, Rafał Jakubowicz, Piotr Kosiewski, Łukasz Maciejewski, Jakub Majmurek, Paweł Moczydłowski, Sławomir Sierakowski, Piotr Szenajch, Andrzej Turowski, Artur Żmijewski
Ocena 4,9
Żmijewski. Prz... Sławomir Belina, Se...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1306
1281

Na półkach: , , , ,

Słaba i dziwna.

Słaba i dziwna.

Pokaż mimo to

avatar
642
433

Na półkach: , , ,

Książka nie dla każdego. Zdecydowanie nie zaistnieje w szerokim odbiorze. Opisane zaledwie trzy miejsca w Warszawie, wyjątkowe dlatego, że istnieją do dziś. Książka o tyle osobista dla mnie, że, na początku lat 90-tych spędziłem 2 lata w murach szkoły na Stawki 10, ucząc się w istniejącym wtedy Studium Policealnym. Już wtedy wiedziałem, że są to mury "przesiąknięte" cierpieniem, ale nie wiedziałem szczegółów, że tymi samymi drzwiami, którymi wychodziłem na w-f, Tysiące gnane były na śmierć. Że sale w których siedziałem w ławce z moją dziewczyną były toaletami, lub ostatnim przystankiem dla starych, młodych, dzieci...

Książka nie dla każdego. Zdecydowanie nie zaistnieje w szerokim odbiorze. Opisane zaledwie trzy miejsca w Warszawie, wyjątkowe dlatego, że istnieją do dziś. Książka o tyle osobista dla mnie, że, na początku lat 90-tych spędziłem 2 lata w murach szkoły na Stawki 10, ucząc się w istniejącym wtedy Studium Policealnym. Już wtedy wiedziałem, że są to mury "przesiąknięte"...

więcej Pokaż mimo to

avatar
269
132

Na półkach:

"Warszawski Trójkąt Zagłady" to pozycja opowiadająca o miejscach, które odegrały bardzo istotną rolę w procesie likwidacji getta warszawskiego, a co za tym idzie w zagładzie warszawskich Żydów.

Gdy słyszymy określenie Umschlagplatz to większości z nas zapewne pojawia się przed oczami scena z "Pianisty" - upał, tłum ludzi siedzących na ziemi, a następnie brama prowadząca na bocznicę kolejową przy której oczekuje pociąg do Treblinki. Dzisiaj to miejsce wygląda już zupełnie inaczej - pojawiły się nowe zabudowania i nie ma śladu po torach kolejowych. Zachowały się jednak budynki - szkoły przy ul. Stawki 10, która znajdowała się na terenie Umschplagplatzu i w której Żydzi oczekiwali na transport oraz Wydział UW przy ul. Stawki 5/7 w którym urzędowała administracja nadzorująca akcję likwidacyjną. Przerwała wojnę również kamienica przy ul. Żelaznej 103 w którym znajdował się m.in. areszt gestapo oraz centrum dowodzenia Wielką Akcją.

Autorzy tej książki weszli do środka tych trzech budynków i oddali głos ich ścianom, podłogom oraz schodom, których fragmenty zachowały się do dziś w niezmienionej postaci i pamiętają te wydarzenia z lata 1942 oraz późniejszych miesięcy.

W publikacji znajdziemy całe mnóstwo zdjęć - przedstawiających klatki schodowe, podwórka, piwnice, którymi byli gnani ludzie i w których koczowali nieraz dniami oczekując na transport do obozu zagłady. Zdjęcia te zostały przeplecione m.in. zapisami wspomnień osób, które przetrwały oraz treściami historycznymi i współczesnymi.

Książka trudna, jedna z trudniejszych jakie czytałam, ale fenomenalna - gdyż pozwala dokładnie poznać historię miejsc o których tak niewiele się mówi. Zdecydowanie nie jest to jednak książka dla każdego, ale w szczególności dla osób zainteresowanych Holocaustem oraz Wielką Akcją z 1942 r.

"Warszawski Trójkąt Zagłady" to pozycja opowiadająca o miejscach, które odegrały bardzo istotną rolę w procesie likwidacji getta warszawskiego, a co za tym idzie w zagładzie warszawskich Żydów.

Gdy słyszymy określenie Umschlagplatz to większości z nas zapewne pojawia się przed oczami scena z "Pianisty" - upał, tłum ludzi siedzących na ziemi, a następnie brama prowadząca...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    26
  • Przeczytane
    12
  • Warszawa
    2
  • Posiadam
    2
  • Judaicum
    1
  • Eseje, felietony, reportaże, literatura faktu
    1
  • PRL
    1
  • Holocaust, obozy, ghetto
    1
  • Tematyka Żydowska
    1
  • Ulubione
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Warszawski trójkąt Zagłady


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne