Zapomniany pamiętnik

Okładka książki Zapomniany pamiętnik Janusz Muzyczyszyn
Okładka książki Zapomniany pamiętnik
Janusz Muzyczyszyn Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo WasPos
2020-11-10
2020-11-10

Okładka książki Daję Słówko. Dodatek do czasopisma „Daję Słowo” nr 1/2024 Dorota Frątczak, Katarzyna Jabłońska, Janusz Muzyczyszyn, Agata Pakuła
Daję Słówko. D... Dorota Frątczak, Ka...
Okładka książki Gdzie fikcja spotyka się z rzeczywistością. Biblioteka Patryk Berger, Norbert Budzyński, Monika Fudali, Justyna Karolak, Norbert Grzegorz Kościesza, Janusz Muzyczyszyn
Gdzie fikcja s... Patryk Berger, Norb...
Czasopismo "Da... Łukasz Bałut, Daria...

Jakże trudny temat podjęty,relacje matki z córką,aż łezka pojawiła się w oku. Przeczytałam w jeden wieczór, jestem wdzięczna za tą historię 🙂

"Nie wiem, czy będziesz kiedyś w stanie to zrobić, ale proszę Cię o wybaczenie tamtych słów, których od lat się wstydzę. Ja nie potrafię ich sama sobie wybaczyć."

Czy wszystko można wybaczyć? Myślę, że nie, a nawet jeśli to wybaczenie nie jest zapomnieniem. Pęknięty kubek można skleić, ale ślady zostaną na zawsze.

"Zapomniany pamiętnik" to zapomniana książka, która zdecydowanie za długo czekała na swoją kolej. To historia życia dwóch kobiet - matki i córki - Jolanty i Oli.
Historie trudne, które niejednokrotnie wywołały smutek.
Jedna i druga ze swoim życiowym balastem. Z mnóstwem pytań i odpowiedziami zawartymi na kartkach pamiętnika, który przypadkiem trafia w ręce Oli. Wiele rzeczy, o których nie powinna wiedzieć. Wiele słów, które nie zostały wypowiedziane ale ranią jak sztylety.
Historia, która mogłaby być historią niejednej z nas...
Polecam!

Jeśli czytaliście, to dajcie znać :)

"Zapomniany pamiętnik" to zapomniana książka, która...

To historia dwóch kobiet, matki i córki. Nie ma między nimi żadnych relacji. Co się takiego wydarzyło, że ich drogi się mijają?
To książka, która opisuje bardzo trudne relacje. Rozwody, cierpienie drugiej osoby to tematy, które przewijają się w życiu codziennym. Autor stara się pokazać nam, a jednocześnie zmusić do myślenia tak jak bohaterki książki. Pan Janusz miał też nie lada wyzwanie, ponieważ on też musiał wczuć się w rolę kobiety. Myślę, że to mu się udało. Podczas czytania byłam bardzo przejęta, przeżywałam każdą stronę. Myślę, że ja bym postąpiła inaczej niż jedną z bohaterek - Ola.

Cóż to była za książka i to bardzo emocjonalna,cudowna,świetna porusza trudne tematy matka-córka,historie życia to dwóch kobiet,dorosła córka Aleksandra już zdążyła założyć własną rodzinę,zerwała kontakt i więź,co łączyła ją ze swoją matką.
Bardzo nienawidzi dziewczyna swojej matki.
Po prostu nie mogły znaleźć porozumienia i nie dogadywały się ze sobą.
Jolanta to kobieta,która po wyjściu z depresji jest szczęśliwą osobą,poznała wyjątkowego,przystojnego faceta swą miłość jedyną.
Jedynym zatrutym jabłkiem w tym całym ogniwie tej całej relacji to odnaleziony zostaje stary,zapomniany pamiętnik Jolanty.
Historia przejmująca,życiowa fabuła powieści ciekawa i bardzo dobra,ładunkiem emocji naładowana jest książka,pełna wzruszeń niesamowitych,wspaniałych,wartkie zwroty akcji były,trzymała mnie w niezwykłym napięciu.
Pochłonęłam od razu tę powieść,styl pisarza bardzo dobry,ładny.
Pierwsze spotkanie uważam za udane,świetne.
W powieści są również radości i dramaty,wciąga,porywa i porusza.
Czyta się świetnie.
Z ogromną przyjemnością przeczytałam tą piękną,mądrą lekturę,zapewniła mi miło czas.

Bardzo nienawidzi dziewczyna swojej matki.
Po prostu nie mogły znaleźć porozumienia i nie dogadywały się ze sobą.
Jolanta to...

Bardzo ciekawa powieść. Matka i córka, czyli Jolanta i Ola (Aleksandra). Od wielu lat Ola nie utrzymuje, żadnych kontaktów z matką. Ola uważa, że matka zniszczyła Jej życie (dzieciństwo i młodość). Matka ma już nowego męża i wyszła z depresji. Kobiety mieszkają w tym samym mieście, ale nie utrzymują ze sobą, żadnych kontaktów. Matka boi się kolejnego odrzucenia (słusznego?). Córka nie potrafi przebaczyć. Córka właśnie wychodzi za mąż, więc pojawia się pytanie narzeczonego: Czy zaprosimy Twoją mamę? W tle jest pamiętnik matki kiedyś wygrzebany z szafy i przeczytany przez córkę. Kobiety miały bardzo podobne koleje losu (studia, kiepscy faceci i coś jeszcze).
Zaskakująco ciekawa książka. Bardzo chętnie sięgnę po kolejne książki tego autora. Bardzo utalentowany emeryt. Mądra i wzruszająca powieść.

Miałam spore oczekiwania, co do tej książki. Uwielbiam historie, które bazują na fragmentach pamiętnika, a motyw zapomnianego dziennika zapowiadał się naprawdę obiecująco. Jednak tu troszeczkę się rozczarowałam.

Historia zaczęła się naprawdę ciekawie. Główna bohaterka, Jolanta, otrzymuje kopertę, w której znajduje swój pamiętnik oraz list od córki z informacją, że ta nie chce jej znać. Musicie przyznać, że początek naprawdę interesujący.

Następnie poznajemy losy Jolanty. Wczytujemy się w fragmenty pamiętnika głównej bohaterki, by za chwilę zagłębić się w jej wspomnieniach.

I tak dowiadujemy się kolejnych faktów z życia Jolanty :jak zdała maturę, zaczęła studia, po czym je porzuciła, znalazła pracę i tak dalej... Następnie poznajemy skrawek z życia jej córki – Aleksandry. Dziewczyna znajduje ów pamiętnik i wspomina swoje studia, pierwszą pracę, a nawet to, jak była małą dziewczynką.

Niestety, coś w tej książce poszło nie tak. Pomysł na historię był rewelacyjny, ale realizacja chyba nie do końca była strzałem w dziesiątkę. Na początku było ciekawie. Jednak później, kiedy skończyło się czytać pamiętnik, a zagłębiło się w przeszłość, zawiewało nudą. Zabrakło mi też dat, które pomogłyby w uporządkowaniu faktów. Odniosłam również wrażenie, że na początku wszystkie wydarzenia były poukładane, a później zupełnie się mieszały: raz młodość Jolanty, a za chwilę teraźniejszość Oli, by potem znów cofnąć się o jakieś 3 lata, następnie o kolejne 5 lat, by powrócić do wydarzeń z któregoś tam roku i ponownie do teraźniejszości. I tak, jak pisałam wcześniej, nie jest to oznaczone żadną datą.

Kolejny minus książki, to powtarzające się fragmenty pamiętnika, które chyba zostały zamieszczone po to, by zwiększyć liczbę stron.

Ta książka to historia dwóch kobiet: matki i córki. Miałam wrażenie, że ich losy toczyły się niemal identycznie.

Coś, czego się kompletnie nie spodziewałam po tej książce, to sceny łóżkowe. Jej dużym plusem jest to, że autor opisał je ze smakiem: bardzo subtelnie i delikatnie. Z drugiej miałam wrażenie, że było ich naprawdę dużo, jak na taką pozycję.

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością tego autora i niestety, nie przypadła mi ona do gustu. Powtórzę się, pomysł był naprawdę świetny, jednak jego realizacja nie wypadła najlepiej.

Jolanta jest kobietą po czterdziestce Pewnego dnia dostaje list od córki z zaproszeniem na ślub oraz dołączony jest pamiętnik z młodzieńczych lat.

Kobieta nie ma dobrych kontaktów z córką. Myślała, że kiedy przeczyta treść pamiętnika to zrozumie zachowanie matki. Niestety tak bardzo się myliła.

Co wydarzyło się w przeszłości Jolu, że córka ją znienawidziła? Czy uda im się odbudować relacje?

Historia przedstawiona w powieści nie należy do łatwych. Pomimo tego, że poruszane są trudne tematy to czyta się ją z lekkością.

Ola również nie miała łatwego życia. Kiedy do rąk Joli trafił pamiętnik to kobieta zagłębia się w swoją przeszłość i przeżywa wszystko raz jescze. Doświadczenia, które ma za sobą nie były kolorowe, jedynie od zawsze wisiały nad nią czarne chmury.

Dzięki zapiska w pamiętniku MY czytelnicy dowiadujemy się dlaczego Ola nie chce utrzymywać kontaktów z mamą.

Jednym z najważniejszych tematów jest depresja. Jola nie chciała dziecka, nie była gotowa. Każdy wmawiał jej, że gdy tylko maluch pojawi się na świecie to je pokocha, było wręcz przeciwnie. Nikt nie rozmawiał z Jolą o jej problemach a kobieta nie rozumiana przez innych dwa razy chciała popełnić samobójstwo.

Pamiętajmy, że jeżeli ktoś sygnalizuje nam, że dzieje się z nim coś złego to nie bagatelizujmy tego. To może skończyć się bardzo źle ☹️.

Polecam Wam bardzo "Zapomniany pamiętnik"

Jola jest kobietą po 40. Niespodziewanie dostała list od córki Oli wraz ze swoim zapomnianym pamiętnikiem. Kobieta nie miała dobrych kontaktów z Olą, a te pogorszyły się po przeczytaniu przez córkę jej pamiętnika. Co takiego kobieta zapisywała w dzienniku, że córka nie chce jej znać?

Janusz Muzyszczyn stworzył historię, która porusza trudne tematy, ale czyta się ją niezwykle lekko i przyjemnie. Obie bohaterki, matka i córka nie miały łatwego życia, przeżyły wiele okropnych sytuacji, a ich losy były niebywale podobne. Kiedy Jola zagłębia się w lekturze swojego pamiętnika, który prowadziła od 16 roku życia wracają wszystkie wspomnienia i dopada ją przeszłość, która nie była kolorowa. Oprócz kartek z dziennika, które w książce zapisane są w formie, krótkich notatek historie kobiety poznajemy również z jej opowieści, którą przedstawia swojemu mężowi. Z każdą przeczytaną stroną czytelnik dowiaduje się co takiego Jola uczyniła, że córka nie chce utrzymywać z nią kontaktu. Poznamy również te wydarzenia z perspektywy jej córki.
Trudne tematy, których możemy się spodziewać w tej książce dotyczą depresji, prób samobójczych, alkoholizmu. Jak już wspomniałam wcześniej te przykre motywy nie wpływają na szybkość i łatwość czytania, dodatkowo styl pisania autora jest raczej prosty i można spędzić napradę przyjemny czas z "Zapomnianym pamiętnikiem", w krórym pojawiają się również szczęśliwe wątki m.in. opowiadające o prawdziwej, szczerej miłości. Z czystym sumieniem mogę polecić książkę.

Pieresza książka przeczytana w tym roku, to "Zapomniany pamiętnik".

Janusz Muzyczyszyn porusza w swojej powieści trudne tematy. Poznajemy Losy Joli, której dorosła córka nie utrzymuje kontaktów z matką. Dziewczyna za chwilę wychodzi za mąż, sama założy rodzinę, ale co takiego wydarzyło się między kobietami, że ich drogi się rozeszły? Tajemnice zdradzi nam pamiętnik, z lat młodości Jolanty. Na jaw wyjdą sekrety, oraz problemy osobiste, które przyczyniły się do obecnej sytuacji.

Muszę przyznać szczerze, że książka nie do końca mi się podobała. Wyczułam historię z dużym potencjałem, ale zdaje mi się potraktowana po łebkach. Niektóre opisy były zbyt długie i niepotrzebne, a te które można było rozwinąć, ciut za krótkie. No cóż🤷‍♀️ takie odniosłam wrażenie podczas czytania. Nie jest to zła książka, bowiem czytałam wiele pozytywnych opinii na jej temat, więc polecam samemu się przekonać i po nią sięgnąć. Mnie akurat nieco rozczarowała. Jest wciagająca, z historią stanu wojennego w tle, co jest dużym plusem , bo zaraz potem przyszłam na świat Ja😁 i fajnie poczytać co działo się w Polsce w tamtym okresie. Problematyka podjęta przez autora też jest ciekawa, ale czygoś mi w tej fabule zabrakło...

Było to moje pierwsze spotkanie z autorem @janusz48m . Życzę dalszych sukcesów i dziękuję za możliwości przeczytania wydawnictwu @waspos

P.s ta okładka jest po prostu śliczna❤

Pieresza książka przeczytana w tym roku, to "Zapomniany pamiętnik".

Jola od jakiegoś czasu nie ma kontaktu z własną córką, dlatego list z zaproszeniem na jej ślub jest dla niej niespodzianką. Tym bardziej że w kopercie znajduje pamiętnik, który kiedyś pisała.
Pamiętnik przywołuje wspomnienia, te dobre i te złe. Niestety staje się również powodem tego, że jej córka Ola, nie chce mieć z nią nic wspólnego. Co takiego działo się w życiu Jolanty? Jakie zdarzenia sprawiły, że jej córka nie chce jej znać? Czy dawne błędy da się naprawić? Czy kobiety mają szansę na pojednanie się?...
Cała recenzja na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2021/01/wydawnictwo-waspos-ksiazka-pt.html

• Recenzenckie
  • Przeczytane 2020