I przemówiły ludzkim głosem

Okładka książki I przemówiły ludzkim głosem Jagna Kaczanowska
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki I przemówiły ludzkim głosem
Jagna Kaczanowska Wydawnictwo: W.A.B. literatura obyczajowa, romans
W.A.B.
2020-10-28
2020-10-28
literatura polska

Okładka książki Sztuka obsługi waginy Andrzej Gryżewski, Jagna Kaczanowska
Sztuka obsługi... Andrzej Gryżewski,&...
Okładka książki Wigilijne opowieści Tomasz Betcher, Jacek Galiński, Karolina Głogowska, Jagna Kaczanowska, Agnieszka Lis, Agnieszka Litorowicz-Siegert, Magdalena Majcher, Katarzyna Berenika Miszczuk, Martyna Raduchowska, Alek Rogoziński, Małgorzata Oliwia Sobczak, Milena Wójtowicz
Wigilijne opow... Tomasz Betcher, Jac...

Wigilijne opow... Tomasz Betcher, Jac...
Okładka książki I ja ciebie też! Zuzanna Dobrucka, Beata Harasimowicz, Katarzyna Kalicińska
I ja ciebie też! Zuzanna Dobrucka, B...
Okładka książki Niegrzeczne święta Meg Adams, Justyna Chrobak, Ewelina Dobosz, Anna Langner, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Kinga Litkowiec, Beata Majewska, Katarzyna Berenika Miszczuk, Emilia Szelest, Robert Ziębiński
Niegrzeczne św... Meg Adams, Justyna ...

Wyróżniona opinia i

I przemówiły ludzkim głosem

przeczytanych książek 1490 napisanych opinii 1169

“I przemówiły ludzkim głosem” Jagny Kaczanowskiej to antologia, w której znajdziecie historie, które mogą przydarzyć się każdemu z nas. I chociaż jest to opowieść o ludziach, to bardzo ważną rolę w nich grają zwierzęta. Te małe i te duże, te które wywołują w nas wielkie pokłady opiekuńczości, ale też takie, które są nam obojętne czy też napawają strachem. Każde jest inne, a przez to wyjątkowe. Potrafią dać wiele pozytywnych emocji swoim opiekunom. Dlatego pamiętajmy, że życie ma dla nas swój scenariusz, a zwierzęta nie są rzeczą i nie powinny być prezentem. Świadomie wybierajmy je na swego towarzysza codziennego życia. Zwierzęta potrafią pięknie odpłacić za nasze dobro. I zawsze pozostawiają po sobie smutek i żal, gdy odchodzą za tęczowy most.

Zbiór 7 opowiadań gdzie motywem przewodnim są zwierzęta (bardzo różne wbrew okładce) i czas około Świąt Bożego Narodzenia
Na początku było lekkie zgrzytliwe. Może przez krótką formę i budowane naprędce postaci i relacje między nimi - wydawało mi się to kartonowe, sztuczne, nie oddane prawdziwie, ale z czasie uległam magii Świąt ? Klimatu jaki tu jest kreowany ? Najbardziej podobały mi się dwa ostatnie opowiadania
Polecam do przesłuchania w okresie przedświątecznym

Beata i Radek
Maja i Zbyszek
Agata i Mateusz
Jowita z dziećmi
Eliza i Marcel
Jarek
Mikolaj

Oraz zwierzęta.

Autorka przedstawia nam historię kilku osób, które borykają się z różnymi problemami m.in. chorobą dziecka, samotnością, stratą czy swoją orientacją. W każdym z opowiadań pojawiają się zwierzęta. Bardzo przyjemny styl sprawia, że trudno ją odłożyć na bok.

Gdy zobaczyłam tą okładkę z psem i kotem wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Bardzo przyjemnie spędziłam czas z bohaterami i zwierzakami. Akcja opowiadań dzieje się w okolicach świąt, więc to idealna pozycja do przeczytania w tym okresie.

Zbliżają się Święta, więc warto przypomnieć, że zwierzęta to nie zabawki, które mogą być prezentem. Ale o tym trzeba pamiętać cały rok, że podjęcie się posiadania zwierzęcia to odpowiedzialność i obowiązek.

Beata i Radek
Jarek
Mikolaj

Oraz zwierzęta.

Gdy...

Kilka opowiadań "okołowigilijnych" o różnych relacjach, z pandemicznym cieniem, ale on jest tylko cieniem. Jedne ciekawsze, inne mniej. Szybko się czyta. Dałam dodatkowy plus za przesłania ekologiczne i garść intresujących informacji o zwierzętach.

Wiem, że już po świętach, ale są autorzy, którzy, nawet kiedy wydają książkę w klimacie świątecznym, robią to w taki sposób, że czyta się je cudownie zawsze, czy to zimą, czy latem, czy wiosną, a jesienią nawet najlepiej. Rozgrzewają serce, wywołują uśmiech, robi się nam milusio i cieplusio. Do takich autorów zaliczam Jagnę Kaczanowską. W jakiś sposób zawsze mnie wzrusza, a w książkach, gdzie zwierzęta stają się przyczynkiem zmian w życiu bohaterów, szczególnie.

Każdy, kto kocha zwierzęta, wie, że życie bez nich jest smutne i niepełne. Nie ma znaczenia czy dzielisz dom z psem, kotem, świnką morską, chomikiem czy rybką, stają się one członkami rodziny i już nie wyobrażasz sobie bez nich życia.

„I przemówiły ludzkim głosem” to siedem opowiadań, które łączy miejsce, postać właściciela sklepu zoologicznego i gabinet weterynaryjny. Bohaterowie są różni, a każdy z nich boryka się z innymi problemami. Poznamy chłopca zmagającego się z ciężką chorobą, któremu umiera jego najlepszy przyjaciel, chomik. Tatuś, pragnąc oszczędzić mu bólu, szczególnie w Wigilię, przemierza miasto, szukając podobnego. Może chłopczyk się nie zorientuje? Może to jednak będą szczęśliwe święta?

Wejdziemy do domu pogrążonego w żałobie po stracie męża i taty, gdzie w wannie pływa żywy karp, a dzieci po raz pierwszy od śmierci taty są radosne i nawet nadają rybie imię. Ten karp na pewno nie skończy jako jedna z potraw na wigilijnym stole. Jego historia będzie zgoła inna.

Znajdziecie tu również historię chłopca, którego ogromy, ponoć unikalny i przepiękny (ja nie wiem, ja się brzydzę i śmiertelnie boję 😊) pająk ptasznik łamie sobie jedną z nóżek. Czy ona odrośnie? Czy zachwyt pana doktora weterynarii na widok takiego okazu przekona mamę chłopca, że pająki mogą być piękne? Mnie by nie przekonał 😊

Czy Jarek, dzięki swojej nowo odkrytej pasji do podglądania ptaków, znajdzie przyjaciół i akceptację?

Siedem opowiadań, siedem gorzko – słodkich historii, nie przesłodzonych, nie banalnych, nie głupiutkich, tylko po prostu życiowych. Do przeczytania, do zatrzymania się na chwilę, do pomyślenia i przemyślenia.

Nie macie jeszcze swojego zwierzaka? Pomyślcie, jaki byłby dla Was odpowiedni, przygarnijcie, dajcie dom, a zobaczycie, jak zmieni się Wasze życie. Pamiętajcie jednak, że zwierzę to nie zabawka, nie można go oddać, kiedy się Wam znudzi. Zwierzęta są niezwykle mądre i wrażliwe, nie krzywdźmy ich.

A więc moi drodzy: kanapa, kocyk i książka! Możecie dodać kubek herbaty, filiżankę kawy, kieliszek wina, czy co tam sobie życzycie i ogrzejcie się, czytając „I przemówiły ludzkim głosem”.

Książka napisana językiem dla dzieci, mimo opowiadań ze zwierzętami nie kreuje świątecznego klimatu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świąteczne opowiadania o zwierzętach. Ciepłe, mądre, z przesłaniem. Zostają w człowieku, dają do myślenia, każą zastanowić się nad ludzkim zachowaniem. Wzruszające, a jednocześnie radosne i przynoszące nadzieję, że może być lepiej naszym mniejszym braciom.
Wartością dodaną jest lokalizacja akcji - mieszkam tuż obok, miło się czytało o najbliższej okolicy i może najbliższych sąsiadach

Siedem rozdziałów, siedem świątecznych historii z magią w tle. Przyjemne, idealne na szybkie przedświąteczne czytanie.

Piękna, wzruszająca i ogrzewająca serce książka. Czyta się ją ekspresowo, lekko i bardzo przyjemnie. I trudno odłożyć ją na półkę...

"I PRZEMÓWIŁY LUDZKIM GŁOSEM" - JAGNA KACZANOWSKA
Piękna ciepła opowieść, która ma ważne przesłanie opierające się na cytacie z małego księcia "Ponosisz odpowiedzialność za to co oswoiłeś" Nie zawsze to co oswoiłeś, czasem spotykając na drodze jakieś zwierzątko całkiem przypadkowo. I tak spotykane zwierzęta przez bohaterów, Uczą kochać, troszczyć się, pomagać, zaopiekować się i nawet jak jakiegoś stworzenia się nie lubi, to wskazują, że i tak trzeba mu pomóc.
Osobiste ansy, traumy, smutek czy brak miejsca nie jest przeszkodą. W nadchodzące święta najważniejsze jest serce ... Polecam cudownie się czyta, cudownie także słucha audiobooka.

OCENA 10/10
143/23 (04/12) ( 27/23 świąteczna)
ilość stron: 352
data wyd: 28.10.2020
czas przewidziany czytania: 05 h 52 min.
Czas słuchania: 07 h 28 min
lektorzy empik: Derengowska Joanna