Nasi Nobliści. 56 laureatów znad Wisły, Odry i Niemna

Okładka książki Nasi Nobliści. 56 laureatów znad Wisły, Odry i Niemna Maria Pilich, Przemysław Pilich
Okładka książki Nasi Nobliści. 56 laureatów znad Wisły, Odry i Niemna
Maria PilichPrzemysław Pilich Wydawnictwo: Muza biografia, autobiografia, pamiętnik
Muza
2020-10-21
2020-10-21
literatura polska Nobel Nobliści

Okładka książki Warszawa wielu kultur Maria Pilich, Przemysław Pilich
Warszawa wielu... Maria Pilich, Przem...
Okładka książki Wybitni polscy odkrywcy i podróżnicy Maria Pilich, Przemysław Pilich
Wybitni polscy... Maria Pilich, Przem...
Okładka książki Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat Maria Pilich, Przemysław Pilich
Wielcy polscy ... Maria Pilich, Przem...

Świetna pozycja. Mnóstwo informacji, ciekawostek, zdjęć. Dla mnie bomba.

Świetna pozycja. Mnóstwo informacji, ciekawostek, zdjęć. Dla mnie bomba.

Ja, niżej podpisany, Alfred Bernhard Nobel, oświadczam niniej­szym po długiej rozwadze, że moja ostatnia wola, odnośnie majątku, jaki pozostaje po mojej śmierci jest następująca:(?)

Co do mojego pozostałego nadającego się do upłynnienia majątku należy postąpić, jak następuje: kapitał, upłynniony przez egzekutora testamentu w pewnych papierach wartościowych, ma stanowić fundusz, z którego odsetki będą corocznie rozdzielone w formie nagród osobom, które w ubiegłym roku uczyniły najwięcej dla dobra ludzkości. Odsetki mają być podzielone na pięć jednakowych części, z których przypada: jedna część osobie, która dokonała najważniejszego odkrycia albo wynalazku na polu fizyki; część temu, kto zrobił najważniejsze odkrycie albo ulepszenie chemiczne; część temu, kto poczynił najważniejsze odkrycie w dziedzinie fizjologii albo medyc­yny; część twórcy najwybitniejszego dzieła literackiego o tendencji idealistycznej; część temu kto dokonał rzeczy najlepszej lub najwięcej przyczynił się do braterstwa pomiędzy narodami i znoszenia łub ograniczenia istniejących armii oraz do zwoływania i rozpowszechniania kongresów pokojowych. Nagrody w dziedzinie fizyki i chemii przydzielać będzie Szwedzka Akademia Nauk; nagrody za prace w dziedzinie fizjologii czy medycyny - Karolińska Institut (Królewski Karoliński Instytut Medyczno-Chirurgiczny) w Sztokholmie; w dziedzinie literatury - Akademia w Sztokholmie, a za działalność na rzecz pokoju - komisja składająca się z pięciu osób, wybieranych przez Norweski Storting. Jest moim wyraźnym życzeniem, by podczas przyznawania nagród nie brano w żaden sposób pod uwagę narodowości kandydatów, tak by najbardziej zasługujący otrzymał nagrodę, czy jest on Skandynawem, czy nie. Wykonawcami tego testamentu mianuję pana Ragnara Sohlmana, zamieszkałego w Boforsie, Warmiami oraz pana Rudolfa Liljecjuista, zam. na Malmskillnadsgatan 31, w Sztokholmie i Bengtfors koło Uddevalla. W ramach wynagrodzenia za ich pracą i trudy przyznają panu Ragnarowi Sohlmanowi. który prawdopodobnie poświęci tej sprawie większość czasu, sto tysięcy koron, a panu Rudolfowi Liljequistowi pięćdziesiąt tysięcy koron.

(...) Testament ten jest odtąd jedynym ważnym dokumentem i unieważnia wszystkie moje wcześniejsze ustanowienia spadkowe, o ile takie miałyby się odnaleźć po mojej śmierci.
Wreszcie oznajmiam tu swoje wyraźne życzenie i niezachwianą wolą, aby po mojej śmierci żyły na rękach zostały otwarte, a po orzeczeniu przez kompetentnych lekarzy wyraźnych oznak śmierci, spalono zwłoki w tak zwanym krematorium.
Paryż, 27 listopada 1895

Doskonały i niezwykle ciekawy zbiór Noblistów. To sylwetki 56 laureatów znad Wisły, Odry i Niemna. Oczywiście są wśród nich takie sławy jak Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Henryk Sienkiewicz, czy ostatnio nagrodzona Olga Tokarczuk. Także w tym zbiorze nie mogło zabraknąć chyba najbardziej znanego polaka zaraz po Janie Pawle II, Lecha Wałęsy, czy polki wszech czasów Marii Skłodowskiej - Curie. Ale czy słyszeliście o Leonidzie Hurowiczu, lauracie Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii? Albo o Tadeuszu Reichsteinie twórcy witaminy C? Jego rodzice Żydzi byli wielkimi polskimi patriotami.

Cieszę się ogromnie, że powstał taki zbiór "naszych" Noblistów. Są to sylwetki polskich laureatów Nagrody Nobla z różnych dziedzin bądź nagrodzonych urodzonych na terenie Polski. Nie zwykle ciekawa lektura. Zaskoczyło mnie, że aż tylu Noblistów ma polskie korzenie. Niestety nie o wszystkich w naszej ojczyźnie się pamięta. Takim przykładem jest Maria Goppert - Mayer (1906 - 1972) urodzona w Katowicach. Wiecie o kim mowa? Nie?! Nic dziwnego. Dziennik Zachodni w 2013 roku informował, że 85% ankietowanych mieszkańców Katowic twierdziło, że śpiewaczką operową... Prawda jest taka, że podobnie jak jej imienniczka Maria Skłodowska - Curie, tak i ona otrzymała Nagrodę Nobla z dziedziny fizyki. Nic więcej nie będę zdradzać. Doczytajcie sami.

Przepięknie wydana książka, którą warto mieć na półce. Bowiem cudze chwalicie, swego nie znacie. Niezwykłe historie, niezwykłych ludzi. Przeczytajcie naprawdę warto!http://ksiazkinaszapasja.blogspot.com/2020/12/nasi-noblisci-56-laureatow-znad-wisy.html

„Nasi Nobliści. 56 laureatów znad Wisły, Odry i Niemna” to zaskakująca opowieść o najwybitniejszych umysłach swojej epoki oraz wyjątkowych, często skomplikowanych relacjach, które łączyły je z Polską. Maria i Przemysław Pilichowie prezentują sylwetki najwybitniejszych laureatów Nagrody Nobla o polskich korzeniach. Książka w księgarniach już od 21 października.
Dziękuję Wydawnictwu Muza za ten bezcenny egzemplarz.

Dziękuję...

Książka bardzo potrzebna, zarazem bardzo trudna.
Fantastyczna twarda oprawa, mnóstwo ciekawych i pięknych zdjęć. Masa informacji i anegdot. Poznajemy życie prywatne i zawodowe naszych wyjątkowych noblistów od podstaw. Było ich 56. Ogólnie całość poważna i bardzo pouczająca. Dla mnie jako dorosłej osoby lektura z przyjemnością. Jednak patrząc na siebie z perspektywy lat szkolnych, a i dzisiejszej młodzieży język jest za pompatyczny i odrzucający.

Mając czytać tę książkę w wieku 18 lat na 95% bym poległa.

Książka bardzo potrzebna, zarazem bardzo trudna.

Świetna książka, bardzo dobrze napisana, twarda oprawa. Uroku dodają zdjęcia. To zaskakująca historia naszych rodaków, najwybitniejszych umysłów epoki.

"Nasi Nobliści" to zbiór 56 historii o laureatach znad Wisły, Odry i Niemna. Oprócz Wisławy Szymborskiej, Olgi Tokarczuk czy Marii Skłodowkiej -Curie, dowiecie się z niej kim był Albert Abraham Michelson , Roald Hoffmann czy Samuel Josef Agnon i jaki mieli związek z naszym krajem. Przyznaje się, że o większości z nich nie miałam pojęcia więc ta książka jest dla mnie kopalnią ciekawostek. Czytając informację o każdej osobie dowiemy się, gdzie się urodziła, poznamy jego życie od strony prywatnej i zawodowej, oraz krótki opis tego co odkryli i jaki to miało wpływ na naukę.

Co prawda czytając miałam trochę wrażenie, że związek z Polską u paru postaci, które się w tej książce znalazły został trochę "naciągnięty" mimo to książka jest bardzo ciekawa. Dodatkowym smaczkiem jest duża ilość ilustracji i zdjęć, co jeszcze bardziej zachęca do czytania. Treść nie jest rozwlekła, opis jest wyczerpujący i ciekawy w sam raz długi wieczór przy herbacie. Ładne wydanie książki, jest też idealnym prezentem pod choinkę

Całe wieki nie czytałam nic "poważnego ". Do takiej kategorii zaliczyłabym publikację "Nasi nobliści". Jest to zbiór 56 krótkich biografii laureatów nagrody Nobla urodzonych w Polsce, na Kresach Wschodnich oraz tych którzy mają polskie korzenie.
Czy jest ktoś w Polsce kto nie zna Mari Skłodowskiej Curie, Reymonta, Miłosza, czy Szymborskiej? Tych znamy prawie wszyscy. Okazuje się jednak, że mamy więcej powodów do dumy. Przyznam się że wielu osób nie znałam. Byłam zaskoczona i niezwykle zaintrygowana.

Na wstępie muszę opowiedzieć Wam o jednym chłopaku który nie skończył podstawówki. Samouku, który nauczył się kilku języków. Praktykował w laboratorium ojca. Pisał wiersze. Jego nieszczęśliwa miłość z młodości nie dała się niczym zastąpić. Jak pisał o sobie był "samotnym pustelnikiem". A jednak był nadzwyczajnie płodny. Stąd wzięło się uzyskanie aż 350 patentów!!! Najciekawsze jest to, że chciał ułatwić pracę górnikom lecz jego pomysły wykorzystano również w wojsku. Wiecie już o kogo chodzi??? Oczywiście mowa tu o Alfredzie Noblu.

Czy wiecie jaki naukowiec był takim fanem kina, że chodził do niego codziennie. I nawet umarł na zawał podczas jednego seansu?

A jakiego noblisty wnuczką jest znana Olivia Newton - John?

Czyim hobby było tworzenie kolaży na pocztówkach i wysyłanie ich znajomym?

Takich smaczków jest wiele. Prawie 600 stron czyli po około 10 na każdą osobistość. Czy to dużo? Wydaje mi się że mało. Ale z drugiej strony gdyby było więcej na pewno czytanie byłoby utrudnione i męczące. A nie oto tu chodzi. Wydaje mi się że najważniejsze jest przedstawienie profilu osoby i sygnał że taka była niż wgłębianie się w szczegóły życiorysu.
Każdy rozdział, notka zaczyna się krótkim podsumowaniem a kończy bibliografią. Jeśli zainteresuje cię któryś laureat łatwo znajdziesz dzięki temu źródło by zgłębić o nim wiedzę. Na dole strony po lewej jest informacja co zrobiła dana osoba. Z prawej strony imię i nazwisko z datą urodzenia i śmierci. Do każdej osoby przynależy kilkanaście zdjęć. To nie tylko portrety ale także zdjęcia dzieci, rodziców, miejscowości pochodzenia, nagród, pomników a nawet grobów i wiele innych. To co wydaje się interesujące w połączeniu z konkretną osobą. Zdjęcia są czarno białe co z pewnością ujednoliciło odbiór całości.

Publikacja podzielona jest na działy w których przedstawione są osoby które zdobyły wyróżnienie w konkretnych kategoriach: z zakresu fizyki, chemii, fizjologii lub medycyny, moje ulubione z zakresu literatury, nagroda pokojowa, z ekonomii i inni... Całość jest uporządkowana, łatwo odnaleźć wybraną postać. Lekki styl pisania sprawia że lekturębardzo szybko się czyta. Zaledwie zasiadłam z nią a tu już jestem na 90 stronie. Myślę że spokojnie można przeczytać ją również dzieciakom, inspirując je!

Takie wydanie świetnie sprawdzi się na prezent. Jest w twardej oprawie. Rozpoczyna się złotymi stronicami na których z pewnością elegancko będzie wyglądać dedykacja dla solenizanta/obdarowanego.
Książka nie tylko efektownie wygląda na półce ale też dobrze się ją czyta. To 56 ciekawych opowieści o wyjątkowych osobach. Inspirujących, czasem zaskakujących a innym razem dającymi podstawy do refleksji. Czy laureat sprzed 100 lat jest na tym samym poziomie co obecny? Czy coś się zmieniło w tym temacie.

Najbardziej chyba ujęło mnie to jak wiele postaci było zwykłymi ludźmi nie wyróżniający się jakoś wybitnie. Ale swoją pasją do tego co robią wyznaczyli nowe kierunki i zdobyli szczyty i zostali nagrodzeni tak wybitną nagrodą. Dotyka mnie skromność kilku z nich. W porównaniu z dzisiejszym szybkim światem w którym hołduje się infuencerom, najwięcej lajków zdobywają piękne zdjęcia i ludzie którzy robią wokół siebie szum tamten świat jest zupełnie inny. Dzięki tej pozycji mogłam poznać te osoby i przekonać się że zasłużenie zostały wybrane.

Bardzo dobra książka. Cudownie napisana. Wspaniałe wydanie w twardej oprawie. Niesamowite zdjęcia archiwalne, które wzbogacają tą książkę. To zaskakująca historia najwybitniejszych umysłów epoki. Nasi rodacy byli doceniani, w różnych dziedzinach nauki. Jestem dumna, że tulu wspaniałych ludzi jest tak sławnych. I osiągnęli tak dużo, a nie było to takie proste, musieli włożyć dużo pracy w to aby tak daleko zajść. By wybić się tak wysoko, by o nich mówić i podziwiać. W tej książce autorzy przedstawiają nam 56 wybitnych umysłów. O tych sławnych ludziach trzeba przeczytać, warto poznać ich historię. Takie książki to skarbnica wiedzy. Pełno ciekawostek. Rozdziały opisują laureatów Nagrody Nobla z poszczególnych dziedzin. Kolejność dziedzin odpowiada kolejności wręczania Nagród. O miejscu laureatów w każdym rozdziale decyduje rok przyznania mu Nagrody. W tej książce autorzy przybliżają nam portrety Noblistów. Dla autorów musiała to być ciężka praca. Zdobyć tyle informacji, ciekawostek. Ile trudu w to musieli włożyć żeby powstała taka książka. Piękna, cudowna książka.

„… Duże zasługi dla popularyzacji postaci pisarza miała jego najmłodsza wnuczka (córka Henryka Józefa),aktorka teatralna Maria Sienkiewicz (1930 – 2011),która przez wiele lat prezentowała w całym kraju i poza jego granicami monodram Mój dziad Henryk …”

W 2019 roku literacką Nagrodę Nobla odebrała Olga Tokarczuk, chociaż przyznaję, że jej twórczość jest dla mnie trudna. To już piąta Nagroda Nobla dla polskich pisarzy. Władysława Reymonta, Henryka Sienkiewicza, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej oraz laureata pokojowej Nagrody Nobla Lecha Wałęsy czy naszą dwukrotną noblistkę, Polkę wszech czasów Marię Skłodowską-Curie znają prawie wszyscy. Ale nie wszyscy wiedzą, że z naszym krajem związanych jest kilkudziesięciu innych laureatów Nagrody Nobla. Alfred Nobel był przemysłowcem, chemikiem, wynalazcą i właścicielem ogromnego majątku, który zrobił na produkcji materiałów wybuchowych. 27 listopada 1895 roku w szwedzko – norweskim klubie w Paryżu podpisał swój słynny testament.

Doskonałym przykładem dla mnie jest Wisława Szymborska, która po otrzymaniu Nagrody Nobla została niejako odnaleziona przez dziennikarzy w swoim małym mieszkaniu w Krakowie. Po Noblu uznała, że pora na coś wygodniejszego niż dwa pokoiki na czwartym piętrze bez windy.

Każdy laureat miał swoje zalety i wady. Zupełnie inne reakcje, ale i inną wizję świata. Treść książki opisuje laureatów z poszczególnych dziedzin, mianowicie: fizyki, chemii, medycyny, literatury czy ekonomii.

Autorami książki są Maria i Przemysław Pilichowie. Swoją działalność publicystyczną rozpoczęli od przewodników turystycznych, które ukazywały się w wydawnictwach polskich, ale również np. w niemieckim wydawnictwie Baedeker. Od wielu lat zajmują się biografiami wybitnych, ale dziś często mało znanych postaci. Maria Pilich jest z wykształcenia magistrem chemii, pracuje jako nauczyciel, jest autorką przewodnika „Warszawa w 3 dni” i wykładowcą na kursach turystycznych. Przemysław Pilich z wykształcenia absolwent AWF – magister turystyki, przez ostatnie lata był wykładowcą na prywatnych wyższych uczelniach w Warszawie. Obecnie współpracuje z uniwersytetami III wieku.

W książce przybliżono portrety literackie 56 noblistów urodzonych w Polsce w jej obecnych granicach i na Kresach Wschodnich bądź o polskich korzeniach. Wymieńmy tylko kilku:

• Albert Michelson, amerykański fizyk, zwany apostołem światła, urodził się w Strzelnie na Kujawach i do końca życia uważał się za Polaka.
• Józef Rotblat urodził się w Warszawie, w 1938 roku obronił pracę doktorską z fizyki na uniwersytecie w Warszawie. Z Polski wyjechał w 1939 roku. Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał w 1995 roku. Do końca życia biegle mówił po polsku. Mówił, że jest Polakiem z brytyjskim paszportem. Nie umiał wyzbyć się korzeni.
• Andrzej Wiktor Schally laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny jest synem polskiego generała Kazimierza Schally’ ego, który był szefem Gabinetu Wojskowego prezydenta Rzeczpospolitej Ignacego Mościckiego. Do dziś w Polsce mieszka rodzina noblisty.
• Klaus von Klitzing urodził się w Środzie Wielkopolskiej jest laureatem Nagrody Nobla z fizyki. Jego rodzice mówili po polsku. Uczony był w Polsce wielokrotnie.
• Tadeusz Reichstein – twórca witaminy C, urodził się we Włocławku. Jego rodzice, Żydzi, byli wielkimi polskimi patriotami. Synowi nadali imię po Tadeuszu Kościuszce. Uczony uważał się za Szwajcara polsko-żydowskiego pochodzenia.
• Frank Wilczek, laureat Nagrody Nobla z fizyki jest wnukiem Jana Wilczka, żołnierza w armii gen. Józefa Hallera. Od 2020 roku młodym polskim naukowcom wręczana jest Nagroda im. Franka Wilczka.
• Roald Hoffmann zaś urodził się w Złoczowie (na obecnej Ukrainie),Nagrodę Nobla otrzymał w 1981 roku w dziedzinie chemii. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych chemików wszech czasów. Polskę odwiedził kilka razy. Dzieci uczonego mają drugie, polskie imiona, Hillel Jan i Ingrid Helena.

Całość stanowi niezwykłe kompendium wiedzy i 56 interesujących, niekiedy wręcz zaskakujących historii.

Gorąco polecam publikację, która jest uzupełniona ciekawymi zdjęciami ze zbiorów, zbiorów prywatnych i współczesnymi fotografiami.

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: MUZA SA
Premiera: 21.10.2020 r.
Wydanie I
Oprawa: twarda
Projekt okładki: Paweł Panczakiewicz
Liczba stron: 576
(nowość wydawnicza)

Rzadko sięgam po biografie, jestem raczej fanką kryminałów i obyczajówek. Jednak warto czasem zrobić wyjątek od reguły – w przypadku książki „Nasi Nobliści” naprawdę warto.
Zapytani o polskich noblistów wymienimy jednym tchem Szymborską, Wałęsę, Reymonta, Skłodowską – Curie czy Miłosza, ale książka Marii i Przemysława Pilichów pokazuje, że jako Polacy możemy mieć znacznie większe powody do dumy, bo jak pokazali autorzy wśród laureatów nagrody Nobla znajdziemy całkiem sporą grupę osób, które choć w momencie otrzymywania nagrody reprezentowali inne zakątki świata, ale łączy ich jedno urodzili się w Polsce.
Przyznam szczerze, nie miałam pojęcia o tym jak wielu laureatów, geniuszy można by powiedzieć, urodziło się w naszym kraju. Niejednokrotnie sytuacja ekonomiczna czy polityczna przyczyniła się do tego, że najważniejsze etapy życia, czyli te bezpośrednio związane z otrzymania nagrody Nobla spędzali w innych krajach. Niemniej ta książka pokazuje jaki potencjał intelektualny był i nadal jest wśród naszych rodaków.
Zamieszczone biografie są krótkie zwięzłe i zawierają naprawdę najbardziej istotne informacje, absolutnie to co czytałam mnie nie nudziło, wręcz momentami robiłam wielkie oczy, bo dowiedziałam się, że po sąsiedzku urodził się Otto Stern, a jeden z laureatów to dziadek Olivii Newton-John.
Książka jest pięknie wydana, w twardej oprawie, zawiera ogromną ilość zdjęć i obszerne bibliografie.
Autorzy wykonali kawał bardzo dobrej roboty. Przygotowali książkę, którą w mojej opinii, każdy Polak powinien mieć w swojej biblioteczce domowej, bo to kompendium wiedzy o kwiecie inteligencji polskiej.

• BESTSELLER KONIECZNIE!!!!!
  • Przeczytam 52 książki w 2020 roku