Okładka książki Jak wykryć kłamstwo. Profilerka Natalia Hofman radzi, jak widzieć więcej niż inni Natalia Hofman
Natalia Hofman Wydawnictwo: Znak Literanova reportaż
reportaż
Znak Literanova
2020-09-07
2020-09-07

Same ogólniki, bardzo prosty język, mnóstwo powtórzeń. Jeżeli chcecie się dowiedzieć jak wykryć kłamstwo, to niestety nie z tej lektury.

2045

Nie jest to niestety dobra książka. Po raz kolejny okazało się, że nie wystarczy mieć rozległą wiedzę w danej dziedzinie, trzeba też umieć ją przekazać, a na tym polu autorka poległa. Natalia Hofman jest profilerką, współpracuje z policją i prywatnymi detektywami, a a także naucza.
Nie znalazłam w tej książce nic dla mnie nowego i odkrywczego. Jeśli ktoś choć trochę interesuje się mową ciała i przeczytał z tej dziedziny jakieś pozycje to również rozczaruje się tą książką. Najbardziej zabrakło mi jakichkolwiek zdjęć, czy rysunków, które ułatwiłyby zrozumienie treści. Bardzo mnie zainteresował rozdział o kłamaniu za pomocą pisma. Niestety i w tym przypadku nastąpiło rozczarowanie, bo rozdział liczył sobie kilka stron i żadnej grafiki.
Zastanawia mnie też kto wpadł na tak fantastyczny pomysł, aby pierwsze strony rozdziałów drukować na szarym tle. Miałam problemy z przeczytaniem tekstu, który był ledwo widoczny.
Ze względu na ciekawą tematykę zawyżam ocenę, ale książki w ogóle nie polecam. Lepiej sięgnąć po znakomitą pozycję Allana i Barbary Pease "Mowa ciała", gdzie jest rozdział o kłamstwie liczący jakieś dwadzieścia stron, a więcej można z niego się dowiedzieć niż z "Jak wykryć kłamstwo" Natalii Hofman.

Bardzo ciężko mi ocenić tą książkę. Definitywnie polecam ją każdemu, kto nie jest zaznajomiony z tematem i o analizowaniu kłamstwa nie wie nic. Natomiast ja sama miałam już jakąś wiedzę na temat psycholingwistyki i od czasu do czasu w książkach psychologicznych spotkałam się z analizowaniem mowy ciała, więc za dużo się tutaj nie dowiedziałam. Broń Boże, na pewno nie jestem ekspertem jak autorka, ale po książce spodziewałam się o wiele więcej. Jednak polecam, szczególnie mi się podobał ostatni rozdział, w którym Pani Hofman odpowiadała na pytania, które najczęściej padają na jej szkoleniach.

Bardzo ogólnikowa wiedza, bez konkretów. Niestety strata czasu.

Bardzo ogólnikowa wiedza, bez konkretów. Niestety strata czasu.

Jeśli potencjalny czytelnik sięgnie po tę pozycję z zamiarem znalezienia odpowiedzi na zadane w tytule pytanie, to srogo się zawiedzie. Autorka niestety niewiele miejsca poświęca konretnym technikom wykrywania kłamstwa, zdecydowanie więcej jest tu dygresji i ogólnych porad "o życiu" ocierających się miejscami o poziom mądrości Paulo Coelho. Moim największym zarzutem jest jednak sam styl pisania - autorka pisze w sposób przesadnie prosty, a do tego ciągle powtarza te same wątki. Nawet osobiste historie profilerki są tak miałkie, że zupełnie nieinteresujące dla odbiorcy (a jestem przekonana, że autorka wykonując swój zawód, ma naprawdę ciekawych historii na pęczki). Na koniec dostajemy jeszcze zupełnie niepotrzebne FAQ, w którym autorka po raz kolejny powtarza większość wątków, które zdarzyła już poruszyć w książce.

Ciekawy temat, ale niestety potencjał w tym wypadku został całkowicie zmarnowany. Z trudem dobrnęłam do końca.

Bardzo dobra książka jako delikatna lektura. Pozwala zdobyć podstawową wiedzę na temat psychologii kłamstwa lecz chce się w nią zgłebić z całą pewnością trzeba szukać w innych źródłach.
Moją myślą jest ,że od takiej wiedzy moża rzeczywiście zwariować przed czym ostrzega! Autorka.
Ciekawa przystępna oraz luźna w czytaniu.

Ciekawa przystępna oraz luźna w czytaniu.

Książka jest słaba. Co prawda spotkałam się z tą opinią już przed zakupem, a mimo to skusiłam się na lekturę, dlatego, iż szukałam jakiś podstaw i niespecjalnie miałam czas na research, zaś tytuł ten reklamował się akurat na łamach Wyborczej, niemniej muszę przyznać krtytycznym recenzjom rację. Sądziłam, że miażdżąca ocena wynika być może z faktu, że oceniający są bardziej zapoznani z tematyką, stąd rozczarowała ich prosta forma, ale jest ona rzeczywiście niezadowalająca w ogólności. Banał goni banał, język nie tylko nie jest naukowy, co w jakiś sposób jednak sugerowały zapowiedzi, ale nawet nie popularnonaukowy. Okrągłe stwierdzenia o życiu ogółem (tak, ta książka zdecydowanie nie jest tylko o kłamstwie, co niestety nie jest tutaj zaletą),nie pasują mi do doświadczonej i wykształconej psycholożki, prędzej jakiejś blogerki i fascynatki tematu. Hofman nieustannie się powtarza i krąży wokół tych samych wątków. Niejednokrotnie mówi rzeczy oczywiste. Nie dowiedziałam się praktycznie nic nowego, a do tego nawet literacko jest ona napisana po prostu kiepskim stylem. Odradzam.

Bardzo dobra lektura o psychologii kłamstwa. Warto się zainteresować tą dziedziną niezależnie od tego, czy zostaliśmy oszukani, czy nie.

Strasznie malo konkretow.

Strasznie malo konkretow.