Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat

Wydawnictwo: Muza
polscy podróżnicy

Publikacja przybliża sylwetki ponad 30 polskich podróżników, począwszy od żyjącego w XIII wieku Benedykta Polaka uznawanego za pierwszego polskiego podróżnika i prekursora polskiej geografii do profesora Ryszarda Wiktora Schramma - wybitnego biochemika, polarnika i alpinisty. Co ciekawe z przytoczonych w książce biografii wyłania się obraz podróżnika w nieco innym, niewspółczesnym znaczeniu. Jest to obraz człowieka odkrywcy, badacza, naukowca, który wewnętrzną pasję poznawania nowych miejsc często podporządkowuje wyznaczaniu nowych kierunków, odkrywaniu nieznanych lądów, pracy badawczej z dziedziny biologii, geologii, topografii, antropologii i etnografii. Wymienieni podróżnicy byli niekiedy pierwszymi ludźmi, którzy w ogóle pojawili się w danym miejscu lub którzy dotarli do jeszcze niepoznanych plemion, czasem by wbrew grożącemu im niebezpieczeństwu poznać ich kulturę, sposób życia i otaczające ich bogactwo przyrody. Często, jak na przykład w przypadku badaczy Syberii lub polarników pasja podróżowania była okupiona nadludzkim wysiłkiem i pracą w ekstremalnych warunkach. Co zaskakujące, niektórzy z nich, mimo ich wybitnej, cenionej również na świecie działalności, są w Polsce zapomniani. Warto wymienić choć kilku.

źródło opisu: http://muza.com.pl

źródło okładki: http://muza.com.pl

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-10-31
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 31 października 2016

Do tego, że Brytyjczycy czy Amerykanie lub Francuzi mają świetny marketing oraz doskonale potrafią promować wybitne postacie ze swej historii nikogo chyba przekonywać nie muszę.
W Polsce, z niewiadomych przyczyn, do tej pory mało kto zajmował się osiągnięciami naszych rodaków.
Od niedawna ten trend ulega zmianie i mamy wreszcie możliwość dowiedzieć czegoś, z czego jako Polacy możemy być dumni.
Chyba w żadnym innym kraju tak dobrze nie sprawdza się powiedzenie „nikt nie jest prorokiem we własnym kraju”.
Ludzie, którzy zdobyli uznanie szeroko w świecie, których nazwiskami nazywane są prestiżowe fundacje, we własnej Ojczyźnie czekają dopiero na - nomen omen.... odkrycie i uznanie wybitnych zasług.
Po wcześniejszych publikacjach o wybitnych Polakach, nakładem Wydawnictwa „Muza” ukazała się niedawno książka o polskich podróżnikach i odkrywcach.
Może nie istnieje w potocznym języku polskim odpowiednik „Doctor Livingstone, I presume?” (Doktor Livingstone, jak mniemam?) dotyczące takich...

Ciekawe opracowanie ukazujące 33 postacie polskich podróżników od czasów Średniowiecza po czasy współczesne. Są wśród nich między innymi polarnicy, badacze Syberii, Kaukazu, uczestnicy wypraw na Czarny Ląd, do Ameryki Południowej, Azji, czy Australii.
Najbardziej zaskoczyło mnie to, że przeważająca część bohaterów książki urodziła się na Kresach Wschodnich.
Z uwagi na wielość postaci, opisy ich życiorysów i wypraw musiały być przedstawione skrótowo. Tym niemniej jest to bardzo ciekawa lektura z dużą ilością czarno-białych zdjęć i rysunków.

Warto przeczytać !

filipinka | 2017-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2017

Do przeczytania książki zachęciła mnie fotografia z Kazimierzem Nowakiem na okładce i recenzja pewnych Saudyjskich Wielbłądów z LC.

Jest to bardzo subiektywny, ale interesujący wybór najważniejszych polskich podróżników, naukowców i amatorskich miłośników podróży, od XIII wieku począwszy. Czasem są to postacie bardziej znanych za granicą niż w ojczystym kraju. Ku dalekim podróżom pchała ich pasja, przygoda, chęć odkrywania nieodkrytego, a czasami niewesołe okoliczności, jak choćby zsyłki na Syberię czy Kaukaz. Nie ukrywam, że życiorysy związane z tą właśnie częścią świata pozostają w obszarze moich szczególnych zainteresowań (zwłaszcza Leon Barszczewski i jego działalność w Samarkandzie i okolicach oraz Wacław Sieroszewski w kontekści książki, którą akurat czytam o Jakucji).

Autorzy książki na pewno stanęli przed trudnym zadaniem wyboru tych największych i najważniejszych nazwisk. Mnie w tym zestawie brakuje Ferdynanda Ossendowskiego, Arkady Fiedlera, czy bardziej współcześnie ...

Sandra Jasona | 2017-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

33 sławnych i mniej sławnych podróżników zostało opisanych w tej książce tak szczegółowo na ile źródła pozwalają., mamy też powiązanie ich życia z historią, wielu to zesłańcy, ale też są i dobrowolni podróżnicy na wszystkie kontynenty ziemi. Autorzy umieścili sporo informacji dotyczących umiejscowienia ich we współczesnej literaturze, co pozwala pogłębić wiedzę. Książka zawiera też dużo materiału ikonograficznego, ma też podobny układ do pozostałych części wydawniczych z tej serii. Polecam wszystkim chłonnym wiedzy historycznej i geograficznej, zaznaczam, są tam opisy tras podróżników, ale bez szczegółów. Taki zarys dla dalszych poszukiwań. Przykro, że wielcy polscy podróżnicy, w krajach, które odkrywali, mają pomniki, święta, nazwano ich nazwiskami szczyty gór, jeziora, rzeki, zwierzęta, rośliny, w Polsce są zapomniani, ale to się zmienia. Mamy wznowienia ich dzienników, monety wybijane z ich podobiznami, obchodzimy uroczystości, jeszcze na małą skalę, ale warto popularyzować ich...

KhalDrogo | 2016-11-24
Przeczytana: 23 listopada 2016

Można powiedzieć, że spodziewałem się dużo więcej po tej książce. Sama okładka mocno zachęca bo jest na niej dość tajemnicze zdjęcie Kazimierza Nowaka (co rowerem przejechał Afrykę). Miałem nadzieję na pełne przygód opowieści o polskich podróżnikach i odkrywcach krain dotąd nie odkrytych przez naszą cywilizację.
Książka to niestety tylko zbiór encyklopedycznej wiedzy na temat trzydziestu znanych w Świecie (w Polsce czasem mniej) podróżników i odkrywców, których drogi prowadziły wielokrotnie w dziewicze ostępy krain dotąd nie odwiedzanych przez człowieka rasy białej. Są tu odkrywcy miejsc na każdym kontynencie - głównie Azji i Arktyki oraz Antarktydy ale także Australii, Ameryki Południowej czy jak wspomniany już Kazik - Afryki.
Widać, że autorzy się przyłożyli bo zdobyć wiedzę o niektórych osobach było na pewno trudno. Niemniej jednak mimo, że czyta się tą książkę dość dobrze to spodziewałem się więcej opowieści a mniej spisanych faktów. Jak już narzekam to wydaje mi się że przy...

Ewa K | 2017-02-14
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 04 lutego 2017

Kocham podróże. Z przyjemnością spędzam wolny czas na odkrywaniu nowych miejsc i poznawaniu zwyczajów odmiennych kultur. Jeszcze silniejszym uczuciem darzę historię i wszelkie pozycje historyczne, dlatego, gdy tylko wzięłam do ręki książkę Marii i Przemysława Pilichów i przejrzałam jej zawartość, byłam pewna, że "Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat" to pozycja dla czytelników, którzy jak ja, oprócz czynnego udziału w podróżach, pragną od czasu do czasu usiąść wygodnie w fotelu i dowiedzieć się, jak i dokąd przed kilkuset laty podróżowali nasi wielcy rodacy.

Autorzy tej książki to podróżnicy, którzy oprócz zwiedzania świata, prowadzenia wykładów akademickich i świadczenia usług turystycznych (jako przewodnicy lub piloci wycieczek), zajmują się również pisaniem przewodników i artykułów o tematyce krajoznawczo-turystycznej. Nic dziwnego, że ci właśnie ludzie swoją najnowszą książkę poświęcili Polakom, którzy w minionych stuleciach przecierali szlaki do najdalszych...

BookBasset | 2016-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2016

Wszyscy znamy ten obraz. Nieustraszony podróżnik w hełmie korkowym przemierza białe plamy Afryki, lecz co powiecie gdybym powiedział, że ma na nazwisko Nowak i ruszył na podróż przez Czarny Ląd z Poznania?

Nikt chyba nie zaprzeczy, że Polacy wiedzą wciąż zbyt mało o swoich słynnych rodakach, tym bardziej cieszy, że powstają takie obszerne i przejrzyste zbiory biografii najbardziej zasłużonych pośród nich.

Oczywiście z racji naszej historii dominują tutaj odkrywcy i badacze Syberii, lecz autorzy chronologicznie przedstawiają sylwetki postaci, które odwiedziły niemal wszystkie miejsca globu, udowadniając, że "Polak potrafi".

Literacko opisy może nie powalają, gdyż w gruncie rzeczy są to artykuły z Wikipedii (tyle, że z prawdziwymi informacjami), ale myślę, że naprawdę każdy powinien poświęcić trochę czasu, żeby poznać życiorysy tych wybitnych Polaków.

Maniek1980 | 2017-04-24
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

Jako kompendium elementarnej wiedzy o najwybitniejszych polskich podróżnikach i odkrywcach monografia ta na pewno spełnia swoją rolę. Czytając „Wielkich polskich podróżników...” można jednak odnieść wrażenie, iż Autorom brakło konceptu na poprowadzenie narracji. Mnóstwo naprawdę interesujących faktów i informacji, lecz zaserwowanych Czytelnikowi w dość schematyczny, czy wręcz encyklopedyczny sposób. Mało z kolei anegdot i opowiastek przybliżających niezwykle barwne życie (także to prywatne) i działalność wielu polskich uczonych-eksploratorów. Zbyt ubogo zostało także przedstawione tło polityczno-społeczne i obyczajowe czasów, w których przyszło polskim podróżnikom funkcjonować.Taki sposób zaprezentowania narracji nie skłania do dalszych polemik i dyskusji. Ale fabuła to nie całość książki, pozostaje jeszcze strona edytorsko-graficzna. A ta przedstawia się naprawdę imponująco: przyjemny dla oko układ graficzny książki, mnogość archiwalnych fotografii, rysunków, rycin i grafik. Aż...

Ania | 2017-05-23
Przeczytana: 04 maja 2017

Miałam duże oczekiwania, niestety książka nie do końca je spełniła.
Owszem, wiele ciekawych, a często już zapomnianych, postaci i dużo interesujących zdjęć z XIX i XX wieku z całego świata.
Ale z drugiej strony - bardzo subiektywny wybór postaci (kilku podobnych bohaterów - zesłańców na Syberię, którzy byli geologami), a brakuje takich osób jak Arkady Fiedler czy Ossendowski! Poza tym niektóre osoby szeroko opisane łącznie z cytatami z osobistej korespondencji i innymi, a inne sucho opisane niczym w encyklopedii (np. Zaruski).
Fragmenty czytało się wyśmienicie, ale całość nieco zbyt encyklopedyczna. Nie żałuję, że przeczytałam tę książkę, ale raczej już po taki zbiór biografii przygotowany przez tych autorów nie sięgnę...

MoznaPrzeczytac | 2016-10-21
Przeczytana: 21 października 2016

Książka Marii i Przemysława Pilichów „Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat” przybliża 33 sylwetki osób, którzy na przestrzeni wieków wsławili się poprzez swoje odkrywanie świata, począwszy od Benedykta Polaka uważanego za pierwszego polskiego podróżnika, który żył w XIII wieku, a kończąc na osobach żyjących w wieku XX. Podczas lektury możemy poznać wybitnych pisarzy, naukowców, przyrodników, żeglarzy, lekarzy czy duchownych, których łączyła jedna wspólna cecha - ogromna pasja podróżowania, która nie pozwala im pozostawać zbyt długo w jednym miejscu.

Pełna recenzja książki wraz ze zdjęciami na stronie: