Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat

Okładka książki Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat Maria Pilich, Przemysław Pilich
Okładka książki Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat
Maria PilichPrzemysław Pilich Wydawnictwo: Muza literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Muza
2016-09-28
2016-09-28
polscy podróżnicy

Okładka książki Warszawa wielu kultur Maria Pilich, Przemysław Pilich
Warszawa wielu... Maria Pilich, Przem...
Okładka książki Nasi Nobliści. 56 laureatów znad Wisły, Odry i Niemna Maria Pilich, Przemysław Pilich
Nasi Nobliści.... Maria Pilich, Przem...
Okładka książki Wybitni polscy odkrywcy i podróżnicy Maria Pilich, Przemysław Pilich
Wybitni polscy... Maria Pilich, Przem...

Bohaterowie przez duże B

ale marudze- miałem większe oczekiwania czytelnicze

czytałem wcześniej Wielcy Zapomniani Polacy i wtedy dla mnie było woow.
teraz tylko czuje mocny niedostyt.
tematyka uważam jest porywająca i można było z niej sporo wycisnąć,
a tu trochę jakby czytanie słabych haseł w wikipedii.

Bohaterowie przez duże B

ale marudze- miałem większe oczekiwania czytelnicze

czytałem wcześniej Wielcy Zapomniani Polacy i wtedy dla mnie było woow.
teraz tylko czuje mocny niedostyt.
tematyka uważam jest porywająca i można było z niej sporo wycisnąć,
a tu trochę jakby czytanie słabych haseł w wikipedii.

2038

Całkiem ciekawa książka o wielkich, polskich podróżnikach. Opowieść zaczyna się od Benedykta Polaka żyjącego w XIII wieku, który podróżował z polecenia papieża do Mongolii. Większość opisanych podróżników i badaczy to osoby mało znane, czy wręcz anonimowe. Dużym atutem książki jest ogromna ilość zdjęć, nie tylko samych bohaterów, ale także miejsc, które zwiedzili, czy odkrytych przez nich gatunków zwierząt, bądź roślin.
Myślę, że bardzo wartościowa pozycja. Polecam.

Mieliśmy wielu wielkich podróżników!
To dziedzina trochę pomijana (jeśli nie zupełnie!) w rankingach najbardziej zasłużonych Polaków, w których na pierwsze miejsce wysuwają się literatura, nauka, muzyka czy nawet sport. Taka refleksja nasunęła mi się po lekturze tego opracowania i po skojarzeniu faktu, że o polskich podróżnikach, i ich ogromnych dokonaniach dla nauki, zdarzało mi się dowiadywać ze wspomnień współczesnych globtroterów opisujących polskie ślady w odwiedzanych krajach. Takim totalnym zaskoczeniem była dla mnie postać Ignacego Domeyki przywołana przez Jarosława Fischbacha w „O jeden ląd za daleko”, który był i nadal jest bohaterem narodowym Chile, traktowanym do dzisiaj przez jego obywateli niemalże tak, jak osobę świętą.
Nie jest on wyjątkiem.
Wystarczy zajrzeć do słownika biograficznego polskich podróżników. Zrobili to autorzy tego opracowania i napotkali problem, który można ująć w retorycznym pytaniu – jak spośród ponad 600 nazwisk wybrać tylko kilkadziesiąt? Jakimi kryteriami przy tym się kierować? Autorzy po długich i trudnych naradach wybrali 33 podróżników zarówno bardzo znanych, jak i zupełnie zapomnianych, sugerując się ich zasługami „dla poznania świata i rozwoju światowej nauki”. Byłam bardzo ciekawa efektu tej trudnej selekcji. Kto zasłużył sobie na upamiętnienie w ich publikacji?
Szybko przejrzałam spis treści!
Spośród wymienionych nieobce mi było 12 nazwisk. Ale jakież to było moje ich znanie! Wiele z nich kojarzyłam tylko z nazwami geograficznymi wysp, mórz czy szczytów, jak Paweł Strzelecki, Krzysztof Arciszewski czy Aleksander Czekanowski. Inne znałam z zupełnie odmiennych dokonań – literackich (Czesław Centkiewicz, Wacław Korabiewicz) i historycznych (Mikołaj Radziwiłł, Jan Potocki),a Maurycego Beniowskiego przypominał mi jedynie poemat Juliusza Słowackiego „Beniowski”, nie wiedząc (o zgrozo!),że to nie jest osoba fikcyjna! Część zapamiętałam z opisów współczesnych podróżników, jak wspomniany wcześniej Ignacy Domeyko. Bardzo dobrze znałam jedynie Bronisława Malinowskiego i Bronisława Grąbczewskiego. Nadrabiając brak wiedzy w tej dziedzinie, zdążyłam sięgnąć po listy tego pierwszego ujęte w opracowaniu „Historia pewnego małżeństwa” i wspomnienia tego drugiego zawarte w „Podróżach po Azji Środkowej”. W swoich poszukiwaniach mogłam więc korzystać albo z encyklopedii, albo z opracowań biograficznych lub autobiografii.
To opracowanie jest formą pośrednią między informacją encyklopedyczną a rozbudowaną monografią.
Z tej pierwszej zachowało biogram przedstawiający podróżnika, jego pochodzenie i wykształcenie, trasę i kierunki wypraw, dokonania naukowe lub odkrywcze. Z tej drugiej zachowało temat nadrzędny, wątki osobiste, rodzinne oraz nawiązania współczesne upamiętniające ich osobę. To z tych ostatnich dowiadywałam się, gdzie nadano imię wybranego podróżnika miejscom lub instytucjom, jakie filmy i publikacje na ich temat powstały, jakie imprezy kulturalne lub sportowe ich imienia organizowano, a nawet, w jaką grę planszową można dzięki ich podróżom zagrać. Autorom udało się tę rozproszoną wiedzę zebrać przy każdym nazwisku, bogato ilustrując tekst fotografiami oraz zdjęciami map, rękopisów, a nawet rysunków samych podróżników. Każdy rozdział rozpoczynali krótkim wstępem ogólnie zapoznającym z jego bohaterem, mottem (nierzadko jego autorstwa) oraz portretem. Całość ułożyli chronologicznie, zaczynając od wieku XIII, na współczesności kończąc.
To była bardzo dobra decyzja.
Układ alfabetyczny nie oddałby obrazu ukazującego bardzo ważne aspekty ujęte w tle opowieści o podróżniku, a widoczne dopiero po przeczytaniu całości. Dzięki linearności w czasie mogłam śledzić zmienność kierunków podróży i ich przyczyny (zesłania Polaków na Syberię lub wybory indywidualne),powodów wypraw (polityczne, naukowe, osobiste),wyborów postaw wobec własnej tożsamości pod zaborami i w czasie rządów komunistycznych, rozwoju techniki i technologii mających wpływ na sposób i czas podróży, wiedzy - kto i gdzie był pierwszy, ponoszonych konsekwencji zdrowotnych (zarówno fizycznych jak i psychicznych),by dojść do jednego wniosku – jak wiele jest jeszcze do odkrycia, mimo że tak wiele już odkryto. W dużej mierze dzięki Polakom.
Zawirował mi ten świat!
Autorom udało się przekazać nie tylko ogrom wiedzy na temat dziedzictwa i spuścizny naukowo-badawczej Polaków, ale również ich pasję podróżowania, ekscytację nauką, ducha wypraw, niezłomności pioniera, by poznać nieznane i nazwać nienazwane. W każdym rozdziale czekała na mnie inna przygoda, kierunek podróży, trasa wyprawy, różnorodność osiągnięć i tajemnica odkrywania niezwykłego człowieka, z których największą był i nadal jest (ale w innym już znaczeniu) Jan z Kolna z XV wieku. Co ciekawe, nadal pozostający nie do końca poznanym, mimo że „namalował go Jan Matejko, pisał o nim Stefan Żeromski, powstał dramat, książka dla dzieci, została nawet skomponowana opera Jan z Kolna. Interesowali się nim uczeni nie tylko polscy, ale też duńscy, francuscy, a nawet peruwiańscy. Te wszystkie opisy, wizerunki, teorie to jednak tylko fantazja”.
To kolejny atut tego opracowania!
Autorzy starali się zamieszczać tylko rzetelną wiedzę, obalając mity, narosłe legendy czy dopowiadając niedomówienia. Docierali do wielu źródeł (nierzadko sprzecznych w podawanych faktach),by zbudować jednoznaczną prawdę. Jeśli nie byli jej pewni lub jej w ogóle nie zdobyli – pisali o tym wprost. Tym samym sugerowali kierunki własnych poszukiwań nie tylko czytelnikom, ale i pasjonatom podróży planującym wyprawy śladami pierwowzorów – Polaków podróżników, odkrywców i badaczy.
A jest z czego wybierać!

Mieliśmy wielu wielkich podróżników!

Porządne opracowanie biograficzne choć bez jakiś fajerwerków. Przedstawiono w skrócie życiorysy, co ciekawsze wydarzenia opisano nieco szerzej, są odniesienia do nazewnictwa geograficznego a także co działo się po śmierci poszczególnych bohaterów. Jedyny większy minus to brak jakichkolwiek mapek choćby bardzo poglądowych z wypraw.

Gratuluję autorom wytrwałości i ciągłego poszukiwania i poznawania ludzi, faktów oraz historii i dziejów o polskich korzeniach. Książka bardzo ciekawa, a ja polecam również inne opracowania spółki autorskiej.

33 sławnych i mniej sławnych podróżników zostało opisanych w tej książce tak szczegółowo na ile źródła pozwalają., mamy też powiązanie ich życia z historią, wielu to zesłańcy, ale też są i dobrowolni podróżnicy na wszystkie kontynenty ziemi. Autorzy umieścili sporo informacji dotyczących umiejscowienia ich we współczesnej literaturze, co pozwala pogłębić wiedzę. Książka zawiera też dużo materiału ikonograficznego, ma też podobny układ do pozostałych części wydawniczych z tej serii. Polecam wszystkim chłonnym wiedzy historycznej i geograficznej, zaznaczam, są tam opisy tras podróżników, ale bez szczegółów. Taki zarys dla dalszych poszukiwań. Przykro, że wielcy polscy podróżnicy, w krajach, które odkrywali, mają pomniki, święta, nazwano ich nazwiskami szczyty gór, jeziora, rzeki, zwierzęta, rośliny, w Polsce są zapomniani, ale to się zmienia. Mamy wznowienia ich dzienników, monety wybijane z ich podobiznami, obchodzimy uroczystości, jeszcze na małą skalę, ale warto popularyzować ich dokonania. Afryka Kazika - to Kazimierz Nowak :-) Ignacy Domeyko - w Chile uważany za Sługę Bożego. Brak mi Arkadego Fiedlera - sentyment mój sąsiad :-p
Benedykt Polak, Jan z Kolna, Mikołaj Radziwiłł Krzystof Arciszewski, Michał Boym, Maurycy Beniowski, Jan Potocki, Wacław Seweryn Rzewuski, Paweł Edmund Strzelecki, Józef Chodźko, Ignacy Domeyko, Hieronim Stebnicki, Aleksander Czekanowski, Konstanty Jelski, Jan Czerski, Jan Kubary, Leon Barszczewski, Jan Sztolcman, Bronisław Grąbczewski, Wacław Sieroszewski, Stefan Szolc-Rogoziński, Karol Bohdanowicz, Mariusz Zaruski, Antoni Bolesław Dobrowolski, Benedykt Dybowski, Bronisław Kasper Malinowski, Mieczysław Lepecki, Kazimierz Nowak, Wacław Korabiewicz, Czesław Jacek Centkiewicz, Włodzimierz Puchalski, Stanisław Siedlecki, Ryszard Wiktor Schramm

Miałam duże oczekiwania, niestety książka nie do końca je spełniła.
Owszem, wiele ciekawych, a często już zapomnianych, postaci i dużo interesujących zdjęć z XIX i XX wieku z całego świata.
Ale z drugiej strony - bardzo subiektywny wybór postaci (kilku podobnych bohaterów - zesłańców na Syberię, którzy byli geologami),a brakuje takich osób jak Arkady Fiedler czy Ossendowski! Poza tym niektóre osoby szeroko opisane łącznie z cytatami z osobistej korespondencji i innymi, a inne sucho opisane niczym w encyklopedii (np. Zaruski).
Fragmenty czytało się wyśmienicie, ale całość nieco zbyt encyklopedyczna. Nie żałuję, że przeczytałam tę książkę, ale raczej już po taki zbiór biografii przygotowany przez tych autorów nie sięgnę...

Miałam duże oczekiwania, niestety książka nie do końca je spełniła.

Jako kompendium elementarnej wiedzy o najwybitniejszych polskich podróżnikach i odkrywcach monografia ta na pewno spełnia swoją rolę. Czytając „Wielkich polskich podróżników...” można jednak odnieść wrażenie, iż Autorom brakło konceptu na poprowadzenie narracji. Mnóstwo naprawdę interesujących faktów i informacji, lecz zaserwowanych Czytelnikowi w dość schematyczny, czy wręcz encyklopedyczny sposób. Mało z kolei anegdot i opowiastek przybliżających niezwykle barwne życie (także to prywatne) i działalność wielu polskich uczonych-eksploratorów. Zbyt ubogo zostało także przedstawione tło polityczno-społeczne i obyczajowe czasów, w których przyszło polskim podróżnikom funkcjonować.Taki sposób zaprezentowania narracji nie skłania do dalszych polemik i dyskusji. Ale fabuła to nie całość książki, pozostaje jeszcze strona edytorsko-graficzna. A ta przedstawia się naprawdę imponująco: przyjemny dla oko układ graficzny książki, mnogość archiwalnych fotografii, rysunków, rycin i grafik. Aż dziw bierze, że Autorom udało się dotrzeć do części z nich.
Jak zostało powiedziane we wstępie – książka Państwa Pilich to skarbnica podstawowych faktów. Dla Czytelników pragnących bardziej zgłębić temat pozostają biografie poszczególnych podróżników.

Kocham podróże. Z przyjemnością spędzam wolny czas na odkrywaniu nowych miejsc i poznawaniu zwyczajów odmiennych kultur. Jeszcze silniejszym uczuciem darzę historię i wszelkie pozycje historyczne, dlatego, gdy tylko wzięłam do ręki książkę Marii i Przemysława Pilichów i przejrzałam jej zawartość, byłam pewna, że "Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat" to pozycja dla czytelników, którzy jak ja, oprócz czynnego udziału w podróżach, pragną od czasu do czasu usiąść wygodnie w fotelu i dowiedzieć się, jak i dokąd przed kilkuset laty podróżowali nasi wielcy rodacy.

Autorzy tej książki to podróżnicy, którzy oprócz zwiedzania świata, prowadzenia wykładów akademickich i świadczenia usług turystycznych (jako przewodnicy lub piloci wycieczek),zajmują się również pisaniem przewodników i artykułów o tematyce krajoznawczo-turystycznej. Nic dziwnego, że ci właśnie ludzie swoją najnowszą książkę poświęcili Polakom, którzy w minionych stuleciach przecierali szlaki do najdalszych zakątków świata. Sylwetki 33 wybitnych podróżników, którzy rozsławili Polskę na wszystkich kontynentach, znajdziecie w książce "Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat".

Zbiór słynnych podróżników otwiera postać średniowiecznego obieżyświata, Benedykta Polaka, który dzięki zdolnościom umysłu jako pierwszy dotarł do Mongolii. Jego wyprawa wprowadza czytelników na turystyczny szlak, gdzie spotkają m.in. polskiego wikinga - Jana z Kolna, polskiego Chińczyka - Michała Boyma, polskiego emira - Wacława Seweryna Rzewuskiego, odkrywcę Góry Kościuszki - Pawła Edmunda Strzeleckiego, króla Madagaskaru - Maurycego Beniowskiego, bohatera narodowego Chile - Ignacego Domeykę i wielu innych odkrywców oraz badaczy nieznanych dotąd obszarów Ziemi. Ich życie i działalność naukowa to fascynująca lektura na długie zimowe wieczory, kiedy jedyna podróż, na jaką mamy ochotę odbywa się między naszym fotelem a łóżkiem.

Podczas lektury tej książki, moją uwagę przykuł zbiór opowieści o Polakach prowadzących badania na Syberii i słynnych polarnikach, którzy jako jedni z pierwszych zdobywali biegun północny i południowy. O losach Jana Czerskiego, Wacława Sieroszewskiego, Antoniego Bolesława Dobrowolskiego, Czesława Centkiewicza, Włodzimierza Puchalskiego, Stanisława Siedleckiego, czy Ryszarda Wiktora Schramma czytałam z zapartym tchem, podziwiając, jak wiele odwagi trzeba mieć, by porwać się na wyprawę w tak odległe przestrzennie i klimatycznie obszary.

Nie ukrywam, że w trakcie lektury najnowszej pozycji państwa Pilichów moją największą ciekawość wzbudziła biografia naszego najsłynniejszego antropologa, uznanego na całym świecie Bronisława Malinowskiego. Jego historia to zdecydowanie moja ulubiona część "Wielkich polskich podróżników, którzy odkrywali świat". Autor Życia seksualnego dzikich... okazał się wyjątkowo wnikliwym obserwatorem i choć jego stan zdrowia wielokrotnie utrudniał mu badanie kultur Pacyfiku, to właśnie dzięki niemu po raz pierwszy zetknęliśmy się z tradycyjnymi rytuałami plemiennymi Papuasów i zyskaliśmy cenny materiał do rozważań nad zjawiskiem relatywizmu kulturowego.

Dodatkową zaletą tego zbioru są liczne fotografie i ryciny zdobiące opowieści o słynnych podróżnikach. Wprost nie sposób oderwać się od tych wszystkich wizualnych dokumentów naszej przeszłości, które czynią tę pozycję bardziej atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy. "Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat" to książka dla każdego, kto ceni osiągnięcia swoich przodków i jest dumny z tego, że należy do narodu wielkich odkrywców i badaczy. Jako historyk, a przede wszystkim Polka, serdecznie polecam Wam tę wspaniałą książkę.

Eseje idealne do przeczytania w komunikacji publicznej, czasami nawet zbyt krótkie, ale pozycja "odkrywa" wielu zapomnianych podróżników, którzy poznawali świat w epoce przed internetem, kiedy wszystko wydaje się prostsze i poznane.

• Podróże
  • Biografie
  • Podróżnicze
  • Biografie

Dodaj cytat z książki Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat