Warszawa wielu kultur Maria Pilich 8,8
ocenił(a) na 102 lata temu „Nie ma takiej wspaniałej drugiej w świecie,
co piękniejsza jest niż kwiecie”.
Józef Piłsudski w przeciwieństwie do Romana Dmowskiego miał wizje Polski wielokulturowej, w skrócie można powiedzieć, Polska dla wszystkich, którzy czuli się jej obywatelami. Uważał również, że niepodległość może zapewnić nam tylko trzymanie się blisko Austrii (trójprzymierza),ponieważ ma ona największe szanse na zwycięstwo w wojnie. Marzył, także o utworzeniu niepodległej Ukrainy, Litwy i Białorusi, które miały być buforami w oddzieleniu Polski od Rosji.
W porównaniu do Romana Dmowskiego, którego głównym założeniem była Polska dla Plaków, Piłsudski był otwarty na inne narody i nie przeszkadzało mu, że w naszym kraju osiedlają się zarówno Polacy jak i Żydzi, Rosjanie, Białorusini, czy Ukraińcy. Ważne było, aby stworzyć jeden niepodległy kraj. Wizja Marszałka wygrała, do dziś nasze państwo jest otwarte, na inne nacje a Warszawa stanowi od wielu lat nie tylko wielką stolice Polaków, ale miasto przyjazne także innym narodom, wyznaniom, i kulturom.
W stolicy możemy znaleźć wiele śladów różnych nacji. Z całą pewnością największą grupą, która jest związana z historią miasta, ale i całej Polski są Żydzi. Najsławniejszym miejscem, które stanowi o tym narodzie, niewątpliwie jest Muzeum Historii Żydów Polskich. Muzeum to przywraca pamięć o ponad 1000-letniej historii Żydów Polskich od średniowiecza. Bez wątpienia, również pomnik Bohaterów Getta powstały, po II wojnie zna każdy Warszawianin.
Nie możemy także zapomnieć o Umschlagplatz, jest to miejsce ważne nie tylko dla Żydów, ale dla Polaków. Jego miejsce znajduje się tam, gdzie w roku 1942 ruszył pierwszy transport Żydów do obozu w Treblince. Cmentarze Żydowskie są dopełnieniem historii tego narodu na ziemiach polskich, wspaniałe pomniki i tradycyjne macewy, w których pochowano wiele wybitnych osób jak Ludwik Zamenhof, Iccok Lejba Perec, czy symboliczny grób Janusza Korczaka wybitnego pedagoga, który poszedł na śmierć w obozie razem ze swoimi podopiecznymi.
Swoje miejsce w stolicy znaleźli również ludzie wyznania Prawosławnego. Przez ponad 120 lat religią, która królowała w mieście, był właśnie obrządek wschodni.
Pozostawił on po sobie wiele budowli i zabytków. Bez wątpienia najbardziej okazałym miejscem był Sobór św. Aleksandra Newskiego na Placu Saskim, Był to jeden z najwyższych budynków XIX wiecznej Warszawy. Pałac Staszica, który mieści się, na Krakowskim Przedmieściu został, w latach 90 XX wieku przebudowany na cerkiew św. Tatiany Rzymianki. W Alejach Ujazdowskich znajdowała się kiedyś cerkiew św. Michała Archanioła, była ona przeznaczona dla wojsk stacjonujących w koszarach. Została wyburzona w roku 1923, z powodu złego stanu technicznego. Dziś to miejsce przecina Trasa Ujazdowska.
Protestanci, do dziś są dość liczną grupą wśród mieszkańców stolicy. Historia kościołów i cmentarzy Ewangelickich sięga nawet XVIII wieku. Kościoły ewangelicko – augsburskie oraz te reformowalne do dziś przyciągają historyków, turystów i wiernych.
Państwo Maria i Przemysław Pilichowie stworzyli wybitne dzieło poświęcone wielokulturowości stolicy Polski. W swej pozycji Warszawa wielu kultur zachęcają nas do poznania miasta od tej być może mniej znanej strony, czyli gościnności dla wielu narodów. W publikacji znajdziemy omówienie najważniejszych miejsc różnych wspólnot, wyznań, państw, czy społeczności. Poznamy najważniejsze miejsca i zabytki Islamu, takie jak Meczet w Wilanowie czy cmentarz Kaukaski, po drodze wejdziemy na ścieżki prawosławia, kościoły bazylianów, zbiory orientu, czy miejsca kultury żydowskiej.
Pozycja ta to wspaniałe wkroczenie w świat historii i kultury, o którym wielu z nas nie miało pojęcia. Zachwycające zdjęcia, fotokopie, czy mapy są wisienką w tym niewątpliwie ważnym dziele.
Po tytule pozycji spodziewałam się historycznej kobyły i byłam zaskoczona rozmiarem książki. Przyzna, że format bardzo mi się podoba, ponieważ ja lubię czytać w różnych miejscach, a wielkość publikacji pozwala na wartościową lekturę np. w autobusie, wystarczy wsunąć pozycję do torebki. Niesamowicie zaskoczyło mnie to, że autorzy są całkowicie obiektywni w tym, o czym piszą. Bałam się trochę, że niektóre miejsca będą przedstawione z hołubieniem dla narodu, czy wyznania, które je tam postawiło. Okazało się, jednak, że Państwo Pilichowie podeszli do sprawy bardzo profesjonalnie.
Ogrom ilustracji sprawia, że chce się patrzeć i patrzeć bez końca. Muszę powiedzieć, że ja najbardziej w tego typu książkach uwielbiam zdjęcia. Oczywiście opisy też są ważne, ale to fotografie tak naprawdę przenoszą nas w czasie, rozbudzają wyobraźnię i sprawiają, że gdzieś chce się być. Książka jest podzielona na rozdziały, każdy z nich opisuje inną kulturę i religię, co bardzo ułatwia poszukiwanie wybranego przez nas tematu.
Bezsprzecznie autorzy wykazali się wielką pracą, i znajomością historii, jestem pod ogromnym wrażeniem tego dzieła. Publikacje można wzbogacić, o informacje z internetu co sprawia, że staje się ona jeszcze bardziej wartościowa. Niewątpliwie też książka jest wspaniałym przewodnikiem po mieście, dzięki niej możemy zobaczyć wiele wspaniałych zabytków i poznać mnóstwo historii.
Warszawa wielu kultur to pozycja dla każdego miłośnika podróży, historii, sztuki, czy tajemnicy. Jest to niesamowita wiedza w pigułce o stolicy naszego kraju. Jestem przekonana, że kiedy wybieramy się do miasta z dziećmi, tej publikacji nie może zabraknąć w Waszej torbie. Zapewniam Was, że zakup dzieła pozwoli wam odkryć na nowo miasto nad Wisłą i jeszcze lepiej poznać historię naszego narodu.