Podróż w świat

The Voyage Out
978-83-7648-253-8
powieść, modernizm, Anglia
Snoopy

Pierwsze polskie wydanie powieściowego debiutu Virginii Woolf z 1915 roku! Dwudziestoczteroletnia Rachel Vinrace wybiera się w morską podróż do Ameryki Południowej. W trakcie rejsu edukacją młodej kobiety zajmuje się jej ciotka, Helen (matka Rachel nie żyje), która pragnie nauczyć ją "jak żyć". Gdy docierają do Santa Marina, miasteczka na wybrzeżu kontynentu, Rachel i Helen poznają grupę...

Pierwsze polskie wydanie powieściowego debiutu Virginii Woolf z 1915 roku!

Dwudziestoczteroletnia Rachel Vinrace wybiera się w morską podróż do Ameryki Południowej. W trakcie rejsu edukacją młodej kobiety zajmuje się jej ciotka, Helen (matka Rachel nie żyje), która pragnie nauczyć ją "jak żyć". Gdy docierają do Santa Marina, miasteczka na wybrzeżu kontynentu, Rachel i Helen poznają grupę angielskich emigrantów. Wśród nich jest młody, wrażliwy Terence Hewet, początkujący pisarz, w którym Rachel się zakochuje. Ich miłość jednak nie jest możliwa...

Virginia Woolf (1882-1941)
Pisarka brytyjska, jedna z najwybitniejszych autorek XX wieku. Jej najbardziej znane powieści to "Pani Dalloway", "Do latarni morskiej" i "Pokój Jakuba". Eksperymentalny styl, w szczególności posługiwanie się techniką strumienia świadomości, zagwarantowały jej znaczące miejsce wśród postaci brytyjskiego i światowego modernizmu.

allison | 2013-10-05
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 05 października 2013

"Podróż w świat" to powieść, którą czyta się niespiesznie i z wielką przyjemnością, smakując treść, formę i styl. Nie jest to lektura lekka i łatwa, ale na pewno satysfakcjonuje.

Autorka w mistrzowski sposób pokazała proces emocjonalnego dojrzewania głównej bohaterki, młodej kobiety, dla której tytułowa podróż to nie tylko wielka eskapada na inny kontynent, ale także powolne odkrywanie samej siebie.

Prócz tego poznajemy dokładnie rodzinę i znajomych Rachel - jej ojca, wujostwo, pasażerów statku i Anglików przebywających na wybrzeżu Ameryki Południowej.
Liczne spotkania, rozmowy, ploteczki, drobne intrygi odsłaniają powoli prawdę o towarzystwie, w które wkracza bohaterka. Często czuje się ona nieswojo, w zderzeniu z uchodzącymi za intelektualistów mężczyznami odczuwa własną małość, przebojowe kobiety ją zawstydzają, niekiedy przerażają. Stopniowo Rachel nawiązuje jednak bliskie znajomości, a nawet przyjaźnie, zakochuje się także w młodym, skłóconym ze światem artystą. Mimo iż...

książek: 1991

'Debiut Virginii Woolf po raz pierwszy w Polsce' - nie trzeba było mi mówić więcej;-)
'Podróż w świat' początkowo czyta się ciężko, ale im bardziej się w nią wgłębiłam, tym kartki same się przewracały. Mamy zarysowanych Anglików, którzy postanawiają popłynąć do Ameryki Południowej, gdzie czekają na nich rodacy-emigranci. Jak to bywa z Virginią Woolf, powieść zawiera plejadę barwnych postaci (w tym bohaterów późniejszej książki, państwa Dallowayów z 'Pani Dalloway', mojej ulubionej pozycji tejże pisarki) oraz zagadnienia aktualne w tamtym czasie, czyli emancypację kobiet, politykę i kulturę. Jednak ktoś, kto liczyłby na jakąś wartką akcję, byłby zawiedziony. Co prawda, w porównaniu z innymi pozycjami pani Woolf, 'Podróż w świat' zawiera większą fabułę, jednak prędzej spodziewamy się opisów zwyczajnych dni niż niespodzianek, ale narracja oraz styl pisarki brytyjskiej sprawia, że pochłaniamy w dalszym ciągu książkę i nie czujemy znużenia. Wielkie brawa - tylko nieliczni autorzy tak...

Snoopy | 2010-02-18

Bardzo smakowita lektura! Debiut literacki Virginii Woolf satysfakcjonuje w stu procentach! Jest to nie tylko najbardziej obszerna, ale też najbardziej chyba zajmująca pod względem fabularnym powieść w dorobku tej autorki. Jest to przede wszystkim zasługa żywego i trafnego języka autorki Fal, który sprawia, że chociaż książkę wypełniają w większości zwyczajne, niemal banalne czynności dnia codziennego, czyta się ją znakomicie i trudno się od niej oderwać. Woolf jak mało kto potrafi pokazać, że pod banalnymi z pozoru wydarzeniami i sprawami, kryją się i rozgrywają sprawy o wiele istotniejsze. Sama zresztą wprost o tym wspomina:

"Brak celu, banał, brak sensu - o, nie; po tym, co widziała na dzisiejszym podwieczorku, nie mogła w to uwierzyć. Żarciki, paplanina, wygadywane głupstwa - to wszystko nikło w jej oczach. Pod płaszczykiem sympatii i złośliwości, spotkań i rozstań kryły się rzeczy wielkie i przez tę właśnie wielkość straszne".

Już w tym debiutanckim dziele widać jak na...

Naia | 2013-11-03
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Pannę Vinrace (mającą w sobie wiele z samej Virginii) poznajemy, kiedy na statku swego ojca wraz z grupką jego znajomych wyrusza w rejs statkiem z Anglii do Ameryki Południowej. Jest niewinna całą uroczą niewinnością niedoświadczonego dziewczątka i przypomina białą kartę, która prosi się o zapisanie, lub puste naczynie, które każdy chciałby na swój sposób napełnić. Wysiłki takie skwapliwie podejmują wszyscy z najbliższego otoczenia panny Vinrace, od jej ciotki Helen Ambrose przez pana i panią Dalloway (tak, tę samą!) aż po cały szereg osobistości poznanych już po przybyciu do Santa Marina.

Dziewczę to jednak nie w ciemię bite. Mimo małego pojęcia o świecie ma już własne zdanie na wiele tematów, a do przekazywanych jej nauk podchodzi z odrobiną chłodnej rezerwy. W miarę rozwoju akcji krzepnie, zestala się w swoich poglądach, które ostatecznie prowadzą w kierunku coraz głębszej niechęci do ludzi. „Istoty rodzaju ludzkiego!” – komentuje z niedowierzaniem, obserwując komiczny teatrzyk...

Maja | 2014-02-18

Woolf to banalne nazwisko. Nigdy nie zwróciłabym na nie uwagi gdyby nie towarzyszące mu w jednym z przypadków imię - Virginia. Virginia Woolf.

Marzę o zdobyciu wszystkich dzieł tej pisarki i umieszczeniu ich na honorowym miejscu na mojej półce. Z racji tego, że pod słowem ,,marzę" zawsze przemycam wyrażenie ,,moim celem jest" zabrałam się już do kolekcjonowania tych tekstów. Moją pierwszą zdobyczą jest Podróż w świat, jak się dowiedziałam, debiut tej pisarki.

,,-To przez te książki - westchnęła Helen, ustawiając na jednej z półek naręcze oprawnych tomów, które podniosła z podłogi. - (...) Jeśli panna Rachel wyjdzie kiedyś za mąż, to niech się Chailey modli, żeby jej narzeczony był analfabetą"

Z opisu na okładce tego wydania wynika, że osią fabuły tej powieści jest kiełkujący romans niedoświadczonej Rachel i początkującego pisarza Terence'a Heweta. Cóż za uproszczenie! Wydawnictwo chyba nie wierzy w swoich czytelników skoro uważa, że tylko tani flirt jest w stanie przekonać...

Rita | 2013-09-05
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Książka zagadka. Kupiłam, przejrzałam i stwierdziłam, że na pewno będę męczyć około dwóch tygodni, niczym lekturę obowiązkową. A tu szok, trzy wieczory i pozamiatane.

No bo jak to jest, że temat mocno przechodzony, akcji prawie że brak, postaci zupełnie banalne, dialogi "takie se", a całość wchodzi jak przysłowiowe słowo boże?

Oczywiście odpowiedź może być tylko jedna. Wszystkie te "mankamenty" zostają zneutralizowane przez niezrównany styl V.W. Coś jest w jej prozie, że czytając ma się uczucie obcowania ze zjawiskiem wyjątkowym, z prawdziwą pisarką, która nad słowem panuje i której banał się nie ima.
Jak ona do cholery to zrobiła, że takie badziewne romansidło, które można właściwie streścić w jednym zdaniu: "poznali się, pokochali, zaręczyli i gdy byli już absolutnie szczęśliwi, ona umarła" w jej wykonaniu nie zawiera ani grama kiczu? No jak?

Henry Rackham | 2011-03-22
Przeczytana: 20 marca 2011

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Virginii Woolf, i zbiegiem okoliczności okazało się, że była to jej pierwsza powieść. Na pewno się nie zawiodłem i będę chciał przeczytać inne tytuły tej autorki. Wracając do "podróży" jest pisana w lekko ironicznym tonie opisującym tzw brytyjską klasę wyższą, jest w niej wątek miłosny, z zaskakującym zakończeniem, choć dla miłośników VW na pewno przewidywalny. Fabuła rozwija się bardzo wolno, i dla osób przyzwyczajonych do "ostrej jazdy" będzie nie do przyjęcia. Poznajemy grupę arystokratów z ich wydumanymi problemami i z pytaniami typu " wyjść za mąż za tego, czy tamtego, a może wcale". Główni bohaterowie trochę płascy, poza Helen do której tęskniłem, gdy była nieobecna na czytanych stronicach.Czułem się prawie tak samo jak "młody geniusz" St. John Hirst gdy "starsza" pani ( jak dobrze pamiętam ok 40)nie zaszczycała rozmową. Polecam dla osób lubiących dobrą literaturę

maszynistaGrot | 2015-11-10

Niespodziewane przyjemne zaskoczenie po lekturze tej mniej znanej powieści Woolf.

Kinga | 2014-02-10

Miałam cały czas wrażenie, że mimo iż jest to proza XIX wieczna to emocje ludzkie, te konwenanse, przemyślenia, obawy i oczekiwania tu opisane są niezmienne do dziś. Wzbogaciłam się!

ouLIPOgram | 2014-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2014

O Matko Boska, ale romansidło! warsztat niezły ale te sceny z sióstr Bronte...ugh.

Rocznica śmierci Virginii Woolf

Dzisiaj przypada 72 rocznica śmierci Virginii Woolf, jednej z najważniejszych postaci literatury modernistycznej. Posłuchajcie jedynego zachowania nagrania z głosem pisarki oraz hołdu Patti Smith złożonego autorce "Pani Dalloway".