rozwińzwiń

Rocznik Fantastyczny 2020

Średnia ocen

5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Odmęt. Antologia morska Silke Brandt, Mort Castle, Filip Duval, Bruce Golden, Michał P. Kadlec, Mariusz Kaszyński, Anna Kłodnicka, Rafał Łoboda, Agnieszka Osikowicz-Chwaja, Romuald Pawlak, Jacek Pelczar, Michał Pleskacz, Krzysztof Rewiuk, Agata Suchocka, Emilian Wojnowski, Martyna Wróbel
Ocena 0,0
Odmęt. Antolog... Silke Brandt, Mort ...
Okładka książki Rocznik Fantastyczny 2023 Dagmara Adwentowska, Zuza Biedrzycka, Bartek Biedrzycki, Piotr Górski, Katarzyna Greń, Błażej Kurowski, Artur Laisen, Marcin Pągowski, Romuald Pawlak, Mariusz Pieniążek, Krzysztof Rewiuk, Jerzy Rzymowski, Anna Sikorska, Magdalena Stawniak, Krzysztof Ryszard Wojciechowski, Mariusz Wojteczek, Martyna Wróbel
Ocena 6,3
Rocznik Fantas... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Magazyn Biały Kruk #17 Redakcja Magazynu Biały Kruk, Adrianna Kozłowska, Karol Ligecki, Lisioł, Małgorzata Łukowiak, Katarzyna Michalewicz, Kamil Muzyka, Olaf Pajączkowski, Romuald Pawlak, Agnieszka Polak, Edward Strun, Szymon Szymański, Marlena Urbaniak, Mika Wing, Hubert Wojciechowski, Anna Wołosiak-Tomaszewska
Ocena 6,8
Magazyn Biały ... Redakcja Magazynu B...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
898
160

Na półkach: , , ,

Antologia niedokończonych opowiadań. Bardzo to przypomina teksty pojawiające się w portalu Nowej Fantastyki i ich emanacje w kolejnych edycjach „Fantastycznych piór". Dużo pisaniny, intensywne szukanie pomysłów i mało przesłań. Jak już się coś na horyzoncie pojawia, to taki „inner space", że daj ci Panie Boże zdrowie przeczytać i nie doznać zamętu funkcji poznawczych. Pisać nie każdy może i na pewno nie chodzi o to, że raz lepiej, a raz trochę gorzej.

Największą wartością „Rocznika" jest opowieść o „Brzuchu i podbrzuszu...", czyli rzecz o najeźdźcach z przeszłości okopanych w Fabryce słów. Złośliwie rżałem wręcz z nabożnego obruszenia konserwy, której postawił się tak zwany nowy fandom. Szanuję natomiast upór w namawianiu do kosmicznego górnictwa za rzeźbę w twardych skałach asteroidów chociaż po raz już kolejny wybrzmiewa to jak głos wołającego na puszczy. Przeglądówka w Gwiezdnych Wojnach jest natomiast jak zawsze smakowita.

I właśnie za tę publicystykę gwiazdki na szóstkę. Reszta, to pięć na oparach.

Antologia niedokończonych opowiadań. Bardzo to przypomina teksty pojawiające się w portalu Nowej Fantastyki i ich emanacje w kolejnych edycjach „Fantastycznych piór". Dużo pisaniny, intensywne szukanie pomysłów i mało przesłań. Jak już się coś na horyzoncie pojawia, to taki „inner space", że daj ci Panie Boże zdrowie przeczytać i nie doznać zamętu funkcji poznawczych. Pisać...

więcej Pokaż mimo to

avatar
234
81

Na półkach:

Ocena jest powiedzmy średnią ogólną. Bartek Biedrzycki jest platyną, gdy idzie o działalność fandomową. To już kolejne pismo pod jego redakcją. Jak poszło, dobrze, choć trzeba przyczepić się do literówek i niekiedy dziwnie ułożonych liter (wynik formatowania zapewne).
Pozwolę sobie pominąć ocenianie publicystyki, komiksu i wiersza. Tematy publicystki są owszem ciekawe (szczególnie artykuł o konflikcie między starym a nowym "progresywnym" fandomem).

Pięć piw od szalonej Mady – Paweł Majka udowodnił, że da się napisać coś śmiesznego w ciężkim gatunku jakim jest postapo. Kraków w tej wizji jawi się jako niezwykle absurdalny i groteskowy. Człowiek nie wie, czy ma się bać czy śmiać.

Jestem wybawieniem – drugi tekst mający swą akcję w Krakowie i okolicach. Zdecydowanie brutalniejszy i przygniatający w stosunku do lekkiego tekstu Pawła, ale niestety odnoszę wrażenie, że autor niewykorzystał potencjału opisywanego świata.

Wschodnia krańcówka – kolejne opowiadanie postapo. Tym razem mamy Wrocław, miasto-twierdzę w stanie oblężenia. Podobnie jak w poprzednim tekście opisywana rzeczywistość jest brutalna. Ciekawie prezentuje się rzeczywistość samego miasta, gdzie między sobą przenikają komuna, polskość i niemiecka historia Wrocławia.

Białe demony – po latach w końcu dostaliśmy nowy tekst z Uniwersum Kompleksu 7215. Opowiadanie pokazuje co stało się z załogą ISS. Na plus wychodzą opisy techniczne stacji i bohaterowie. Jeśli jest coś, do czego można się przyczepić to zakończenie. Niby jest całkiem prawdopobne, a z drugiej strasznie banalne. I jeszcze rosyjski pisany łacinką, mnie osobiście to irytuje.

Radio – krótki tekst o młodym mężczyźnie żyjącym w schronie i codziennie próbujący nawiązać kontakt przez radio. Fabuła nie pociągnęła mnie zbytnio, ale jej niewątpliwym atutem jest ukazanie jak główny bohater popada w obłęd.

Nadejście Fortynbrasa – Emma Popik do tego momentu nie była mi znana, a to jedyny starszy tekst w zbiorze. Interesujące było przedstawienie dzieci w tak trudnych i morderczych warunkach, ale z drugiej strony mam mieszane uczucia względem zakończenia. Jest otwarte i prawdę powiedziawszy można by było je jeszcze pociągnąć.

Paparazzo – prosta historia o tytułowym paparazzo, który kupuje stary aparat mający niecodzienne właściwości. Tekst jest w porządku, ale nie porwał mnie zbytnio.

Diabły z Wieży Sprawiedliwości - pierwszy tekst Romualda Pawlaka w tym zbiorze. Dystopijna przyszłość widziana oczami dzieci, które nie zdają sobie sprawy z wielu rzeczy. Proste gry, w tle Trzy Prawa dla Ziemi. Jeśli intencją autora było skrytykowanie ekologii, która zamiast zaproponować alternatywnych i realnie działająch rozwiązań chce jedynie wszystkiego zakazywać, to wyszło mu to naprawdę świetnie. Małe zamieszanie daje zakończenie, które niestety jest najgorszą częścią tekstu. Oprócz tego, że bohaterowie trafili do tytułowiej wieży niczego nie wyjaśnia, bohater zdaje się nadal myśleć jak dziecko.

Nie być drugimi – szort, o którym nie wiem co myśleć. Po naprawdę dobrym tekście Romuald Pawlak daje coś co przypomina mowę polityka. Po mojemu powinien być dłuższy i nieco więcej wyjaśniać.

Czortowe dzieci – nie powiem, że jest to najgorsze opowiadanie rocznika, ale nie porwało mnie. Być może nie podpadła mi tematyka, ale uczciwie przyznam, że tekst ma potencjał. Świat jest żywy, widać znajomość tematu u autorki.

Nieskończona potrzeba zemsty – ostatnie opowiadanie zbioru. Na plus wychodzi opis psychiczny bohatera i zakończenie, które chociażby częściowo wyjaśnia o co w tym wszystkim chodzi.

Ocena jest powiedzmy średnią ogólną. Bartek Biedrzycki jest platyną, gdy idzie o działalność fandomową. To już kolejne pismo pod jego redakcją. Jak poszło, dobrze, choć trzeba przyczepić się do literówek i niekiedy dziwnie ułożonych liter (wynik formatowania zapewne).
Pozwolę sobie pominąć ocenianie publicystyki, komiksu i wiersza. Tematy publicystki są owszem ciekawe...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    11
  • Chcę przeczytać
    9
  • Fantastyka
    3
  • Posiadam
    3
  • 2021-Książki
    1
  • Fantastyka polska
    1
  • Antologie
    1
  • Wydane w 2020 fantastyka
    1
  • Ek2021
    1
  • Przeczytane 2020
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rocznik Fantastyczny 2020


Podobne książki

Przeczytaj także