Więcej niż siostry

2020-10-15
2020-10-15
literatura polska

1970

Tak różne a sobie tak bliskie. Co je połączyło? Współprzeżywanie? Poczucie braku, straty? Wspólnota doświadczeń z dzieciństwa? Czy ich przyjaźń przetrwa próby, jakie czekają na nie w dorosłym życiu? Czy nadal będą mogły na siebie liczyć?

67/2023 (A)

67/2023 (A)

Stronię od polskiej literatury, bo jak mam czytać o zachodnim stylu życia w Polsce, które nie ma racji bytu, gdyż tu realia są inne, i biorę po prostu pozycję zagraniczną. Mróz ukochany przez Polaków ma taka tendencję, obawiałam się zatem, że mało znana mi autorka wykaże podobne zapędy i trochę tak było, ale tylko odrobinę. Całość pokazująca kilkanaście dni z życia zwaśnionych przyjaciółek, poprzeplatanych retrospekcjami, czyta się bardzo przyjemnie, acz zakończenie mnie trochę rozczarowało było naciągane do hollywoodzkich standardów, czyli fajerwerki i dym. Nie wiem, czy ktoś kiedyś te ksiazke zekranizuje i wtedy przyda się ending à la Ameryka, póki co wolę, gdy w Polsce jest po polsku. Miło mi się spędzało czasu, szybko czytało i były momenty ciekawe, dlatego sięgnę po coś jeszcze od autorki.

Jak bardzo dorosłe życie może skomplikować nasze relacje z przyjaciółmi z dziecięcych lat? Czasem jedno zdarzenie może zbudować mur, który trudno przeskoczyć. Jaki wpływ na radzenie sobie z problemami ma wychowanie bez ojca? Roma i Benita - siostry z wyboru, stają przed trudnymi wyborami, które wpływają na ich życie. Zupełnie różne, jednak obie szukają miłości. Czy będą potrafiły poradzić sobie z przeciwnościami, które los stawia na ich drodze?

„Więcej niż siostry” Marioli Zaczyńskiej to powieść obyczajowa z tajemnicą w tle.

„Nic tak nie spieprzy człowiekowi życia jak rodzice.”

Bibi i Roma to przyjaciółki z dzieciństwa. Mieszkały po sąsiedzku. Obie wychowywały się bez ojców. Mimo tego ich życie rodzinne różniło się diametralnie. Bibi mieszkała z dziadkiem. Roma z matką. Obu dziewczynom starał się zastąpić ojca wujek Bibi. Jako dorosłe dziewczyny, właściwie kobiety wciąż się przyjaźniły. Benita pracowała jako dziennikarka telewizyjna. Roma jako ratowniczka z tropiącym psem. Były jak siostry. Mimo różnicy charakterów mogły na siebie liczyć. Mówiono o nich ogień i woda. Benita ambitna, odważna, pyskata, wieczna optymistka. Roma zamknięta w sobie, harda, nieufna. Bibi mająca lekki stosunek do mężczyzn nieustannie próbowała ratować Romę z depresji. Ta bowiem ciągle poszukiwała mężczyzny dla, którego byłaby najważniejsza.

„Gdy utożsamiasz partnera z ojcem, po każdym rozstaniu znowu stajesz się porzuconym dzieckiem. Znowu tracisz ojca.[…] Ty ciągle rozstajesz się z ojcem, nie z partnerem.”

Niestety, splot nieszczęśliwych wydarzeń wystawił przyjaźń kobiet na próbę. Kiedyś łączyła je przyjaźń wydająca się dozgonną. Teraz omijają się szerokim łukiem. Nie są w stanie ze sobą rozmawiać.
Benita po dramatycznych wydarzeniach wraca do rodzinnych Siedlec i podejmuje pracę w internetowym portalu. Roma też. Tyle, że wprost z dalekiego Bahrajnu. Po wielu latach nieobecności w Siedlcach ich drogi znów się krzyżują.
„Obie wyrosły z piętnem nieobecności ojców. Roma szła ślepo za każdym mężczyzną, który pogłaskał ją po głowie, a ona Benita, udowadniała wszystkim, że zasługuje na uznanie, zawsze spięta i gotowa do walki…”

Akcja książki toczy się dwutorowo. W teraźniejszości i przeszłości. Dzięki temu poznajemy zarówno początki przyjaźni Benity i Romy jak i przyczynę ich niemożności porozumienia. Na bieżąco śledzimy losy dorosłych kobiet po przejściach. Akcja staje się napięta. Robi się niebezpiecznie. Tempo fabuły diametralnie przyspiesza. W tej obyczajowej historii pojawia się silny akcent kryminalny z domieszką thrillera. Wszystko to sprawia, że książkę się pochłania. GORĄCO POLECAM!

„Nic tak nie spieprzy człowiekowi życia jak rodzice.”

Przecudna i wciągająca książka,wyraziste,świetne postacie bardzo pokochałam te dwie siostry Benitę i Romę,każda z innymi charakterem.
Fabuła bardzo dobra skonstruowana przez pisarkę,ładnie napisała tę książkę podoba się mi bardzo styl jej pisania.
Naprawdę to była wspaniała uczta dla mnie,czyta się łatwo i przyjemnie zaskakująca,cudna i przyjemna lektura.

Bohaterki z problemami, które zostają odsłaniane w trakcie czytania, pojawienie się wątku kryminalnego, bohaterki w niebezpieczeństwie, wszystko dobrze się kończy, aczkolwiek stan napięcie między bohaterkami do końca nie jest zażegnany - tak można w skrócie opisać tę książkę, ale również poprzednie pozycje tej autorki.

Dosyć dynamiczna akcja, ciekawie splecione losy bohaterów. Ciekawy pomysł na fabułę, chociaż czegoś mi w tej pozycji brakowało - możliwe że swoistej ikry, dzięki której nie można się oderwać od czytania. Niezobowiązująca lektura do poduszki.

Wybierzemy się dzisiaj do Siedlec. Czekają tam na nas Benita i Roma, dwie z pozoru silne kobiety, które kryją wiele tajemnic. Łączyła je kiedyś przyjaźń na śmierć i życie, dziś nie są w stanie ze sobą rozmawiać.

Tytuł: Więcej niż siostry

Autor: Mariola Zaczyńska

Wydawnictwo: Prószyński i s-ka

Benita to dziennikarka, która po dramatycznych wydarzeniach nieoczekiwanie wraca do rodzinnych Siedlec, by podjąć pracę w internetowym portalu regionalnym. Roma z kolei to ratowniczka, przewodniczka psa tropiącego, która przez zupełny przypadek wprost z dalekiego Bahrajnu również po wielu latach nieobecności wyląduje w Siedlcach. Losy tych niedawno tak bliskich sobie dziewcząt znowu się splotą. Oczywiście nie zdradzę Wam, czy się pogodzą i co jeszcze wydarzy się w tym niedużym miasteczku. To będziecie musieli odkryć sami. Mogę Wam tylko obiecać, że nie będziecie się nudzić i że czeka Was tam mnóstwo emocji.

Książki wydawnictwa Prószyński i s-ka uwielbiam od dawna. Każda podróż w ich towarzystwie to niesamowita uczta literacka. Ich powieści obyczajowe to prawdziwy majstersztyk tego gatunku. To nigdy nie są opowieści tylko lekkie, łatwe i przyjemne. To książki o prawdziwym życiu, które głęboko czytelnika poruszają. I właśnie za to tak bardzo cenię sobie to wydawnictwo i jego tytuły.

Nie inaczej było w przypadku książki Więcej niż siostry. Historia niezmiernie trudnej przyjaźni zostaje w czytelniku na długo. Wielką jej siłą są główne bohaterki. Na pierwszy rzut oka to twardzielki, które dadzą sobie radę z każdą przeciwnością losu, a tak naprawdę zostały głęboko poranione przez los i skrywają głęboko wiele słabości i lęków. Nie sposób nie pokochać ich "od pierwszego" przeczytania.

Powieść jest ciekawie skonstruowana. Podzielona została tak naprawdę na dwie części. W jednej obserwujemy teraźniejszość i spotkanie przyjaciółek po wielu latach. W rozdziałach wydrukowanych kursywą mamy okazję cofnąć się w czasie i poznać historię przyjaźni dziewcząt od pierwszego dnia, kiedy to los je ze sobą połączył. Dzięki temu jesteśmy w stanie zrozumieć, co kieruje nimi dzisiaj i dlaczego wydaje się, że tej przyjaźni odbudować już się nie da.

Fabuła tej książki nie skupia się tylko i wyłącznie na historii Romy i Benity. Dostajemy tu również do rozwiązania dwie trudne zagadki kryminalne, których finał wbije nas dosłownie w fotel, a po plecach przejdą Was ciarki.

Serdecznie zapraszam Was do przeczytania tej arcyciekawej lektury. Poznacie niesamowite bohaterki o ciekawych zawodach, przeżyjecie przygodę mrożącą krew w żyłach i nawet przez chwilę nie będziecie się nudzić. Miłej lektury i do następnego!

Dorota Skrzypczak

Tytuł: Więcej niż siostry

Autor: Mariola Zaczyńska

Wydawnictwo: Prószyński i s-ka

Benita to dziennikarka, która po dramatycznych wydarzeniach nieoczekiwanie...

Pierwsze spotkanie z tą Autorką, książkę wybrałam przypadkowo w bibliotece po zapowiedzi o syndromie nieobecnego ojca. Muszę przyznać że czytało się dobrze, pomysł na historię 2 przyjaciółek odkrywana krok po kroku z kryminalną historią w tle bardzo dobry. Podczas czytania jest też chwila refleksji na temat relacji i zachowań miedzyludzkich. Kilka zabawnych historii, tekstów i zachowań Benity podnosi wartość książki.

• Audiobooki
  • Literatura piękna