Szkodliwy pakiet cnót

Prószyński i S-ka
2013-02-21
2013-02-21
moda tajemnica

Całkowitym przypadkiem zaczęłam słuchać tego audiobooka. Po prostu kliknęłam na pierwszy, który miałam w wirtualnej bibliotece na EmpikGo i wzięłam się za słuchanie oraz układanie puzzli. To fascynujące, że można dwie rzeczy robić jednocześnie, bez żadnej straty czasu.
Przyznam, że chociaż początkowo wydawało mi się to wszystko jednym wielkim galimatiasem z powodu natłoku bohaterów, to im dalej, tym było zdecydowanie lepiej i nawet bardzo wciągnęła mnie ta cała opowieść. Jestem mile zaskoczona.

"Każdy ma swój plan na życie. Niektórzy mają plany także na życie innych. Boże, chroń nas przed planistami!"
Kalina jest reporterką, można nawet powiedzieć, że była swoistą gwiazdą w redakcji, ale do czasu aż nowa naczelna z dnia na dzień zdegradowała ją i wysłała na tydzień mody do Siedlec. Oto ona, najlepsza (wg niej) musi robić teraz to, czego nienawidzi, prowadzić kącik mody. Na dodatek jej chłopak Marek nie potrafi jej zrozumieć, traktuje ja niemal jak powietrze...
Wkurzona jedzie do rodzinnego miasta aby tam zrobić super materiał z pokazu mody i pokazać im wszystkim na co ją stać.
Do Siedlec przyjeżdża również Daria, jej siostra Dominika jest modelką i będzie brała udział w tym pokazie. Daria trochę obawia się spotkania z piękną siostrą, lecz chciałaby wyjaśnić nieporozumienia, które je poróżniły.
Obie dziewczyny spotykają się w kamienicy, w której ma odbyć się pokaz.
Okazuje się, że pokaz staje pod znakiem zapytania, bo przypadkowo podczas budowy wybiegu dla modelek, wykopano ludzkie szczątki, dużo ludzkich kości, ale wśród tych starych sprzed wielu lat odkryto współczesne szczątki mężczyzny. Zamordowanego mężczyzny...

" Nie żyjemy na pustyni. Co dzień mijamy tysiące ludzi, nie znając ich, nie zapamiętując twarzy. Nie mamy czułego instrumentu, który by rejestrował, ile właśnie przeszło obok nas smutku, radości, cierpienia, miłości... To dobrze. Świat innych ludzi zawsze będzie dla nas zagadką. No, chyba że ktoś sam otworzy do tej krainy drzwi."
Wydaje się, że ten na pozór nudny i mało interesujący pokaz mody, jest tylko małym dodatkiem do różnych i niespodziewanych a niejednokrotnie tajemniczych wydarzeń zupełnie nie związanych z modą.
Tajemnice, sekrety sprzed lat, rodzinne kłótnie i wiele innych zaskakujących faktów, oraz dobrze przedstawieni bohaterzy, chociaż chwilowo wydaje się ich zbyt duża ilość.
Słuchało się tej opowieści bardzo lekko i szybko minął czas spędzony nad tą lekturę.
Chociaż nie jest to taki rasowy kryminał, bardziej komedia kryminalna z przymrużeniem oka, chociaż autorka poruszyła w niej wiele spraw dość trudnych.
Świetna lektura na długie wieczorki lub przy układaniu puzzli...

Do czego doprowadziła ta pandemia? Czytam książki Koleżanki Małżonki!
A co do powieści - nie jest źle napisana. Bogate osobowości bohaterek - przynajmniej niektórych - to duży plus. Minusem jest banalna akcja, a także nieprawdopodobne zbiegi okoliczności i generalnie "babska" tematyka, która w żaden sposób nie mogła mnie zainteresować. W dodatku, postaci na początku myliły mi się i nie wiedziałem, która jest która.
No i ten wrestling! Czy ktokolwiek w Polsce to ogląda?

Do czego doprowadziła ta pandemia? Czytam książki Koleżanki Małżonki!

Sięgając po te książkę nie wiedziałam o niej zupełnie nic. I okazała się naprawde ciekawym wyborem lektury. Wciągająca, nietuzinkowa i oryginalna. Polscy autorzy potrafią zaskoczyć :) Gorąco polecam.

Bardzo pzyjemna ksiazka. Troche w stylu Olgi Rudnickiej, kryminal z przymruzniem oka, ale delikatnie dotyka spraw powaznych i Trudnych. Bardzo polubilam Mariole Zaczynska i na pewno poszukam innych jej powiesci.

W połowie książki chciałam ją odłożyć bo mnie nudziła, ciągła się i ciągła, nic ciekawego się nie działo. Chciałam znać zakończenie więc doczytałam do końca, tam zaczęło się ciekawie dziać.

Mariola Zaczyńska: Szkodliwy pakiet cnót

Piękne panie i atrakcyjni panowie przeżywają swoje życiowe niepowodzenia, wspominają tragedie nawet, ale oczywiście mają nadzieję, że jeszcze będzie lepiej. Wszystko dzieje się podczas pokazu mody w Siedlcach. Kogo tam nie ma - ludzie show biznesu i ich ofiary, dziennikarki, panie od hodowli psów, lokalsi, a wśród nich rodzina i starzy znajomi, są też źli ludzie, szczególnie jeden, oraz archeolodzy i antropolożka odkrywający coraz to nowe ludzkie kości.

No cóż, mam nauczkę. Po prostu nie każda pozycja rekomendowana przez fanki tzw. literatury kobiecej nadaje się dla mnie.

Mariola Zaczyńska: Szkodliwy pakiet cnót

Gdy jest się mieszkanką Siedlec i gdy czyta się o znanych z rzeczywistości miejscach, to książka dodatkowo rozbawia :)

Bardzo przyjemna książka . Czyta się miło i szybko. Książa wciąga ze względu na barwne postacie , które nie sposób nie lubić i na ciekawą historię . Podobało mi się wracanie do przeszłości . Przyznam nawet , że łezka w oku mi stanęła ;) Polecam gorąco .

Szybko się czyta, zagadka kryminalna słaba co nie znaczy że nie warto przeczytać :) Na zimowe wieczory jak znalazł .

Na początku następuje chaos:czytelnik jest zaatakowany i bohaterami opowieści, i ich problemami, i niesamowitymi wydarzeniami, które rozwiązują się wraz z ilością przewracanych stron. A jak już odbiorcy przestają się mylić imiona przedstawionych osób, jak zaczyna mu się w głowie wszystko układać, wtedy nie tylko nie można się od tej książki oderwać, ale i pozostać nieczułym na zawarty w niej humor. Od ok. 50. strony polecam.