Dysk

Wydawnictwo: Rebis
Strata
83-7120-807-3
czupirek

Prace ziemne odsłoniły szkielet plezjozaura z napisem "Skończyć z próbami nuklearnymi". Dyrektor budowy Kin Arad nie jest zaskoczona – ma dwieście dziesięć lat i zaczynała karierę w Kompanii, kładąc warstwy geologiczne na nowo budowanych planetach. Na swoim koncie ma też uformowanie łańcucha górskiego w kształcie własnych inicjałów. Gdy jednak dowiedziała się o istnieniu – wbrew prawom...

Gdy jednak dowiedziała się o istnieniu – wbrew prawom
galaktycznym – płaskiej planety, nawet ją to zaintrygowało. A był to dopiero początek...

W książce opublikowanej w 1981 roku pojawiają się zalążki pomysłów, które pisarz tak świetnie rozwinął później w niezwykle poczytnym cyklu „Świat Dysku”.

[opis z okładki]

Arek | 2010-06-11
Przeczytana: 2010 rok

Sorry Terry nie mogę napisać niczego dobrego o tej książce. Ona niestety nudzi, i jest tak niezrozumiała, zagmatwana i bez polotu że szkoda gadać. Trudno doszukać się czegoś ciekawego, nie odnalazłem tu drugiego dna, czy jakiegoś przesłania. "Dysk" był wydany także pod tytułem "Warstwy wszechświata". Jest wstępem do pięknej serii "Świat Dysku". Sprawdza się więc w tym przypadku polskie przysłowie że co się źle zaczyna to się dobrze kończy.
Moja ocena to 3/10

atimere | 2018-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2018

Nie jest to na pewno najlepsza książka Pratchetta, ale mimo tego bardzo dobra. I oczywiście jak to u niego książka ma drugie dno i ukazuje nam absurdy naszej cywilizacji. Warto przeczytać i pomyśleć.

dilbi | 2017-05-18
Przeczytana: 18 maja 2017

To już któraś pozycja z dorobku p. Pratchetta, która trafiła w moje ręce. I bardzo dobra, że nie pierwsza, bo niestety jak na razie jest najgorsza :( Niby fajni bohaterowie, niby sporo się dzieje, niby fajne opisy okoliczności przyrody, ale.. Własnie wszytski jest takie nijakie i zwyczajnie nudne.
Fani twórczości będą zawiedzeni, osoby nie czytające nic z dorobku tego autora po lekturze tej pozycji mogą się skutecznie zrazić.

Nana | 2010-08-27

Była to pierwsza książka Terry'ego Pratchett'a, którą przeczytałam i ostatnia. Świat Dysku to znana książka, tak zwany klasyk, który spodobał się wielu ludziom na świecie, jednak nie mi. Lubię czytać fantastykę i miałam nadzieję, że rozpocznę tą książką nowy cykl, który polubię, ale... Nie spodobała mi się ta książka. Może jest za bardzo surrealistyczna, a może ma coś co poruszyło mój umysł, że nie potrafił przeczytać kolejnej strony... Ale właśnie tak było. Ostatecznie, książka spadła gdzieś do szuflady, gdzie praktycznie nigdy nie zerkam, a sama twórczość pana T.P. stała się dla mnie równie wygórowanym sukcesem jaki osiągnęła Stephenie Meyer. Może inne pozycje tego pana są ciekawe i warte uwagi, jednak w moim wypadku wystarczy, że tylko jedna, pierwsza, mi się nie spodoba i właśnie ona decyduje o moim zdaniu na temat reszty. Szkoda, że nie zaczęłam od innej, bo może byłoby inaczej...
Osobiście jednak "Warstw Wszechświata" nie...

Amanarel | 2011-01-07

Nie jest to najlepsza książka w dorobku Autora, ale bawi i ukazuje wszechświat oraz życie w zabawnej perspektywie.

Chciałbym jeszcze nadmienić, że książka NIE należy do serii Świat Dysku, jak wypowiadano się w komentarzach, a ponad to Świat Dysku to nie jedna książka tylko cały cykl. Proszę nie powielać błędu i nie wprowadzać innych w błąd.

Książkę polecam wszystkim, którzy lubią odskocznie od standardowej literatury sf.

Paweł Gryniewicz | 2013-04-03

Całkiem przyjemna książka, początek i końcówka trochę przymulają tempem akcji, ale za to środkowa część nadrabia właśnie tempem i pomysłami ;)

Nyvx | 2014-07-14

Tytuł tej książki może być mylący - nie jest ona z cyklu "Świat Dysku". Jest raczej książką science - fiction niż fantasy. Akcja dzieje się w czasach, gdy ludzie tworzą planety w całym kosmosie, latają wszędzie statkami kosmicznymi, kontaktują się z obcymi rasami.

Ze "Światem Dysku" ma to tylko jedną wspólną cechę - miejsce akcji (no, może jeszcze parę rzeczy... ). Ale i tak jest fajne. Opowiada o tym, czym jest dysk, jak powstał (chociaż nie uważam, żeby te wyjaśnienia były zbyt dobre).

Kern | 2018-12-05

Warto przeczytać, szczególnie jeśli się jest fanem późniejszego świata dysku.

Bursztyniara | 2014-11-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014, Prezenty
Przeczytana: 11 listopada 2014

Nie wiem jeszcze czy twórczość autora jest w moich klimatach, ale ten konkretny tytuł z pewnych przyczyn na pewno pozostanie dla mnie wyjątkowy.
Jest to daleko idąca fantazja, która podaje w wątpliwość to co naprawdę wiemy o otaczającym nas wszechświecie. Nie jestem w stanie nawet spróbować uwierzyć w podają pod koniec teorie, że tak powiem stworzenia, ale w sumie nikt mnie nie zmusza. Niemniej autentycznie nachodzi mnie pytanie rodem z filozofii. Co tak naprawdę wiemy na pewno?
Poza tym była to całkiem zabawna lektura.

Dominik Mikusek | 2018-01-06
Przeczytana: 07 kwietnia 2014

Pratchett ukazał w taj książce ciekawą koncepcję płaskiego świata. Płaski świat, który będąc wymysłem dawnych czasów, zostaje przedstawiony jako faktycznie istniejący dysk, niestabilne ale jednak możliwy do zamieszkania. Czytelnik może ujrzeć w tej książce, od czego autor zaczął, tworząc Świat Dysku.

zobacz kolejne z 2096