Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?

Okładka książki Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi? Kristina Scharmacher-Schreiber
Kristina Scharmacher-Schreiber Wydawnictwo: Babaryba popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Wie viel wärmer ist 1 Grad?
Babaryba
2020-07-10
2020-07-10
Katarzyna Łakomik
ocieplenie klimatu ekologia przyroda

Ocieplenie klimatu to modny w ostatnim czasie temat. Zwolennicy i przeciwnicy teorii o wzroście globalnej temperatury na Ziemi (i idącym za tym skutkach) przerzucają się argumentami mającymi potwierdzić lub obalić tę tezę.

Ocieplenie klimatu to jednak niezaprzeczalny fakt, który ma wpływ na nas i przyszłe pokolenia mieszkańców naszej planety. Dziś przychodzę do Was z książką, która w wyczerpujący sposób omawia to zagadnienie.

"Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?" to pozycja, która wyjaśnia:
👉 podstawowe różnice między klimatem a pogodą a także różnymi strefami klimatycznymi,
👉 jak zmieniał się klimat na Ziemi na przestrzeni wieków i jaki wpływ ma na to Słońce,
👉 co to jest efekt cieplarniany i co na niego wpływa,
👉 jak ludzka konsumpcja (pożywienia, energii elektrycznej, dóbr i usług) wpływa na zmiany klimatyczne,
👉 jak zmieni się nasza planeta jeśli nie opanujemy kryzysu ekologicznego,
👉 jak poszczególna jednostka może wpłynąć na zmianę klimatu poprzez zmianę swojego trybu życia i przyzwyczajeń.

To bardzo ciekawa książka, która w wyczerpujący i kompleksowy sposób opisuje problem zmian klimatycznych. Jednocześnie daje jasne wskazówki co robić, żeby było lepiej, ale nie pozostawia też złudzeń co do tego co się stanie jeśli dalej będziemy zmierzać w tym samym kierunku.

Trudno po tej lekturze zachować optymizm, jednak z pewnością mobilizuje do działania.
Zdecydowanie polecam ❤️

Witam was po Świętach 😊 Brzuszki najedzone ? U mnie bardzo 😊 A jaka pogoda była u was ? U mnie średnio +10 i deszcz … Pamiętam Święta z wcześniejszych lat kiedy śnieg skrzypiał pod nogami, mróz wchodził do nosa. Teraz wszystko się zmienia. Zimy są bardziej deszczowe niż śnieżne , lato bardziej gorące, panują susze i pożary. Czy da się to jakoś zatrzymać ?

„Ocieplenie klimatu- na czym polegają zmiany klimatyczne na ziemi”. Kolejna książka z mojej ulubionej serii od wydawnictwa @wydawnictwobabaryba

W odległych czasach ludzie większość pracy wykonywali sami, zjadali to co sami wyhodowali. Teraz mamy natłok wszystkiego. Wielkie fabryki, mnóstwo aut, samoloty, spaliny. Wszystko to sprzyja ociepleniu klimatu, zmiany są widoczne gołym okiem. W tej części możecie znaleźć jak było dawniej, jak jest teraz i co można zrobić aby dbać o naszą planetę.

Wiecie ile drogi musi pokonać chociażby jedna para spodni zanim trafi do naszej szafy ? Może powinnismy ograniczyć kupowanie rzeczy bez potrzeby, nie wyrzucać rzewności oraz jeśli to możliwe jeździć rowerem. Ziemia by nam się za to odwdzięczyła.

Zmiany klimatu postępują i to od nas zależy co z tym zrobimy. Możemy oczywiście nic nie robić ale jakie życie czeka nasze pokolenia ?

Przepięknie wydana pozycja z mnóstwem interesujących obrazków, które przykuwają uwagę dzieci. Tekst bardzo prostu nawet dla 4 latka

„Ocieplenie...

„Ocieplenie klimatu. Na czyn polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?” porusza bardzo ważną kwestię gazów cieplarnianych. Tłumaczy w ciekawy a zarazem prosty sposób czym tak naprawdę są te gazy i jak wpływają na naszą planetę. Opisuje wszystkie procesy, które przyczyniają się do ich emisji i pokazuje zależności w naturze. Wyjaśnia jak z pozoru błaha decyzja w naszym życiu wpływa na klimat. Czy to chodzi o jedzenie, ubrania, transport. Każda decyzja jest istotna.

Ta książka otwiera oczy, daje mocno do myślenia. Myślę, że niejedna osoba zastanowi się nad swoimi decyzjami po lekturze tej książki.

O tym, jak ważne jest dbanie o naszą planetę tu i teraz, nie trzeba już nikomu mówić. Pora zatem zastanowić się, co my możemy zrobić. Na pytania, czy musimy coś robić jest już za późno. Możemy natomiast mieć wpływ na to, co będzie miało miejsce w przyszłości.

O tym jest właśnie książka "Ocieplenie klimatu". Na początku znajdziecie w niej odpowiedzi na kilka pytań. Dowiecie się, jaka jest różnica między klimatem a pogodą, dlaczego klimat nie wszędzie jest taki sam oraz czym jest efekt cieplarniany. Poznacie strefy klimatyczne, a także na czym polega produkcja energii. Nie zabraknie informacji o fabrykach i elektrowniach oraz jaką drogę musi przebyć para spodni zanim znajdzie się w naszym domu.

Niestety, na stan naszej planety zapracowaliśmy sami. Chcąc coraz więcej i więcej, przestajemy zastanawiać się, czy na pewno to wszystko jest nam potrzebne. Zasłaniamy twarz udając, że nas to nie dotyczy, że pojedyncza osoba nie ma żadnego wpływu na zmiany klimatyczne.

Autorki książki w bardzo prosty, jasny i czytelny sposób pokazują nam, co już się stało i jakie skutki może przynieść. Pokazują jednocześnie, że każdy z nas ma wpływ na dalsze losy Ziemi. Wspólnymi siłami możemy zrobić więcej. Zacznijmy się od siebie i swojego otoczenia. Chrońmy klimat na Ziemi.

Ta książka jest napisana dla dzieci. Nie straszy ich, a pokazuje i uczy. Uświadamia, jak ważne są nasze czyny.

W latach siedemdziesiątych straszyli globalnym ochłodzeniem. Później dziurą ozonową. Pamiętacie? Nie otwieraj lodówki, bo freon ucieka do atmosfery... A dziś? Dziś straszą globalnym ociepleniem. Wiadomo, wszystkiemu winien jest człowiek. Nałóżmy na niego karę, że jeździ samochodem. Może przecież chodzić pieszo. Nałóżmy limity CO2 na coraz to dalsze gałęzie gospodarki. Przez to zostanie zrujnowana. Konkretnie tylko mały i średni biznes. W ich miejsce wejdą ci najbogatsi, by byli jeszcze bogatsi. Pokażmy ludziom w telewizorze zdjęcie uschniętych drzew, ale jednocześnie obraz nie powinien zahaczyć o chodnik, którym korzenie zostały szczelnie zakryte. Więc padać sobie może, drzewka i tak się nie napiją. Wycinajmy wielkie drzewa. W ich miejsce będziemy sadzić takie, które, gdy urosną, będą jedynie mikrusami. Ale będzie się nazywało, że sadzimy. Pokażmy zdjęcie wysuszonej ziemi w Afryce. Będzie to dowód, że jak nie przesiądziemy się na rowery, to będzie koniec świata. Ludziom to wystarczy. Instalujmy nadajniki 5G co kilkaset metrów, jak będzie drzewko na drodze sygnału, to je wytniemy, ale telewizorek o tym będzie milczał. Ostatni etap, gdy nędza będzie wszechobecna, telewizorek przypomni, że co prawda ślad węglowy odnośnie gospodarki jest przeszłością, owszem, marzniemy w zimie, bo nie wolno palić w piecach, a zielona anergia niezwykle droga, więc nie ma jej dla wszystkich, ale, cóż, taki detal, człowiek wydycha CO2. Więc jeszcze pozostał on, bezczelny truciciel, który swym wydechem zabija planetę.

Niedawno trafiła w moje ręce ta przecudowna książka o ociepleniu klimatu. Wiedziałam, że będzie to ważna pozycja. Już jakiś czas temu postanowiłam, że też przyłączę się do troski o nasz klimat. To dla nas wszystkich bardzo ważne. Dzięki tej książce dowiedziałam się mnóstwa ciekawych rzeczy.

Książka Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na ziemi? jest zaadresowana przede wszystkim do młodego odbiorcy. Ale kto jak nie oni mogą uratować naszą planetę? Dlatego kształtowanie właściwych postaw jest niezwykle ważne już od najmłodszych lat.

Skąd dzieci mogą czerpać na ten temat wiedzę? Po pierwsze od was samych drodzy rodzice - dzieci są bacznymi obserwatorami, nawet wtedy, gdy wydaje wam się, że tego nie widać. Zdarzyło się wam wyrzucić gumę przez okno samochodu, nie posegregować śmieci? Czy na pewno szczotkujecie razem zęby przy zakręconej wodzie? One to obserwują i z pewnością was naśladują. Bądźcie więc dobrym wzorem dla nich samych. Po drugie dzieci czerpią wiedzę z przedszkola i szkoły. Tam jeszcze w mojej opinii zbyt mało mówi się o ekologii. Na szczęście powoli to się zmienia.

Taką wiedzę można też czerpać z różnego rodzaju publikacji dostępnych na rynku. W ostatnim roku wydano ich bardzo dużo. Z pomocą przychodzi nam wydawnictwo Babaryba.

Ocieplenie klimatu to wcale nie taka mała książeczka dla dzieci. To publikacja, która liczy sobie niemal 100 stron. Ma grubą piękną okładkę i mnóstwo świetnej, spójnej grafiki, która wspaniale wpisuje się w obowiązujące trendy ilustracji dla dzieci. Jest naprawdę piękna pod estetycznym względem, wiec już samo to zachęca do jej kupna.

A teraz najważniejsze. To, co znajdziemy w środku to mnóstwo przydatnych i ciekawych informacji. Książka jest przeładowana (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) ogromem informacji. Wszystkie są przedstawione w tak przystępny sposób, że naprawdę jestem zachwycona. Ale to nie tylko książka dla dzieci. Z całą pewnością mogą sięgnąć o nią dorośli - po pierwsze nigdy nie jest za późno na zmiany, po drugie jest tam tyle potrzebnych informacji, o których być może nie wiecie.

By zachęcić Was jeszcze bardziej powiem Wam, czego możecie dowiedzieć się z tej książki. Czy wiedzieliście, że każdego roku średnia temperatura na Ziemi wzrasta o 1*C? Czy wiedzieliście, że mieszkańcy Grenlandii niemal nie jedzą warzyw i owoców, a Antarktyda to najzimniejsza część globu, gdzie temperatura dochodzi nawet do -90*C?

Z książki dowiemy się, co wywołuje efekt cieplarniany i jak możemy mu zapobiec. Dlaczego tak szybko postępuje ocieplenie klimatu. Dlaczego sortowanie odpadów jest takie ważne. W książce znajdziemy też kodeks postępowania, którego wdrożenie jest niezywkle proste a może pomóc naszej Ziemi.

Bardzo się cieszę, że książka Ocieplenie klimatu wydana przez Babaryba trafiła w moje ręce. Dowiedziałam się tylu nowych rzeczy i jestem bogatsza o wiedzę, która pomoże mi dać o klimat. Zachęcam Was do sięgnięcia po tę niezwykle ważną książkę, pokażcie ją dzieciom, a planeta nam wszystkim podziękuje. To rewelacyjna książka, która niesie za sobą cenną wiedzę, a do tego ma prześliczną formę i grafikę. Jestem nią oczarowana!

Książkę znalazłam w bibliotece dla dzieci, ale jest to książka dla odbiorcy w różnym wieku. Zawiera uniwersalne informacje, z których dodatkowo można wybrać odpowiadający każdemu czytelnikowi ich "poziom". Każda strona zawiera ważne i ciekawe treści i przyciągające wzrok ilustracje. Książka ma potencjał podręcznika do nauki ekologii (której niestety w szkołach brakuje),a na pewno jako przewodnik po zmianach jakie zachodzą w otoczeniu. Książka zawiera informacje o zmianach, skutkach i możliwych działaniach zmniejszających lub hamujących owe skutki. W wymowny i obrazowy sposób pokazuje mechanizmy stworzone przez człowieka, np. produkcja wybranej rzeczy, spożywanie różnego rodzaju jedzenia, wyliczenia CO2 dla różnych typów pojazdów. Zawiera proste rady dotyczące oszczędzania energii, jedzenia, wykorzystywania ponownie przedmiotów, itp.

Książka, która wspiera w edukacji i wdrażaniu w życie zmian. Pokazuje, wyjaśnia i uczy. Polecam.

Cześć, jak Wasze samopoczucie? Wyspani?
Wybieracie się dzisiaj na spacerek? 🍃🍁Jeśli będziecie na nim z Waszymi dzieciakami, możecie porozmawiać o zmianach klimatycznych, które wszyscy odczuwamy- zimą zdecydowanie pada mniej śniegu, temperatury latem coraz bardziej nam dokuczają, częściej słyszymy o ekstremalnych zjawiskach pogodowych, takich jak: gradobicie, susze, powodzie. Trudny temat do rozmowy z dzieciakami, ale bardzo potrzebny.
„Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?” to książka popularnonaukowa, która omawia wszystkie powyżej wymienione przeze mnie kwestie klimatyczne z wielu różnych punktów widzenia.
Na początku lektury autorki opowiadają o tym, czym jest klimat, co to są strefy klimatyczne, a następnie przeczytamy o efekcie cieplarnianym i o cyrkulacji powietrza na Ziemi. Dowiemy się też, jaka działalność człowieka ma negatywny wpływ na wzrost temperatury i co z tego wynika. Uzyskamy również odpowiedz, co to jest ślad węglowy( ja tego pojęcia nie znałam 🤫🤭) i jak przygotować listę kontrolną w celu oszczędzania energii. W książce znalazłam również odpowiedz na pytanie: czy dla klimatu byłoby lepiej, gdybyśmy żywili się wyłącznie owocami i warzywami?
💚Pamiętajmy, wszystko, co robimy, ma wpływ na środowisko. Nawet kupno nowej pary spodni.
Lektura nakłania do codziennych proekologicznych zachowań oraz do wysyłania do polityków listów i pytań, o to co robią i zamierzają robić w sprawie zmian na Ziemi.
Uwielbiam książki tego wydawnictwa. Każda jest z konkretnym przesłaniem. W każdej książce znajduje się fachowa wiedza, podana w jasny, przejrzysty sposób, poparta ilustracjami, które skupiają uwagę małych czytelników, pięknie wydana, w twardej oprawie. Wydawnictwo @wydawnictwobabaryba zadbało o każdy detal. Każda strona to właściwa edukacja dzieci, ale i dorośli śmiało mogą czerpać z nich wiedzę! Świetna pomoc edukacyjna dla rodziców i nauczycieli, idealny, trafiony prezent.📖💪💚
,, Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi? "
Kristina Scharmacher-Schreiber, Stephanie Marian,
Wydawnictwo Babaryba, 2020 – polecam.💚

Cześć, jak Wasze samopoczucie? Wyspani?

Właśnie wróciliśmy z wyprawy do lasu. Dużo rozmawialiśmy na temat zmian klimatycznych, bo to miejsce właśnie stworzyło klimat do takiej rozmowy. Takie zmiany są widoczne już gołym okiem. Mało tego - zagadnął nas leśnik, z którym pogawędka też podążyła w tym kierunku. Ocieplenie klimatu, zmiany klimatyczne – już chyba nikt nie wątpi, że te zjawiska mają miejsce, że to się dzieje na naszych oczach. Choć w książce „Ocieplenie klimatu” spotkacie na jednej z ilustracji pewną panią, która z pełnym przekonaniem siedząc na drzewie twierdzi: „Jakoś nie widzę tych zmian klimatycznych!”
Co to jest w ogóle klimat, czy ma coś wspólnego z pogodą, dlaczego na Ziemi istnieją różne strefy klimatyczne, jak żyją dzieci w zzzzimnej strefie polarnej, a jak w tropikach, w jaki sposób klimat zmieniał się na przestrzeni wieków, jak „czytać” lód i słoje drzewa, co oznacza efekt cieplarniany, dlaczego występuje coraz więcej gwałtownych zmian w składzie atmosfery, kto i co jest odpowiedzialny za emisję gazów cieplarnianych. Takich i podobnych, równie ważnych zagadnień znajdziecie tutaj, w tej książce bardzo dużo. Autorzy sięgają też po pewne tematy poboczne – niby luźno związane z klimatem. A jednak… Bo czy dzieci są świadome tego, że i para ich spodni ma coś wspólnego ze zmianami klimatycznymi? Książka podpowiada też, co zwykły śmiertelnik może zrobić dla klimatu. To nie tylko wielkie akcje, zaangażowanie wysokich środków – to proste czynności, których można pilnować na swoim podwórku. Tyle że muszą wejść nam w krew, musimy nauczyć się żyć zgodnie z pewnymi zasadami, które w wielu krajach są na co dzień przestrzegane. I warto, by poznały je dzieci – bo w końcu – czym skorupka za młodu nasiąknie… Książka też niesie ze sobą pewną misję…. uświadamiania problemu dorosłym. Bo tak się dzieje, że dzieci łatwiej przekonać o potrzebie ochrony środowiska i klimatu. Dzieci mogą być tu przewodnikami, nauczycielami dla swoich rodziców i dziadków, którzy dorastali z zupełnie innymi problemami. Ktoś kiedyś powiedział na jednej z konferencji, w której przyszło mi uczestniczyć: dla dorosłych żyjących w cieniu wielkiego komina problemem jest to, że z tego komina nic nie leci do atmosfery. Bo wtedy to oznaka tego, że nie ma pracy. Jak zatem to wszystko pogodzić?
Książka traktuje temat w bardzo przystępny sposób, liczne ilustracje na pewno pomagają zgłębić zagadnienia z przyjemnością.

Wydawnictwo posiada dużą ilość mądrych, wartościowych książek, które w cudowny i zrozumiały sposób przekazują dziecku ważne informacje. Do tego są świetnie wydane, kolorowe i w twardych oprawach. Jest kilka książek które bardzo polubiliśmy, ale ta szczególnie podbiła moje serce. W prosty i subtelny sposób przedstawia informacje dotyczące zmian na Ziemi. Jak uchronić nasza planetę, przed katastrofą ekologiczną? Wszystko znajdziecie w książce.

• Dla dzieci
  • REKOMENDACJE/młodzież/GW/forum GW/inne
  • Wyd. Babaryba
  • Dzieci i młodzież

Dodaj cytat z książki Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?