Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?

Okładka książki Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?
Kristina Scharmacher-Schreiber Wydawnictwo: Babaryba popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Wie viel wärmer ist 1 Grad?
Babaryba
2020-07-10
2020-07-10
ocieplenie klimatu ekologia przyroda

Okładka książki Plastik fantastik? Eun-Ju Kim, Ji-Won Lee
Ocena 8,1
Plastik fantas... Eun-Ju Kim, Ji-Won ...
Okładka książki Tuli, tuli, cmok, cmok Katarzyna Fryza Księżopolska, Anita Lehmann
Ocena 7,5
Tuli, tuli, cm... Katarzyna Fryza Ksi...
Okładka książki Wilcza nora Marie Muravski, Anna Starobiniec
Ocena 7,8
Wilcza nora Marie Muravski, Ann...

W latach siedemdziesiątych straszyli globalnym ochłodzeniem. Później dziurą ozonową. Pamiętacie? Nie otwieraj lodówki, bo freon ucieka do atmosfery... A dziś? Dziś straszą globalnym ociepleniem. Wiadomo, wszystkiemu winien jest człowiek. Nałóżmy na niego karę, że jeździ samochodem. Może przecież chodzić pieszo. Nałóżmy limity CO2 na coraz to dalsze gałęzie gospodarki. Przez to zostanie zrujnowana. Konkretnie tylko mały i średni biznes. W ich miejsce wejdą ci najbogatsi, by byli jeszcze bogatsi. Pokażmy ludziom w telewizorze zdjęcie uschniętych drzew, ale jednocześnie obraz nie powinien zahaczyć o chodnik, którym korzenie zostały szczelnie zakryte. Więc padać sobie może, drzewka i tak się nie napiją. Wycinajmy wielkie drzewa. W ich miejsce będziemy sadzić takie, które, gdy urosną, będą jedynie mikrusami. Ale będzie się nazywało, że sadzimy. Pokażmy zdjęcie wysuszonej ziemi w Afryce. Będzie to dowód, że jak nie przesiądziemy się na rowery, to będzie koniec świata. Ludziom to wystarczy. Instalujmy nadajniki 5G co kilkaset metrów, jak będzie drzewko na drodze sygnału, to je wytniemy, ale telewizorek o tym będzie milczał. Ostatni etap, gdy nędza będzie wszechobecna, telewizorek przypomni, że co prawda ślad węglowy odnośnie gospodarki jest przeszłością, owszem, marzniemy w zimie, bo nie wolno palić w piecach, a zielona anergia niezwykle droga, więc nie ma jej dla wszystkich, ale, cóż, taki detal, człowiek wydycha CO2. Więc jeszcze pozostał on, bezczelny truciciel, który swym wydechem zabija planetę.

Niedawno trafiła w moje ręce ta przecudowna książka o ociepleniu klimatu. Wiedziałam, że będzie to ważna pozycja. Już jakiś czas temu postanowiłam, że też przyłączę się do troski o nasz klimat. To dla nas wszystkich bardzo ważne. Dzięki tej książce dowiedziałam się mnóstwa ciekawych rzeczy.

Książka Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na ziemi? jest zaadresowana przede wszystkim do młodego odbiorcy. Ale kto jak nie oni mogą uratować naszą planetę? Dlatego kształtowanie właściwych postaw jest niezwykle ważne już od najmłodszych lat.

Skąd dzieci mogą czerpać na ten temat wiedzę? Po pierwsze od was samych drodzy rodzice - dzieci są bacznymi obserwatorami, nawet wtedy, gdy wydaje wam się, że tego nie widać. Zdarzyło się wam wyrzucić gumę przez okno samochodu, nie posegregować śmieci? Czy na pewno szczotkujecie razem zęby przy zakręconej wodzie? One to obserwują i z pewnością was naśladują. Bądźcie więc dobrym wzorem dla nich samych. Po drugie dzieci czerpią wiedzę z przedszkola i szkoły. Tam jeszcze w mojej opinii zbyt mało mówi się o ekologii. Na szczęście powoli to się zmienia.

Taką wiedzę można też czerpać z różnego rodzaju publikacji dostępnych na rynku. W ostatnim roku wydano ich bardzo dużo. Z pomocą przychodzi nam wydawnictwo Babaryba.

Ocieplenie klimatu to wcale nie taka mała książeczka dla dzieci. To publikacja, która liczy sobie niemal 100 stron. Ma grubą piękną okładkę i mnóstwo świetnej, spójnej grafiki, która wspaniale wpisuje się w obowiązujące trendy ilustracji dla dzieci. Jest naprawdę piękna pod estetycznym względem, wiec już samo to zachęca do jej kupna.

A teraz najważniejsze. To, co znajdziemy w środku to mnóstwo przydatnych i ciekawych informacji. Książka jest przeładowana (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) ogromem informacji. Wszystkie są przedstawione w tak przystępny sposób, że naprawdę jestem zachwycona. Ale to nie tylko książka dla dzieci. Z całą pewnością mogą sięgnąć o nią dorośli - po pierwsze nigdy nie jest za późno na zmiany, po drugie jest tam tyle potrzebnych informacji, o których być może nie wiecie.

By zachęcić Was jeszcze bardziej powiem Wam, czego możecie dowiedzieć się z tej książki. Czy wiedzieliście, że każdego roku średnia temperatura na Ziemi wzrasta o 1*C? Czy wiedzieliście, że mieszkańcy Grenlandii niemal nie jedzą warzyw i owoców, a Antarktyda to najzimniejsza część globu, gdzie temperatura dochodzi nawet do -90*C?

Z książki dowiemy się, co wywołuje efekt cieplarniany i jak możemy mu zapobiec. Dlaczego tak szybko postępuje ocieplenie klimatu. Dlaczego sortowanie odpadów jest takie ważne. W książce znajdziemy też kodeks postępowania, którego wdrożenie jest niezywkle proste a może pomóc naszej Ziemi.

Bardzo się cieszę, że książka Ocieplenie klimatu wydana przez Babaryba trafiła w moje ręce. Dowiedziałam się tylu nowych rzeczy i jestem bogatsza o wiedzę, która pomoże mi dać o klimat. Zachęcam Was do sięgnięcia po tę niezwykle ważną książkę, pokażcie ją dzieciom, a planeta nam wszystkim podziękuje. To rewelacyjna książka, która niesie za sobą cenną wiedzę, a do tego ma prześliczną formę i grafikę. Jestem nią oczarowana!

Książkę znalazłam w bibliotece dla dzieci, ale jest to książka dla odbiorcy w różnym wieku. Zawiera uniwersalne informacje, z których dodatkowo można wybrać odpowiadający każdemu czytelnikowi ich "poziom". Każda strona zawiera ważne i ciekawe treści i przyciągające wzrok ilustracje. Książka ma potencjał podręcznika do nauki ekologii (której niestety w szkołach brakuje), a na pewno jako przewodnik po zmianach jakie zachodzą w otoczeniu. Książka zawiera informacje o zmianach, skutkach i możliwych działaniach zmniejszających lub hamujących owe skutki. W wymowny i obrazowy sposób pokazuje mechanizmy stworzone przez człowieka, np. produkcja wybranej rzeczy, spożywanie różnego rodzaju jedzenia, wyliczenia CO2 dla różnych typów pojazdów. Zawiera proste rady dotyczące oszczędzania energii, jedzenia, wykorzystywania ponownie przedmiotów, itp.

Książka, która wspiera w edukacji i wdrażaniu w życie zmian. Pokazuje, wyjaśnia i uczy. Polecam.

Cześć, jak Wasze samopoczucie? Wyspani?
Wybieracie się dzisiaj na spacerek? 🍃🍁Jeśli będziecie na nim z Waszymi dzieciakami, możecie porozmawiać o zmianach klimatycznych, które wszyscy odczuwamy- zimą zdecydowanie pada mniej śniegu, temperatury latem coraz bardziej nam dokuczają, częściej słyszymy o ekstremalnych zjawiskach pogodowych, takich jak: gradobicie, susze, powodzie. Trudny temat do rozmowy z dzieciakami, ale bardzo potrzebny.
„Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?” to książka popularnonaukowa, która omawia wszystkie powyżej wymienione przeze mnie kwestie klimatyczne z wielu różnych punktów widzenia.
Na początku lektury autorki opowiadają o tym, czym jest klimat, co to są strefy klimatyczne, a następnie przeczytamy o efekcie cieplarnianym i o cyrkulacji powietrza na Ziemi. Dowiemy się też, jaka działalność człowieka ma negatywny wpływ na wzrost temperatury i co z tego wynika. Uzyskamy również odpowiedz, co to jest ślad węglowy( ja tego pojęcia nie znałam 🤫🤭) i jak przygotować listę kontrolną w celu oszczędzania energii. W książce znalazłam również odpowiedz na pytanie: czy dla klimatu byłoby lepiej, gdybyśmy żywili się wyłącznie owocami i warzywami?
💚Pamiętajmy, wszystko, co robimy, ma wpływ na środowisko. Nawet kupno nowej pary spodni.
Lektura nakłania do codziennych proekologicznych zachowań oraz do wysyłania do polityków listów i pytań, o to co robią i zamierzają robić w sprawie zmian na Ziemi.
Uwielbiam książki tego wydawnictwa. Każda jest z konkretnym przesłaniem. W każdej książce znajduje się fachowa wiedza, podana w jasny, przejrzysty sposób, poparta ilustracjami, które skupiają uwagę małych czytelników, pięknie wydana, w twardej oprawie. Wydawnictwo @wydawnictwobabaryba zadbało o każdy detal. Każda strona to właściwa edukacja dzieci, ale i dorośli śmiało mogą czerpać z nich wiedzę! Świetna pomoc edukacyjna dla rodziców i nauczycieli, idealny, trafiony prezent.📖💪💚
,, Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi? "
Kristina Scharmacher-Schreiber, Stephanie Marian,
Wydawnictwo Babaryba, 2020 – polecam.💚

Cześć, jak Wasze samopoczucie? Wyspani?

Właśnie wróciliśmy z wyprawy do lasu. Dużo rozmawialiśmy na temat zmian klimatycznych, bo to miejsce właśnie stworzyło klimat do takiej rozmowy. Takie zmiany są widoczne już gołym okiem. Mało tego - zagadnął nas leśnik, z którym pogawędka też podążyła w tym kierunku. Ocieplenie klimatu, zmiany klimatyczne – już chyba nikt nie wątpi, że te zjawiska mają miejsce, że to się dzieje na naszych oczach. Choć w książce „Ocieplenie klimatu” spotkacie na jednej z ilustracji pewną panią, która z pełnym przekonaniem siedząc na drzewie twierdzi: „Jakoś nie widzę tych zmian klimatycznych!”
Co to jest w ogóle klimat, czy ma coś wspólnego z pogodą, dlaczego na Ziemi istnieją różne strefy klimatyczne, jak żyją dzieci w zzzzimnej strefie polarnej, a jak w tropikach, w jaki sposób klimat zmieniał się na przestrzeni wieków, jak „czytać” lód i słoje drzewa, co oznacza efekt cieplarniany, dlaczego występuje coraz więcej gwałtownych zmian w składzie atmosfery, kto i co jest odpowiedzialny za emisję gazów cieplarnianych. Takich i podobnych, równie ważnych zagadnień znajdziecie tutaj, w tej książce bardzo dużo. Autorzy sięgają też po pewne tematy poboczne – niby luźno związane z klimatem. A jednak… Bo czy dzieci są świadome tego, że i para ich spodni ma coś wspólnego ze zmianami klimatycznymi? Książka podpowiada też, co zwykły śmiertelnik może zrobić dla klimatu. To nie tylko wielkie akcje, zaangażowanie wysokich środków – to proste czynności, których można pilnować na swoim podwórku. Tyle że muszą wejść nam w krew, musimy nauczyć się żyć zgodnie z pewnymi zasadami, które w wielu krajach są na co dzień przestrzegane. I warto, by poznały je dzieci – bo w końcu – czym skorupka za młodu nasiąknie… Książka też niesie ze sobą pewną misję…. uświadamiania problemu dorosłym. Bo tak się dzieje, że dzieci łatwiej przekonać o potrzebie ochrony środowiska i klimatu. Dzieci mogą być tu przewodnikami, nauczycielami dla swoich rodziców i dziadków, którzy dorastali z zupełnie innymi problemami. Ktoś kiedyś powiedział na jednej z konferencji, w której przyszło mi uczestniczyć: dla dorosłych żyjących w cieniu wielkiego komina problemem jest to, że z tego komina nic nie leci do atmosfery. Bo wtedy to oznaka tego, że nie ma pracy. Jak zatem to wszystko pogodzić?
Książka traktuje temat w bardzo przystępny sposób, liczne ilustracje na pewno pomagają zgłębić zagadnienia z przyjemnością.

Wydawnictwo posiada dużą ilość mądrych, wartościowych książek, które w cudowny i zrozumiały sposób przekazują dziecku ważne informacje. Do tego są świetnie wydane, kolorowe i w twardych oprawach. Jest kilka książek które bardzo polubiliśmy, ale ta szczególnie podbiła moje serce. W prosty i subtelny sposób przedstawia informacje dotyczące zmian na Ziemi. Jak uchronić nasza planetę, przed katastrofą ekologiczną? Wszystko znajdziecie w książce.

Nie możemy być obojętni. Przyszłość planety zależy od każdego z nas! Książki dla młodego czytelnika na temat ochrony przyrody są bardzo potrzebne. Wydawnictwo Babryba wydało już świetną książkę o plastiku (tutaj) a także o śmieciach (ta książka dostała nagrodę główną oraz tytuł MĄDREJ KSIĄŻKI ROKU 2019!) i chwała im za to! Co najważniejsze, pozycje te edukują nie tylko młodych. Dorośli również mogą (i powinni!) czerpać z nich wiedzę!
więcej na blogu:

Ocieplenie klimatu już nie powinno dziwić. Tak, stało się naszą codziennością.

Zmiany odczuwamy wszyscy, upalne lato, i brak śniegu zimą. Ja jeszcze pamiętam mroźne zimy, ale mój niespełna 3 letni syn śniegu jeszcze nie widział i chyba nie zobaczy. Przyznaję, że tęsknię za tym momentem, kiedy biały puch skrzypi pod stopami i oświetla drogę, jak błyszczy, sama nie mogę uwierzyć w to co piszę, ale to prawda.

Do tego coraz częstsze gradobicia, susze, powodzie czy pożary, tego doświadczamy każdego roku. Klimat zmienia się w zastraszającym tempie, ale przyszłość naszej planety zależy od nas. Tak, wiem, brzmi górnolotnie, dla innych banalnie lub wręcz naciąganie. Wielkie słowa, ale tak jest. Nie cofniemy zagłady, ale spróbujmy ją opóźnić.

Nawet mały krok pomoże.

Nowość od wydawnictwa Babaryba „Ocieplenie klimatu” wyjaśni młodym czytelnikom na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi. To dopełnienie dwóch równie świetnych książek od nich „Plastik fantastik? I „Śmieci”.

Do tego dowiedzą się czym jest klimat, co to strefy klimatycznie i gdzie poszczególne występują. Czym jest efekt cieplarniany i jak bardzo fabryki i elektrownie są odpowiedzialne za emisję niemal połowy gazów cieplarnianych.

Zapewne nie zdajecie sobie sprawy, a może się mylę, jak długą podróż odbywa para spodni nim znajdzie się w naszej szafie, a później i tak wyląduje na śmietniku. Dlatego tak ważne jest dawanie drugiego życia przedmiotom, naprawianie ich czy oddanie innym.

Ale bez obaw, w tej książce nie tylko informują czy może kogoś straszą, prezentują dobre pomysły dzięki, którym ograniczymy emisję gazów cieplarnianych.

Do sklepu zabierajmy własne pojemniki i torby, kupujmy regionalne produkty u lokalnych sprzedawców. Segregujmy, naprawiajmy lub przerabiajmy zepsute przedmioty i ubrania. Pomóżmy owadom, a w szczególności pszczołom, aby miały wystarczającą ilość bezpiecznej przestrzeni do życia. I tu ukłon dla Magdy i jej ekipy @ranczo.od.nowa Wasze lekcje pszczelarstwa to sztos.

Pamiętajmy, że mamy tylko jedną Ziemię i jej zdrowie i nasza przyszłość zależą od każdego z nas.

Ocieplenie klimatu już nie powinno dziwić. Tak, stało się naszą codziennością.

Zdarza Wam się niekiedy cofnąć myślami do czasów swojego dzieciństwa ?
Ja wspominam czas gdy pod blokiem było boisko, co trzecia rodzina w klatce miała samochód. Teraz zamiast boiska jest parking, a na jedną rodzinę najczęściej przypadają dwa samochody.
Brakuje mi chodnika, by niekiedy przecisnąć się wózkiem, nie wspominając o emisji spalanego dwutlenku węgla.
Pamiętam czasy gdy tata z tajemniczego, niedostępnego dla wszystkich źródła przyniósł do domu kokosa. Teraz dostępność tego egzotyku jest na wyciągnięcie ręki. Tylko zanim trafił na półki supermarketu przebył daleką drogę.
Mieszkamy w środkowej Polsce..moja młodsza córka nie wie czym jest zima.

Nie zdajemy sobie sprawy z powagi sprawy związanej z ociepleniem klimatu, z katastrofą ekologiczną, która nadchodzi wielkimi krokami.
Książka ta posiada nie tylko wymiar edukacyjny lecz również dużo drobnych wskazówek dotyczących drobnych zmian, które są w stanie opóźnić ten proces.
Poza tym jest niezwykle przekrojowa objaśniająca kwestie związane z strefą polarną czy tropikami.
Jest również o zmianach jakie wywołuje przemysł czy przetwórstwo. Kompendium wiedzy w jakże istotny tenacie.

Zdarza Wam się niekiedy cofnąć myślami do czasów swojego dzieciństwa ?
Pamiętam...

Maluchy chętnie obserwują świat i zmieniającą się przyrodę. Wiele z nich nie miało jednak okazji doświadczyć śnieżnej zimy. Być może część z Was uzna, że nie jest to przecież taki duży problem, jednak „Ocieplenie klimatu” to książka, która pokaże czytelnikom, że zmiany w środowisku mogą doprowadzić do wielu poważniejszych, katastrofalnych wręcz konsekwencji.

W tej nowości od wydawnictwa BABARYBA przeczytamy o wielu ważnych z punktu widzenia ekologii kwestiach. Dzieci będą miały okazję poznać różne strefy klimatyczne i przeczytają, co może wpływać na zmianę warunków, panujących na Ziemi. Dowiedzą się także czym jest efekt cieplarniany i jakie nasze działania doprowadziły do jego nasilenia. Mali czytelnicy zobaczą również w jaki sposób produkowana jest energia i dlaczego warto ją oszczędzać!

W książce „Ocieplenie klimatu” nie zabraknie też wielu ciekawostek. Czy wiecie czym jest ślad węglowy? Zastanawialiście się może jak duży wpływ na środowisko ma… zakup spodni? Ile gazów cieplarnianych emitowanych jest podczas produkcji 1 kilograma wołowiny? Odpowiedzi na te wszystkie pytania (oraz wiele innych) znajdziecie właśnie czytając „Ocieplenie klimatu”!

Co zaskoczyło nas najbardziej? Nie mieliśmy świadomości, że produkcja mleka, a nawet sama hodowla krów związana jest z uwolnieniem do atmosfery tak dużej ilości gazów cieplarnianych. Dowiedzieliśmy się również, że w ciągu ostatnich 150 lat poziom wód w morzach i oceanach podniósł się aż o 20 cm. Zmobilizowało nas to do wprowadzenie w życie kilku ważnych zmian. Co zrobić, by ratować naszą planetę? O tym również przeczytacie w książce „Ocieplenie klimatu”!

Cieszę się, że pojawia się coraz więcej lektur, mówiących o ekologii, ochronie środowiska i konieczności wprowadzenia zmian w naszych zwyczajach i zachowaniach. Jest to konieczne, by nasze dzieci czy wnuki mogły cieszyć się życiem na pięknej i bezpiecznej planecie. „Ocieplenie klimatu” jest świetną książką, która bardzo dokładnie omawia temat zmian klimatycznych. Jest napisana bardzo przystępnym językiem i opatrzona świetnymi ilustracjami. Jestem pewna, że zaciekawi każdego, zarówno przedszkolaka, jak i dzieci w wieku szkolnym czy nawet dorosłych! Dużo ciekawej treści, świetnie dobrane i przedstawione zagadnienia z zakresu ekologii i ochrony środowiska oraz bardzo atrakcyjne wydanie sprawiają, że naprawdę warto mieć tę książkę w swojej bibliotece!

Wydawnictwo BABARYBA rekomenduje książkę „Ocieplenie klimatu” czytelnikom od 8. roku życia. W mojej opinii można zdecydowanie sięgnąć po tę książkę nawet z 6-latkami. Na pewno część przedstawionych faktów będzie wymagała dodatkowego wyjaśnienia, ale według mnie na ekologię nigdy nie jest za wcześnie!

Czytelnicze Podwórko

W tej nowości...

Dodaj cytat z książki Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?