Śmierć Iwana Ilicza i inne opowiadania

Okładka książki Śmierć Iwana Ilicza i inne opowiadania Lew Tołstoj
Okładka książki Śmierć Iwana Ilicza i inne opowiadania
Lew Tołstoj Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy literatura piękna
220 str. 3 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1954-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1954-01-01
Liczba stron:
220
Czas czytania
3 godz. 40 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Czesław Jastrzębiec-Kozłowski, Kazimierz Truchanowski, Jarosław Iwaszkiewicz
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
397
248

Na półkach:

Część bajeczki i przypowieści a część ciekawe historie z Rosji

Część bajeczki i przypowieści a część ciekawe historie z Rosji

Pokaż mimo to

avatar
2071
911

Na półkach:

Nie czytałam pozostałych opowiadań tego tomu, bo trafił do moich rąk tylko tytułowy utwór, więc o nim napiszę. Kiedyś, dawno temu, kiedy po raz pierwszy czytałam "Wojnę i pokój" największe wrażenie wywarła na mnie scena śmierci księcia Andrzeja Bołkońskiego. Pomyślałam sobie wtedy, że Lew Tołstoj wie o śmierci więcej niż zwykli ludzie. Książę Andrzej w ostatniej chwili obudził się. Bo życie było tylko snem, a śmierć przebudzeniem. Taki był w swoim ostatnim odczuciu prawdziwy, że samo nasuwało się pytanie: a co, jeśli tak jest naprawdę? "Śmierć Iwana Ilicza" to przejmująca opowieść o umieraniu, o rozrachunku z własnym życiem, które niby miało być takie jak należy, ułożone i doskonale wpasowane w system oczekiwań i konieczności. Tylko było pełne fałszu. Dopiero świadomość zbliżającej się śmierci, ból, strach je z tego fałszu odarły. Śmierć to dojście do prawdy? Tak sugeruje Tołstoj w sposób niezwykle przejmujący i przekonujący.

Nie czytałam pozostałych opowiadań tego tomu, bo trafił do moich rąk tylko tytułowy utwór, więc o nim napiszę. Kiedyś, dawno temu, kiedy po raz pierwszy czytałam "Wojnę i pokój" największe wrażenie wywarła na mnie scena śmierci księcia Andrzeja Bołkońskiego. Pomyślałam sobie wtedy, że Lew Tołstoj wie o śmierci więcej niż zwykli ludzie. Książę Andrzej w ostatniej chwili...

więcej Pokaż mimo to

avatar
101
47

Na półkach: , ,

Studium umierania opisane przez Lwa Tołstoja przejmuje do głębi. Ta wnikliwa analiza psychologiczna życia i śmierci bohatera ma wydźwięk ponadczasowy, a ukazane przez pisarza problemy są równie aktualne dzisiaj, jak aktualne były pod koniec XIX wieku, kiedy dzieje się akcja tego opowiadania.

Chyba najbardziej poruszającym aspektem tego utworu nie jest sama groza zbliżającej się nieuchronnie śmierci, ale refleksja nad minionym życiem, które w chwili jego podsumowania okazało się „nie takie jak trzeba”. Ta wyjątkowa ilustracja sentencji „memento mori" powinna każdego skłonić do refleksji nad własnym życiem i podejmowania prób uczynienia go najlepszym z możliwych. Czy jednak nie okaże się ostatecznie, że wszystkie te zabiegi były i tak bezowocne? Można i taki wniosek wysnuć ze „Śmierci Iwana Ilicza".

Jak każde wielkie dzieło, tak i to wywołuje u czytelnika całą gamę emocji, wrażeń i odczuć, i pozostaje w pamięci na długo, może wręcz na zawsze...

Tytułowy utwór znalazł się w książce, w towarzystwie innych opowiadań o całkiem odmiennym charakterze. Poza „Zapiskami wariata" są to bajki i przypowieści, w których przewodnim motywem jest pochwała prostego chłopskiego życia, przepełnionego pracą. Takie życie wydawało się pisarzowi najlepszym z możliwych, ale z dzisiejszej perspektywy jest mało przekonujące.
Z drugiej strony, opowiadanie zatytułowane „Czy dużo człowiekowi trzeba ziemi?" można wprost dedykować wyznawcom współczesnego niczym nieograniczonego konsumpcjonizmu, którzy w pogoni za coraz większym stanem posiadania nie przyjmują do wiadomości faktu, że ostatecznie i tak ich majątek ograniczy się do trzech arszynów ziemi – dokładnie tyle ile mierzy każdy grób.

Studium umierania opisane przez Lwa Tołstoja przejmuje do głębi. Ta wnikliwa analiza psychologiczna życia i śmierci bohatera ma wydźwięk ponadczasowy, a ukazane przez pisarza problemy są równie aktualne dzisiaj, jak aktualne były pod koniec XIX wieku, kiedy dzieje się akcja tego opowiadania.

Chyba najbardziej poruszającym aspektem tego utworu nie jest sama groza...

więcej Pokaż mimo to

avatar
155
40

Na półkach: , ,

Ocena nie obejmuje "Śmierć Iwana Ilicza".

Najlepsze z opowiadań: "Bajka o głupim Iwanie i jego dwóch braciach".

Ocena nie obejmuje "Śmierć Iwana Ilicza".

Najlepsze z opowiadań: "Bajka o głupim Iwanie i jego dwóch braciach".

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    15
  • Przeczytane
    10
  • Posiadam
    2
  • Klasyka
    1
  • Psychologiczna
    1
  • 2023
    1
  • Społeczeństwo
    1
  • Przesłuchane
    1
  • 2022
    1
  • Opowiadania
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Śmierć Iwana Ilicza i inne opowiadania


Podobne książki

Przeczytaj także