Pandemia

Tłumaczenie: Maciej Szymański
Cykl: Laurie Montgomery/Jack Stapleton (tom 11)
Wydawnictwo: Rebis
Pandemic
Marczewek

W swym najnowszym thrillerze niezrównany Robin Cook, bierze pod lupę światek pionierów supernowoczesnej technologii medycznej: modyfikacji genów. Zdrowa, młoda kobieta traci nagle przytomność w nowojorskim metrze i umiera, nim trafi do szpitala. Jej przypadek budzi w weteranie medycyny sądowej, Jacku Stapletonie, raczej niewesołe skojarzenie z pandemią śmiercionośnej grypy z 1918 roku....

Zdrowa, młoda kobieta traci nagle przytomność w nowojorskim metrze i umiera, nim trafi do szpitala. Jej przypadek budzi w weteranie medycyny sądowej, Jacku Stapletonie, raczej niewesołe skojarzenie z pandemią śmiercionośnej grypy z 1918 roku. Obawiając się, że w setną rocznicę owych wydarzeń może dojść do równie tragicznej w skutkach fali nagłych zachorowań, Jack już w kilka godzin po zagadkowej śmierci pasażerki przeprowadza sekcję i odkrywa, że młoda kobieta miała przeszczepione serce, którego DNA, wbrew wszelkiemu prawdopodobieństwu, jest identyczne z jej własnym.

Choć nie wszystko wskazuje na to, że przyczyną śmierci była agresywna odmiana grypy, Jack podejmuje wyścig z czasem: musi ustalić tożsamość zmarłej i odkryć, jaki wirus mógł dokonać w jej ciele tak błyskawicznych spustoszeń. Sprawa staje się jeszcze pilniejsza, gdy z tej samej przyczyny umierają kolejne dwie osoby.

źródło opisu: Katalog wydawnictwa

źródło okładki: wydawca

Grzegorz | 2019-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2019

W Pandemii, Robin Cook sięgnął po swoją najlepszą i najbardziej znaną parę bohaterów Jacka Stapletona i Laurie Montgomery - można powiedzieć ikoniczną w jego powieściach. Choć w najnowszej książce, możemy po długiej przerwie spotkać oboje, to do bezkompromisowego, błyskotliwego i wygadanego Jacka, będą należały pierwsze skrzypce. W odróżnieniu od wcześniejszych perypetii, tempo w Pandemii jest dość powolne. Sama fabuła jest trochę zbyt przewidywalna - ale Jack swoim zachowaniem/usposobieniem i przygodami podtrzymuje zaangażowanie czytelnika, rozbudza ciekawość i zachęca do przeczytania "jeszcze jednego rozdziału".

Tym razem Robin Cook nakreśla możliwości edycji genów walce z problemem niedoboru narządów do przeszczepów z wykorzystaniem technologii CRISPR/CAS9. CRISPR - to w skrócie precyzyjny mechanizm obronny (po raz pierwszy wykryty u bakterii) przed wirusowym materiałem genetycznym i nabieraniu odporności na przyszłe ataki. Ta obiecująca metoda edycji genów pozwala uzyskać...

Ania | 2019-05-12
Max | 2019-01-02