Twój mózg bez tajemnic

Okładka książki Twój mózg bez tajemnic Marc Dingman
Okładka książki Twój mózg bez tajemnic
Marc Dingman Wydawnictwo: Rebis Seria: Nowe horyzonty nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nowe horyzonty
Your Brain, Explained (former FAULTY)
Rebis
2020-06-16
2020-06-16
Bożena Jóźwiak
mózg myślenie neurologia głowa emocje

W tej książce jest wszystko to czego od niej oczekiwałam. Odpowiednie wyważenie między wiedzą naukową i ciekawostkami. Dzięki temu nie czyta się tego ani jak podręcznika, ani jak portalu pseudonaukowego typu "Wiedza Bezużyteczna". Jest to świetna książka dla kogoś, kto rozpoczyna swoją przygodę z neuronauką. Polecam!

Zazwyczaj o tym nie myślimy, ale dzień w dzień w mózgu ma swój początek wiele procesów i emocji… A może wszystkie? O tym jak jest naprawdę można przekonać się sięgając po książkę neurobiologa, który zabierze czytelnika w fascynującą podróż do wnętrza mózgu. Z niej dowiemy się, co się dzieje, kiedy mózg nie działa tak jak powinien albo wpadnie się w uzależnienie. Dzięki niej dowiemy się, co nieco o sobie i o tym, na jakiej zasadzie funkcjonujemy.
Wbrew temu, co uważa wielu ludzi, tak naprawdę do końca nie wiemy jak działa ludzki organizm (czy jakikolwiek żywy organizm). I nie jestem pewna czy kiedykolwiek się nam to uda… Jednak nie można zarzucić specjalistom, że nie starają się by go poznać. Zresztą jakby nie było, to leży w interesie wszystkich by wiedzieć o nim jak najwięcej….
Dzięki niniejszej pozycji książkowej czytelnik ma szansę przypatrzyć się pracy mózgu. Autor poruszył w niej kilka zagadnień dotyczących pracy tego niezwykłego narządu. Czytając ją możemy m.in. dowiedzieć się, za co odpowiadają poruszone w książce obszary mózgu i co się dzieje, gdy nie działają prawidłowo.
Twój mózg bez tajemnic. Rzecz o emocjach, uczuciach, śnieniu i myśleniu to fascynująca i pouczająca podróż w głąb człowieka, która może stać się początkiem przygody z poznawaniem siebie, swoich możliwości oraz ograniczeń. Autor w przyjemny a zarazem profesjonalny sposób przedstawia wiele zagadnień z dziedziny neuronauki. To bardzo ciekawa lektura, którą polecam z całego serca.

Książka z jednej strony bardzo dobra, zawiera dużo informacji, które dementują popularne poglądy (np. o dopaminie czy serotoninie i o tym, że ich działanie jest takie proste, jak to czasem się przedstawia). Z drugiej strony przez niektóre rozdziały ciężko było przebrnąć bo były tak mocno "techniczne". Ogólnie dobra książka, ale bez szału.

„Twój mózg bez tajemnic” to książka, która nieco rozjaśnia pewne kwestie dotyczące jednego z najważniejszych organów w ciele człowieka – mózgu.

Styl autora książki, jak najbardziej jest przystępny dla osoby, która nie ukończyła studiów medycznych, ani nie zajmuje się medycyną na co dzień. Jak sam we wstępie pisze, książka „Twój mózg bez tajemnic” przeznaczona jest dla laików, ludzi nieobeznanych w fachowym nazewnictwie medycznym. Jednocześnie stanowi niejako zaczątek, który pobudzi czytelnika ku większemu pogłębianiu wiedzy na temat mózgu. Sięgając po tę książkę, z pewnością nie zdawaliście sobie sprawy za ile tak naprawdę czynności, ten organ odpowiada. Nie służy on tylko i wyłącznie myśleniu, artystycznym pisaniu czy chodzeniu.

„Twój mózg bez tajemnic” stara się przybliżyć czytelnikowi działanie, a przede wszystkim drogę ku odkryciu kolejnych wspaniałych zastosowań mózgu. Każdy poszczególny rozdział obfituje w historię, jak naprawdę doszło to takich wyników badań, którymi dzisiaj podpierają się wybitni lekarze. Ponadto także autor stara się unaocznić specjalne przypadki osób chorych, które cierpią na bardzo rzadkie, wręcz niespotykane choroby, na które nadal nie wynaleziono lekarstwa.

Osobny rozdział został także poświęcony uczuciom, które z pewnością pojawiają się u każdego człowieka z osobna, natomiast ujęcie medyczne, które stara się nam przedstawić autor jeszcze bardziej potęguje chęć czytania i zgłębiania tematu. Mamy poruszoną na przestrzeni rozdziałów kwestię ciała migdałowatego, które przez dłuższy czas uważane było za ośrodek, w którym rodzi się smutek.

W kolejnych rozdziałach zostaje poruszona kwestia choroby Alzheimera, która ostatnio staje się codziennością dla znacznej grupy w społeczeństwie. Czytelnik w tej kwestii zostaje bardzo szczegółowo wprowadzony w typ, funkcjonowanie i skutki choroby, dodatkowo dostając ilustrację przekroju mózgu osoby zdrowej w kontraście do mózgu osoby chorej.

Kwestia snu, śnienia i konsekwencje picia kawy także zostały opisane bardzo interesująco. W kwestii kofeiny, autor stara się obalać mity, w które większość społeczeństwa obrosła.

Moim zadaniem każdy z nas powinien mieć chociaż blade pojęcie o tak ważnym organie, jakim jest mózg. To właśnie „Twój mózg bez tajemnic”, nam przyziemnym ludziom, stara się objaśnić zastosowanie tak istotnego organu. Tyle wieków zajęło ludzkości przebadanie mózgu, różnego rodzaju eksperymenty, wyrzeczenia naukowców – to zaledwie mały ułamek tego co skrywa mózg. Tak wiele jeszcze, nie jesteśmy świadomi, tak wiele jeszcze zostało w ciemności i czeka na ujawnienie.
Polecamy: Dobre Recenzje

Mózg – ośrodek sterowania całym organizmem, jeden z najważniejszych organów ludzkiego ciała. Brak jego pełnej sprawności skutkuje zaburzeniami szeregu innych elementów. Dlaczego w takim razie tak mało wiemy na temat ludzkiego mózgu? Marc Dingman stawia sobie za cel to zmienić – poprzez książkę „Twój mózg bez tajemnic” chce przybliżyć „mózgowe” sprawy nawet osobom nieobeznanym z fizjologią człowieka. Czy mu się to udaje?

„Twój mózg bez tajemnic” to stosunkowo krótka (nieco ponad 220 stron faktycznego tekstu) pozycja skupiająca się na omówieniu roli mózgu w odniesieniu do 10 różnych kwestii. Są nimi m. in. strach, pamięć, sen, smutek czy ból. Autor każdy z rozdziałów rozpoczyna swoistym studium przypadku odnoszącego się do badanego tematu, a następnie omawia jaka część mózgu i w jaki sposób za daną funkcję odpowiada. Dingman umiejętnie łączy „życiowe” przedstawienie tematu (poszczególne przypadki medyczne) z kwestiami stricte naukowymi, splatając je koniec końców w zgrabną całość. Autor przytacza jedynie podstawowe informacje w danym temacie rzadko zagłębiając się bardziej w daną kwestię, czego skutkiem są krótkie rozdziały i brak obaw przed „przytłoczeniem” omawianym materiałem.

Dingman używa prostego języka, ma lekki styl, który z pewnością każdy będzie w stanie zrozumieć. I choć przytacza wiele pojęć naukowych to każde z nich objaśnia w satysfakcjonujący sposób tak, że i osoba bez wiedzy biologicznej będzie w stanie je zrozumieć. Na plus należy również zaliczyć obrazowe, „życiowe” porównania co po niektórych trudniejszych do zrozumienia kwestii, a także rysunki mózgu z zaznaczeniem lokalizacji struktur omawianych w danym rozdziale.

A tak jeszcze z punktu widzenia biologicznego (jako, że mam wykształcenie biologiczne ;)): autor przytacza flagowe eksperymenty w dziedzinie neuronauki, najczęściej omawiane w szkołach i na uczelniach. A do tego przedstawiane informacje podpiera licznymi publikacjami naukowymi – zarówno tymi starszymi, jak i nowszymi.

„Twój mózg bez tajemnic” jest ciekawą pozycją na początek poznawania tematu funkcjonowania ludzkiego mózgu.

Polecam.

Moja ocena: 7,5/10

Bez wątpienia w takiej książce nie podlega ocenie treść. Trzeba mieć wiedzę i doświadczenie, żeby taką publikację stworzyć, wiadomo. A autor ma. Dingman jest adiunktem na wydziale Biobehavioral Health Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii oraz autorem cyklu o odkryciach neuronauki na YouTube.
Można jedynie pokusić się o kilka słów o stylu, języku. A ten nie jest łatwy w odbiorze ale też nie jest niezrozumiały. Napiszę za autorem, jaki miał zamysł. Chciał On stworzyć książkę dla czytelników bez wykształcenia zarówno w dziedzinie neuronauki, jak i w ogóle nauk przyrodniczych. Jednocześnie, nie chciał popaść w przesadne uproszczenia dające nieprawdziwy obraz omawianych zagadnień. Dla mnie spełnił swoje założenia. Książka bez wątpienia wymaga skupienia. Ale choć temat wydaje się trudny Dingman prowadzi czytelnika za rękę, nie wchodzi w drobne szczegóły, nie przedłuża, trzyma się tematu poszczególnych rozdziałów. A książkę podzielił sprytnie, tak aby w każdym rozdziale zająć się inną funkcją mózgu. Mamy o strachu, widzeniu, smutku, bólu, przyjemności i in. Na podstawie każdej z funkcji stara się przybliżyć funkcjonowanie mózgu, powiązania jakie w nim zachodzą, do czego prowadzą uszkodzenia itp itd. Oczywiście laika najbardziej interesują przypadki "z życia wzięte". Wprawdzie po kilku lekturach w podobnym temacie, te najciekawsze przypadki się powtarzają, ale i tak zawsze z wielką ciekawością i niedowierzaniem o nich czytam. Ja polecam, bo lubię ale wiem, że to lektura, która raczej znajdzie wąskie grono odbiorców. A szkoda, bo mózg (właściwie cały organizm) jest niesamowity. Najzwyklejsze, najprosztsze czynności wykonywane w ciągu dnia są dla nas tak oczywiste a przecież to wynik ogromnej liczby powiązanych procesów zachodzących w naszym osobistym "komputerze".

Polecam też dla osób, które coś tam o mózgu musiały się dowiedzieć, ale wciąż mają problem z pewnymi kwestiami - w przyjemny sposób konsoliduje podstawową wiedzę na temat neuronauki :)

Zachwyciła mnie ta książka, choć przecież już mnóstwo czytałam o mózgu i jego tajemnicach. Napisana niesamowicie klarownie i ciekawie

Bardzo ciekawa książka napisana w sposób przystępny dla każdego czytelnika. Nie męczy, gdy się ją czyta, nie ciągnie się, konkret przyciąga. Polecam.

Książka świetna. Przyjemna zarówno dla początkujących w tej dziedzinie jak i dla tych, którzy już jakąś wiedzę mają. Napisana przystępnym językiem. Super!

• Popularnonaukowe
  • Mózg