Jak rozmawiać z furiatami. Techniki, ćwiczenia, strategie

Okładka książki Jak rozmawiać z furiatami. Techniki, ćwiczenia, strategie Mark Goulston
Okładka książki Jak rozmawiać z furiatami. Techniki, ćwiczenia, strategie
Mark Goulston Wydawnictwo: Zwierciadło nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Zwierciadło
2020-10-07
2020-10-07

Okładka książki Skuteczny wpływ. Przekonuj bez nacisku, zyskuj bez strat Mark Goulston, John Ullmen
Skuteczny wpły... Mark Goulston, John...

To nie jest zła książka, ale mnie męczyła. Napisana w sposób dość zagmatwany, niektóre metody nie są zbyt realne do stosowania w życiu codziennym (np. proszenie kogos - nie partnera - by patrzył głęboko w oczy podczas rozmowy),ogólnie nie siadła, ale niektóre metody raczej przydatne.

Macie w swoim otoczeniu furiata? Jak z nim rozmawiacie? Ja mam i wiem, że czasem lepiej się wycofać niż nawet podejmować próby załagodzenia sytuacji.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak rozmawiać z furiatami, poczytajcie rady uznanego psychiatry Marka Goulstona.

W książce przeczytamy, jak zrozumieć irracjonalne zachowania furiatów, jakie są przyczyny tych zachowań, jaki jest schemat zachowań irracjonalnych, kiedy rozmawiać, a kiedy odpuścić.
Ciekawy rozdział pt. "Ogarnij własną irracjonalność" mówi o tym, jak podczas ataki utrzymywać emocje na wodzy, co robić, jak jednak emocje wygrają.
Autor przedstawia także czternaście taktyk rozmowy z furiatami.
Mark radzi także, gdzie szukać pomocy, jak sytuacja nas przerasta.

Wspaniały poradnik, bardzo przydatny. Spróbujemy wykorzystać taktyki rozmowy z furiatami.

Tytułowy furiat oznacza osobę zachowującą się nieracjonalnie. Ze strony takiego człowieka spotyka nas agresja, próby manipulowania i szantażu emocjonalnego, a nierzadko nawet przemoc. Może być to nastolatek, partner nieradzący sobie w pracy, starzejący się rodzice bądź osoba chora psychicznie. Autor przedstawia nam schemat myślenia i reakcji, wyjaśnia też, w jaki sposób i jakimi zachowaniami różni ludzie starają się na nas wpływać. Nie pozostawia nam też złudzeń, że nie zawsze ich zachowanie może się poprawić.

Książka zawiera zarys informacji na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu i tego, jak reaguje w zależności od sytuacji. Pomoże nam to zrozumieć zachowania,w których negatywnie zaskakujemy samych siebie i otoczenie.

Lektura tego poradnika nie jest przeznaczona do czytania ciągłego i „na jeden wieczór”. Sugerowałabym dawkować sobie poszczególne instrukcje i zagadnienia lub czytać porady pasujące do sytuacji, jaką próbujemy rozwiązać. Tekst pojawia się w różnych formach: listy kroków do wykonania, przytoczenia historii pacjenta, opisów przykładowych sytuacji. Wprowadza to pewien chaos, który przeszkadza, gdy chcemy czytać więcej niż jeden rozdział na raz.

Cała recenzja na: https://czasostrefa.pl/czy-da-sie-ich-okielznac-recenzja-ksiazki-jak-rozmawiac-z-furiatami-techniki-cwiczenia-strategie/

Tytułowy furiat oznacza osobę zachowującą się...

Ilekroć ludzie w naszym otoczeniu wytrącają nas z równowagi, zadajemy sobie pytanie: czy jest jakiś sposób, by sobie z nimi poradzić? Z odpowiedzią przychodzi do nas Mark Goulston w swojej książce Jak rozmawiać z furiatami. Techniki, ćwiczenia, strategie. Polska edycja ukazała się nakładem Wydawnictwa Zwierciadło.

Największą zaletą książki jest jej przenikliwość i bezpośredniość. Argumenty znajdują potwierdzenie w teoriach, które przywołuje autor. Nie karmi złudzeniami, że wszystkie sytuacje da się rozwiązać, a porady działają zawsze i na każdym człowieku. Kolejnym dużym plusem jest wskazanie, w jakich okolicznościach należy pomyśleć o skorzystaniu z pomocy specjalisty.

W moim odczuciu spory mankament tej pozycji stanowi to, że autor jest w niej zbyt widoczny, to znaczy wiele historii opowiadanych jest w pierwszej osobie, zdarzają się też dygresje. Możliwe, że to zabieg mający na celu podkreślenie jego zasług w ustaleniu metod postępowania z osobami nieracjonalnymi. Jednak uważam, że jeśli treść broni się sama, to są to niepotrzebne wtrącenia.

Jak rozmawiać z furiatami to poradnik, który może nam pomóc zrozumieć i rozwiązać niejeden problem. Psychologia to nauka, która pozwala nam poznać siebie i innych. Warto odkrywać jej zawiłości. W tej pozycji znajdujemy zarówno teorię zachowań, jak i praktyczne, konkretne wskazówki postępowania. Mimo wspomnianych wad książka dostarcza porcji cennej wiedzy, co czyni ją godną polecenia.

Tytułowy furiat oznacza osobę zachowującą się...

Myślę, że każdy z nas znał albo ma bezpośrednią styczność z osobą, która przez większość czasu zachowuje się irracjonalnie. Obserwujemy ją wtedy i zastanawiamy się, co ona ma w głowie, że ciągle w kółko powtarza te same błędy i nie sięga po swoje racjonalne zasoby. Jest to jeszcze bardziej fascynujące zjawisko w momencie, kiedy okazuje się, że ta osoba jest bardzo inteligentna i kompetentna, a i tak w którymś momencie decyduje się na działanie wręcz szalone. Czasami tylko nas to rozśmiesza, ale w niektórych przypadkach może nam bardzo zaszkodzić lub nie daje w ogóle możliwości normalnego życia. Jak sobie poradzić z takim irracjonalnym człowiekiem? Czy on naprawdę nieświadomie postępuje w tak głupi i nieskuteczny na dłuższą metę sposób?

Od razu po przeczytaniu tytułu zaintrygowałam się tematyką poradnika. Byłam ciekawa, jakie są odpowiedzi na to tytułowe pytanie. Z tym, że przez pomyłkę źle go odebrałam, ponieważ byłam przekonana, że chodzi o ludzi porywczych, niepanujących nad swoimi emocjami, choleryków. Tymczasem "Jak rozmawiać z furiatami" to o wiele bardziej przestrzenne spojrzenie na problem. Czy w tym przypadku to dobrze?

Sama koncepcja na książkę wydaje mi się czymś fascynującym i być może przydatnym w życiu. Jestem przekonana, że naprawdę większość ludzi spotkało się z dość szalonymi osobami i nie wiedziało, jak sobie z tym poradzić. Tutaj bez wątpienia można znaleźć rozwiązanie tego problemu. Choć moja wcześniej wspomniana pomyłka odnośnie tytułu nie wzięła się znikąd, ponieważ oryginalny tytuł to "Talking to Crazy", co według mojej opinii lepiej przedstawia zamieszczone treści. Tu mowa o ludziach bardzo różnego pokroju i ogólnie osobowości. Co ich łączy? Nielogiczne działanie, które przynosi szkodę otoczeniu i często im samym. Ci "furiaci" okazali się dla mnie mocno mylący, ale też bardzo się cieszę, że jest to tylko jeden przykład z większej liczby charakterów.

Styl, którym posługuje się autor, jest bardzo przyjemny w odbiorze i charakteryzuje się pewnym rodzajem pogody ducha, który pozwala na lepsze i przede wszystkim milsze przyswajanie podanych informacji. Gdy czytałam, miałam wrażenie, że pisarz rozmawia bezpośrednio ze mną i to razem dochodzimy do niektórych rozwiązań. To bardzo stymulujące uczucie, które pchnęło mnie do czytania dalej. Przy tym warto podkreślić, że psychiatra nie używa specjalistycznego języka, więc odbiór treści jest bezproblemowy. W pojedynczych przypadkach da się odczuć jakieś bardziej naukowe zwroty, ale dla osób nie znających specyfiki tej dziedziny są wytłumaczone.

W książce można znaleźć wiele ciekawych spostrzeżeń, które podkreślają doświadczenie autora i jego wnikliwość w obserwowaniu ludzi. Potwierdza to podział poradnika na pięć części, gdzie każda jest na swój sposób odmienna i unikatowa. Bo w końcu możliwości jest wiele – co zrobić, gdy taką irracjonalną osobą jest ktoś przez nas kochany, gdy to my sami zachowujemy się w taki nieracjonalny sposób? Ponownie podkreślę, że ta pozycja to wszechstronne rady i teorie, a nie tylko schematyczne spojrzenie. By zrozumieć tą wielowymiarowość lepiej, w tekście znajdują się liczne przykłady konkretnych sytuacji, rady, jak z nimi sobie poradzić i ćwiczenia, które można wykonać w ramach prób walki z tym problemem.

A co z rzetelnością? I tu pojawia się naprawdę olbrzymi dla mnie problem, ponieważ nie mam najmniejszego odniesienia, skąd pisarz wziął tę wiedzę. Momentami podkreśla, że to jego własne doświadczenia i to jest fantastyczne, lecz co z resztą treści... Przecież pojawiają się konkretne zjawiska, mechanizmy i teorie. Na podstawie tego, co sama wiem, zdaję sobie sprawę, że nie są one wyssane z palca. Tak naprawdę nakładają się z typową wiedzą ze studiów. Tylko nie każda osoba czytająca tę książkę musi to wiedzieć. Zresztą w taki też sposób ciężko znaleźć inne źródła dla samego rozszerzenia tematu. Dla mnie to karygodny fakt, do którego w ogóle nie wiem, jak się odnieść.

"Jak rozmawiać z furiatami. Techniki, ćwiczenia, strategie" to na pewno fascynujący poradnik, gdzie można odnaleźć wiele przydatnych informacji i śledzić je z zaangażowaniem i poczuciem zyskiwania nowej wiedzy. Ma swoje wady, ale stanowczo przeważają zalety.

Poradnik zdecydowanie warty przeczytania i zastosowania poszczególnych strategii. Może dlatego, że sama jestem furiatką i próbowałam przez 3 tygodnie wdrożyć to o czym pisał autor. Udało mi się na płaszczyźnie partnerskiej 💪 dzieci nie mam więc mogę zachować rady na przyszłość, a jeśli chodzi o pracę to pracuję zdalnie i niestety nie miałam żadnej sytuacji, gdzie mogłabym zastosować np . Oko cyklonu albo przewróć się na grzbiet. Mam nadzieję, że będę miała okazję 😄

Zaczynając od plusów :
* Drugi i trzeci rozdział w schemacie - opis techniki/taktyki, historia, przydatna wskazówka oraz plan działania.
* Ćwiczenia na irracjonalność
* Śmieszne nazwy rozdziałów
* Dużo drobnych rad przydatnych na co dzień
* Zastąp reakcje ,,walka albo ucieczka” kołem racjonalności (przesuń zdjęcie i zobacz)

Słabsze strony :
* momentami książka jest monotonna
* bardzo dłuży się pierwszy rozdział.

Ten poradnik nie urzekł mnie.

Ten poradnik nie urzekł mnie.

Dużo cennych wskazówek. Warto robić notatki

Dużo cennych wskazówek. Warto robić notatki

Fajna pozycja, dużo praktycznych przykładów jak się komunikować.

Fajna pozycja, dużo praktycznych przykładów jak się komunikować.

Wiele ciekawych przykładów pozwalających zaszachować rozmówcę.

Wiele ciekawych przykładów pozwalających zaszachować rozmówcę.

• Psychologia
  • Audiobooki
  • Legimi rozwój

Dodaj cytat z książki Jak rozmawiać z furiatami. Techniki, ćwiczenia, strategie