Rycerz nieistniejący

Okładka książki Rycerz nieistniejący Italo Calvino
Okładka książki Rycerz nieistniejący
Italo Calvino Wydawnictwo: Czytelnik Cykl: Nasi przodkowie (tom 3) Seria: Nike literatura piękna
Nasi przodkowie (tom 3)
Nike
Il cavaliere inesistente
Czytelnik
1963-01-01
1963-01-01
Barbara Sieroszewska

Ale mamy parę innych postaci, bardziej sympatycznych, które też jeżdżą po świecie i jak na mikre rozmiary książki przeżywają całkiem sporo przygód. Takich typowo rycerskich, ale jednak z przymrużeniem oka.

Pięknie napisane, świetnie przetłumaczone. Bardzo mi się podobają pierwsze zdania książki. "Na tle czerwonych murów Paryża stanęło w szyku wojsko Francji. Karol Wielki miał dokonać przeglądu swoich paladynów."

Wczesna twórczość Calvino, zanim jeszcze zaczął eksperymentować, można czytać bez bólu ;)

Calvino trochę rozprawia się z etosem rycerskim i tymi wszystkimi chansons de geste. A trochę z tego żartuje. Ubiera ten etos w białą zbroję, sadza na konia i każe walczyć z saracenami. Obdarza rycerza dość przykrym charakterem, ale nie fizycznym ciałem; brak ciała w niczym nie przeszkadza rycerzowi nieistniejącemu. W żadnej sytuacji, serio. Już bardziej ten charakter....

Alegoria,powiastka,przypowieść, symbolika, liczne nawiązania do średniowiecznych ( i nie tylko) idei oraz literackich nośników kulturowych. A do tego specyficzny, ironiczny i kpiarski humor. Ale nie chodzi tu tylko o zabawę skojarzeniami i wyobraźnią. Od początku czuje się, że każdy koncept, postać i wydarzenie mają swoją wagę i wieloznaczną treść, którą należy samemu odkrywać. Udało się tez Calvino nie przegadać tematu nadmiarem przygód i zakończyć naprawdę interesująco.

Język wyśmienity, czyta się jakby się piło coś smacznego. Całą książeczkę można więc łyknąć gładko w jeden wieczór z poczuciem przyjemności z czytania.

Natomiast na warstwie treści zależy już co kto lubi. U mnie książka ta podrażniła chęć dotarcia do czegoś bardziej prawdziwego. Widzieliście „Robin Hood - faceci w rajtuzach”? Ja oglądałem po raz pierwszy jeszcze będąc dzieckiem i choć bawiłem się dobrze, to to nie było to co prawdziwa opowieść o Robin Hoodzie, którą potem czytałem z wypiekami na twarzy.
Dekonstrukcja to przydatna rzecz i czasem się przydaje. Spojrzenie na sprawy z nowej perspektywy daje możliwość weryfikacji prawdziwości czy wartości rzeczy. Ale co za dużo to niezdrowo.

„...Agilulf zdawał się wahać przez krotką chwilę, po czym zdecydowanym, choć powolnym ruchem uniósł przyłbicę. Hełm był pusty. Wewnątrz białej zbroi z tęczowym pióropuszem nie było nikogo.
- No, no, a to dziwy – rzekł Karol Wielki – I jakże to potraficie służyć, skoro was nie ma?
- Siłą woli - odparł Agilulf - i wiarą w naszą świętą sprawę!....”

A wiara unosi przecież góry – zdaje się ironizować Autor w kolejnej przepysznej przypowieści, której zbyt serio chyba nie ma potrzeby traktować.

Chociaż z drugiej strony - jeżeli ktoś mocno istniejący się już bardzo uprze, może ją odbierać jako postmodernistyczną polemikę z odwiecznym pytaniem Filozofa: ”Dlaczego istnieje raczej coś niż nic?”…

- Siłą woli - odparł Agilulf - i wiarą w naszą świętą sprawę!....”

A wiara unosi przecież...

pierwsze spotkanie z Calvino, trzeba się przyjrzeć

pierwsze spotkanie z Calvino, trzeba się przyjrzeć

Domknięcie przepięknego cyklu. Szkoda, że to koniec!

Domknięcie przepięknego cyklu. Szkoda, że to koniec!

Na półkach: , , , , , ,

Ostatnia część trylogii ma najbardziej satyryczny charakter. To zestawienie dwóch, zupełnie odmiennych bohaterów: Agilulf, który nie istnieje i Gurdulu, który istnieje bardzo, ale o tym nie wie. Za prześmiewczą fabułą kryje się jednak cała kwintesencja powieści - istnieć można tylko będąc niedoskonałym.

Bajeczna, rycerska powieść o charakterze legendy.
Wartościowa książka godna polecenia każdemu.

Bajeczna, rycerska powieść o charakterze legendy.
Wartościowa książka...

Europejski średniowieczny etos rycerski i mnisi okiem Italo Calvino? To musiało się udać. Recenzenci piszą o tej powieści: "pastisz", "obrazoburcze" - nie, po prostu w stylu tego autora. Najlżejsza w czytaniu książka cyklu, ale jak i pozostałe pełna "międzywierszy" i filozoficznego ujęcia człowieczeństwa.

Powinna zostać wpisana w kanon lektur szkoły średniej klas pierwszych jako uzupełnienie choćby "Pieśni o Rolandzie" i pokazanie młodzieży, że można pisać o średniowiecznej tematyce w sposób ciekawy i wywołujący uśmiech na twarzy czytającego.

Powinna zostać wpisana w kanon lektur szkoły średniej klas...

Jako miłośniczce metafikcji i niezrównanego "Orlanda szalonego" oczywiście musiało mi się spodobać. Świetna, lekka lektura, pełna absurdalnego humoru, i do tego przesłanie o tym, co właściwie znaczy istnieć jako człowiek - gdzieś między skostniałym światem frazesu i biurokracji, spojrzeniem innych ludzi i zupełnym roztopieniem się "ja" we wszechświecie.

Ciekawa propozycja pastiszu średniowiecznego eposu karolińskiego.

Ciekawa propozycja pastiszu średniowiecznego eposu karolińskiego.

• Literatura włoska