Chciwość. Jak nas oszukują wielkie firmy

Okładka książki Chciwość. Jak nas oszukują wielkie firmy Paweł Reszka
Okładka książki Chciwość. Jak nas oszukują wielkie firmy
Paweł Reszka Wydawnictwo: Czerwone i Czarne biznes, finanse
biznes, finanse
Czerwone i Czarne
2016-04-27
2016-04-27
bank bankructwo dług działalność gospodarcza finanse kredyt literatura faktu manipulacja oszustwa rentowność ubezpieczenia zysk

Okładka książki Onkolodzy. Walka na śmierć i życie Joanna Kryńska, Tomasz Marzec
Onkolodzy. Wal... Joanna Kryńska, Tom...
Okładka książki Święte prawo. Historie ludzi i kamienic z reprywatyzacją w tle Iwona Szpala, Małgorzata Zubik
Święte prawo. ... Iwona Szpala, Małgo...
Okładka książki Ambasadorowie. Czego nie powie Ci królowa Marcin Pośpiech, Łukasz Walewski
Ambasadorowie.... Marcin Pośpiech, Łu...
Okładka książki Mózg i błazen. Rozmowa z Jerzym Vetulanim Marcin Rotkiewicz, Jerzy Vetulani
Mózg i błazen.... Marcin Rotkiewicz, ...

"Chciwość. Jak nas oszukują wielkie firmy" to druzgocący raport na temat rozległego systemu oszustwa, który może dotknąć każdego z nas. Autor, Paweł Reszka, opiera swoje ustalenia na dziesiątkach rozmów z pracownikami największych polskich banków, firm ubezpieczeniowych oraz doradcami finansowymi, którzy otwarcie przyznają, że ich celem jest wciskanie klientom najbardziej niekorzystnych produktów finansowych.

Książka ta wstrząsa czytelnikiem, rzucając światło na praktyki wielkich korporacji, które nie wahają się wykorzystać szarych obywateli dla własnych korzyści finansowych. Mimo że niektórzy czytelnicy mogą zauważyć pewne powtórzenia w treści, to nie zmienia to faktu, że Paweł Reszka jest świetnym śledczym, który stara się jak cytrynę wycisnąć temat oszustw finansowych.

Temat, choć może wydawać się nieco przestarzały, nadal jest aktualny i ważny, ponieważ uświadamia nam, że najwięksi gracze na rynku finansowym często mają gdzieś dobro klientów i skupiają się jedynie na zyskach. "Chciwość. Jak nas oszukują wielkie firmy" to książka, która pozwala spojrzeć głębiej na mechanizmy działania branży finansowej i uświadamia nam, że nie zawsze możemy ufać gigantom finansjery.

Paweł Reszka-kolejny temat, kolejne przerażające fakty.
Warto przeczytać i warto wiedzieć! Szybko się czyta.

Paweł Reszka-kolejny temat, kolejne przerażające fakty.
Warto przeczytać i warto wiedzieć! Szybko się czyta.

Ta książka to przerażający reportaż o tym jak nas, klientów, robią w balona. Banki, firmy ubezpieczeniowe, doradcy finansowi. Cały system to jedno wielkie bagno, co niejednokrotnie podkreślają pracownicy tychże firm. Celem nie jest zysk klienta, ale zysk banku. To wiadomo, ale im więcej traci klient m, tym więcej zyskuje pracownik a w następstwie firma, w której pracuje. Zamiast całość, opierać się na zyskach klienta, co byłoby dość logiczne, bazuje na stratach. Jestem w szoku, choć z niektórych rzeczy zdawałam sobie sprawę, przez myśl by mi nie przeszło, że mechanizm tak bezwzględnie wykorzystuje klienta. Struktury w jakich poruszaja się firmy, rządzą się swoimi prawami. Temat może nie jest odkrywczy, ale fajnie jest poznać te mechanizmy, co może skłonić w przyszłości do większej uważności przy potencjalnym błaganiu banku o kredyt. Paweł Reszka obala mit o bankowcach i doradcach finsowych. Jak się okazuje z etyką zawodową są na bakier. O wyrzutach sumienia nie ma co wspominać, bo tam gdzie są grube pieniądze tam nie ma wyrzutów... dość przerażająca prawda, niestety.
Forma jest przystępna, język zrozumiały, wiele ciekawostek, ale tez istotnych informacji i kulis funkcjonowania gigantów finansowych. Polecam.

Szokująca książka. Troche za dużo powtórzeń mam wrażenie, ale Paweł Reszka to dobry śledczy i jestem przekonana, że chciał wycisnąć temat jak cytrynę. Temat już może ciut stary bo dotyczy wydarzeń sprzed dobrych kilkunastu lat, tym niemniej dobrze jest zdać sobie sprawę, że najwięksi giganci finansjery mają gdzieś szarych obywateli, a żądza pieniądza była jest i będzie jak świat długi i szeroki.

Ciekawy temat ale książka zawiera wiele ogólników i powtarzalnej treści.

Ciekawy temat ale książka zawiera wiele ogólników i powtarzalnej treści.

Ta książka mogłaby być połowę chudsza. Fajnie było dowiedzieć się kilku rzeczy, ale miałam po chwili wrażenie, że czytam ciągle to samo.

Chwytliwy temat, a tak naprawdę żadne odkrycie, że jedni bogacą się kosztem drugich.

Pada mit etycznego bankowca. Białe kołnierzyki okazują się gorsi od ulicznej gry w trzy kubki tam przynajmniej wiadomo, że padamy ofiarą oszustwa, a doradcy finansowi przedstawiają się jako nasi przyjaciele, zbawcy brrrr.

Każdy kto miał styczność z bankami lub firmami ubezpieczeniowymi czy posrednikami owych na pewno znajdzie tu coś ciekawego. W końcu Paweł Reszka pisać potrafi, nawet jeśli mamy głównie wywiady, to udaje mu się znajdywać takie pytania, by wycisnąć jak najwięcej informacji. Przekaz jest jasny, język przystępny, książka wciąga. Polecam.

Książka dla każdego, kto chce poznać wiele ciekawych informacji i sposobów działania instytucji finansowych. Nie każdy zna się na tematach opisywanych w książce, bo nie oszukujmy się, nie są to tematy proste, ale już samo przeczytanie tej książki, da czytelnikowi jakiekolwiek pojęcie o tym, czym są m.in. polisolokaty, czy na co zwracać uwagę przy zaciąganiu kredytu. W obecnych czasach prawie każdy z nas ma kredyt - mały, czy duży, nieistotne. Ważne, żeby wiedzieć, na co zwracać uwagę, czy jego zaciąganiu. Jak dla mnie - książka spełnia swoje zadanie w tym zakresie.

• Literatura faktu

Paweł Reszka Chciwość. Jak nas oszukują wielkie firmy Zobacz więcej