Kimkolwiek jesteś

Okładka książki Kimkolwiek jesteś Jakub Szamałek
Okładka książki Kimkolwiek jesteś
Jakub Szamałek Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna, W.A.B. Cykl: Ukryta sieć (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Ukryta sieć (tom 2)
Biblioteka Akustyczna, W.A.B.
2019-10-16
2019-10-16
literatura polska
Inne

Szamałek w najlepszej formie. Wciąga od pierwszego zdania. Znakomity research, bohaterowie, którzy nas obchodzą, wartka akcja. Nie mogłam się oderwać.

Szybkie czytadło, akcja leci na łeb na szyję. W gatunku całkiem nieźle, jest sporo o nie niebezpieczeństwach w sieci, ale postaci bardzo powierzchowne. Na totalnie relaksujące czytanie Ok. 6.5

Świetna druga część, powiedziałabym jeszcze bardziej trzymająca w napięciu. Znów spora dawka wiedzy o świecie w sieci. Warto się zapoznać, żeby mieć choć wyobrażenie o tym jak bardzo jesteśmy manipulowani. Czyta się bardzo sprawnie i lekko, bardzo przyjemna lektura i intryga.

Cały cykl wciągnęłam na raz, świetnie się czytało.

Cały cykl wciągnęłam na raz, świetnie się czytało.

Drugi tom niestety gorszy od pierwszego: bardziej nudzi. Za dużo politykowania. Główna bohaterka też teraz bardziej denerwuje.

Świetna! Prawie tak dobra jak pierwsza część:) Czuję całą sobą jak zmienia się moje podejście do własnych działań w internecie..... Książkę stanowczo polecam.

Na samym początku chcę powiedzieć, że chociaż nie jest to w żadnym stopniu horror to seria przeraża bardziej niż niejedna książka czy film właśnie z tego gatunku. A dlaczego? Bo wszystko przedsatwione w powieściach jest realne, rzeczywiste, na wyciągnięcie ręki oraz dzieje się tu i teraz. Fabuła wciąga, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Chce się więcej i więcej, ciężko oderwać się od śledztwa prowadzonego przez Julitę, od towarzyszenia jej w zmaganiach, niebezpieczeństwach i odkrywaniu coraz to bardziej szokujących i zawiłych prawd. Cała seria jest świetnie skonstruowana – każdy wątek się ze sobą łączy, jedno wynika z drugiego, napięcie budowane jest nieustannie. Początkowo świat wirtualny, dokładność z jaką jest przedstawiony, specyficzne nazewnictwo może to wszystko być niejasne, nieco męczące, może nawet nużące – jednakże im głębiej czytelnik zagłębi się w ten świat, z pozoru fikcyjny, a naprawdę bardzo realny, poczuje do tego pewną smykałkę, nić zrozumienia. Żeby nie było za kolorowo i w samych syperlatywach to powiem, że niektóre opisy są dla mnie za bardzo rozciągnięte – jednakże buduje to w pewien sposób charakterystykę pióra autora i wbrew wszystkiemu pozwala poznać dokładnie wszystkich bohaterów.

Niewymuszona kontynuacja serii Ukryta Sieć. Równie przerażająca jak i pouczająca. W seci normalni ludzie, czy nawet w miarę ogarnięci ludzie, się nie ukryją. Wszystko można znaleźć. I to nie jest sci-fi, to rzeczywistość. Julita podąża za tropem pozostawionym przez Emila. Zwłaszcza, jak się dowiedziała, że jej sukces niekonicznie był całkowicie jej zasługą. Nowy trop odkrywa kolejne sfery, w którym źli ludzie poszerzają swoją działalność bez jakiegokolwiek problemu. E-wybory, w jaki sposób pojawiające się treści manipulują nasze decyzje. Jestem niby tego świadoma, ale ile rzeczy zostało mi narzuconych nieświadomie? To jest przerażająca myśl. Niech ta książka będzie również naszą nauczką, budzikiem. Nie traktujmy tej książki jedynie jako dobry kryminał, rozrywkę.

Świetna. Przerażająca.
Jak żyć we współczesnym świecie kiedy każda aplikacja śledzi każdy nasz krok?
Nie uświadamiamy sobie na codzień jak technologia wplywa na nasze zycie. Jak bardzo jesteśmy inwigilowani przez cos co sami pobraliśmy na telefon a potem zaakceptowaliśmy wszystkie zgody.
Ta książka podobnie jak pierwsza część otwiera oczy. Uswiadamia również,ze warto chronić swoją prywatność.

mniej

Świetna. Przerażająca.
Jak żyć we współczesnym świecie kiedy każda aplikacja śledzi każdy nasz krok?

Jeśli „Cokolwiek wybierzesz” wyłącznie delikatnie intrygowało cybernetycznym światem, to „Kimkolwiek jesteś” wbijało w fotel. Druga część serii „Ukryta sieć” autorstwa Jakuba Szamałka w pełni rozwija potencjał hakerskich intryg i niebezpieczeństw doby Internetu. Wydana w 2019 roku powieść wciąga w fascynującą przygodę pełną niewiadomych.

Sprawa morderstwa Buczka została zakończona, a Julita zyskała dostęp do mnóstwa danych dotyczących użytkownika Xtraterrestria1, administratora darknetowego forum „Plac Zabaw”. Poszukiwania prowadzą donikąd, wpisy i zdjęcia nie zawierają żadnych informacji na temat tożsamości przestępcy. Pozostaje jednak pewien trop… zabójstwo jednej z camgirl, która najwyraźniej wiedziała za dużo i ktoś postanowił ją uciszyć. Poszukiwanie prawdy nie będzie należało ani do łatwych, ani bezpiecznych – jednak dziennikarski pazur Julity nie pozwoli jej porzucić sprawy nawet wtedy, gdy zacznie być naprawdę gorąco. Tymczasem zbliżają się wybory, a jedna z partii walczących o przekroczenie progu 5% sięga po wątpliwe etycznie metody promocji w sieci…

Historia porywa od pierwszych stron – najpierw morderstwo, potem intrygujące śledztwo, kampania wyborcza w tle. Gra o najwyższą stawkę, w której niepowstrzymane przestępstwo może zupełnie zmienić losy całego świata. Wątki poboczne ciekawią, poszczególne nowe postaci sprawnie przedstawiają warszawskie intrygi, a czytelnik może dokładnie przyjrzeć się ich pracy, wyzwaniom, jakie stawia przed nimi życie oraz wielkim rozczarowaniom, tak biznesowym, jak również osobistym. Fabuła jest tu równocześnie odrobinę mniej liniowa, historia rozwija się w kilku kierunkach, by ostatecznie połączyć się w główną oś, gdy wszystkie karty zostaną wyłożone na stół. Zakończenie satysfakcjonuje, a drobny cliffhanger zachęca do natychmiastowego sięgnięcia po kontynuację opowieści.

Stylistycznie poziom nie odbiega od pierwszej części. Jest jednak odrobinę więcej zapisów czatów, postów i wszelkich innych form internetowej działalności. Ułatwia to wczucie się nawet lepiej w cyfrowy świat pełen niebezpieczeństw. Udanie opisane są również nowinki technologiczne, taktyki dezinformacji w sieci, śledzenia poszczególnych użytkowników. Zdecydowanie ciekawiej wykreowana została tu również postać Julity, która już nie jest kompletnym naiwniakiem, dzięki czemu zdecydowanie skuteczniej potrafi się zabezpieczać, a jej poczynania są bardziej przemyślane. Dialogi czyta się dobrze, opisy nie męczą. Pomimo poważnej tematyki jest to naprawdę przyjemna lektura.

„Kimkolwiek jesteś” przypadło mi do gustu nawet bardziej niż pierwsza część serii i wręcz nie mogę się doczekać, aż sięgnę po ostatni tom trylogii. Uważam, że w dobie Internetu jest to książka, którą po prostu trzeba przeczytać. Pomiędzy kolejnymi zwrotami akcji rozciągnięta jest dość wartościowa lekcja na temat tego, że w sieci nic nie jest tym, na co wygląda – należy zawsze być czujnym, weryfikować, sprawdzać. W końcu nikt nie chce, by o jego poglądach decydował ktoś inny. Thriller ten zyskuje ode mnie ocenę 8/10 i polecam go wszystkim bez wyjątku.

Sprawa morderstwa Buczka została...