Fabryka Mistrzów. Mentalne i motoryczne przygotowanie sportowców

Okładka książki Fabryka Mistrzów. Mentalne i motoryczne przygotowanie sportowców Szymon Kurowski
Okładka książki Fabryka Mistrzów. Mentalne i motoryczne przygotowanie sportowców
Szymon Kurowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Poligraf sport
190 str. 3 godz. 10 min.
Kategoria:
sport
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poligraf
Data wydania:
2020-04-22
Data 1. wyd. pol.:
2020-04-22
Liczba stron:
190
Czas czytania
3 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381592765
Tagi:
sport poradniki psychologia rozwój osobisty trening hobby samodoskonalenie dla dzieci
Średnia ocen

5,8 5,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,8 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1
1

Na półkach:

Obowiązkowa pozycja zarówno dla przyszłych mistrzów jak i ich rodziców - tlumaczaja codzienosc sportowca

Obowiązkowa pozycja zarówno dla przyszłych mistrzów jak i ich rodziców - tlumaczaja codzienosc sportowca

Pokaż mimo to

avatar
196
140

Na półkach:

Krótko o tym, co zrobić by zostać mistrzem w danej dyscyplinie sportu. Nie ma tu jednak gotowych recept, a raczej wskazówki.
Książka dla każdego, jednak najbardziej skierowana dla młodych osób, nastolatków, którzy są na drodze wyboru czy "idą" w sport czy nie. Mam jednak wrażenie, że młody sportowiec, który waha się, po przeczytaniu tej książki, zrezygnuje ze sportu. Nie znaczy to, że książka jest zła. Jest w niej prawda. Co, ile trzeba poświęcić aby zostać Mistrzem.

Krótko o tym, co zrobić by zostać mistrzem w danej dyscyplinie sportu. Nie ma tu jednak gotowych recept, a raczej wskazówki.
Książka dla każdego, jednak najbardziej skierowana dla młodych osób, nastolatków, którzy są na drodze wyboru czy "idą" w sport czy nie. Mam jednak wrażenie, że młody sportowiec, który waha się, po przeczytaniu tej książki, zrezygnuje ze sportu. Nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
207
161

Na półkach: ,

„Fabryka mistrzów – mentalne i motoryczne przygotowanie sportowców” autorstwa Szymona Kurowskiego to przede wszystkim dobrze opracowany poradnik przeznaczony dla młodych sportowców. To książka dla tych, którzy szukają właściwej drogi do mistrzostwa w trenowanej przez siebie dyscyplinie. Znajdziemy tu wiele wartościowych wskazówek, zarówno dla zupełnie początkujących, jaki i już nieco zaawansowanych zawodników. Dzięki nim mamy szansę na sięgnięcie po niedostępny wcześniej poziom. Po lekturze zaciekawiło mnie jeszcze, na ile sport powinien stawać się swoistą „fabryką” nowych mistrzów. Kolejne pytanie, które nasunęło mi się po tej lekturze brzmi: kiedy sport przestaje być pasją, a zaczyna się jedynym celem życia?

„Fabryka mistrzów” jest podzielona na dwie części. W pierwszej (zatytułowanej „Mentalność sportowca”) poznajemy rozebrane na czynniki pierwsze elementy psychologiczne, które mają wpływ na trening i udział w zawodach młodego zawodnika. W części drugiej („Motoryka sportowca”) autor skupia się na treningu, omawiając właściwą rozgrzewkę, dietę, typy zawodników, strukturę przygotowań i wszelkie zależności, które pomogą młodemu adeptowi sportu stać się mistrzem. Mamy więc w dwudziestu niedługich rozdziałach omówione praktyczne wszystkie najważniejsze składowe wspierania się na sportowy szczyt.

Sama książka jest jednak dość oficjalna, choć nie jest pisana stylem naukowym. Brakuje mi w niej trochę więcej „luzu”. By zachęcić młodego człowieka do treningu dobrze jest pozwolić mu na odrobinę zabawy, dobrego humoru, które podnoszą pierwiastek społeczny treningu, szczególnie w tych pierwszych latach. Dobra grupa i trener na pewno zachęcają do przyjścia na kolejny trening i jest to ważny element sukcesu. W książce sport jawi się po części jako duże wyrzeczenia, reżim pracy, dyscyplina i niewiele przyjemności, chyba że satysfakcja z coraz lepszych osiągnięć. Dla sportowca, który za bardzo zapatrzony jest w osiąganie wyników to szybka droga do wypalenia, szczególnie psychicznego. Nadmierna presja dla nikogo nie jest dobra, a w „Fabryce mistrzów” zabrakło mi sposobów na poprawę humoru, rozluźnienie atmosfery i cieszenie się samym procesem treningu. Sama książka była by też dużo bardziej użyteczna, gdyby dorzucić do niej jeszcze więcej przykładów, realnych rozwiązań danych problemów (coś w stylu: „w sytuacji A zrobiłbym tak, bo moje doświadczenie nauczyło mnie, że to dobre rozwiązanie”). Znajdziemy kilka przykładów, ale chciałoby się ich dużo więcej, bo momentami porady brzmią zbyt ogólnie.

Książka nie jest zbyt obszerna, więc czyta się ją naprawdę szybko, a kilka kwestii można było nawet pominąć lub dopracować, bo np. przedstawienie schematu treningu sprintera i maratończyka jest bardzo dużym uogólnieniem. Niektóre porady, jak chociażby całkowite eliminowanie cukru i słodzików może i są warte rozważenia, ale mam wrażenie, że te składniki nie są aż tak szkodliwe, jak podaje autor.

Mam też mały problem z grupą docelową, do której skierowana jest „Fabryka”. Z jednej strony książka jest pisana poważnym, stonowanym językiem. Zawiera wiele cennych informacji, więc powinna trafiać głównie do młodych. Obawiam się jednak, że większość dzieciaków nie jest jeszcze na etapie całkowitego poświęcenia się sportowi i woli bawić się sportem, a wiele decyzji na temat treningu, odnowy czy rozwoju powierza swojemu trenerowi. Mało kto wyłamie się i „weźmie sprawy w swoje ręce”. Z kolei dla kogoś, kto siedzi już w sporcie jakiś czas, większość podanych tu informacji będzie już znana – z własnego doświadczenia. Polecałbym ją więc bardzo ambitnym, młodym zawodnikom albo ambitnym trenerom, którzy będą umieli doszukać się między wierszami kilku ciekawych spostrzeżeń, które wzbogacą ich warsztat.

„Fabryka mistrzów” to wartościowa książka, przekazująca sporą porcję wiedzy dla nastawionych na sukces sportowców (a może i ich trenerów czy rodziców). Na rynku pozycja ta z pewnością wyróżnia się pozytywnie na tle innych tego typu poradników. Na pewno warto po nią sięgnąć, jeśli lubicie się rozwijać w temacie treningu sportowego i doskonalenia warsztatu trenersko/zawodniczego.

„Fabryka mistrzów – mentalne i motoryczne przygotowanie sportowców” autorstwa Szymona Kurowskiego to przede wszystkim dobrze opracowany poradnik przeznaczony dla młodych sportowców. To książka dla tych, którzy szukają właściwej drogi do mistrzostwa w trenowanej przez siebie dyscyplinie. Znajdziemy tu wiele wartościowych wskazówek, zarówno dla zupełnie początkujących, jaki i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
818
146

Na półkach: ,

Wstęp
Poradnik „Fabryka mistrzów. Mentalne i motoryczne przygotowanie sportowców” autorstwa Szymona Kurowskiego to doskonała lektura dla wszystkich, którzy interesują się sportem. Zarówno dla młodszych czytelników, którzy dopiero marzą o odnoszeniu sukcesów w danej dziedzinie, dla tych, którzy mają w planie podjęcie treningów, ale także dla rodziców przyszłych mistrzów. Książka podzielona jest na dwie części. Znajdziemy tutaj cenne wskazówki na temat pewnych uwarunkowań genetycznych, predyspozycji oraz cech charakteru, które mają wpływ na to, jakimi zawodnikami będziemy i jak będzie przebiegała nasza kariera sportowa. W drugiej części Autor przedstawia, jak trenować, by osiągać postawione cele i podnosić swoje umiejętności, które w przyszłości przełożą się na sukcesy.

Szymon Kurowski napisał książkę, której celem jest pokazanie czytelnikowi jak kształtować siebie i wpływać na rozwój własnej kariery sportowej. To doskonały poradnik napisany przystępnym i zrozumiałym językiem. Autor połączył tutaj wiedzę teoretyczną z własnym doświadczeniem. To wielokrotny mistrz i medalista Mistrzostw Śląska w pływaniu oraz Mistrz Polski i Śląska w ratownictwie wodnym, który dzieli się własnym doświadczeniem, by pomóc sportowcom osiągać wymarzone sukcesy.

Mentalność mistrza
Ta część zawiera dużo informacji z zakresu psychologii i uwarunkowań genetycznych. Na początek należy poznać siebie i swoje predyspozycje. Czytelnik znajdzie tutaj rodzaje temperamentów i cechy charakteru, które można kształtować poprzez własne działania, ale także dzięki środowisku, w którym się wychowujemy. Nie tylko nasze walory fizyczne i determinacja mają wpływ na to, jakim rodzajem sportowca się staniemy. Bardzo ważna jest także nasza mentalność:

„Chcę pokazać, że mentalność sportowca powinna być brana pod uwagę na równi z jego uwarunkowaniami fizycznymi i umiejętnościami” .

Czym więc jest mentalność sportowca i jak ją w sobie rozwinąć? Psychika jest w życiu każdego z nas bardzo ważna. Sportowcy często odczuwają dużą presję, wiedzą, że niektórzy wiążą z nimi pewne oczekiwania. Autor wskazuje, jak radzić sobie ze stresem. Każdy z nas ma inne sposoby na walkę z nim. Jednych stres paraliżuje, inni dzięki niemu potrafią jeszcze skuteczniej działać. Szymon Kurowski doskonale przedstawił również to, by nie bać się porażki i nigdy nie poddawać. Jeśli podejdziemy do sportu z założeniem, że musimy być najlepsi, możemy szybko się wypalić. Nawet zawodowcy doświadczają porażek. Należy znaleźć przyczynę każdego niepowodzenia, nie obwiniać o porażkę innych i dzięki zaangażowaniu i intensywnej pracy poprawić swoje wyniki na następnych zawodach. Porażka jest i będzie obecna w życiu każdego sportowca. Należy się na nią psychicznie przygotować. Każdy, kto trenuje musi sobie uświadomić, że nie wystarczy przyjść na trening. Należy być systematycznym, wykonywać sumiennie wszystkie polecenia trenera, a nawet robić nieco więcej. Tylko to sprawi, że będziemy rozwijać nasze umiejętności i łatwiej osiągniemy wymarzony cel.

„Właśnie na tym polega sport, by być systematycznym i nauczyć się znosić psychicznie duże obciążenia, z którymi spotyka się każdy zawodowiec”.

Autor ukazuje czytelnikowi, że bycie mistrzem, to nie tylko puchary, medale i stanie na podium. Mentalność mistrza to pewien stan umysłu, który dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy będzie można w sobie wyrobić:

„Bycie mistrzem to przede wszystkim dawanie przykładu innym zawodnikom, bycie autorytetem dla kogoś i reprezentowanie swoją postawą ideału sportowca”.

Czytając tę książkę poznacie cechy mistrza oraz zyskacie cenne wskazówki, jak dążyć do ich odkrycia w sobie. Pamiętać należy, że osiągnięcie sukcesu w dużej mierze zależy od nas samych. Dzięki systematyczności, wytrwałości i własnej motywacji jesteśmy w stanie pokonać stres, nauczyć się znosić porażki i poprawiać własne umiejętności. Szymon Kurowski doskonale ukazał, jak dążyć to tego, by stać się spełnionym sportowcem oraz wzorem dla innych.

Motoryka
W tej części Szymon Kurowski opisuje, jak przygotowywać się do treningów i poprawiać swoje umiejętności, by osiągać wyznaczone cele. Co robić, by uniknąć kontuzji? Jaka jest różnica między przetrenowaniem a przeforsowaniem? Bardzo ważne jest wybranie dobrego klubu oraz dobrego trenera. By trening przynosił oczekiwane rezultaty należy go sumiennie wykonywać. Najważniejsza jest systematyczność – nie można chodzić na treningi „w kratkę”, gdyż wtedy nie przyniesie to pożądanego efektu. Jeśli decydujemy się na trenowanie jakiejkolwiek dyscypliny sportowej powinniśmy być przygotowani na wiele wyrzeczeń i ogrom pracy. Każdy sportowiec po forsownym treningu powinien zadbać o swój organizm. Odpowiednia dieta i dostateczna ilość snu zregenerują ciało i przygotują je na kolejne wyzwania i wysiłek fizyczny.

Autor na koniec zwraca się również do rodziców. Często jest tak, że dziecko chodzi na trening i ćwiczy coś, co wcale nie sprawia mu przyjemności, a wyboru dokonali rodzice. Nie jest to dobre rozwiązanie:

„Pozwólmy mu decydować, pokazujmy różne ścieżki rozwoju, nakierowujmy, ale dając wybór, tak by dziecko było szczęśliwe i w przyszłości nie narzekało, że zostało zmuszone do trenowania i z tego powodu nie rozwinęło swoich prawdziwych pasji”.

Autor słusznie zaznacza, że to dziecko ma być przyszłym sportowcem i to ono powinno wybrać to, co je naprawdę interesuje. Zamiast narzucać trenowanie danej dyscypliny sportowej, świadomy rodzic powinien liczyć się z potrzebami swojego dziecka. Rozbudzić w nim pasję do danej czynności. Gdy robimy coś, co lubimy, staje się to naszą pasją, stanowi wyzwanie, i pomimo przeciwności, daje przyjemność. Jeśli jednak robimy coś na siłę, nie „czujemy” tego, to chyba nigdy nie osiągniemy sukcesu. Tylko pasja, zaangażowanie i intensywna praca nad sobą mogą sprawić, że odniesiemy sukces. Jeśli coś trenujecie, macie wrażenie, że Wam nie idzie, nie osiągacie dobrych wyników, jesteście sfrustrowani porażkami, to koniecznie sięgnijcie po „Fabrykę mistrzów” Szymona Kurowskiego. Znajdziecie tutaj bardzo dużo cennych informacji i wskazówek, jak radzić sobie z przeciwnościami i na co szczególnie zwracać uwagę, trenując.

Podsumowanie
„Fabryka mistrzów” Szymona Kurowskiego to doskonały poradnik dla wszystkich, którzy interesują się sportem. Sam Autor jest sportowcem i połączył w swojej książce teorię z wieloletnim doświadczeniem. Czytelnik znajdzie dużo informacji z zakresu psychologii, będzie mógł odkryć własne predyspozycje. Pozna cechy, które powinien wyrobić w sobie sportowiec. Trenowanie jakiejkolwiek dziedziny sportu to bardzo ciężka praca. Wymaga poświęcenia i zaangażowania. Autor daje czytelnikowi cenne wskazówki. Jak walczyć ze stresem, w jaki sposób godzić się z porażkami, które pojawiają się na drodze każdego sportowca? Zawarte jest tutaj przesłanie dla rodziców, którzy marzą, by ich dziecko stało się uznanym sportowcem. Książka jest napisana przystępnym językiem i przyjemnie się ją czyta. Każdy, kto trenuje i napotyka na swojej drodze problemy, nie umie sobie radzić ze stresem, i już niejednokrotnie myślał, żeby porzucić treningi, powinien sięgnąć po tę książkę. To doskonała lektura, która pomoże każdemu zawodnikowi wyrobić w sobie pewne cechy, które pomogą osiągnąć wyznaczone cele.

Ja sama ze sportem jestem na bakier. Dawno temu trenowałam gimnastykę, ale nie wyrobiłam w sobie pasji do tej dziedziny sportu. Owszem lubiłam chodzić na treningi, dawały mi one przyjemność. Jednak jako małe dziecko robiłam to raczej dlatego, że lubiłam trenera. Każdy z nas ma w pewnym wieku jakieś autorytety. Niestety nasz trener odszedł z klubu, a nowa trenerka była Rosjanką. Nie rozumieliśmy jej poleceń i nie mogliśmy ich wykonywać. Na zajęciach wychowania fizycznego najlepiej mi wychodziło bieganie na dłuższy dystans, skoki przez skrzynię oraz ćwiczenia gimnastyczne. Za to rzut piłką lekarską był koszmarem! Bo jak tutaj daleko rzucić piłką, którą z trudem podnosiłam? Dzięki książce Szymona Kurowskiego, dowiedziałam się, że pewne moje niepowodzenia nie wynikały z braku zaangażowania czy umiejętności. Polecam tę lekturę sportowcom. Również rodzice powinni po nią sięgnąć, by dowiedzieć się w jaki sposób ukierunkować swoje dziecko i co dla niego jest najlepsze.

Wstęp
Poradnik „Fabryka mistrzów. Mentalne i motoryczne przygotowanie sportowców” autorstwa Szymona Kurowskiego to doskonała lektura dla wszystkich, którzy interesują się sportem. Zarówno dla młodszych czytelników, którzy dopiero marzą o odnoszeniu sukcesów w danej dziedzinie, dla tych, którzy mają w planie podjęcie treningów, ale także dla rodziców przyszłych mistrzów....

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

avatar
1
1

Na półkach:

Uprawianie sportu staje się coraz bardziej modne. I bardzo dobrze. W końcu ruch to najlepsze lekarstwo na świecie, bo lepiej zapobiegać niż leczyć. Z drugie strony w zdrowym ciele zdrowy duch. Z uprawiania sportu wynikają same plusy. Dlatego warto podejść do naszej sportowej pasji w sposób bardzo odpowiedzialny. Co to znaczy? Zdobywać wiedzę, by nasz wysiłek na treningach przynosił jak najlepsze rezultaty. Gdy sam rozpoczynałem swoją przygodę ze sportem, szukałem książek z fachową wiedzą, by każda kropla potu wylana w czasie ćwiczeń przyniosła dobry efekt. Dzisiaj wszystkie potrzebne informacje zgromadził w swojej książce Szymon Kurowski. Jest to naprawdę dobry poradnik dala każdego, kto chce rozpocząć swoją sportową drogę, bo pomoże mu zrozumieć czym trenowanie jest i jak wiele czynników składa się na końcowy efekt. Jeśli ktoś już trenuje, książka ta pomoże mu usystematyzować swoją wiedzę. Szczerze polecam.

ks. Paweł Mchalewski

Uprawianie sportu staje się coraz bardziej modne. I bardzo dobrze. W końcu ruch to najlepsze lekarstwo na świecie, bo lepiej zapobiegać niż leczyć. Z drugie strony w zdrowym ciele zdrowy duch. Z uprawiania sportu wynikają same plusy. Dlatego warto podejść do naszej sportowej pasji w sposób bardzo odpowiedzialny. Co to znaczy? Zdobywać wiedzę, by nasz wysiłek na treningach...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    9
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    3
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Więcej
Szymon Kurowski Fabryka Mistrzów. Mentalne i motoryczne przygotowanie sportowców Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także