Adam, syn Oliwii

Adam, Olivia's Son
9788320543193
powieść historyczna, Anglia
jjon

Druga część, stanowiącą także odrębną całość, powieści "Oliwia i Filip" o losach rodziny ziemiańskiej. Ciekawa i wartka akcja ukazuje niezwykłe życie bohatera na tle dramatycznych wydarzeń politycznych dziewiętnastowiecznej Anglii.

allison | 2015-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Drugi tom trylogii Bidwella okazał się lepszy niż pierwszy - na pewno mniej przewidywalny, a przez to ciekawszy.
Tym razem, jak tytuł sugeruje, poznajemy przede wszystkim losy najstarszego dziecka Oliwii i Filipa. Adam okazuje się młodzieńcem zbuntowanym, niepokornym, ambitnym, w czym bardzo przypomina swego ojca z pierwszej części.

Losy Adama są burzliwe, zwłaszcza od momentu, gdy opuszcza on rodzinny dom. Od tej pory obserwujemy proces jego wewnętrznego dojrzewania, co jest - moim zdaniem - największym atutem powieści.
Ciekawe są również perypetie drugoplanowych postaci, rodzeństwa i rodziców Adama.

Podobnie jak w pierwszym tomie, Bidwell świetnie oddaje realia życia w dziewiętnastowiecznej Anglii, zwłaszcza stosunki społeczne i zmiany polityczne.

Wysłuchałam audiobooka z dużą przyjemnością i nabrałam apetytu na poznanie ostatniej części trylogii.

FannyBrawne | 2016-07-31
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Dalsze losy rodziny Hunterów. Oliwia i Filip są małżeństwem od siedemnastu lat. Nadal bardzo się kochają, ale ich związek zaczyna przechodzić kryzys, gdyż Filip zarzucił dawne ideały i dąży teraz do zdobycia pieniędzy i stosunków towarzyskich. Dodatkowo najstarszy syn pary - Adam, wdaje się w konflikt z ojcem i ucieka z domu, co stanie się początkiem nowej ery w życiu rodziny i nowej drogi Adama, który stanie się głosicielem ideałów, które porzucił Filip.

Druga część okazała się jeszcze lepsza od pierwszej. Jest bardziej dynamiczna, więcej się dzieje, a autor nie skupił się tylko na głównym bohaterze, ale też na reszcie rodziny - Oliwii i Filipie oraz ich młodszych dzieciach - próżnej Ewelinie i Alku, posiadającym umysł naukowca. Głównym wątkiem jest oczywiście budzenie się w Adamie świadomości społecznej i jego walka o prawa robotników, ale pojawia się też wątek miłosny oraz ważny motyw wartości rodziny i małżeństwa na podstawie losów Oliwii i Filipa.

Adam od początku wzbudził...

Jako kontynuacja części pierwszej książka wypada słabo.

Aleksandra | 2013-11-05

W porównaniu do pierwszego tomu ta część jest dosyć słaba i już nie trzyma tak w napięciu jak jej poprzedniczka.
A szkoda, bo możliwości miała...

Anulkaa | 2016-06-15

Pierwsza część zdecydowanie lepsza, ta wydaje się trochę "naciągana" i przez to długo zajmuje mi zebranie się do części trzeciej, ostatniej.

Piotr | 2010-10-18
Przeczytana: 17 października 2010