Aurora CV-01

Okładka książki Aurora CV-01 Ryk Brown
Okładka książki Aurora CV-01
Ryk Brown Wydawnictwo: Drageus Publishing House Cykl: The Frontiers Saga (tom 1) fantasy, science fiction
The Frontiers Saga (tom 1)
Aurora CV-01
Drageus Publishing House
2020-05-28
2020-05-28
Marcin Moń

szybka akcja, ciekawi bohaterowie, całkiem składna merytoryka. z pewną obawą sięgałem po pierwszy tom, a jestem mile zaskoczony. książkę się dosłownie połyka. zamawiam drugi tom.

Lubię ten gatunek. Czytałem lepsze książki z tego gatunki, czytałem gorsze. Czyta się fajnie, ale przeszkadza mi, kiedy prawa fizyki są ignorowane. I nie mówię tutaj o tej „czarodziejskiej” „teleportacji”ale o takich rzeczach jak zasada zachowania pędu czy skończona prędkość światła (ok, zgadzam się na „magię” podczas przemieszczania się za pomocą tego eksperymentalnego napędu - ale już w podróżowaniu w ramach układu powinno się to brać pod uwagę). Mimo wszystko pozostałe tomy mam zamiar przeczytać.

Szybko i sprawnie...książka leci jak papier toaletowy z rolki.

Akcja akcja i goni akcję... bardzo lekkie, ale urywa się jakby dopiero 1 rozdział się skończył

Szybko i sprawnie...książka leci jak papier toaletowy z rolki.

Absolutnie fajna pozycja, ale dla nastolatków. Niestety poziom naiwności fabuły jest za wysoki jak na moje możliwości. Następne tomy sobie odpuszczę.

Chociaż z pomysłami nie ma nic nowego dla podgatunku sf, otrzymałam wszystko to, co lubię. Czyli prosty język, mnóstwo dialogów, po 130 stronie wodospad akcyjny, dużo działań wojennych, trochę wynalazków, jak i żadnego filozofowania (jedynie krótkie przemyślenia sytuacyjne). Wszystkie postaci z załogi są sympatyczne, choć sztampowe. Dobra space opera połączona z powieścią militarną, ale można patrzeć na książkę jako na space fantasy, bo w kategorii hard sf wyszłoby sporo poważnych błędów, jak obecność kierunków w kosmosie, pole asteroid niczym w "Gwiezdnych wojnach", że jedna jest obok drugiej, czy że do holowania okrętu w kosmosie wymagana jest inna maszyna o podobnej masie. Chętnie sięgnę po kontynuację.

Znany schemat bijatyk kosmicznych. Ludzkość eksperymentuje, przypadek rzuca amerykańskiego bohatera z westernów gdzieś w kosmos, tam spotykają zarówno wrogów, jak i sojuszników i trwa naparzanka.
Zawsze najbardziej mnie ciekawi wymyślone uniwersum. Trzeba było jakoś wyjaśnić, skąd wszędzie w kosmosie tyle ludzi, do tego sprawnie napieprzających po angielsku (amerykańsku). No i autor wymyślił całą aferę z tym, że ludzkość była rozwinięta, potem coś spieprzyła, minęły lata, potem się odbudowała, znalazła swoją własną technologię i tak dalej i tak dalej.
Wszystko przewidywalne w tej książce aż do bólu, ale przyjemnie się czyta.

Nie wiemy kto jest kim, ogólny chaos.

Nie wiemy kto jest kim, ogólny chaos.

Książka bardzo lekka i przyjemna w odbiorze. Fabuła może nie zaskakująca czy nowatorska, ale bardzo dobrze poprowadzona. Jedynie sam napęd skokowy jakoś wydaje mi się o kilka poziomów za wysoko rozwinięty, jak na możliwości w tym uniwersum.

Lekka, fajna i przyjemna. Porządna space opera z delikatnie zakreślonym backstory, kliszami i choć jest bardzo łatwa w odbiorze i czyta się błyskawicznie, nie jest prymitywna. Raczej się zaprzyjaźnię z tą serią.

Powiem tak, trochę (czasem bardziej niż trochę;)) przewidywalna, fabułą zbliżona do innych książek o podobnej tematyce, ale ... da się czytać. Pewnie kupię drugi tom, żeby zobaczyć co dalej :)

• Science Fiction