Humoreski z teki Worszyłły

1953-01-01
nowele

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #1 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #2 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #3 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...

Dwie drogi całkiem całkiem. Nikt nie jest prorokiem... niekoniecznie.

Dwie drogi całkiem całkiem. Nikt nie jest prorokiem... niekoniecznie.

Zawsze bardzo podobały mi się książki wydawane przez Ossolineum (Zakład Narodowy imienia Ossolińskich) ze względu na dużą ilość przypisów oraz przeważnie obszerny wstęp pomagający lepiej zrozumieć treść, autora, genezę napisanego dzieła i inne elementy składowe utworu literackiego. Ciągle były to atuty tego wydawnictwa.

"Humoreski z teki Worszyłły" składały się z dwóch części – początkowo były to odrębne utwory, pierwszy "Nikt nie jest prorokiem między swymi" (przysłowie oparło się na fragmencie biblijnej Ewangelii według świętego Mateusza 13,57),a drugi "Dwie drogi". Te dziełka udały się Henrykowi Sienkiewiczowi bardzo dobrze (według mnie ukazał się jego talent),chociaż autor uważał je za kiepskie; spodobał mi się jego styl pisania, między innymi w sposób dowcipny pozostawiał czytelnikowi niektóre kwestie do domysłu. Narratorem był tytułowy Worszyłło – pisarz, początkujący literat. Sytuacje powodowały uśmiech na mojej twarzy. Ciekawie ujmował uczucia, przykładowo Lucy myślała "że Wilk jest pięknym mężczyzną, a czuła, że wzburzone nerwy dobrze koją się pocałunkami". Gra słów i barwne opisy wydarzeń stworzyły inteligentną kompozycję dającą powód do zastanowienia się nad nimi. Żartobliwy charakter treści podwyższał walor artystyczny "Humoresek z teki Worszyłły".

Bohater pierwszej humoreski pt. "Nikt nie jest prorokiem między swymi" Wilk Garbowiecki opuścił miasto, by zamieszkać na wsi. Tam uprawiał rolę, uczył chłopów głównie czytania i pisania. Taką nałożył sobie misję. Według opowiadania wieśniacy byli bardzo pobożni – to miało bardzo dobry wpływ na ich moralność. Henryk Sienkiewicz odzwierciedlił pozytywistyczne inicjatywy (poprzez zaznaczenie nierówności stanowych; skierowanie uwagi na lud, uważając że był bardziej cnotliwy niż szlachta; obnażenie przywar obyczajowych; w drugiej humoresce pt. "Dwie drogi" Jan Złotopolski chociaż biedny, ale szlachcic!).

Opowiadanie "Dwie drogi" za wcześnie się skończyło. Zapewne Henryk Sienkiewicz uznał, że najważniejsze sprawy zostały poruszone i może pozostawić czytelnika w zadumie.

"Humoreski z teki Worszyłły" składały się z dwóch...

Ach, ten Sienkiewicz, po raz kolejny zafundował mi emocjonalny rollercoaster do ostatniej strony. Oba opowiadania o stojących na przeciwnych biegunach zakończeniach są bezpośrednią krytyką stanu szlacheckiego, którą Sienkiewicz, najpewniej słusznie, musiał obwiniać o utratę niepodległości przez jego ukochaną ojczyznę.

Tentegesyjnie w cholerkę. Ale czytanie juweniliów ma w sobie perwersyjną przyjemność, gdy człowiek niebezpiecznie wchodzi w historię literatury i - nie wiem - wygląda na to, że skończy polonistykę. 26-letni Henryk nie przejawiał jeszcze żadnej iskry przyszłego "wieszcza". Intrygowała go nowa epoka, chciał razem z resztą Młodych ją delikatnie przesadzić na grunt ojczysty, a z realizmu oraz całej reszty XIX-wiecznych "izmów" pobrać wystarczająco, by ideologię organiczną szerzyć wśród swoich. Prawdą jest, że w dziełach tendencyjnych szło mu chyba najsłabiej. Faktem zaś - w mniej niż dekadę wyleci w kosmos godny Nobla. Ale jeśli taki kontekst kogoś nie kręci, "Humoreski" może bez mrugnięcia okiem ominąć.

Szczerze polecam też tekst Ronalda Laseckiego, który gdzieś w opiniach został zalinkowany, bo rozbija omawiany materiał na atomy. Lektura lepsza niż obie nowelki!

Na tomik składają się dwa opowiadania. Bohater pierwszego z nich próbuje szerzyć postęp na prowincji i w dziedzinie rolnictwa, bohater drugiego zaś – w dziedzinie przemysłu. Pomysł miał Sienkiewicz dobry, ale już z wykonaniem poszło mu gorzej. Zamiast bowiem zajmować się gospodarką i organizatorstwem, nasi bohaterowie dużą się w jakichś pustych jak dziupla uschniętego drzewa lalach, wikłają w rozmaite towarzyskie układy etc. Niby towarzyszy temu jakiś tam opis środowisk szlacheckich, ale prawem powieści tendencyjnej, rządzi się on zasadą przerysowania i czarno-białego kontrastu, więc nie można go traktować jako miarodajnego. Fabuła skonstruowana jest raczej nieudolnie, zwroty akcji są mało prawdopodobne, a przeobrażenia niektórych bohaterów zupełnie niewiarygodne. Na szczęście, Sienkiewicz unika skrajnego kontrastowania „dobra i zła”, ale w ostateczności niewiele obydwu powiastkom to pomaga. Generalnie, dziełko „do zakopania”. Jeśli ktoś chciałby zapoznać się z moimi bardziej rozbudowanymi przemyśleniami w związku z utworem, to zapraszam na bloga: https://www.salon24.pl/u/ronald-lasecki/875504,nieudany-manifest-mieszczanski-o-humoreskach-z-teki-worszylly-henryka-sienkiewicza

Wczesna twórczość Sienkiewicza charakteryzująca się młodzieńczą naiwnością i idealizmem. Jeszcze nie ma tu polotu, plastycznego operowania językiem. Występujące postacie naszkicowane szablonowo, a sytuacje w których zostały umieszczone - często wyłącznie w tonacjach czarno białych.
Niektóre rozwiązania fabularne są tak naiwne jak nierealne (w szczególności finał drugiej noweli - "Dwie drogi")
Obydwie nowele są oskarżeniem wymierzonym w stan szlachecki i arystokrację.
Sienkiewicz zarzuca im kołtuństwo i obskurantyzm, przywiązanie do form i konwenansów a przy tym brak spojrzenia pro-społecznego.
Ot - dwie błahostki na rozruch.

Uwielbiam Sienkiewicza, ale nie wiem co jest takiego w tych Humoreskach, że nie przypadły mi do gustu. Może ja opacznie rozumiem termin Humoreski.

Daleko jeszcze do pełnego rozkwitu talentu Sienkiewicza. Humoreski są bardzo tendencyjne i nie mają za wiele wspólnego z wielkimi powieściami tego twórcy. Wielbiciele srogo się zawiodą.
Jest to jednak cenne świadectwo powszechnego pisarstwa tendencyjnego tamtej epoki i jako takie właśnie należy je czytać.

Sienkiewicz miał chyba słaby dzień jak pisał te opowiadania. Osobiście uważam, że jest to jedna z jego najsłabszych książek.

Chyba nieco źle zrozumiałem znaczenie terminu "humoreska" zawartego w tytule. Pierwsza z nowelek moim zdaniem daleko odbiega od zwyczajowego rozumienia tegoż terminu.

• Pozytywizm
  • Lektury