Humoreski z teki Worszyłły

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Nasza Biblioteka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
humoreski, nowele
klasyka
Nifelinord

To zbiór nowel Henryka Sienkiewicza, składający się z dwóch utworów zatytułowanych "Nikt nie jest prorokiem między swymi" oraz "Dwie drogi". Humoreski... ukazały się po raz pierwszy w 1872. Uchodzą za klasyczny przykład piśmiennictwa tendencyjnego. Sam autor wstydził się później tego dzieła i nie chciał nawet go włączyć do zbiorowej edycji swoich Pism. Wznowienie tej noweli ukazało się w 1901.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: http://bialykruk.pl/

melech | 2015-01-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 13 stycznia 2015

Wczesna twórczość Sienkiewicza charakteryzująca się młodzieńczą naiwnością i idealizmem. Jeszcze nie ma tu polotu, plastycznego operowania językiem. Występujące postacie naszkicowane szablonowo, a sytuacje w których zostały umieszczone - często wyłącznie w tonacjach czarno białych.
Niektóre rozwiązania fabularne są tak naiwne jak nierealne (w szczególności finał drugiej noweli - "Dwie drogi")
Obydwie nowele są oskarżeniem wymierzonym w stan szlachecki i arystokrację.
Sienkiewicz zarzuca im kołtuństwo i obskurantyzm, przywiązanie do form i konwenansów a przy tym brak spojrzenia pro-społecznego.
Ot - dwie błahostki na rozruch.

Kacorek89 | 2014-01-14

Uwielbiam Sienkiewicza, ale nie wiem co jest takiego w tych Humoreskach, że nie przypadły mi do gustu. Może ja opacznie rozumiem termin Humoreski.

Łukasz Jarmołowicz | 2013-08-22

Sienkiewicz miał chyba słaby dzień jak pisał te opowiadania. Osobiście uważam, że jest to jedna z jego najsłabszych książek.

Pomanita | 2013-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2013

Daleko jeszcze do pełnego rozkwitu talentu Sienkiewicza. Humoreski są bardzo tendencyjne i nie mają za wiele wspólnego z wielkimi powieściami tego twórcy. Wielbiciele srogo się zawiodą.
Jest to jednak cenne świadectwo powszechnego pisarstwa tendencyjnego tamtej epoki i jako takie właśnie należy je czytać.

Serge | 2012-10-23

Chyba nieco źle zrozumiałem znaczenie terminu "humoreska" zawartego w tytule. Pierwsza z nowelek moim zdaniem daleko odbiega od zwyczajowego rozumienia tegoż terminu.

Nifelinord | 2010-12-09
Na półkach: Przeczytane, Na składzie
Przeczytana: 2009 rok

Nie przepadam za Sienkiewiczem, ale trzeba przyznać, że jego debiuty literackie są o niebo lepsze od sławionych pod niebiosa, epickich powieści.

| 2015-06-15

dość ciekawe, jednak nie da się tego porównywać do innych dzieł tego autora

Kasia | 2016-12-01
Agatasha | 2016-11-09