Sztuka samodzielnej nauki

Okładka książki Sztuka samodzielnej nauki Peter Hollins
Okładka książki Sztuka samodzielnej nauki
Peter Hollins Wydawnictwo: Onepress poradniki
poradniki
The Science of Self-Learning: How to Teach Yourself Anything, Learn More in Less Time, and Direct Your Own Education
Onepress
2020-03-24
2020-03-24
Joanna Sugiero
Nauka Poradnik Rozwój Osobisty

Wiele podstawowych informacji na temat nauki, plus o motywacji 3.0, piramidzie nauki. Najciekawsze są dla mnie wspomniane na końcu różne efekty psychologiczne jak np niecheć do straty czy iluzja grupowania.

Króciutka - szybko się czyta, całkiem przydatne techniki, warto się ich nauczyć, były też rzeczy dla mnie nowe, warto się zapoznać. Dobrze, że są odwołania do prac naukowych.

Interesująca pozycja o metodach i dobrych praktykach związanych z samodzielną nauką (autodydaktyzmem).

Część książki jest przegadana, opisuje oczywistości. Mam wrażenie też, że autor robi pewnego rodzaju przegląd przez publikacje i techniki opublikowane przez innych twórców, przez co brakowało mi chociażby opisania jego personalnych doświadczeń i obserwacji. Dowiedziałam się o kilku nowych metodach, których nie znałam wcześniej, np. o metodzie robienia notatek, którą na pewno zastosuję w praktyce.

Fajne, mądre i użyteczne wskazówki.
Trafne nauki szybkiego czytania - jestem po kursie.
Będę korzystać ze wskazówek, warto przeczytać

Fajne, mądre i użyteczne wskazówki.
Trafne nauki szybkiego czytania - jestem po kursie.
Będę korzystać ze wskazówek, warto przeczytać

Bardzo ciekawe metody i techniki poprawiające samodzielną naukę. Zwięźle i na temat. Bez nadmiernego lania wody.
Do mnie najbardziej trafiło atakowanie pytaniami uczonych się tematów.

Do mnie najbardziej trafiło atakowanie pytaniami uczonych się tematów.

Autor poprzez książkę chce wpoić nastawienie autodydakty (samouka),a to oznacza motywację i dyscyplinę, własne tempo, wybraną przez siebie wiedzę do zagłębiania. Ważna jest pewność siebie i zarządzanie sobą, uczenie się. Najpierw nowa informacja przechodzi przez centrum emocjonalne, później do kory przedczołowej, a jeśli jest zmęczona to informuje o wyczerpaniu ego. Motywacja zewnętrzna szkodzi wewnętrznej. W książce jest mowa o takich metodach jak SQ3R, notatki Cornella, technika Feynmana.

Pewna część książki jest poświęcona także o metodzie szybkiego czytania. Według autora przeciętny dorosły czyta około 300 słów na minutę, chociaż jest to raczej zawyżona wartość i normalnie źródła podają zakres 200-250. Dla studentów, magistrów czy profesorów wartość ta jest 2-3 razy większa. Jak zatem szybciej czytać? Przede wszystkim należy pozbyć się fonetyzacji, czyli powtarzania czytanych słów w myślach. Autor proponuje, aby wizualizować sobie dane słowa. Aby ułatwić pozbycie fonetyzacji, można żuć gumę w trakcie czytania. Kolejną rzeczą jest ćwiczenie oczu, tzw. ruchy sakadowe i fiksacja wzroku. Trzeba widzenie plamkowe rozszerzyć na peryferyjne, aby zakres tekstu obejmowanego wzrokiem był większy, dzięki czemu potrzebne będą mniejsze ruchy oczu do przeczytania tekstu. Na zaawansowanym poziomie dochodzi do strategicznego przebiegania wzrokiem po tekście i pomijania zbędnych słów. Ciekawą i ważną informacją jest to, aby czytać maksymalnie przez 50 minut i później zrobić sobie 10 minut przerwy, gdyż mózg ma ograniczoną zdolność skupienia przez ograniczony czas, później zaczyna się rozpraszać, natomiast u początkujących maksymalny czas skupienia może być jeszcze krótszy.

Ciekawe jest to, że autor w książce wymienił 13 cnót Benjamina Franklina (można brać z tego przykład):
1. Umiar – nie jedz do otępienia, nie pij do podniecenia.
2. Milczenie – mów tylko to, co może przynieść pożytek innym lub tobie; unikaj próżnej rozmowy.
3. Ład – niech wszystkie twoje rzeczy mają swoje miejsce; niech wszystkie twoje sprawy mają swój czas.
4. Postanowienie – postanów sobie czynić, co powinieneś; czyń bez zawodu to, coś postanowił sobie.
5. Oszczędność – nie czyń wydatków, chyba że dla dobra innych lub swego, to znaczy nic nie marnotraw.
6. Pracowitość – nie trać nigdy czasu, bądź zawsze zajęty czymś pożytecznym, unikaj wszelkich niepotrzebnych działań.
7. Szczerość – nie uciekaj się do krzywdzącego oszustwa; myśl niewinnie i sprawiedliwie, a kiedy mówisz, mów podobnie.
8. Sprawiedliwość – nie krzywdź nikogo, wyrządzając mu zło lub pozbawiając pożytków, jakie mu się od ciebie należą.
9. Powściągliwość – unikaj krańcowości, nie odczuwaj krzywd w takim stopniu, jak twoim zdaniem na to zasługują.
10. Czystość – nie pozwalaj na żadną nieczystość ciała, odzienia czy mieszkania.
11. Spokój – niech Ci nie zamącają umysłu drobnostki lub też zdarzenia pospolite i nieuchronne.
12. Surowość cielesna – rzadko używaj płci, tylko dla zdrowia albo potomstwa, nigdy do otępienia, osłabienia lub szkody w twoim czy cudzym spokoju i opinii.
13. Pokora – naśladuj Jezusa i Sokratesa.

Trzeba zaakceptować to, że czegoś się nie wie. Ważna jest pewność siebie, motywacja, nastawienie - można wyróżnić nastawienie na trwałość oraz nastawienie na rozwój, tylko to drugie jest właściwe. Bonusowo na koniec pokrótce jest wypisane 7 efektów psychologicznych.
Ogółem książka nie jest zła, lecz jeśli ktoś liczyłby na jakieś niesamowite techniki nauki, to niestety nie znajdzie w niej niczego takiego. Jeśli ktoś już czytał jakąś książkę o skutecznej nauce, to również nie polecam, no chyba że chce sobie przypomnieć niektóre informacje, ale warto też wspomnieć, że ta książka ma także nieco charakter motywacyjny.

Książka jakich wiele na rynku, ale jakoś mnie zaciekawił jej opis, gdy przeglądałem książki na półce w Empiku i uznałem, że trzeba się nad nią pochylić. Peter Hollins przytacza w niej kilka metod, sposobów na lepsze przyswajanie wiedzy i tłumaczy co trzeba zrobić, aby osiągnąć zamierzone cele. Sztuka samodzielnej nauki jest pozycją zaledwie 120 stronicową, ale warto się jej przyjrzeć chociażby po to, żeby spojrzeć na siebie trochę z boku, troche z innej perspektywy, ponieważ każdy z nas nie raz z pewnością próbował zgłębić jakąś tematyke i przegrywał juz na samym początku. Mozne znajdziecie tu sposoby na to, aby w przyszłości lepiej się do tego przygotować :)

Jest słabo... Lanie wody, brak źródeł, promowanie "szybkiego czytania", które ma wątpliwe uzasadnienie w pracach naukowych. Na plus - krótka.

Niezbyt długa, co uważam za zaletę, przekazująca meritum wiadomości powiązanych z samokształceniem książka, która podaje istotne porady, jak zostać skutecznym autodydaktą i czerpać radość z przyswajanej nauki. Uczymy się przez całe życie i właściwie to stan naszego umysłu wpływa na stan ciała, satysfakcję z codzienności i wiek- młodzi duchem starzeją się wolniej, gdyż stawiają sobie wyzwania, którym z iskrami entuzjazmu pragną sprostać. Nigdy nie jest za późno, by nauczyć się nowego języka, gry na perkusji, rozmieszczenia jezior i gór na mapie, nazw konstelacji gwiazd czy wzorów matematycznych.

• Audiobooki
  • Rozwój
  • 1. Książki

Dodaj cytat z książki Sztuka samodzielnej nauki