Emocje zadbane i masz wyje**ne. O trudnej sztuce radzenia sobie z emocjami

Okładka książki Emocje zadbane i masz wyje**ne. O trudnej sztuce radzenia sobie z emocjami Katarzyna Czyż
Katarzyna Czyż Wydawnictwo: Helion nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Helion
2022-01-26
2022-01-26

Parę lat temu usłyszałam takie powiedzonko "miej wyje**ne a będzie Ci dane". Za każdym razem gdy to słyszę ponownie to dostaję nowy impuls do zastanowienie się na sobą i nad tym jak sobie radzę z sytucjami. Myślę, że wybrałam tę książkę właśnie z powodu tego powiedzenia. Bo co znaczy mieć wyjebane i jak do tego dotrzeć?

Autorka w którymś rozdziale wyjaśnia, że musiała dodać to słowo "wyje**ne" aby przyciągnąć odbiorcę. Kurczę dałam się nabrać na sprzedażowy tytuł ;) ale mi to nie przeszkadza, gdyż książka dała mi dużo dobrego. W lekki sposób dotyka emocji ludzi, sposobu poznawania siebie i znajdywania rozwiązań przeżywania rzeczy w mniej szkodliwy sposób dla nas. Bo emocje to tylko pochodna naszego przeżywania sytuacji, ludzi i informacji, które odbieramy. Rzeczywiście ułożenie siebie emocjonalnie, pozwala nam na chłodno podchodzić do wielu tematów. Książka ta w delikatnie może każdego z nas dotknąć, przez co uważam że ta książka jest dla każdego, kto potrzebuję wsparcia w radzeniu sobie z własnymi emocjami.

Autorka w którymś rozdziale wyjaśnia, że musiała...

Lanie wody.

Lanie wody.

beznadziejna, szkoda czasu...

beznadziejna, szkoda czasu...

Lubię tę autorkę. Podaje mnóstwo z życia wziętych przykładów. W tej książce autorka często nawiązuje do wątków ze swojej pierwszej książki, właśnie dlatego polecam ją pierw przeczytać.

Nie wiem, co myśleć o tej pozycji. Na pewno są tu ciekawe rozdziały, kilka dobrych ćwiczeń, jednak.. No cóż… jak dla mnie sporo psuje osobisty styl autorki, jej dywagacje bywają denerwujące i to nie w motywujący sposób. Jakby jedyną przeciwwagą dla traum z dzieciństwa, chorobliwego perfekcjonizmu i braku pewności siebie (z których, jak sama opowiada, musiała się leczyć, by moc dobrze żyć),musiał być styl „mam na wszystko wy*bane” oraz „popatrz, taka jestem wyluzowana i młodzieżowa”. Być może ta książka to cześć jej procesu terapeutycznego? Nie wiem. Chyba nie jestem odbiorca docelowym tego typu poradników. Są lepsze.

Słuchałam audiobooka.

Dalsza część (i według zapowiedzi dr Kasi Czyż - nie ostatnia) przemyśleń i porad na temat wyluzowania, aby wznieść się na wyższy poziom szczęścia. Tym razem na tapecie są emocje, o które musimy zadbać, ale najpierw je poznać / nauczyć się je rozpoznawać, nazywać, a następnie z nimi pracować. Bardzo przydatne informacje / ćwiczenia / przemyślenia. Nic tylko zacząć to wszystko wcielać w życie...

Uważam ze to co warte przeczytania można by ująć w 50 stronach a reszta to lanie wody jak gdyby trzeba było wypełnić coś bo odgórnie jest wymagana taka i taka ilość stron czy słów tak jak to się robiło w szkole z wypracowaniami.:) Spodziewałam się czegoś innego z tej tematyki. Szukam dalej, książki nie polecę i nie kupiłabym jej drugi raz przez dziwny sposób pisania i brak dobrego usystematyzowania wiedzy. Sposób pisania jest bardzo nieskondensowany i ciężko się ja czyta przez mnóstwo różnych szybko zmieniających się tematów bez zamknięcia poprzednich
Pozdrawiam autorkę. Plus za próbę przemycenia dobrego humoru

Autorka w bardzo przejrzysty sposób:
• Definiuje każdą z emocji, pokazuje jakie potrzeby za nią idą i w jaki sposób możemy zadbać o siebie.
• Pokazuje, jak myśli wpływają na emocje i na zachowania, i w drugą stronę – jak emocje wpływają na myśli i zachowania.
• Opisuje, jak emocje wpływają na nasze ciało i jak ważne jest to, żeby ciała w pracy nad głową nie pomijać.

Ciekawa pozycja w edukacji emocjonalnej.

Autorka w bardzo przejrzysty sposób:

O trudnej sztuce radzenia sobie z uczuciami
"Emocje zadbane i masz wyje**ne" to nie jest zwykła książka. To mocno skondensowane materiały do pracy. Do ich przepracowania przygotuj ołówek i zadbaj o zaciszne miejsce.
Jak dogadać się ze sobą, a potem z innymi ludźmi - według dr Katarzyny Czyż
Te materiały trudno zrecenzować, ponieważ nie są kolejną książką, w której ktoś mądry snuje opowieści. Autorka tłumaczy schematy i zadaje czytelnikowi pytania, które skłaniają do refleksji.

Jeżeli czujesz, że nie radzisz sobie z emocjami, jeśli nie czujesz się szczęśliwy, a strach, złość i smutek rządzą Tobą, a nie Ty nimi... sięgnij po książkę dr Katarzyny Czyż.

O trudnej sztuce radzenia sobie z uczuciami
Jak dogadać się ze sobą, a potem z innymi ludźmi - według dr Katarzyny Czyż

O jeny ale szmira...
Największa strata czasu jaką miałam okazję czytać, a pod koniec autorka grozi jeszcze kilkoma innymi książkami z tej serii.

O jeny ale szmira...

• Przeczytane 2022
  • Storytel
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki Emocje zadbane i masz wyje**ne. O trudnej sztuce radzenia sobie z emocjami