Mindfulness w 10 minut. 71 prostych nawyków, które pomogą Ci żyć tu i teraz

Okładka książki Mindfulness w 10 minut. 71 prostych nawyków, które pomogą Ci żyć tu i teraz Davenport Barrie, S. J. Scott
Davenport BarrieS. J. Scott Wydawnictwo: Sensus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
10-Minute Mindfulness: 71 Habits for Living in the Present Moment
Sensus
2019-03-05
2019-03-05
Joanna Sugiero

"Po kilku krokach zatrzymaj się na chwilę i skup uwagę na otoczeniu. Spójrz na drzewa, trawę i niebo. Poczuj ciepłe albo chłodne powietrze na twarzy i na innych częściach ciała. Wsłuchaj się w dźwięki natury i sprawdź, czy jesteś w stanie wyczuć jakieś zapachy. Jeszcze raz skup uwagę na swoim ciele i na wszystkich jego odczuciach. Przez chwilę przenieś uwagę do swoich myśli i obserwuj, jak przepływają przez Twój umysł, nie oceniając ich ani nie przywiązując się do nich".

Czy podczas porannej rutyny wstawania i przygotowywania się do wyzwań kolejnego dnia zastanawiamy się nad tym co tak naprawdę robimy? Czy skupiamy się na myciu zębów, smaku i zapachu pasty, rytuale przyrządzania kawy lub czesaniu włosów? Zapewne działamy na autopilocie w trybie tzw. przetrwania. Musimy zdążyć do pracy, musimy wypełniać obowiązki, musimy osiągać cele, musimy, musimy, musimy....
Od samego tego słowa stres wypełnia nasze umysły podwyższonym kortyzolem i cały dzień szlag trafia. A szkoda przecież życia na rozmyślania w stylu kasandrycznym.

W jaki sposób temu zapobiec, jak korzystać ze wspaniałości dnia, doceniać to co mamy, zamiast cały czas biec za tym, co nie jest nam dane? Na te i inne pytania próbują odpowiedzieć nam autorzy niniejszego poradnika. Medytacja, afirmacje, pozytywne myślenie, skupianie się na docenianiu wydawałoby się błahych rzeczy stanowi tutaj punkt wyjścia do rozwoju osobistego i osiągnięcia równowagi.

Nasze życie jest często zdominowane przez różnego rodzaju wyzwania, czy są one pracą, czy też obowiązkami domowymi, nie ma to znaczenia. Kiedy odczuwamy potrzebę wewnętrznej przemiany, która ma na celu poprawę jakości naszego życiu, wówczas sądzę, że warto sięgnąć po technikę uważności. Nie musimy od razu radykalnie zmieniać wszystkiego, możemy zacząć od małych kroczków, stopniowo budując nowe nawyki, które poprawią nam dzień i oczyszczą umysł z negatywnych myśli i skojarzeń.

Poradnik jest moim zdaniem bardzo inspirującą pozycją do rozpoczęcia swojej przygody związanej z docenianiem chwili obecnej i zakotwiczenia swoich myśli tu I teraz. Książka została napisana prostym językiem, jest przystępna dla każdego, zawiera cenne podsumowania i opisy rozwiązań.
Może stanowić świetną inspirację do pracy nad sobą. Sądzę, że warto się z nią zapoznać, szczególnie na początku.

„Twoja uwaga jest tym, co pomaga tchnąć ducha w przedmioty — uwaga skupiona na posiłku, który gotujesz, i na ubraniach, które pierzesz. Uwaga jest miłością. A to sprzyja transformacji”.

Tylko kilka z 71 wymienionych nawyków do mnie przemówiło. Wiele praktyk znamy i stosujemy bez poradnika.. Na początku czytałam po kolei, później tylko wybrane nawyki i pobieżnie.

"Mindfulness w 10 minut. 71 prostych nawyków, które pomogą Ci żyć tu i teraz" to przystępnie napisany poradnik, który ma na celu pomóc osobom wydostać się z pułapki nieświadomego życia, czyli bezmyślnego reagowania, rozproszenia uwagi i narastającego stresu. Autorka w książce przedstawia, jak współczesne technologie, takie jak telefony komórkowe, laptopy i tablety, wpływają na naszą uwagę, prowadząc do natłoku informacji i uczuć lęku, wzburzenia i zmartwień.

Metoda Mindfulness, czyli uważności, opisana w książce ma za zadanie pomóc w osiągnięciu prawdziwego spokoju i szczęścia poprzez zmniejszenie poziomu stresu i ograniczenie negatywnego myślenia. Książka zawiera 71 prostych nawyków, które można wcielić w życie, aby praktykować uważność na co dzień. Metoda ta ma pozytywny wpływ na koncentrację, wydajność i poczucie szczęścia.

Nic odkrywczego, aczkolwiek można w treści odnaleźć coś dla siebie, np. przypomnienie o prostych regułach podnoszących radość codzienności. Nadmierne skupianie się na kwestiach przyziemnych nie pomoże wyjść poza stawiane przez umysł bariery blokujące drogę ku pragnieniom, marzeniom, wizji życia, jakie chciałoby się mieć.
Książka stanowi jednak dość pokaźny zbiór odsyłaczy do różnych źródeł wiedzy, dzięki którym można zgłębić tajniki mindfulness.

Książka stanowi jednak dość pokaźny zbiór odsyłaczy...

Dnf - banały, instrukcja jak ścielić łóżko sprzedana jako mindfulness

Dnf - banały, instrukcja jak ścielić łóżko sprzedana jako mindfulness

Płytka książka udająca coś wartościowego. Koszmarem jest, że na Goodreads są prawie same bardzo pozytywne recenzje. Z Amerykanami naprawdę jest coś nie tak, że piszą i czytają takie rzeczy.

"Mindfulness w 10 minut" to książka pożyteczna, ale przegadana; za długa dla ciekawskich, a za płytka dla "wtajemniczonych".
Na pewno znajdziemy w niej mnóstwo inspiracji do podjęcia kroków by stać się bardziej obecni tu i teraz (uważni).
Ale to typowa Amerykańska pozycja: masz tu przepis krok po kroku żeby stać się tym, kim myślisz, że chciałbyś się stać. Nawet przykłady podaje autor ze swojego życia, kalendarza, czy planera. Tylko... że tak szybko się nie stanie. Na pewno samo przeczytanie pozycji niewiele zmieni; ale! może zapoczątkować przemyślenia i pierwsze kroki.
Chociaż porządnie przetłumaczona, w odsyłaczach "dowiedz się więcej" podane są pozycje i linki angielskojęzyczne. Fajnie byłoby, gdyby wydawca/redakcja wysiliła się i sprawdziła, czy istnieją wersje polskie. Angielski dla mnie nie jest j. obcym, ale przecież nie każdy tak ma. Ostrzegam więc, że wiele materiałów ćwiczeniowych i polecanych w poradniku filmików jest po angielsku.

Praktyczne wskazówki (74 przykładowe nawyki) jak żyć aby doceniać to co mamy i brać życie garściami, czyli innymi słowy mindfullness.
To moja pierwsza styczność z tym zagadnieniem.

Zapisałam sobie dość sporo ciekawych nawyków, które zamierzam wprowadzać w życie - część z nich jak np. rytuały wspólnych, uważnych posiłków, szklankę wody czy rozmowę o wdzięczności przed snem już wprowadziłam i jestem bardzo zadowolona.

Polecam!

To moja pierwsza styczność z tym zagadnieniem.

Wstęp był nienajgorszy (a przynajmniej nie zniechęcał). Książkę (audiobook) jednak musiałem wyłączyć już na 1. omawianym nawyku. Powielanie stereotypów, zachęcenie do ograniczania ilości snu oraz instalowania (płatnych) aplikacji na telefonie (a miało być ograniczenie uzależnienia od technologii). Poległem, nie dobrnę dalej.

Myślę, że książka jako inspiracja dla dosłownie kilku przykładów może być wartościowa. Natomiast jeśli ktoś nie zna języka i nie skorzystałby z rozszerzonej wersji, dostępnych tekstów, czy nawet przygotowanej strony to nie wiem czy sama ilość przykładów, które można wyciągnąć dla siebie jest tego warta.

• Storytel
  • Audiobooki