Przemoc ulicy

Antoni Langer Wydawnictwo: Warbook kryminał, sensacja, thriller
Warbook
2020-03-11
2020-03-11

Szybka, wartka akcja. Ciężko się oderwać. Polecam.

Szybka, wartka akcja. Ciężko się oderwać. Polecam.

Ależ to było dobre. Jak dla mnie Langer jest niekwestionowanym nr 1 polskiej powieści sensacyjnej. Książka napakowana jest akcją, która ani na chwilę nie zwalnia i cały czas trzyma w napięciu. Mamy napady, pościgi, obławy, strzelaniny, do tego żmudne policyjne śledztwo, w którym nie brak zwrotów akcji. A wszystkie te poczynania śledzimy zarówno od strony przestępców, jak i ścigających ich policjantów. Do tego czuć, że autor ma pojęcie o procedurach i detalach prowadzenia śledztwa.
Ze swojej strony polecam każdą z powieści autora.

To moje pierwsze spotkanie z powieścią Antoniego Langera, który zbiera na LC dobre opinie, a “Przemoc ulicy” to jego najnowsza, choć w ogóle już bodaj czwarta książka.
Mam mieszane uczucia, a w każdym razie na pewno nie zostałem przekonany.
Zacznę od plusów, do których zaliczam ciekawy pomysł na fabułę, dynamiczną akcję i przede wszystkim duży realizm, zwłaszcza w odniesieniu do procedur i działań operacyjnych policji, służb specjalnych i żandarmerii wojskowej. Nie miałem nawet przez moment wątpliwości, że autor wie, o czym pisze. Również taka formuła powieści policyjnej jest bardzo rzadka na naszym rynku i dla wielu czytelników może być atrakcyjna.
Mogłoby się wydawać, że to w zupełności wystarczy na co najmniej dobrą powieść i pewnie tak by było, gdyby autorowi nie zabrakło warsztatu literackiego. Niestety, w tym zakresie wypada słabo. Langer posługuje się bardzo ciężkim, topornym, pozbawionym jakiegokolwiek klimatu stylem, co sprawia, że książkę, mimo skądinąd interesującej fabuły, czytało mi się nadspodziewanie ciężko. To aż niewiarygodne, że takie nagromadzenie akcji, brutalnych scen i dziesiątków trupów nie wzbudziło we mnie żadnych emocji.
Bez wątpienia jest to efekt tego, że autor koncentrując się na merytorycznej treści całkowicie odpuścił warstwę psychologiczną. Na kartach tej książki przewijają się tabuny papierowych postaci, pozbawionych osobistych cech i życia prywatnego, zachowujących się jak roboty i mechanicznie wykonujących swoja pracę.
O ile o kilku bandytach jeszcze cokolwiek można się dowiedzieć, to w przypadku ścigających ich policjantów mamy do czynienia tylko z nazwiskami. Strasznie to słabo wygląda w książce, która aspiruje do miana powieści, a w takiej formie jest znacznie bliższa reportażowi.
Nie polecam, bo nie bardzo wiem komu, ale też nie zniechęcam. Dla mnie jednak dużo poniżej oczekiwań.

Mam mieszane uczucia, a w każdym razie na pewno nie zostałem przekonany.

Kawał niezłej sensacji osadzonej w realiach Dolnego Śląska. Wracają starzy znajomi z poprzednich książek autora u rym razem będą walczyć ze zorganizowaną przestępczością i kibolami. Ale czy na pewno to właśnie oni stoją za napadami na konwoje i śmiercią policjanta i konwojenta.
Akcja jest wartka i wielotorowa ukazuje nam pracę nie tylko Policji ale także CBŚP, Żandarmerii a nawet kontrwywiadu .
Dobra i wciągająca lektura.

2025

Akcja książki przenosi czytelnika do roku 2019 na tereny Dolnego Śląska, gdzie dochodzi do napadu na furgonetkę z pieniędzmi. Brutalni przestępcy są bardzo zdecydowani w swoich działaniach, czego konsekwencją jest śmierć jednego z funkcjonariuszy policji, który próbował ich powstrzymać. Sprawa zostaje przydzielona nadkomisarzowi Łukaszowi Kreczmerowi, który wraz ze swoimi ludźmi stara się odkryć sprawców. Do śledztwa szybko zostaje włączone CBŚ, kiedy okazuje się, że bandyci mogli być powiązani z zorganizowanymi grupami przestępczymi pseudokibiców. Wszystko z pozoru układa się w zgrabną całość, a pojawiające się ślady pozwalają zatrzymać kolejnych przestępców i zamknąć kilka nielegalnie działających fabryk papierosów. Dowództwo szybko ogłasza wielki sukces, jednak niektórzy funkcjonariusze są pewni, że sprawia jest o wiele bardziej skomplikowana. Kolejne napady i kolejne strzelaniny, w których pojawiają się ofiary, powoli prowadzą do wielkiego i mocno zaskakującego finału.

Każdy, kto miał wcześniej do czynienia z książkami autora, doskonale wie o tym, że w kreowaniu dynamicznych wątków sensacyjnych jest on mistrzem. Nie inaczej jest i tutaj, gdzie na czytelnika czeka fascynujący obraz funkcjonowania rodzimych służb mundurowych (zarówno pod względem pracy operacyjnej, jak i żmudnej roboty śledczej),oraz rozbudowany i mocno realistyczny świat przestępczości zorganizowanej, w którą dość często zamieszani są pseudokibice piłkarscy. Słowo „akcja” można tutaj odmieniać przez wszystkie możliwe przypadki. Pościgi, strzelaniny, napady, morderstwa, korupcja, „niejasne” powiązania ze światem biznesu, działania jednostek antyterrorystycznych, wykorzystywanie w śledztwie dobrodziejstw techniki (często na granicy legalności),czyli dla każdego coś dobrego i zdecydowanie nikt nie powinien się tutaj nudzić.

Na wielkie słowa uznania zasługuje również autor za bardzo ciekawą koncepcję twórczą, która w bardzo naturalny sposób lawiruje pomiędzy przeróżnymi postaciami, jaki miejscami akcji, nie dając jednak czytelnikowi poczucia zagubienia. Raz fabuła pokazywana jest z perspektywy przestępców, aby po chwili ukazać poczynania policji, sprawia to, że historia nabiera należytej głębi, o spektakularności już nie wspominając. Pojawiające się tutaj różnorodne wątki, są ukazywane w sposób bardzo naturalny, a twórca serwuje je odbiorcy w sposób bardzo harmonijny, stopniowo prowadząc go do wielkiego i na swój sposób zaskakującego finału.

Cała recenzja na:

Mocna, inteligentna i niezwykle realistyczna powieść sensacji - tak oto jawi się najnowsze dzieło Antoniego Langera pt. "Przemoc ulicy", które ukazało się właśnie nakładem Wydawnictwa Warbook! To książka o współczesnej Polsce, trudnej pracy policji, jak i wreszcie dzisiejszym obliczu przestępczości zorganizowanej, które przybiera zupełnie inny obraz, aniżeli ten sprzed dziesięciu, czy też kilkunastu lat. A jakie emocje i wrażenia płyną z lektury tej pozycji...? O tym postaram się opowiedzieć więcej w poniższej recenzji.

Polska, rok 2019. Na terenie Dolnego Śląska dochodzi do serii rabunkowych napadów, w wyniku których ponosi śmierć funkcjonariusz policji. Sprawą tą zajmuje się nadkomisarz Łukasz Kreczmer, który wraz ze swoim zespołem stara się dopaść zabójców. Dochodzenie to łączy się ze śledztwem CBŚP w sprawi działalności zorganizowanej grupy przestępczej, któremu to przewodzi podinspektor Bogna Załęcka. Jak się szybko okaże, obie te grupy będą musiały ze sobą współpracować, gdy dojdzie do kolejnych napadów i zabójstw, a całość wydarzeń zacznie tworzyć spójny obraz walki o władzę, wpływy i wielkie pieniądze, jaka to rozpocznie się na przestępczej mapie Dolnego Śląska...

Antoni Langer oferuje nam tą książką pokaźną porcję dobrej, sensacyjnej literatury. To relacja o pracy policji - zarówno tej w jak najbardziej efektownej formie, z pościgami, obławami i wymianami ognia na czele oraz żmudnej śledczej robocie..., jak i też opowieść o funkcjonowaniu współczesnej przestępczości, która to sięga zarówno świata biznesu i korupcji, jak i też klasycznej 'bandyterki' z rozbojami, kradzieżami i zabójstwami, w pierwszym rzędzie. I to właśnie zderzenie tych dwóch planów - policyjnego i przestępczego, tworzy pasjonującą fabułę tej powieści, która z jednej strony objawia się iście filmową spektakularnością, zaś z drugiej wręcz reporterskim realizmem.

Wielowątkowa relacja, liczne zmiany lokacji i swobodne przeskoki pomiędzy wydarzeniami z udziałem głównych bohaterów - tak przedstawia się konstrukcja tej książki, która odsłania przed nam kolejne elementy policyjnego śledztwa, jak i też kolejne punkty realizacji skomplikowanego planu przestępców. I nie brak tutaj naprawdę efektywnej akcji, wielu dramatycznych chwil oraz gorzkiego spojrzenia na to, jak kruche, a i często nie wiele warte, może być ludzkie życie. Najważniejszym wydaje się to, że emocje, napięcie i ekscytacja tą lekturą, tylko i wyłącznie rosną, by znaleźć swoje ujście w mocnym, spektakularnym i zaskakującym finale.

Charakterna opowieść wymaga równie charakternych bohaterów..., i takich też tu poznajemy. Część z nich znany z poprzednich książek autora, część stanowi dla nas nowe znajomości, ale wszyscy bez wyjątku są niezwykle barwni, ciekawi i mający nam wiele do zaoferowania. Pierwsze skrzypce odgrywa tu oczywiście dwoje śledczych w osobach nadkomisarza Kreczmera i podinspektor Załęckiej. On jest twardym, doświadczonym, nie zawsze dobrze dogadującym się z przełożonym i oddanym (kosztem związku) w pełni swojej pracy policjantem. Ona jest równie doświadczoną, bezkompromisową i twardą policjantką, która zawsze stawia robotę na pierwszym miejscu, co wiąże się z jej wielką ambicją. Po drugiej stronie mamy zaś przestępców - m.in. na czele z "Jurasem", którzy są bezwzględnymi i pozbawionymi jakiekolwiek współczucia, mordercami. Oczywiście, na kartach powieści poznamy znacznie więcej ciekawych postaci.

Fascynująco przedstawia się także obraz rzeczywistości tej opowieści, który możemy podziwiać m.in. na polu działania policji, ale też i funkcjonowania przestępczego świata. Pierwszy z nich odkrywa przed nami konkretne metody pozyskiwania informacji (m.in. na polu nowoczesnych technologii),odsłania trudne warunki współpracy pomiędzy różnymi służbami, czy też wreszcie przedstawia sam przebieg policyjnych akcji, nie mówiąc już o takich szczegółach, jak opisy broni i innego sprzętu. Drugi plan rysuje przed naszymi oczyma obraz współczesnej przestępczości zorganizowanej, oparty m.in. na ciekawym wątku współpracy grup kiboli polskich drużyn sportowych, które parają się m.in. handlem narkotykami i wymuszeniami, tworząc w ten sposób hermetyczny świat żołnierzy mafii. I tu również relację tę cechuje realizm i autentyczność, co jest tyleż intrygujące, co i przerażające

"Przemoc ulicy", to kolejna efektowna, intrygująca i udana odsłona twórczości Antoniego Langera. To pełnokrwista powieść sensacji, której strony wypełnia akcja, emocje i niezbędna w tym przypadku, przemoc. Porywa nas ta lektura od pierwszych chwil, skłania do uwierzenia w scenariusz wydarzeń, jak i wreszcie przekonuje do tego, by zaangażować się w tę historię i losy jej bohaterów. Myślę, że można pokusić się tu o stwierdzenie, iż niniejszy tytuł stanowi jedną z najlepszych polskich opowieści sensacji pod względem realizmu i autentyczności fabuły. Dlatego też gorąco polecam i zachęcam was do sięgnięcia po tę książkę, która z pewnością usatysfakcjonuje sobą wszystkich miłośników dobrej, ambitnej i zarazem widowiskowej, literackiej sensacji..

• WarBook
  • KRYMINAŁ, THRILLER, SENSACJA
  • 03 2020
  • 000 Biblioteczka

Dodaj cytat z książki Przemoc ulicy