Psy 2.5. W imię miłości

Okładka książki Psy 2.5. W imię miłości Waldemar "Nowy" Morawiec
Okładka książki Psy 2.5. W imię miłości
Waldemar "Nowy" Morawiec Wydawnictwo: Świat Książki kryminał, sensacja, thriller
Świat Książki
2020-02-19
2020-02-19

Wpisuję tytuł innej książki i wyskakują mi cytaty z tego czegoś. Promujcie sobie to g... inaczej, może reklamą skierowaną bezpośrednio do fanów bajki o dobrym ubeku, czy coś...

Przyznam, że przeczytałem jakąś książkę o czymś. Oglądałem oczywiście wiele lat temu film Psy i Psy 2. Jednak obecnie praktycznie nic nie pamiętam z treści drugiej części. Czytałem też powieść napisaną jeszcze w latach 90-tych przez Adam Bora na podstawie scenariusza. Tym razem jednak brak jakiegokolwiek wstępu, czy wprowadzenia postaci. Bez dokładnej znajomości treści, szczególnie drugiej części nie ma szans na zrozumienie tej pozycji. Praktycznie cały czas musiałem zgadywać dlaczego Morawiec został porwany i czym podpadł Franz Rosjanom.

Dla miłośników "Psów" fajny dodatek, który uzupełnia filmy. Dużo nawiązań do dwóch pierwszych części i lekkie wprowadzenie do trzeciej.

Nie czytam tego typu sensacyjnej literatury i gdyby nie fakt, że stosunkowo niewiele lat temu nadrobiłem odświeżone wersje dwóch części "Psów" - a mam do obejrzenia trzecią - w ogóle bym sobie nie zawracał głowy książką/audiobookiem. Zachęciło mnie jednak do tego kilka rzeczy. Jedną z nich jest forma audiobooka czytanego przez Cezarego Pazurę oraz fakt, że czas trwania jest niedługi, a pomost między sequelem, a trzecią częścią mógł uprzyjemnić oglądanie tej ostatniej. W sklepowym koszyku znalazłem książkę w przecenie. Wręczyłem ją tacie, a samemu zabrałem się za audiobooka, bo choć nie przepadam za tą formą, w tym wypadku wydała mi się naturalnym, może najbardziej odpowiednim uzupełnieniem filmów.

Na początku opowieści wszystko mnie w niej irytowało. Nie pamiętałem nazwisk ani wydarzeń z filmów. Nie lubię tych wulgaryzmów, które powodują, że nie mam wrażenia obcowania z literaturą, ale jakąś sensacyjną pornografią rodem z pisma "Detektyw". Nic mnie nie interesowały wybujałe historie bohaterów - jakieś plaże, seks z kobietą, itd. Jednak motyw okrutnej zbrodni zrobił swoje. Zamordowanie niewinnej osoby w sposób bestialski zazwyczaj popycha do przodu fabuły filmów uważanych nawet za jedne z najlepszych w swoim gatunku. Dlaczego nie miałoby to zastosowania w "Psach"? Wciągnąłem się trochę i już oczami wyobraźni starałem się jakoś powiązać wydarzenia z książki z tym, co miałem później obejrzeć. Wszystko chyba na darmo, bo przeczytałem później, że to z tym "uzupełnieniem fabuły" było oszustwem.

Dobrze się słucha Cezarego Pazury, szczególnie, kiedy słysząc jego głos, widzimy graną przez niego postać w "Psach", a kiedy naśladuje on manierę głosu Bogusława Lindy, robi to niesamowicie dobrze, ułatwiając słuchaczowi załapanie klimatu filmów. Trudniej połapać się z linią czasową, ponieważ cała książka to zdarzenia rozrzucone w czasie i przestrzeni. Trudno było mi się zorientować - przynajmniej kiedy nie było to dokładnie powiedziane w narracji - że teraz akurat wracamy do czasów tuż po filmie, ale za chwilę do wspomnień, a zaraz potem do teraźniejszości. Mimo to, do pewnego momentu ta opowieść robiła na mnie dobre wrażenie i zastanawiałem się, skąd te niskie oceny czytelników. Powodów może być kilka. Najważniejszym jest chyba to oszustwo związane z rzekomym uzupełnieniem luki fabularnej pomiędzy drugą a trzecią częścią kinowej trylogii. Tego jeszcze nie oceniam, bo pisząc tekst, nie widziałem ostatniej odsłony. Zauważmy, że autor nie jest podpisany, a Waldemar "Nowy" Morawiec to postać fikcyjna, więc nie biorę tego na serio. Pod słabymi dziełami, autorzy często nie podpisują się własnym nazwiskiem. Nie potrafię porównać tego do innej pozycji z tego gatunku, ponieważ unikam takich książek. Wolę słaby film klasy B, niż stracone godziny czytania o niczym. Może po prostu "Psy 2.5. W imię miłości" nie sprawdza się jako książka sensacyjna. Na pewno jednak można jej zarzucić to samo, co zarzuca się dwóm kultowym już filmom, a mianowicie "ocieplanie wizerunku ubeka". Ja te zarzuty w sumie zignorowałem podczas oglądania, starałem się bawić oglądaniem, nie mącąc sobie głowy propagandową wartością obu części, dlatego odebrałem je przyjemnie. Książka jednak przekroczyła próg dobrego smaku. Nawet nie wiem, czy warto jest psuć sobie nerwy i nastawienie przed obejrzeniem długo już przeze mnie wyczekiwanego filmu. Jeśli jednak dobrze kojarzę fakty, w książce mowa m.in. o Oleksym i Komorowskim. Miałem wrażenie włażenia w dupę szczególnie temu drugiemu. Gdybym coś takiego zobaczył na ekranie kina, przy akompaniamencie poważnego, rozpoznawalnego głosu Lindy, to chyba bym zawył z zażenowania. Nie byłbym w stanie odeprzeć ataku środowisk zarzucających "Psom" ocieplanie wizerunku politycznych zer, a przede wszystkim osób niegodnych swoich stanowisk. Wolałbym już poczytać o Kaczyńskim, chcącym podbić świat, mając u swego boku wiernego kota, niczym Doktor Zło z "Austina Powersa".

Jeśli potwierdzi się zarzut odstawania fabuły książki od wydarzeń filmowych, albo gorzej - sprzeczności tychże, to podtrzymam swoją negatywną opinię o książkach sensacyjnych, a już na pewno o wszystkich, które pisane są na potrzeby marketingowe, jako "uzupełnienie" potencjalnych hitów kinowych. Lepiej zająć się klasyką.

Powieść o zemście.
Uzupełnienie historii bohaterów filmów Pasikowskiego "Psy" i "Psy 2". Czytać jedynie wtedy, gdy znamy fabułę filmów. Ta historia jest ich ścisłą kontynuacją i bez nich w zasadzie nie ma znaczenia.
Przeczytane uszami w doskonałej interpretacji Cezarego Pazury.

Powieść o zemście.
Przeczytane uszami w doskonałej interpretacji Cezarego Pazury.

Nie przekonała mnie ta książka. Wychowałem się na filmach "Psy" i "Psy 2". Sięgnąłem po tą pozycje z sentymentu do filmu i bardzo się rozczarowałem.
Widziałem te filmy po kilkadziesiąt razy i.....niestety, ale dialogi z książki, fabuła oraz przedstawienie postaci Maurera, Wolfa i po części Nowego ma się nijak do twórczości Pasikowskiego. Jest to bajka, która ma po części wyjaśnić, co widzimy w filmie "Psy 3. W imię zasad".

Skusiłem się na przeczytanie tej książki, która utwierdziła mnie w przekonaniu, że jest to "wytwór" marketingowy.

Dobrze, że ta króciutka książka się ukazała. Uzupełnia czarne dziury w historii Franza, Nowego oraz Wolfa.
Nie ma tutaj żadnego budowania postaci. Założenie twórcy jest takie, że bohaterów już dobrze znamy z filmów i chcemy jeszcze raz się z nimi spotkać. "Psy 2,5" dużo lepiej wykorzystują spuściznę dwóch pierwszych filmów niż trzecia kinowa odsłona. Są Stopczyk, Walenda, Sarzyński i jeszcze kilku innych bohaterów poznanych w latach dziewięćdziesiątych. Jest prosta historia, podobno o miłości, ale raczej o zemście. Jest też wątek szpiegowsko-polityczny, jednak wspomniana zemsta ma tutaj mocniejszy wydźwięk.
To nie jest dobra książka. Wcale nie istnieje bez znajomości drugiej części filmowej trylogii, a znajomość trzeciej też jest wskazana. Jednak jak ktoś lubi bohaterów wykreowanych przez Lindę, Pazurę i Żmijewskiego to podobnie jak ja pochwyci tą książeczkę "na raz" i będzie miał z tego mnóstwo satysfakcji.
Obiektywnie 4/10
Subiektywnie 7/10 - z dopiskiem "BARDZO ŻAŁUJĘ, ŻE PASIKOWSKI NIE NAKRĘCIŁ TEGO JAKO FILM".

Super w klimacie psów. Szkoda, że nie przeczytałem przed 3 częścią

Super w klimacie psów. Szkoda, że nie przeczytałem przed 3 częścią

Za krótkie !!!
Nowy i Franz to postacie kultowe, ich historia opowiadana, dopisywana i rozszerzana jest w stylu równym oryginałowi. W wersji audio głos Cezarego Pazury powoduje automatycznie projekcję każdej sceny z udziałem jego i Bogusława Lindy, jako Franza. Zresztą umiejętność naśladowania głosu tego drugiego nie jest bez znaczenia dla spójności i różnorodności.

Za krótkie !!!

Taki typowy średniaczek dla fanów filmu. Nic nadzwyczajnego. Trochę nazbyt filmowa, aczkolwiek przyjemna.

• Audiobooki