Okładka książki W świecie opowieści i snów. Wokół „Pamiętnika z Sarashiny” córki Sugawary Takasuego Adam Bednarczyk
Adam Bednarczyk Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika historia
historia
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
2019-01-01
2019-01-01
Japonia historia Japonii literatura japońska pamiętnik XI wiek

Nie mogłam uwierzyć, że naprawdę przegapiłam tę książkę - ukazała się ładne kilka lat temu i przy obecnym "cyklu życiowym" publikacji o mało co nie straciłam szansy, żeby w ogóle ją przeczytać.
Pamiętnik damy Sarashina czytałam w bodaj dwóch angielskich przekładach, więc z ciekawością zabrałam się też za polski - książka dostała więc na dzień dobry +10 do atrakcyjności, bo kto w Polsce tłumaczy literaturę Heian?

Zdumiewa mnie i fascynuje, jak w każdym przekładzie córka Sugawary Takasuego zmienia się w inną osobę: była już trzpiotką zakochaną w powieściach, takim średniowiecznym fangirlem, była wieczne marudną dewotką, a u Adama Bednaryczka jest trochę zgorzkniałą, trochę krytyczną wobec siebie zaangażowaną buddystką.

Żeby "poczuć" autorkę i jej świat trzeba trochę czytać między wierszami - omówienie w drugiej części publikacji ciut w tym pomaga, ale nie oszukujmy się, jeśli to tłumaczenie jest doktoratem lub habilitacją, wiadomo, że ciężar gatunkowy ma przekład, nie trivia, które go uzupełniają. W porównaniu do innych dzieł literackich z epoki Heian, jakie pojawiły się w Polsce, to jednak wciąż jedna z ładniej przetłumaczonych i staranniej opracowanych rzeczy.

Ja nadal się wzruszam, kiedy czytam, jak tysiąc lat temu młoda dziewczyna była tak spragniona opowieści, że gotowa była modlić się do Buddy o spełnienie swoich pragnień. Pomińcie cały dydaktyczny, religijny wydźwięk dalszych części, kiedy autorka dorasta, dojrzewa, traci nadzieję na romans z wcieleniem Księcia Promienistego, doświadcza rozczarowań i zaczyna twardo stąpać po ziemi. To jest pamiętnik dziewczyny, którą rozpozna w sobie każdy fangirl. I zupełnie przy okazji - jest ślicznie przetłumaczony.

• E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Literatura piękna
  • O różnych paniach i pannach
  • Japonia - literatura japońska
  • Literatura faktu