Idealna rodzina

Ilona Łepkowska Wydawnictwo: Muza literatura obyczajowa, romans
Muza
2020-02-26
2020-02-26

Jakiś czas temu wypożyczyłam z biblioteki, ale zrezygnowałam po kilku stronach. Sięgnęłam ponownie po obejrzeniu filmu i serialu "Zołza". Czyta się "widząc" bohaterów z filmu. Książka lekka i w sumie gdyby nie film, to nadal byłaby nie przeczytana. O literówce na początku można zapomnieć, ale całkowita zmiana imienia asystentki głównej bohaterki? Na 90 stronie asystentka Beata ma szukać wycieczki, a na 100 stronie jest to już Ewa...

Nie sięgnęłabym po tę książkę, ale dostałam ją w prezencie. Niestety koszmarna🤦‍♀️! Nazywanie ją metafizyczną i dowcipną, to jak błądzenie we mgle. Szkoda czasu, nie polecam.

Lekka, przyjemna książeczka. W sam raz na podróż pociągiem, urlop, wakacje czy leżakowanie w ogrodzie lub na balkonie.

Fabuła prosta i trochę naiwna. Główna bohaterka scenarzystka kultowych seriali (zupełnie jak autorka książki) jest kobietą sukcesu. Zarabia dużo, zdobywa nagrody. Niestety ma wredny charakter i zaniedbuje męża i dzieci.
Pewnego dnia odwiedzają ją postacie z serialu i mocno mieszają w jej życiu. Potem następuje przemiana bohaterki i happy end.

Polecam dla rozrywki.

Pewnego dnia odwiedzają ją...

Autorka jest scenarzystką wielu znanych i popularnych seriali i filmów. Tym razem napisała książkę, będącą słodko-gorzką trochę autobiograficzną opowieścią. Główną rolę w tej historii przydzielono Annie Sobańskiej - niezwykle utalentowanej scenarzystce i producentce seriali telewizyjnych, a zarazem wrednej, wyniosłej i wydawałoby się pozbawionej ludzkich odruchów kobiecie. Dla Anny liczy się tylko praca i osiąganie w jak najkrótszym czasie założonych celów. To dom rodzinny, zwłaszcza ojciec, miał istotny wpływ na to kim jest, na jej zachowanie, światopogląd i traktowanie innych. Z tym również przychodzi jej się zmierzyć i rozliczyć...
Zabawna, naszpikowana udanymi dialogami, ale również czasami refleksyjna i smutna historia, o tym co w życiu jest tak naprawdę ważne.

Ilona Lepkowska stworzyła postać koszmarnej scenarzystki, która za plecami nazywana jest współpracowników "pieprzony Szękspir". Nie dam głowy, że Anna Sobańska, bohaterka "Idealnej rodziny "jest podobna do autorki, ale to, ze obie sa scenarzystkami, królowymi polskich seriali nadaje ksiązce pikanterii. Anna Sobańska jest pracoholiczką, pedantką, producentką swoich seriali, bo tylko tak ma nad nimi pełną kontrolę, wymaga od współpracowników, żeby znali swoje kwestie na pamięć, a na planie byli trzeżwi i w dobrej formie oraz żeby swoje problemy zostawiali w domu. Ponadto zaniedbuje rodzinę - nie wie, w której klasie jest córka ,co lubi syn, a w czasie rzadkich wspólnych posiłków cały czas rozmawia przez telefon. Słowem - w opinii swoich wspólpracowników jest zimną suką i wyrodna matką. Dzieki interwencji postaci ze swojego serialu zmienia się radykalnie i wszystko kończy sie happy endem. Łepkowska pisze bardzo dobrze, umie konstruowac fabułę, jej język jest prawdziwy, żywy ma poczucie humoru. Ale mnie ta kśiązka napawa smutkiem -Anna Sobańska zachowuje sie tak , jak wielu szefów-mężczyzn i oni nie spotykaja się z aż takim potepieniem.

Według Wikipedii Ilona Łepkowska jest polską scenarzystką, producentką filmową i serialową oraz pisarką. Pisała scenariusze do najpopularniejszych polskich seriali takich, jak Klan, Na dobre i na złe, M jak miłość. Oczywiście to tylko te, które kojarzę, bo było ich więcej. Ale i książek na swoim koncie pięć ma. To moja pierwsza, bo w sumie jej sława bardziej mnie zniechęcała, niż zachęcała.

Jednak pierwsze wrażenie, to takie, że autorka umie pisać, niezwykle lekkie pióro ma, a Idealna rodzina wciąga. Strony same się przewracają. Do tego książka jest dobrze wydana, miękka, falująca. Gdybym miała czas pochłonęłabym ją na raz.

Intrygujące wprowadzenie, chłodny chów, retrospekcja, można by polubić główną bohaterkę. Aż tu robi się dziwnie i jeszcze dziwniej. Do czego to wszystko prowadzi. Już nie lubię Anny, nie lubię jej rodziny i całego otoczenia. Za długo trwa to szaleństwo. A tu jeszcze morderstwo. Kim oni są? Duchami, omamami, stają się cieleśni? Czy to komedia kryminalna z elementami fantastyki? Miała być zwykła powieść obyczajowa! No i okazuje się, że nią jest, tylko autorka prowadziła diametralną zmianę postrzegania świata przez główną bohaterkę. W zabawny i lekki sposób przedstawiając załamanie nerwowe, tudzież poważniejszą chorobę psychiczną, ale o tym już się nie dowiadujemy.

Za to idealne, szczęśliwe zakończenie dostajemy. Może nie jest to wybitna powieść, ale Pani Ilona potrafi utrzymać uwagę czytelnika i mimo, że książka mogłaby być o połowę krótsza. Nieźle się przy niej bawiłam. Była wystarczająco angażująca. Niewymagająca, więc nawet dłuższe przerwy, nie wymagały cofania się o kilka stron, żeby sobie coś przypomnieć. Przyjemne czytadło, które nie zmiecie zbytnimi emocjami. Gdy własne życie przytłacza, to niezła pozycja, żeby się oderwać. A może i wystarczająca, żeby coś we własnym życiu przemyśleć.

Gdyby to był serial, nie oglądałabym. Film mnie nie przyciąga, ale kto wie, czy nie skuszę się, żeby dać mu szansę, jak trafi na jakąś platformę. Bo książka kojarzyć będzie mi się dobrze, choć nie wiem, czy za jakiś czas będę o niej pamiętać. Wyjdzie w praniu.

„Pomyśleliśmy, że ktoś, kto pisze takie piękne, wzruszające sceny, nie może być z gruntu zły. I doszliśmy do wniosku, że pani się tylko... zagubiła, że trzeba pani pomóc wrócić na właściwą drogę.”

Idealna rodzina to historia stworzona przez Annę Sobańską a opisana przez przez naszą autorkę, która pokazuje życie w rodzinnym domu a później w dorosłym życiu, gdzie Anna nie mogla się odnaleźć.

Jest to wciągająca opowieść, ciągle z nowymi wątkami na planie serialu, jak i wśród pracowników i dziennikarzy. A zmiany jakie nastąpiły wśród naszych bohaterów pokazują tylko, że zawsze mamy coś do zrobienia albo poprawy w naszym życiu a kobiety mają wiele twarzy i pomysłów, aby zrealizować swój cel.

Polecam w wolnym czasie poświęcić chwilę na zapoznanie się z lekturą i samemu ją ocenić.

Całość mojej opinii znajdziecie na blogu Świat książkowy Mali

Lubię czytać opinię o książce, a nie jej opis (to mam na okładce) więc zwykle pisze krótko.
Książka napisana łatwym językiem. Szybko i przyjemnie się czyta. Dużo humoru i ciętego języka.
Przeczytałam ją z zainteresowaniem.
Pokazuje co w życiu jest ważne i jak często zapominamy o naszej rodzinie. Niejeden czytelnik może wyciągnąć wnioski dla siebie w szczególności kiedy jest pracoholikiem i ma dzieci.
Polecam.

6.46

Przeczytałam ją z zainteresowaniem.

Założenie niezłe, choć po autorce z taką renomą spodziewałam się nieco więcej.

Założenie niezłe, choć po autorce z taką renomą spodziewałam się nieco więcej.

Lekka, zabawna, ale też momentami bardzo smutna. Przeczytałam szybko i polecam.

Lekka, zabawna, ale też momentami bardzo smutna. Przeczytałam szybko i polecam.

• Audiobooki
  • Przeczytane 2020

Dodaj cytat z książki Idealna rodzina