Tu jest jakby luksusowo

Okładka książki Tu jest jakby luksusowo Ilona Łepkowska
Okładka książki Tu jest jakby luksusowo
Ilona Łepkowska Wydawnictwo: Edipresse literatura piękna
Edipresse
2019-01-18
2019-01-18
kogel mogel galimatias miszmasz polskie kino

Pozostając w klimacie filmowym postanowiłam sięgnąć po tą pozycję
Książka, która opowiada co dzieje się pomiędzy drugą a trzecią częścią filmów z serii "Kogel-mogel". Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się aż tak kiczowatego opowiadania. Czyta się szybko, ale nie powiem żeby było to z jakimś ogromnym zainteresowaniem. Fabuła jest banalna, przewidywalna i słabo skonstruowana. Postaci jednowymiarowe, bez polotu. Jedynie na plus wywiady z aktorami, grającymi w trzeciej części. Ale nawet i to wyszło dosyć słabo, nieciekawie. Dodatkowo wrzucone parę zdjęć na otarcie łez z powodu żenującej treści. Podsumowując, nie polecam ani fanom ani osobom, które nie znają filmów.

Pozostając w klimacie filmowym postanowiłam sięgnąć po tą pozycję

Książka tylko dla największych fanów filmów. Napisana prawie jak scenariusz filmowy, najprostszym językiem, bez ciekawej fabuły, kompletnie przewidywalna. Cóż, dało się przeczytać i tyle.

Nie wybaczę, że z Pawła zrobiono łajdaka i dziwkarza. Wiadomo, to tylko film, ale mimo wszystko chce się wierzyć, że bohterom dobrze się poukładało w życiu.

Łącznik między "Galimatiasem" a "Miszmaszem" - czyli co się działo/mogło dziać z bohaterami w międzyczasie.
I parę rozmów z aktorami.

I parę rozmów z aktorami.

Zmierzyłam się z trzema produkcjami filmowymi, czyli Kogel-Mogel, Galimatias oraz Misz-Masz.

Dwie części filmu mają swój klimat, w którym zawarte jest typowe polskie poczucie humoru, a nie bez powodu wiele tekstów, wypowiedzi bohaterów stało się kultowych!
Trzecia ekranizacja filmowa wzbudziła wiele emocji, ponieważ akcja dzieje się 30 lat później, w czasach Nam współczesnych i dobrze znanych, na pewno odmiennych, po prostu innych, co również przedłożyło się na kontekst humorystyczny.

Trzecia część filmu w moim odczuciu to lekko nieudolna próba nadania humoru, lekkości i akcentu komediowego poprzednich części przy rówczesnym zachowaniu rówowagi i realizmu czasów współczesnych. Chociaż doceniam, po tych długich latach, było to wyzwaniem!

Filmu więcej nie oceniam, niemniej, mimo że książka została przygotowana na potrzeby wyjaśnienia losów bohaterów, co się z nimi działo przez 30 lat do momentu Misz-Masz, pani Ilona Łepkowska doskonale wykonała zadanie i oddała klimat komediowy, humorystykę właśnie tamtych czasów. Miło było na moment, raz jeszcze powrócić do tamtych przygód w tamtej sympatycznej, na wesoło tonacji ;)

Przyjemna książeczka na godzinę czytania. Dla fanów Kogli- Mogli. Polecam.

Przyjemna książeczka na godzinę czytania. Dla fanów Kogli- Mogli. Polecam.

"Jak mówię, to mówię, a jak mówię - to wiem"

Po książkę sięgnęłam jako wielka fanka filmów "Kogel mogel" oraz "Galimatias". Opisana historia zawiera trochę tego klimatu sprzed lat, a trochę współczesnego. Jest to prosta opowieść o dalszych losach bohaterów, budzi jednak we mnie pewien smutek, bo nie jest to happy end, jakiego oczekiwałam. Ale cóż, opowieść należy do autorki i może ją poprowadzić jak zechce. Ja, jako czytelnik, odbieram ją jako przeciętną. Niemniej jednak chętnie wybiorę się do kina na "Miszmasz", żeby się przekonać co było dalej. A obie części "Kogla mogla" pozostaną na zawsze moimi ulubionymi polskimi komediami, poprawiaczami nastroju i powrotem do lat kojarzących się z dzieciństwem.

"Jak mówię, to mówię, a jak mówię - to wiem"

• Polskie
  • Ekranizacje/ świat filmu / aktorzy / aktorki / teatr... 🎭🎦
  • Chciałabym
  • (Nie)statystyczny Polak w 2019 roku

Dodaj cytat z książki Tu jest jakby luksusowo