Hordubal

František Borový
1934-01-01
1934-01-01
czeski

Okładka książki Literatura na Świecie, nr 7-8/2022 (612-613) Miguel Ángel Asturias, Marcel Bénabou, Karel Čapek, Viktor Dyk, Viola Fischerova, Josef Jedlicka, Celina Juda, Ivan Klíma, Alexandr Kliment, René Koelblen, Karel Hynek Mácha, Georges Perec, Jordan Radiczkow, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Zdeněk Svěrák, Zdeněk Urbánek, Ivan Vyskočil
Literatura na ... Miguel Ángel Asturi...
Okładka książki Inwazja jaszczurów Karel Čapek, Hans Ticha
Inwazja jaszcz... Karel Čapek, Hans T...

Odkąd podstawy wiedzy o genetyce dotarły pod strzechy, zdrada uzyskała naukowe uzasadnienie poparte teorią ewolucji. Jednakże ludzka psychika nie zawsze radośnie reaguje na ten akt dbałości o zdrowy rozwój naszego gatunku. Pewnie właśnie z tej dwoistości naszej natury staliśmy się "ślepą uliczką ewolucji", bo czyste popędy zastąpiliśmy uczuciami, które z dużym prawdopodobieństwem doprowadzą do zagłady Homo Sapiens.
O tym, jak mi się zdaje jest Hordubal. Bardzo dobra, napisana z lekkością, spójna nowela. Chyba właśnie to lubimy w Czechach, ten niepodrabialny styl.
Czuć tu i Dostojewskiego, i Faulknera.
Ogromna przyjemność, takie czeskie odświeżenie, po niestrawnych nowościach prężnego rynku wydawniczego.

Trzymająca za gardło powieść obyczajowo-psychologiczna Čapka, przed którą czapki z głów.

Znakomite operowanie słowem Karela Čapka - popełnione jeszcze przed II wojną światową- co nieco może przeszkadzać w odbiorze ( może - nie musi ) . Ujęte w formie trylogii z (Hordubal, Meteor, Zwyczajne Życie ) - absolutnie związane tylko formą wyrazu. Nie ma znaczenia kolejność tomów, choć polecam taką jak zaznaczyłem wyżej . Jak to ktoś ujął: "przegadane z polotem :) " Dotyczy każdego z tomów. Znakomita odskocznia, przerywnik od prozy dzisiejszych czasów. Bardzo refleksyjne i smakowite.
Hordubal wyróżnia się na tle trylogii tym, że ponoć historia wydarzyła się naprawdę- i zawiera w sobie wątek kryminalny.

Nieduża, wartościowa książeczka, której akcja oparta jest na autentycznym wydarzeniu. Tym sposobem dramat, jaki odegrał się we wsi Krive, trafił do historii. Lokalna tragedia została nam pięknie podana w utworze najwyższej jakości. Zdumiewające, jak autor mając za bohatera zwykłego prostego chłopa, potrafił
wiarygodnie oddać jego przeżycia wewnętrzne, jego rozdarcie i rozterki. Świat mu się wali, upadają plany i marzenia, a on tkwi w wyimaginowanej rzeczywistości i żyje złudzeniami, bądź w duszy po cichu rozpacza, nie dopuszczając tragicznej prawdy do głosu. Czasem było to bardzo denerwujące:) Jest tu i o sile miłości, choc obiekt uczuć nie jest atrakcyjną bohaterką romansów, a podstarzałą niewierną gaździną. Stara prawda, że miłość nie wybiera:) Jest tu też o wiejskiej mentalności, o głupocie i zawiści, o etosie ciężkiej pracy i o strachu przed nowoczesnością i postępem.

wiarygodnie oddać jego przeżycia wewnętrzne, jego rozdarcie i...

Hordubal, po ośmiu latach ciężkiej pracy w USA, wraca do swej słowackiej wsi. Nie może się odnaleźć, córka go nie zna, żona chyba kogoś ma, przyjaciele są chłodni. Dochodzi do tragedii.

Obyczajowa opowieść ze sporą dozą psychologii i celnymi obserwacjami społecznymi, jest w tym szekspirowski dramat. Rozmiarami nowela. Ponoć oparte na autentycznych wydarzeniach.

Nie jest to Čapek jakiego znamy z Inwazji Jaszczurów czy Fabryki Absolutu, rozbuchany fantazją, pomysłami i błyskotliwością. Zdecydowanie bliżej mu w Hordubalu do społecznie zaangażowanych pozytywistycznych nowelek.

Wysłuchałem w przyzwoitej interpretacji Artura Ziajkiewicza.
7/10

Nie jest...

"Je to ten druhý od okna, ten v pomačkaných šatech: kdo by do něho řekl, že je to Amerikán?"

Po polsku powieść ta wychodzi zwykle w antologiach - szkoda. Jest piękną całością i z niczym bym jej nie chciał przy lekturze łączyć. Wymaga zastanowienia. Nie jest to kryminał, choć mamy tu morderstwo i śledztwo, a dramat, na podstawie którego Čapek przedstawia swą historię, odegrał się naprawdę w wiosce Bardova k. Mukaczewa.

Całość recenzji na stronie: https://nakanapie.pl/recenzje/chlopska-godnosc-i-poczucie-honoru-hordubal

• Audiobooki
  • Zbiblio