Piaskowa Góra

Okładka książki Piaskowa Góra
Joanna Bator Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Piaskowa Góra (tom 1) literatura piękna
488 str. 8 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Piaskowa Góra (tom 1)
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2009-02-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-02-01
Liczba stron:
488
Czas czytania
8 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7414-553-4
Tagi:
literatura polska Jadzia Maślak Wałbrzych
Inne
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 12 (72) / 2023 Anna Alboth, Joanna Bator, Sandra Frydrysiak, Maria Halber, Chris Heath, Aleksandra Herzyk, Aglaja Janczak, Katarzyna Kazimierowska, Paweł Kicman, Zuzanna Kowalczyk, Anna Krztoń, Karolina Lewestam, Caleb Azumah Nelson, Redakcja magazynu Pismo, Tomasz Różycki, Filip Springer, Miłosz Szymański
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Joanna...
Okładka książki Znak nr 822 / 2023 Joanna Bator, Agata Bielik-Robson, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Ewa Drygalska, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Olga Gitkiewicz, Ireneusz Kania, Karolina Korwin-Piotrowska, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Beata Łazarz, Łukasz Najder, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Tomasz Raczek, Joanna Rudniańska, Tomasz Stawiszyński, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 8,0
Znak nr 822 / ... Joanna Bator, Agata...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 11 (59) 2022 Joanna Bator, Karolina Breguła, Edyta Bystroń, Maria Cyranowicz, Gaja Grzegorzewska, Tomasz Grzyb, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Jakub Małecki, Marcin Napiórkowski, Wojciech Plewiński, Kacper Pobłocki, Redakcja magazynu Pismo, Beata Szady, Monika Szewczyk-Wittek, Katarzyna Szyngiera, Mirosław Wlekły
Ocena 7,2
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Karol...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
600 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1369
870

Na półkach: , ,

Joanna Bator stworzyła w swej książce rodzaj studium socjologicznego, z akcją osadzoną na przestrzeni kilkudziesięciu lat od zakończenia II wojny światowej po lata 90. ubiegłego wieku. Wałbrzych, miasto należące po wojnie do tzw. Ziem Odzyskanych, gdzie w okresie stalinizmu zaczęła licznie napływać ludność z różnych zakątków kraju w poszukiwaniu pracy. Okresem szczytowym tej ekspansji była epoka E. Gierka.
Z małej wioski Zalesie przybywa do Wałbrzycha Jadzia Maślak, która wkrótce zostaje żoną ambitnego nadgórnika Stefana Chmury. Za zaangażowanie w pracę na kopalni rodzina powiększona już o córkę Dominikę otrzymuje mieszkanie na tzw. Piaskowej Górze, ogromnym blokowisku zwanym Babel.
W formie relacji dowiadujemy się o przeszłości , przodkach i krewnych Dominiki. Ciekawie opisani są lokatorzy bloku Babel, różniący się przyzwyczajeniami z miejsca pochodzenia, ambicjami, zapałem, a nawet zazdrością czy zaradnością w codziennej walce o tzw. życiowy dorobek.
Los bohaterów powieści jest ściśle związany z historycznymi przemianami dokonującymi się w Polsce . Z chwilą upadku komuny, zwolnień z kopalni, okresu stanu wojennego i nadejścia demokracji , niegdyś w miarę zadowoleni mieszkańcy Piaskowej Góry popadają w stagnację i marazm – pojawia się nawet tzw. zakątek samobójców na tarasie Babelu, gdzie pewnego dnia Dominika z koleżanką dostrzega tam swojego ojca, który wcześniej rozczarowany życiem popadł w alkoholizm.
Obok aktualnych problemów związanych z radzeniem sobie w życiu, poruszana jest szeroka współczesna nam problematyka społeczna. Brak tolerancji wobec odmiennych orientacji seksualnych, zakazana miłość , szeroko rozumiana wolność wyboru.
Powieść bardzo spodobała mi się i z pewnością sięgnę po jej kontynuację „ Chmurdalię”.

Joanna Bator stworzyła w swej książce rodzaj studium socjologicznego, z akcją osadzoną na przestrzeni kilkudziesięciu lat od zakończenia II wojny światowej po lata 90. ubiegłego wieku. Wałbrzych, miasto należące po wojnie do tzw. Ziem Odzyskanych, gdzie w okresie stalinizmu zaczęła licznie napływać ludność z różnych zakątków kraju w poszukiwaniu pracy. Okresem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4 005
  • Chcę przeczytać
    2 627
  • Posiadam
    627
  • Ulubione
    217
  • Teraz czytam
    88
  • 2014
    68
  • Literatura polska
    49
  • Chcę w prezencie
    41
  • 2013
    34
  • 2018
    28

Cytaty

Więcej
Joanna Bator Piaskowa Góra Zobacz więcej
Joanna Bator Piaskowa Góra Zobacz więcej
Joanna Bator Piaskowa Góra Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także